نماد سایت هما مشاور

افسردگی جنسی

مواد شیمیایی مخصوص مغز که به عنوان انتقال دهنده هستند ؛ هنگام مواجه شدن با افسردگی عملکرد مدارهای انتقال دهنده اش کاهش می یابد و باعث بروز مشکلات جنسی می شود. افسردگی بر تمام ابعاد و جنبه های زندگی تاثیر می گذارد به همین علت افراد افسردگی جنسی را تجربه خواهند کرد.

افسردگی باعث تغییر مواد شیمیایی مغزی و کاهش حس لذت و در نتیجه بروز اختلال در عملکرد جنسی افراد شود هرچه میزان افسردگی بیشتر باشد احتمال بروز اختلال در رابطه جنسی  و کاهش میل جنسی بیشتر می شود. بروز این اختلال ممکن است در سالمندانی که اختلال عملکرد جنسی داشته اند شدیدتر باشد.

اختلال افسردگی تاثیر بدی بر رابطه زناشویی زوجین می گذارد بطوریکه زن و شوهر نمی توانند مانند گذشته رابطه خوبی را تجربه کنند. زنان به احتمال زیاد علائم افسردگی مداوم را تجربه می کنند که منجر به اعتماد به نفس پایین و شایستگی کمتر آن ها می شود و می تواند زندگی جنسی آن ها را به شدت تغییر دهد.

همانطور که گفته شد افسردگی در زنان بیشتر ازمردان است بویژه زنان خانه دار که بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند برای آگاهی از افسردگی زنان خانه دار و به طور کلی رفتار با افسرده ها بهتر است مقالات آن را بخوانید.

 افزایش سن در زنان باعث لذت کمتر آن ها از رابطه جنسی و حتی دردناک شدن رابطه برای آن ها می شود، اما به طور طبیعی افزایش سن و استرس هم در کاهش میل جنسی زنان نقش موثری دارد. افسردگی در مردان نیز شایع است و مردان هم ممکن است در طول دوران افسردگی علاقه خود به برقراری رابطه جنسی را از دست بدهند که البته این اختلال از طریق خودمراقبتی، دارو و مشاوره افسردگی قابل درمان است.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

عدم تعادل شیمیایی در مغز باعث تغییرات ژنتیک و مسائل هورمونی می شود که این تغییرات منجر به افسردگی و علائم جسمی و عاطفی می شوند. از جمله این تغییرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوران قاعدگی
 • دوران پس از زایمان
 • در دوره یائسگی و بعد از آن
 • مشکلات خانوادگی
 • اعتماد به نفس پایین
 • شرایط مالی نامناسب
 • استرس زیاد
 • افزایش سن
 • اختلال هورمونی
 • غم و اندوه مداوم
 • گناه و ناامیدی
 • اختلال در خواب
 • تحریک پذیری و اضطراب
 • ضعف ، درد و دردها
 • اختلال عملکرد جنسی
 • مشکلات غلظت
 • اختلال در اشتها
 • خودکشی مشکلات شغلی

هما مشاور | مشاوره تخصصی روانشناسی | 09353030968

اکثر افراد مبتلا به افسردگی به علت بی انگیزه بودن و لذت نبردن از محرک های مختلف تمایلات جنسی خود را از دست می دهند. یکی از علل ارتباط افسردگی با میل جنسی مصرف داروهای ضد افسردگی است. داروهای ضد افسردگی با ترشح سروتونین در مغز باعث بهبود خلق و خو می شوند اما این داروها مانند«مهار کننده های انتخابی باز جذب سروتونین ، داروهای چهار حلقوی و سه حلقه ای ، مهار کننده های مونوآمین اکسیداز ، مهارکننده های جذب مجدد سروتونین و نوراپی نفرین» با تاثیر گذاری روی مدارهای عصبی ای که تنظیم کننده پاسخ جنسی هستند موجب بروز اختلالات جنسی نیز می شوند.داروهای ضد افسردگی که عوارض افسردگی جنسی کمتری دارند عبارتند از :

 • بوپروپیون
 • میرتازاپین
 • نفازودون
 • ویلازودون

داروهای افسردگی تاثیرات متفاوتی بر روی افراد دارند به همین علت پیدا کردن دارو با دوز مصرفی مناسب بسیارمهم است. علاوه بر مصرف دارو روش های دیگری هم برای بهبود سلامت جنسی ناشی از افسردگی و اضطراب در افراد وجود دارد از جمله می توان به استفاده داروهای افسردگی قبل از رابطه جنسی، ورزش مداوم برای بهبود سلامت جسمی و خلق و خو، رژیم غذایی مناسب و حفظ تعادل وزنی و راهکارهای بسیار دیگر اشاره کرد همچنین توصیه می شود برای تسریع در روند بهبود از استفاده از مواد مخدر،الکل و تنباکو خودداری کنید. اگر می خواهید در رابطه با درمان افسردگی با ورزش بیشتر بدانید این مقاله را بخوانید. 

بیشتر افرادی که دچار افسردگی می شوند با کاهش اختلال عملکرد جنسی مواجه می شوند و تنها راه درمان اختلال عملکرد جنسی است. برای درمان افسردگی داروهای متنوعی وجود دارد که با توجه به عوارض آن می توانید راه های دیگر درمان افسردگی را امتحان کنید. از راه های درمان بی خطر افسردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دارو درمانی: استفاده از داروهای افسردگی جنسی که به دستور پزشک تجویر می شود می تواند به روند بهبود بیماری کمک کند از جمله این داروها می توان به داروهای سه حلقه ای از جمله: دیسیپرامین، آمی تریپتیلین، ایمی پرامین و نورتریپتیلین، داروهایی از خانواده سرتونین مثل: فلوکستین، سيتالوپرام، آسنترا، پاروکستین، سرترالین،اسیتالوپرام و فلوواکسامین و داروهای ضد افسردگی چند حلقه ای مانند: دولوکستین، ونلافاکسین، لوومیلناسپیران و داروهایی از خانواده کتامین و بازدارنده های منو آمین اکسیداز اشاره کرد.

 درمان شناختی رفتاری: با توجه به اینکه افسردگی ناشی از اختلالات روانی مختلفی است باید پیش از اقدام به درمان با روش های مختلف به روانشناسان برای ارزیابی وضعیت سلامت روان و ریشه یابی مشکلات مراجعه کنید. همچنین مراجعه به کلینیک های سکس تراپی در ریشه یابی و درمان مشکلات جنسی افراد موثر است.نتیجه گیری از این روش به زوجین بستگی دارد.

درمان افسردگی با داروهای گیاهی: گیاهانی مانند اسطوخدوس ، سنبل الطیب ، بابونه ، زعفران و آویشن از جمله گیاهانی هستند که به بهبودی خلق و خو کمک می کنند و با کاهش احساس تنش و افزایش سروتونین در مغز می‌توانند روند بهبودی افسردگی در کنار داروها و روان درمانی را افزایش دهند.

درمان افسردگی با مواد غذایی: روغن ماهی به علت داشتن اسید های چرب ضروری یک ضد التهاب طبیعی محسوب می شود و روی سیستم عصبی مغز تاثیر می گذارد.از منابع طبیعی دیگر که دارای همین ویژگی هستند می توان به گردو، جلبک‌ها، تخمه کدو و دانه کنجد اشاره کرد.

مصرف مکمل های ویتامین D: به تقویت خلق و خو کمک می کنند. این ویتامین در لیمو ترش و تمام مرکبات یافت می شود همچنین برای دریافت این ویتامین می توانید روزانه ده دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید.دومین اعضای بدن بعد از مغز که سرشار از سروتونین ست ؛ روده است.برای ترشح بیشتر سروتونین در روده می توانید ماست ، ترشی و شور کلم را که حاوی پروبیوتیک‌ها هستند را امتحان کنید.

ویتامین B12نیز از جمله مواردی است که می‌تواند در بهبود وضعیت روحی مفید و جایگزین داروهای ضد افسردگی باشد. این ویتامین را می‌توان به صورت مکمل مصرف کرد. کمبود این ویتامین منجر به خستگی، منفی‌اندیشی و بی‌حوصلگی می‌شود.

تریپتوفان به وسیله‌ ی آمینو اسید تریپتوفان تولید می‌شود. این ماده به طور طبیعی در تخم‌مرغ، مرغ، ماهی، دانه‌ها و آجیل وجود دارد. البته آن را می‌توان به صورت مکمل نیز مصرف کرد.

کلام آخر

افسردگی اختلالی است که نه تنها بر رابطه زوجین اثر گذار است حتی ممکن است به ارتباط گیری بین فردی از جمله کار، تحصیل و حتی بر عملکردهای بدن تاثیر می گذارد و موجب بروز انواع بیماری های مختلف جنسی و جسمی می شود. باید آگاه باشید افسردگی یکباره نیامده و یکباره هم نخواهد رفت پس برای رسیدن به بهبودی صبور بودن، مراجعه و کمک گرفتن ازمشاور و پزشک تا رسیدن به سلامت کامل بسیار حائز اهمیت است. فواید رابطه جنسی در زندگی زوجین بسیار است از جمله اینکه باعث تحکم روابط آن ها می شود پس اگر به هر دلیلی دچار افسردگی جنسی شده اید بهتر است برای درمان آن  اقدام کنید.

 1. افسردگی جنسی چیست؟
 2. دلایل افسردگی جنسی چیست ؟
 3. داروهای ضد افسردگی که عوارض جنسی کمتری دارند؟

 

خروج از نسخه موبایل