نماد سایت هما مشاور

رابطه افسردگی با بی خوابی

رابطه افسردگی با بی خوابی

افسردگی بیماری شایعی است که بسیاری از افراد مبتلا به آن، از اینکه به آن دچار هستند آگاهی ندارند. طبعا شناخت نشانه های افسردگی اولین قدم برای درمان این بیماری روحی و روانی است. افسردگی سبب اختلالات زیادی در بدن و ذهن و به طور کلی ریتم فعال زندگی انسان می شود. یکی از این اختلالات بی خوابی است که ما در این مقاله قصد داریم به رابطه ی آن با افسردگی و راه های درمان آن بپردازیم.

رابطه افسردگی با بی خوابی

منظور از بی خوابی، عدم توانایی در به خواب رفتن، نداشتن خواب پیوسته وعمیق می باشد. بی خوابی ناشی از یک بیماری است و در واقع یک خلل یا مشکل اصلی سبب به وجود آمدن بی خوابی در فرد می شود. این دست از اختلالات مربوط به آسیب های جسمانی یا روحی است.

از جمله مهم ترین آنها می توان به افسردگی، اضطراب شدید، تکرر ادرار، ترس و مصرف کافئین اشاره کرد. این بدان معناست که برای درمان بی خوابی باید علت آن را شناسایی کنیم و به دنبال درمان آن باشیم. البته گاهی بی خوابی خود سبب بروز اختلال یا تشدید یک عارضه می شود. به عنوان مثال بی خوابی شخصی که  تکرر ادرار دارد یا کافئین زیادی مصرف می کند، سبب بروز مشکلات روحی و روانی همچون افسردگی در او می شود.

آمار مطالعات گسترده در این موضوع نشان می دهد که بیشتر افراد مبتلا به افسردگی دچار بی خوابی هستند. بدین منظور می توان گفت که افسردگی و بی خوابی رابطه ی تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

اما افسردگی چگونه سبب بی خوابی می شود؟ ذهن فرد مبتلا به افسردگی در آشفته ترین وضعیت خود قرار دارد. چون ذهن فرد در حالت افسردگی نمی تواند به خوبی روی یک موضوع تمرکز کند، مدام به چیزهای گوناگون فکر می کند و این امر سبب ایجاد تنش فکری می شود. برای درمان افسردگی و از بین بردن مشکلات ناشی از آن همچون بی خوابی باید به دنبال راه اصولی درمان آن باشیم.

راهکارهای درمان بی خوابی ناشی از افسردگی

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که افسردگی عامل اصلی است و اگر به آن دچار هستید در وهله ی اول باید به درمان آن بپردازید تا در این روند به مرور مشکل بی خوابی هم برطرف شود. توجه کنید که نشانه های افسردگی باید به درستی تشخیص داده شود. گاهی افراد به دلیل بروز مشکلی در سیستم داخلی بدن یا ناراحتی از یک واقعه احساس می کنند که مبتلا به افسردگی هستند. فارغ از این نکات برای درمان بی خوابی به طور مشخص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای درمان بی خوابی با دارو حتما با یک پزشک مشورت کنید. عدم رعایت این موضوع و مصرف داروهایی که سازگاری با بدن شما ندارد می تواند تبعات بدی به همراه داشته باشد.

افسردگی علاوه بر آسیب های عمیقی که به روح و ذهن انسان وارد می کند سبب بروز عارضه های جسمانی هم می شود. این بیماری که نسبت به بیماری های جسمانی توجه ی کمتری به آن شده روتین زندگی فرد را مختل می کند. هنگامی که شخص مبتلا به افسردگی اطلاعی از بیماری خود نداشته باشد و نشانه های آن را نداند، به دنبال راه حل هایی اشتباه برای مشکلات ناشی از آن می رود که نتایج گاه مرگ باری به همراه دارد. به همین خاطر ضروری است اگر نشانه های افسردگی را در خود یا نزدیکان مشاهده کردیم، برای درمان آن از یک روانشناس کمک بگیریم تا در یک بازه ی زمانی معین این بیماری را درمان کنیم. مرکز هما مشاور آماده ی مشاوره به شما عزیزان برای درمان افسردگی، بی خوابی، اضطراب و هر نوع مشکلات روحی با بهره مندی از دانش و تجربه متخصصین خود می باشد.

 

خروج از نسخه موبایل