روانکاوی چیست ؟

روانکاوی چیست ؟

فروید که پایه گذار روانکاوی ست ؛ ذهن افراد را به سه دسته «هشیار»«نیمه هشیار»«ناهشیار» تقسیم کرده است.هشیار شامل تمام اتفاقاتی ست که در هر لحظه از زمان رخ می دهند و اهمیت زیادی در نظریه روانکاوی ندارد. نیمه هشیار شامل تجربه هایی ست که آماده به فراخوانی هستند اما ناهشیار بخشی ست که ما تعلق آن را به خود انکار می کنیم و آن را از آگاهی خویش دور می کنیم اما اغلب کلمات ، احساسات و اعمال ما به این بخش بستگی دارد. در پاسخ به سوال روانکاوی چیست می توانیم بگوییم روانکاوی روشی ست که با بررسی بخش ناهشیار ذهن افراد به آنها کمک می کند تا ریشه احساساتشان را پیدا کنند.

روانکاری چیست ؟

روانکاوی چیست

روانکاوی به فرایندی گفته می شود که فرد با یک درمانگر در جلسات متعدد و طولانی به بررسی ناخودآگاه و احساسات پنهان شده در ناخودآگاهش می پردازد.

فروید تعاریف زیادی از روانکاوی ارائه کرده است یکی از این تعارف این است که روانکاوی روشی درمانی برای درمان اختلالات عصبی است. این روش مستلزم برقراری ارتباطی آزاد و سانسورنشده با بیماری (یا فردی که مورد روان‌کاوی قرار می‌گیرد). بیمار روی تخت دراز می‌کشد و روانکاو کنارش می‌نشیند و به نمودهای دقیق و لطیف روند ناخودآگاه بیمار گوش می‌سپارد.این نمودهاست که سرچشمه‌ی اختلال عصبی هستند. همانطور که فروید گفته است اولین بیماری روانکاوی (علاجی گفتاری ) ست. یکی دیگر از تعارف فروید درباره روانکاوی این است که روانکاوی مجموعه‌ای از تحقیقات فعال علمی است که شامل مطالعات موردی، پژوهش داده‌های ذهنی و مغزی، و تفسیر جنبه‌های دیگر سازوکار فرهنگ می‌شود. در تعریف کلی روانکاوی می توان گفت که روانکاوی شاخه ای از روانشناسی ست که با بررسی و تحلیل ناخودآگاه افراد به مطالعه ی علمی رفتار و فرآیند های روانی انسان می پردازد .

هدف روانکاوی

هدف روانکاوی

 

هدف از روانکاوی بهبود علائمی مانند رنج و غم ، خارج کردن افراد دچار به اسکیزوفرنی از دنیایی که وجود ندارد ، بهبود ارتباط اجتماعی فرد با خانواده و اجتماع ، ایجاد تغییرات مثبت در زمینه ی شغلی و تحصیلی ،افزایش خودآگاهی درباره تصمیمات ، تقویت رشد و تکامل جنبه های سالم و مثبت شخصیت و رهایی از احساسات و تجربیات سرکوب شده«آگاهی سازی از ناخوآگاه» است که روانکاو با بر طرف کردن این علائم می تواند به فرد کمک کند.

روانکاوی بیماری های مشابه افسردگی ، اضطراب ، تمایلات وسواسی ، احساس انزوا ، تغییرات شدید در خلق و خوی ،عزت نفس ، مشکلات جنسی ، نارضایتی در کار و خانه یا رابطه عاشقانه ، مسائل روابط بین فردی ، احساس طاقت فرسای ناتوانی ، مشکل در تمرکز بر وظایف یا فعالیت های روزمره ، نگرانی بیش از حد ، رفتار خود تخریبی ، سو مصرف مواد مخدر و الکل را بهبود می بخشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره افسردگی کلیک کنید.

روش های روانکاوی

روانکاوی با تکنیک های مختلف مسائل و شرایط را شناسایی و درمان کی کند.اگرچه می تواند فرایندی طولانی باشد ، اما روان درمانی به شما کمک می کند تا فرایندهای ذهنی ناخودآگاه خود را برای کمک به درمان یک مسئله یا شرایط خاص شناسایی و درک کنید. با کمک روانکاوی افسردگی می توانید خود و الگوهای فکری ، احساسات و عواطف خود را بهتر بفهمید ، تا بتوانید زندگی سالم و رضایت بخشی داشته باشید. روش های روانکاوی به پنج دسته تقسیم می شود که هر کدام از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در ادامه به بررسی این تکنیک ها می پردازیم :

  1. تفسیر «Interpretation» : در این روش تمام افکار ، احساسات و دیدگاه بیمار درباره خویش ، زندگی و دیگران توسط روانکاو برسی و تفسیر می شود تا ریشه و ماهیت احساسات و افکار شناخته شود.این روش از اصلی ترین تکنیک های روانکاوی ست.
  2. تحلیل رویا «dream analysis» : فروید در بین اکتشافات خود به این اصل پی برد که رویاها مجموعه‌ای از احساسات و تمایلات سرکوب شده انسانها هستند . موارد ناخوشایندی که تمایل به دیدن آن ها را در رویاهایمان نداریم به ناخودآگاهمان فرستاده می شود و به شکل دیگری نمایان می شوند .این موارد ناخوشایند هنگام خواب که مکانیسم دفاعی کمتری وجود دارد قابل بررسی هستند و به روانکاوان این امکان داده می شود که به محتوای ناهشیار ذهن ما دسترسی پیدا کنند.
  3. تداعی آزاد « free Association» : در این روش روانکاو از بیمار می خواهد که هرچه به ذهنش می رسد را بدون سانسور جریان افکار و احساسات آزادانه بیان کند.در این روش مکانیسم دفاعی بیمار کاهش می یابد و به حالت عاطفی کودکانه تری بر می گردد .
  4. مقاومت «resistance» : در این روش روانکاو تلاش می کند تا به حقایق برسد و علت مقاومت فرد درباره بیان احساسات و افکارش را پیدا کند تا با ضعیف کردن مکانیسم دفاعی این مقاومت را از بین ببرد.
  5. انتقال «transference» : اگر رابطه بین شما و روانکاو ثابت باشد ، ممکن است شروع به انتقال افکار یا احساسات مرتبط با شخص دیگری ، اغلب خواهر و برادر ، همسر یا شخصیت مهم دیگری در زندگی خود ، به درمانگر خود کنید. انتقال به شما و درمانگر اجازه می دهد تا درباره برداشت ها و تفسیرهایی که ممکن است از افراد دیگر داشته باشید بحث کنید.

روش روانکاوی

فرق روانکاو و روانشناس

روانکاو و روانشناس در زمینه های مختلفی فعالیت می کنند.روانکاوی به این منظور است که شخصیت و جزئیات فرد را تحلیل شود ، تحلیل جزئیات می‌تواند ریشه بیماری را بهتر مشخص کند. از این رو یک راه درمان درست و مناسب را انتخاب خواهد کرد. یک روانشناس تنها به دنبال درمان اختلال روحی و روانی فرد مراجعه کننده است در حالی که، روانکاو تلاش می‌کند تا ریشه این اختلال را پیدا کند و به درمان عمقی مسئله بپردازد. از دیگر تفاوت های روانکاو و روانشناس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روانکاوان با جزئی نگری و دقت بیشتری درون ذهن افراد به دنبال مشکلاتی هستند که افراد در ناخودآگاهشان پنهان کرده اند و از وجود این مشکلات بی خبرند در صورتی که روانشناسان به دنبال حل مشکلات و اختلالات مشهود هستند.
  • جلسات روان‌درمانی که توسط روانشناس برگزار شده، کوتاه‌تر از جلسات روانکاوی است.
  • جلسات روانکاوی از حیث تحلیل عمیق‌تر و طولانی‌تر است.
  • روانشناس برای مشاوره هایی مانند روانشناسی کودک، روانشناسی ازدواج، روانشناسی رفتاری مناسب است.
  • روانکاوی نسبت به روانشناسی در درمان مشکلاتی که فرد سالهاست با آن سر و کار دارد موثرتر عمل می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره تاثیر روانکاوی بر روانشناسی کلیک کنید.

کلام آخر

روانکاوی از زیر مجموعه های روانشناسی ست که درمانگر معمولا روانپزشک یا مددکار اجتماعی ست . افراد با مراجعه به روانکاوان مشکلات نهان خود را پیدا می کنند و اقدام به درمان می کنند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما