افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان یکی از شایع ترین رویداد هاست که زنان تجربه می کنند. در این دوران مادر و حتی پدر دچار حالت اندوه می شوند. این نوع افسردگی علائمی مشابه دیگر افسردگی ها دارد و همچنین راه های درمان زیادی برای بهبودی نیز وجود دارد.

علائم افسردگی بعد از زایمان

علائم افسردگی پس از زایمان مشابه دیگر افسردگی هاست. از علائمی که زنان می توانند متوجه افسردگی شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دل درد یا تاری دید
 • اختلال در خواب و اشتها
 • یاس و ناامیدی و احساس گناه
 • عصبانیت یا تحریک پذیری بیش از اندازه
 • کاهش انگیزه و برقراری ارتباط با دیگران حتی فرزندان
 • احساس مداوم غم و اندوه و افکار منفی و مخرب مانند خودکشی
 • خلق پایین یا نوسان خلق شدید و حملات شدید اضطراب یا پانیک

علت افسردگی بعد از زایمان

تغییرات فیزیکی: بعد از زایمان هورمون هایی مانند پروژسترون و استروژن در زنان کاهش می یابد و آنها احساس غم و اندوه را تجربه خواهند کرد ؛ همچنین با کاهش دیگر هورمون ها انرژی بدن کاهش می یابد و زنان احساس خستگی و پریشانی خواهند کرد. تغییرات جسمی مانند افزایش چربی و تغییر شکل دادن بدن می تواند اعتماد به نفس زنان را کاهش دهد و در نهایت منجر به افسردگی بعد از زایمان شود.

تغییرات محیطی: تغییرات محیطی به منظور تغییر کردن شرایط زندگی و داشتن مسئولیت های بیشتر است. پس از زایمان با توجه به تغییرات بدن و کم خوابی ، مادر با کاهش انرژی و عصبی شدن روبه رو خواهد شد. این مشکلات می تواند استرس و اضطراب آنها را درباره ناتوانی از مراقبت کردن از نوزاد بیشتر کند.

سابقه بیماری: یکی دیگر از علل افسردگی بعد از زایمان می توان به داشتن بیماری های مختلف اشاره کرد. بعضی از بیماری ها مانند: سابقه افسردگی، اختلال دو قطبی، بیماری خلقی، حوادث پراسترس، مانند عوارض بارداری و زایمان (ازجمله بی اختیاری ادرار، کم خونی و ..)

نکته: نوزادان از طریق کمبود واسطه های شیمیایی ضد افسردگی در مغز مادر و عدم انتقال آن به او و هم از طریق انتقال هورمون هایی مانند کُرتیزول که ایجاد اضطراب می کند، مشکلات خلقی و اضطرابی پیدا خواهد کرد.

افسردگی پدران بعد از تولد نوزاد

افسردگی پدران بعد از زایمان

پس از تولد نوزاد، علاوه بر مادر ممکن است پدران نیز دچار افسردگی بعد از تولد نوزاد شوند. این افسردگی به عواملی مانند: کیفیت روابط زناشویی، سن پدر، داشتن سابقه افسردگی، تلاش کردن در جنبه مالی بستگی دارد. شدت افسردگی در پدران کمتر از مادران است اما پدران نیز اضطراب، خستگی و ناراحتی و اختلال در خواب را تجربه می کنند.

در هما مشاور بخوانید: افسردگی پس از زایمان در پدران را نباید نادیده گرفت

درمان افسردگی

 1. مراجعه به روانشناس: مراجعه به روانشناس یا مشاور یکی از سریعترین راه های درمان افسردگی ست. آنها با حرف زدن راجب احساسات و تفکرات شما می توانند به درجه و شدت افسردگی پی ببرند و درمان صحیح را آغاز کنند. با توجه به اینکه علائم افسردگی شبیه علائم اختلالات تیروئیدی ست؛ روانشناسان با تجویز آزمایش خون به بیماری افراد پی می برند.
 2. داروهای ضد افسردگی‌: یکی از روش های درمان، مصرف داروهای ضد افسردگی ست. با توجه شما در دوران شیردهی به فرزندتان هستید و مصرف هرگونه دارو در شیر شما تاثیر گذار است ، از مصرف خودسرانه هرگونه دارو خودداری کنید. پزشکان با تجویز قرص های ضد افسردگی کم خطر به افسردگی مادر کمک می کنند.
 3. درمان الکتروشوک: در صورت بهبود نیافتن مادران با روش های مختلف، پزشکان از روش الکتروشوک استفاده می کنند. در این روش که تحت بیهوشی عمومی و بعد از تجویز ریلکس کننده‌های عضلانی، جریان‌های الکتریکی کوچک از میان مغز عبور می‌کنند و تشنج کوچک عمدی ایجاد می‌کنند افسردگی بهبود می یابد.
 4. خودمراقبتی: خودمراقبتی یکی از بی هزینه ترین راه های درمان افسردگی ست که با رعایت نکات زیر می توانید در روند بهبودی قرار گیرید:
 • استراحت کافی
 • مثبت اندیشی
 • انجام دادن فعالیت های سبک
 • برقراری ارتباط با دیگران
 • پرهیز از مصرف کافئین و مشروبات الکلی

مراقبت بعد از زایمان

مراقبت بعد از زایمان

مراقبت جسمی

 • تغذیه: برای جبران خون از دست رفته مادر و تقویت مواد مغذی بدن برای شیردهی حفظ رژیم غذایی سالم و مصرف قرص آهن، کلسیم، پروتئین و فیبر ضروری ست. مواد غذایی که باعث درمان افسردگی می شود؟
 • بازیابی انرژی: در دوران بعد از زایمان بدن با کاهش انرژی شدیدی روبه رو خواهد که مادران باید از تمام فرصت ها استفاده کنند و استراحت کنند.
 • انقباض های رحم: بعد از زایمان برای درمان درد های عضلانی لگن می توانید با خوابیدن روی شکم و قرار دادن بالش زیر شکم این درد ها را کاهش دهید و مرتب مثانه را خالی کنید.

کلام آخر

افسردگی بعد از زایمان باعث لطمه خوردن به روحیات نوزاد می شود که این مشکلات ممکن است تا سالها همراه فرزندتان باشد و روی روحیه و روان او تاثیر بگذارد. بهترین راه برای جلوگیری از این عارضه؛ درمان افسردگی همراه با روانشناسان مجرب در کلینیک های معتبر است.

 1. آیا افسردگی بعد از زایمان طبیعی است؟
 2. علائم افسردگی بعد از زایمان چیست؟
 3. علت افسردگی بعد از زایمان چیست ؟
 4. کدام بیماری ها افسردگی را تشدید می کنند؟
 5. آیا افسردگی بعد از زایمان به نوزاد آسیب می زند؟
 6. افسردگی پدران بعد از تولد نوزاد به چه عواملی بستگی دارد؟
 7. درمان افسردگی بعد از زایمان چگونه است؟

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور