درمان افسردگی با طب سوزنی

درمان افسردگی با طب سوزنی

روش های زیادی برای درمان افسردگی وجود دارد که برخی از آنها با عوارض جبران ناپذیری همراه هستند. افسردگی در اثر عدم گردش مناسب انرژی در بدن به وجود می آید. درمان افسردگی با طب سوزنی یکی از قدیمی ترین روش هایی می باشد که علاوه بر بی خطر بودن، با مزایای زیادی همراه است. این روش با اصلاح مسدود کننده ‌های انرژی یا عدم تعادلی که در اندام ‌ها وجود دارد باعث بهبود عملکرد بدن شود. همچنین این روش برای درمان عوارض دارو های افسردگی نیز کاربرد دارد.

درمان افسردگی با طب سوزنی

افسردگی یک اختلال روانی است که درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا علاوه بر تاثیرگذاری بر ذهن، بر جسم افراد نیز تاثیر می گذارد و سبب بروز بیماری های جسمانی می شود. این بیماری به خودی خود درمان نمی شود و حتما باید به صورت اصولی در کلینیک ها درمان شود. طب سوزنی یکی از روش های درمانی است که کلینیک های روانشناسی برای درمان افسردگی از آن استفاده می کنند. این روش طبیعی بسیار موثر تر از داروی افسردگی عمل می کند.

روش انجام طب سوزنی

در این روش سوزن های ریزی در نقاط مختلف بدن قرار می دهند تا انرژی ها در سراسر بدن حرکت کنند و تعادل را به سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن برساند. هر سوزن اعصاب حسی را  تحریک می کند  که باعث می شود آنها با مغز ارتباط برقرار کنند. سپس مغز پاسخی از سیستم ایمنی بدن و ترشح اندورفین ، مسکن های طبیعی بدن را ایجاد می کند تا در سراسر بدن حرکت کند و باعث بهبود شود. بعد از قرارگیری سوزن ها در اطراف بدن ، پزشک آنها را با دست یا با جریان الکتریکی تحریک می کند تا فعالیت عصبی شیمیایی در بدن تقویت شود که این روند هرجلسه فقط ۳۰ دقیقه طول می کشد.

مزایای طب سوزنی برای افسردگی

افراد زیادی با استفاده از طب سوزنی، اختلالات روانی مثل افسردگی را درمان کرده اند. این روش مزایای بسیاری دارد که سبب می شود افراد بسیاری آن را به دارو درمانی ترجیح دهند. برخی از این مزایا عبارت اند از:

 1. آرامش بخش بودن: از دیگر مزایای طب سوزنی برای درمان افسردگی، آرامش بخش بودن آن است.
 2. کاهش التهاب: التهاب مزمن افراد را افسرده نگه می دارد اما سوزن ها به عنوان زخم های ریز در سراسر بدن عمل می کنند و سیستم ایمنی بدن به دلیل مقابله با تهاجمات کوچک پاسخ ضد التهابی نشان می دهد .
 3. بدون عوارض: یکی از مهم ترین نکاتی که افراد افسرده به دنبال آن هستند، روش درمانی بی خطر و بدون عارضه بودن است. طب سوزنی می تواند یکی از بهترین جایگزین های دارو درمانی و دیگر روش های درمانی پر خطر باشد.
 4. افزایش ترشح اندورفین: همانطور که در مقاله درمان افسردگی با ورزش گفته شد؛ اندورفین یک هورمون شادی بخش است که با ورزش کردن ترشح می شود. طب سوزنی یکی دیگر از راه های افزایش و تحریک این هورمون در بدن است که هنگام ورود سوزن ها به زیر سطح پوست، سیستم ایمنی بدن تحریک می شود و باعث افزایش گردش خون در آن ناحیه از بدن و ترشح اندورفین می شود.
 5. کاهش علائم افسردگی: طب سوزنی با بهبود جذب روده ای ویتامین ها و املاح و همچنین درمان چاقی می تواند بدن را برای کاهش هورمون های استرس زا و افزایش هورمون های ضد افسردگی آماده کند.

عوارض طب سوزنی

عوارض طب سوزنی

طب سوزنی مشابه دیگر روش های درمانی علاوه بر مزایا، معایب و عوارضی نیز به همراه دارد. طب سوزنی عوارض جانبی نادر اما محتملی دارد که موقتی ‌اند که همچنین این عوارض قابل کنترل هستند.  این عوارض عبارت هستند از:

 • شدیدتر شدن علائم

هرچند اکثر افراد پس از طب سوزنی بهتر می ‌شوند اما علائم برخی بیماران از قبل بدتر می‌ شود. همان‌ طور که بدن شروع به احساس کردن تغییرات و اثرات ایجاد شده بر سلامتی می‌ کند، سموم، انرژی‌ها و بسیاری موارد دیگر تحریک می‌ شوند. در نتیجه ممکن است علائم موجود شدت بگیرد و بیماری‌های نهفته آشکار شود.

 • خستگی شدید

افزایش انرژی یکی از نتایج متداول طب سوزنی است، بااین‌ حال بیماران گاهی‌ اوقات احساس خستگی می‌ کنند. این اتفاق در واقع پیام بدن است که اعلام می‌ کند انرژی ‌اش تحلیل رفته است.

 • درد

احساس درد در محل ورود سوزن‌های طب سوزنی معمولاً ظرف یک روز برطرف می‌ شود. احتمال احساس ناراحتی عضلانی در محل ورود سوزن ‌ها وجود دارد.

 • کبودی

کبودی حتی از درد نیز نادرتر است اما گاهی اوقات در محل ورود سوزن مشاهده می‌ شود. گاهی کبودی پیامد جمع شدن موضعی خون زیر پوستی است که حین درمان تحریک می ‌شود.

 • پرش عضله

احتمال پرش عضله حین طب سوزنی یا پس از آن وجود دارد. پرش عضله در عضلاتی که سوزن در آنها وارد می‌شود و همچنین در بخش‌ هایی تصادفی و دور از محل ورود سوزن مشاهده می ‌شود.

 • امکان انتقال بیماری‌های عفونی

در صورت استفاده از سوزن های مصرف شده، انتقال بیماری های عفونی همچون ایدز و هپاتیت افزایش می یابد.  برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری‌ های خونی،افراد باید از معتبر بودن مرکز طب سوزنی اطلاع داشته باشند.

کلام آخر

طب سوزنی راهی بسیار موثر در تقویت و بهبود شرایط است و باعث ارتقای سطح کیفی زندگی می‌ شود. طب سوزنی سرعت فرآیند تولید هورمون افسردگی و اضطراب را کاهش می‌ دهد که با عوارض بسیار کمی در بهبود بسیاری از بیماری ها موثر است. این روش که سالیان سال است از کشور چین به دیگر کشور ها رواج پیدا کرده؛ برای درمان افسردگی نیز بکار برده می شود. مشاوره افسردگی از اولین اقدامات پیش از انجام دادن طب سوزنی محسوب می شود که با راهنمایی و اطلاعات لازم در این زمینه به افراد کمک می کند.

 1. علت بروز افسردگی از نظر طب سوزنی چیست؟
 2. تاثیر طب سوزنی بر هورمون ها چگونه است؟
 3. امکان انتقال بیماری‌های عفونی از طریق طب سوزنی چگونه است؟
 4. روش انجام طب سوزنی چگونه است؟

هما مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور