درمان افسردگی با گیاهان دارویی

برای درمان افسردگی راه های زیادی از قبیل روان درمانی، داروهای ضد افسردگی، تغییر سبک زندگی و مشاوره افسردگی وجود دارد. در صورت مبتلا بودن به افسردگی خفیف می توانید از روش (تغییر سبک زندگی) کمک بگیرید این روش خطر و هزینه ی کمتری نسبت به سایر روش ها دارد، که کمک موثری به بهبود و درمان افسردگی می کند ازجمله درمان افسردگی با ورزش و شروع یک رژیم غذایی مناسب. درمان افسردگی با گیاهان دارویی یکی از روش هایی است که در برنامه تغییر سبک زندگی می توانید جاگذاری کنید.

درمان افسردگی با گیاهان دارویی

گیاهان دارویی زیادی وجود دارد که با تاثیر گذاری روی انتقال دهنده های عصبی باعث درمان افسردگی می شوند. بعضی از گیاهان دارویی ضد افسردگی اعم از:

جنسینگ

جنسینگ یکی از گیاهان دارویی است که در طب سنتی چین جایگاه ویژه ای دارد که در وضعیت خواب، کاهش استرس و بهبود مشکلاتی نظیر قند خون، مشکلات جنسی و چاقی نیز موثراست. این گیاه به دلیل داشتن خاصیت های مختلف برای بهبودی افسردگی استفاده می شود. از جمله این خاصیت ها عبارتند از:

آنتی اکسیدان: در دوران افسردگی سیستم ایمنی بدن کاهش می یابد و بیشتر از همیشه آسیب پذیر می شود. جنسینگ، خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد که فعالیت آنتی اکسیدان در سلول های پوست به سرعت التهاب را بهبود ببخشد.

بهبود خلق و خو: جنسینگ می تواند از آسیب به رادیکال های آزاد مغز جلوگیری کند و با تاثیر گذاری بر عملکرد مغز به بهبود خلق و خو، رفتار و حافظه کمک می کند. از دیگر مزایای تاثیر جنسینگ روی مغز می توان به بهبود سلامت ذهنی و عملکرد اجتماعی، رفع خستگی ذهن و جسم و جلوگیری از آلزایمر اشاره کرد.

افزایش سیستم ایمنی: بسیاری از افراد هستند که به دلیل بیماری های مزمن، به افسردگی دچار شده اند. این گیاه می تواند با افزایش سیستم ایمنی از بروز بیماری هایی مشابه سرطان و عود علائم این بیماری جلوگیری کند. با توجه به تحقیقات عصاره جنسینگ می تواند اثر واکسیناسیون در برابر بیماری هایی مثل آنفلوآنزا را نیز تقویت کند.

سنبل الطیب

ریشه سنبل الطیب یکی دیگر از گیاهان ضد افسردگی است که باعث آزاد شدن انتقال دهنده عصبی آرام بخش در مغز می شود. از خواص سنبل الطیب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود خواب: معمولا افسردگی باعث اختلال در خواب می شود. بعضی از افراد دچار کم خوابی می شوند و انرژی بدن خود را از دست می دهند. سنبل الطیب با عوارض کمتر به کیفیت خواب کمک می کند. یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام مصرف این گیاه باید به آن توجه داشته باشید این است که از مصرف این گیاه همزمان با قرص های خواب آور اجتناب کنید زیرا باعث افزایش عوارض قرص ها می شود.

کاهش استرس و اضطراب: این گیاه باعث افزایش ماده شیمیایی ای می شود که سلول های عصبی را تنظیم می کند و به بهبود اضطراب و استرس کمک می کند.

آویشن

این گیاه حاوی مقدار زیادی از تریپتوفان است. تریپتوفان با ترشح هورمون سروتونین (هورمون شادی) ، با افسردگی مبارزه می کنند. آویشن خاصیت ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد التهاب دارد که این خواص باعث بهبودی افسردگی، خستگی، بی خوابی و تقویت اعصاب می شود.

زعفران

زعفران با تاثیر بر انتقال دهنده های عصبی مثل سروتونین؛ نوراپی نفرین و دوپامین سبب درمان اختلالات افسردگی، اضطراب و حتی اختلال خواب می شود. زعفران به طور کلی اثراتی همچون مسکن، آرام بخش، رفع بی‌خوابی، ضد تب، ضد التهاب دارد.

درمان افسردگی

مواد غذایی موثر در درمان افسردگی

آنتی اکسیدان: مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان باعث بهبود عملکرد سلول ها در بدن می شود. بهبود عملکرد سلول ها در پیشگیری از سرطان، بهبود یافتن افسردگی و اضطراب کمک می کنند. تمشک آبی، تمشک قرمز، توت‌ فرنگی و تمشک سیاه دارای مقدار زیادی از این ماده هستند.

پروبیوتیک: همانطور که می دانید مقدار زیادی از سروتونین در روده است. سروتونین که باعث احساس شادی می شود برای بهبودی خلق و خوی نیاز است. برای افزایش این هورمون باید مواظب روده باشید. یکی از پروبیوتیک های مفید قارچ است که از باکتری ‌های مفید روده مراقبت می ‌کند.

فولیک اسید: این ماده از افزایش هموسیستئین در بدن جلوگیری می‌ کند و هموسیستئین نیز از انتقال دهنده های عصبی جلوگیری می کند. گوجه فرنگی یکی از بهترین منابع فولیک اسید است که از بروز افسردگی جلوگیری می کند.

کلام آخر

برای درمان افسردگی راه های زیادی وجود دارد. یکی از راه های بی خطر درمان افسردگی، مصرف گیاهان دارویی است که با خواص آرامش بخش بر سروتونین های مغز تاثیر می گذارد. همچنین در جلسات مشاوره افسردگی مسیر روشن و صحیحی برای درمان افسردگی و دیگر بیماری‌های روحی تعیین می‌گردد و شخص در یک بازه‌ی زمانی متناسب با نوع بیماری درمان می‌شود.

  1. انواع گیاهان دارویی برای درمان افسردگی چیست ؟
  2. انواع مواد غذایی برای درمان افسردگی چیست ؟
  3. زعفران برای افسردگی چگونه عمل می کند؟
  4. آویشن برای افسردگی چگونه عمل می کند؟

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور