با بلوغ زودرس و نشانه های آن در دختران آشنا شوید

نشانه های بلوغ زودرس در دختران چیست؟ چگونه این شرایط را کنترل کنیم؟

علائم بلوغ زودرس دختران

ظاهر شدن علائم بلوغ از جهت فيزيکي و هورموني در دختران قبل از سن ۸ سالگي بلوغ زودرس دختران میامند.بلوغ در دختران حدود ۴.۵ سال طول می کشه و اولین نشانه بلوغ زودرس دختران، رشد ناگهانی آن ها است.

علائم بلوغ زودرس دختران ابتدا با بزرگ شدن سینه‌ها ظاهر می‌شود البته بعضی وقتها یکی از پستانها زودتر رشدش را شروع میکند که نباید باعث نگرانی شود و بعد از ان موهای نواحی از بدن که غدد جنسی در آن ها وجود دارد، دیده می‌شود، مانند دستگاه تناسلی و زیربغل یا حتی گاهی اطراف سینه‌ها. عادت ماهانه نیز در مرحله نهایی است. اولین خونریزی ماهانه معمولا ۲.۵ سال پس از آغاز روند بلوغ و بعد از سپری شدن جهش رشدی رخ می دهد.

 اطراف نوک سینه‌ها تیره و ضخیم می‌شه و نوک سینه‌ها جلو میاد. جوش نیز در صورت این کودکان افزایش پیدا میکند.

 

چرا درمان بلوغ زودرس دختران مهم میباشد؟

هدف اصلی از درمان بلوغ زودرس دختران بخاطر به حداکثر نرسیدن قد در دوران کودکی به دلیل بلوغ زودرس و پیشگیری از آسیب‌های روانی به فرد می باشد؛ چراکه به محض تکمیل روند بلوغ ، مناطق رشدی موجود در استخوان‌های بلند که مسئول قد کشیدن فرد هستند، بسته میشود و دیگه رشد قدی اتفاق نمی‌افتد.

باتوجه به این‌که اولین علائم بلوغ زودرس دختران شامل جهش رشدی و سپس جوانه زدن پستان‌ها میباشد، در صورتی که این علائم در سنین زودتر از انتظار دیده شود حتما باید به پزشک متخصص مراجعه بکنیم؛ چراکه اگه تاخیری ایجاد شود و مثلا کودک پس از ایجاد عادت ماهانه نزد پزشک برده شود، به علت بسته شدن مناطق رشدی استخوان‌ها دیگر هیچ درمانی موثر نخواهد بود. برای درمان بلوغ زودرس دختران معمولا از آمپول‌هایی استفاده می‌شود که به‌طور موقت مانع کارکرد تخمدان‌ها می‌شود و این موضوع سبب می‌شود روند طبیعی رشد قدی و روانی ادامه پیدا کند و با قطع این دارو دوباره روند بلوغ از سر گرفته شود

و همچنین در صورت استفاده از هورمون هاي محرک گونادوتروپين با سرکوب توليد هورمون از تخمدانها  باعث توقف يا پسرفت صفات ثانويه جنسي میشود . بعلاوه رشد قدي نيز ادامه پیدا میکند . بايد دقت شود همنطور که قبلا گفتیم درمان بايد زود شروع شود . در صورت موفقيت ، درمان را تا رسيدن کودک به سن طبيعي بلوغ ادامه مي دهیم و سپس قطع مي کنيم تا بلوغ بطور طبيعي در سن طبيعي پيش برود.

در واقع آگاهي والدين به نشانه هاي بلوغ زودرس با مراجعه زود و به موقع ، موفقيت درمان را بدنبال دارد . نکته مهم اين است که هوش اين کودکان طبيعي و حتي در مواردي بالاتر از کودکان هم سن خودشان هست ولي بدليل تغييرات ظاهري و نيز تأثير هورمون ها ممکن است دچار اختلالات رفتاري ، حالتهاي تهاجمي و حتي افسردگي شوند. در واقع بلوغ زودرس براي کودک و خانواده او ، مشکل مهم و بخصوص در دختران مبتلا، احتمال سوء استفاده جنسي وجود دارد. لذا آموزش دقيق به والدين الزامي است.

علت بلوغ زودرس دختران

هنوز به طور قطع دلایل اصلی بلوغ دختران را پزشکان تشخیص نداده اند اما به طور کلی تا امروز علت بلوغ دختران را به دودسته تقسیم میکنند:

 • بلوغ زودرس مرکزی یا ((CPP ))
 • بلوغ زودرس محیطی(( ppp ))

اصطلاح پزشکی برای اکثر موارد بلوغ زودرس، بلوغ زودرس مرکزی یا CPP میباشد که در آن هیپوتالاموس و غده هیپوفیز زودتر از معمول فعال می‌شود و شروع به تولید هورمون‌ها بخصوص جنسی می‌کند. معمولاً علت پزشکی زمینه‌ای برای این فعال شدن وجود ندارد و در واقع، بلوغ صرفاً به دلایلی که دانشمندان هنوز به طور کامل نمی‌دانند چرا زودتر شروع می‌شود.

برخی کارشناسان بر این باورند که ژنتیک ممکن است در بلوغ زودرس مرکزی نقش داشته باشد. دختران مادرانی که اولین پریود خود را در ۱۰ سالگی یا زودتر داشتن، احتمال بیشتری برای بلوغ زودرس مرکزی دارند. دیگر کارشناسان حدس می‌زنند که مواد شیمیایی موجود در محیط برای مثال، فتالات‌ها می‌توانند باعث بلوغ زودرس مرکزی شوند، اما هیچ شواهد محکمی برای تأیید این نظریه وجود ندارد.

فتالات ها چه هستند؟

فتالات ها (که دی استرهای اسید فتالیک نیز نامیده می شوند) گروهی از موادشیمیایی آلی بهم مرتبط هستند که معمولا در صنعت پلاستیک سازی بعنوان مواد نرم کننده مورد استفاده قرار می گیرند.

فتالات ها می توانند در برخی مواد بسته بندی غذا، من جمله جوهرهای چاپی که بر بسته بندی های غذایی انعطاف پذیر بکار برده می شود، چسب بکار رفته برای کاغذ، تخته و پلاستیک ها، لایه سلولزی احیا شده (سلوفان)، ورقه های کاغذی ـ فویل آلومینیومی و درزگیرهای بطری ها، وجود داشته باشند.

 حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از موارد بلوغ زودرس مرکزی ناشی از عارضه‌های فیزیولوژیکی پزشکی از جمله موارد زیر هستند:

 • ضایعات مغزی یا نخاع
 • مشکل ساختاری در مغز
 • پرتودهی به دستگاه عصبی مرکزی برای درمان سرطان
 • ناهنجاری ژنتیکی
 • کم‌کاری تیروئید

اما بلوغ زودرس محیطی یا ppp نوعی دیگه از بلوغ زودرس، هرچند بسیار نادرتر از بلوغ زودرس مرکزی است، در این وضعیت، تخمدان‌ها یا غدد آدرنال زودتر از معمول شروع به ساخت هورمون می‌کنند. علل احتمالی بلوغ زودرس محیطی شامل موارد زیر است:

 • کیست یا تومور تخمدان
 • تومور غده آدرنال
 • کم‌کاری غده تیروئید
 • ناهنجاری ژنتیکی
 • قرار گرفتن در معرض داروها، کرم‌ها یا ژل‌های هورمونی

چگونه از بلوغ زودرس دختران جلوگیری کنیم؟

بلوغ زودرس دختران چگونه تشخیص داده و درمان میشود؟

بعد از اینکه والدین در کودک خودشان علائم بلوغ را دیدند باید برای امنیت روانی خود به پزشک مراجعه می کنند.پزشک در ابتدا سابقه پزشکی فرزندتان را بررسی می‌کند و از شما و سایر اعضای خانواده‌در مورد زمان آغاز بلوغتان سؤال می‌کنه. سپس با دقت سینه و ناحیه تناسلی دخترتان را معاینه می‌کند. گاهی اوقات چیزی که به نظر می‌رسد جوانه سینه‌ می باشد، در واقع کمی چربی اضافه بدن است.

پزشک بر اساس این ارزیابی اولیه، در مورد نیاز کودک به معاینه بیشتر و انجام آزمایشات خون و ادرار برای اندازه‌گیری سطح هورمون‌های مختلف، عکس‌برداری با اشعه ایکس از دست یا مچ دست، تا معلوم شود که آیا رشد استخوان‌ها سریع‌تر از معمول است یا نه یا انجام MRI از مغز برای اطمینان از نبود تومور یا مشکلات ساختاری، برای درمان کودک تصمیم‌گیری میکند.

همچنین پزشک ممکن است  برای کمک به آزمایشات و تشخیص، با یک متخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم مشورت کند یا شما را به این متخصص ارجاع بدهد.

راهکارهایی برای پیشگیری از بلوغ زودرس دختران

با استفاده از روش‌های طبیعی  به دختران خود لذت دوران کودکیشان رو طولانی‌‌ترکنید وبا جلوگیری از خطرات بلوغ زودرس آن ها را شاد نگه دارید.

1-دفع سموم بسیار سمی فلزات سنگین

به کودک خود روزانه 9 تا 24گرم گشنیز و جلبک کلرلا بدهید. مواد دندانه‌دار گشنیز و کلرلا به سموم فلزات سنگین حمله کرده و آنها را از بین می‌برند. شما همچنین می‌تونید هر روز با تکه‌های گشنیز و کلرلا برای کودک خود سالاد درست کنید.

2-هیچگاه از اهمیت مصرف ویتامینِD  غافل نشوید.

طبق مطالعات دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان، احتمال بلوغ زودهنگام در دخترانی که در سنین 5 تا 12 سالگی از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند، دو برابر دخترانی است که ویتامین آفتاب به میزان کافی در بدنشان موجوداست. دختران خود را اغلب به بیرون از منزل ببرید و اجازه بدید که زیر نور آفتاب قرار بگیرند. اگه آفتاب به اندازه کافی در محله شما نمی‌تابد، می‌توانید ویتامین دی مورد نیاز بدن دختر کوچولوی خودتان را با ماهی‌های روغنی مانند ماهی تون و سالمون یا آب پرتقال طبیعی، شیر سویا، پنیر و تخم مرغ تازه، تامین کنید.

 3-صد درصدزندگی سالم با رهایی از غذاهای کنسروی

غذاهای کنسروی اغلب با بیسفنول ای (بی‌پی‌ای) اندود شده‌اند. این ماده با عملکردی مشابه با هورمون استروژن در رشد سینه‌ها، ران‌ها، رشد موی شرمگاهی و زیربغل نقش دارد. کودک خود را از مصرف غذاهای کنسروی منع کنید. همچنین اجازه ندید برای نوشیدن آب یا آب‌میوه از ظروف پلاستیکی استفاده کند. برای نوشیدن آب یا نوشیدنی‌های دیگر استفاده از بطری شیشه‌ای یا استیل ضدزنگ بهتراست.

4-غوغای پروبیوتیک

با مصرف پروبیوتیک از شر بیسفنول ای راحت شید. این مواد به طور طبیعی در ماست، کلم ترش، پنیر نرم، خمیر ترش نان، خیارشور و غیره یافت می‌شود.

بیسفنول ای چیست؟این ماده شیمیایی در ساخت بطری‌های پلاستیکی پلی کربنات که برای نگهداری نوشیدنی‌ها و شیر کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بکار می‌رود. محققان می‌گویند درصورتی که این بطری‌ها گرم شوند (که در مورد بطری‌های شیر کودکان این اتفاق می‌افته) انتظار می‌رود این ماده به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. این موضوع می‌تواند نگران کننده باشه چرا که کودکان به ویژه در برابر قابلیت این ماده شیمیایی در ایجاد اختلال در غدد درون ریز، آسیب پذیرترهستند.

5-معجزه میوه جات وسبزی

فیبر، دختران را از قاعدگی زودرس دور نگه می‌دارد. سعی کنید از مواد ارگانیک استفاده کنید. مواد ارگانیک عاری از مواد شیمیایی مضر هستند.

6-مصرف بی اندازه شادی در خانه

احتمال بلوغ زودرسان دخترانی که از غیبت پدر رنج می‌برند، 2برابر دخترانیه که هر دو والدین را در کنار خود دارند. آسیب‌های دوران کودکی، مانند سوء‌استفاده جنسی یا داشتن مادر افسرده نیز از عوامل بلوغ زودرس هستند. بنابراین سعی کنید خانواده خود را شاد نگه دارید. راه‌های ارتباطی خود و کودکانتان را باز بذارید. از این راه آنها می‌توانند درباره مشکلات و غذای مورد علاقه خود با شما صحبت کنند.

جهت دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر می توانید با هما مشاور تماس بگیرید.

 

 • اولین نشانه بلوغ زودرس دختران چیست؟
 • هدف اصلی از درمان بلوغ زودرس دختران چه می تواند باشد؟
 •  بلوغ زودرس مرکزی یا CPP چی هست؟
 •  فتالات چیست؟
 •  بیسفنول ای چیست؟

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما