روانشناسی افسردگی بعد از بازنشستگی

چگونه می توان با افسردگی بعد از بازنشستگی کنار آمد؟

افسردگی بعد از بازنشستگی

معمولا درهر کاری از ورزش کردن گرفته تا پایان هر شغلی، فرایند رسیدن به آخر باید خیلی کند وآرام صورت بگیرد تا بدن و محیط فیزیکی انسان به آن عادت پیدا کند.شما وقتی به سرعت تمرین می کنید نباید یک دفعه تمرین هایتان را رها کنید در واقع باید بدنتان را آرام آرام به حالت اولیه در بیاورید آن هم با تمرینهای خیلی سبک. در کار هم همینطورهست شما یک مدت خیلی زیادی را در یک محیطی کار کرده اید یک دفعه کنار گذاشتن آن می تواند آسیبهای جدی روحی و روانی به شما وارد کند. افسردگی بعد از بازنشستگی در واقع ترک و رها کردن یکباره چیزی که برای مدت زیادی باآن سر و کار داشتیم ودر واقع بریده شدن پیوندهایی که سالها با هم بودند.

در افسردگی بعد از بازنشستگی افراد یک دفعه خودشان را بی مسئولیت می بینند و احساس نا خوشایند سر بار بودن به ایشان دست میدهد که باعث منزوی شدن آنها می شود  و گاه هم دیده شده با مشغول کردن خودشان به کارهای غیر تخصصی می خواهند بگویند که وجودشان سودمند است.

بازنشستگی

در گذشته بازنشستگی مترادف کهولت و پیری معنی میشد یعنی وقتی کسی بازنشسته می شد خود را پیر و فرسوده فرض می کرد که دیگر کاری ازآنها ساخته نیست. وافرادی که به سن بازنشستگی می رسیدند گاه برای فرار از این مسئله خودشان را بازنشسته نمی کردند. توهم پیری و بی مصرف بودن در کنار بازنشستگی می تواند پیامدهای بدی را در پیش داشته باشد از جمله افسردگی بعد از بازنشستگی که اگر درمان نشود عوارض جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

در قدیم بخاطر کارهای طاقت فرسا  و شروع به کار از دوره نوجوانی در سن 50 یا 60 سالگی چهره های تکیده و شکسته شده 80 یا 90 ساله های امروزی رو پیدا می کردند.

امروزه تعریف بازنشستگی با گذشته تفاوت پیدا کرده است،بازنشستگی به معنای شروع به کار دیگری می باشد.یعنی افسردگی ای که در قدیم بخاطر پیری و فرتوتی به بازنشسته ها انتقال پیدا می کرد مفهوم سابق خود را از دست داده  و به پیدا کردن دوست و فرصت های جدید، تغییر مفهوم داده است.

دلایل افسردگی بعد از بازنشستگی

روانشناسا ن دلایل زیادی را برای ابتلا به افسردگی بعداز بازنشستگی ذکر کرده اند که در اینجا مواردی که جنبه عمومی و جهانی دارد وتاثیر گذار است برای شما آورده شده است البته بر اساس تحقیقات صورت گرفته CDC می گوید :در 80٪ موارد این بیماری قابل درمان میباشد.

 • عدم توجه به بهداشت روان

یک اشتباه رایج در برنامه ریزی برای بازنشستگی ، در نظر نگرفتن سازگاری عاطفی است. متاسفانه در نقاط مختلف جهان به این مهم یعنی بهداشت روانی فرد برای بعد از بازنشستگی برنامه خاصی چیده نشده است . مرکز کنترل بیماری گزارش می دهد ، افسردگی شایع ترین مشکل بهداشت روان در میان افراد مسن میباشد. افسردگی بسته به رضایت از زندگی و درمان می تواند از چند هفته تا سالها ادامه داشته باشد.

فرد در شَرف بازنشستگی حتما باید خودش را برای رویارویی با یک واقعیت زندگی یعنی بازنشستگی آماده کند تا به یکباره احساس خلا عاطفی نسبت به محیط پیرامون پیدا نکند.

 • عدم رضایت درونی از کاری که برای سالها انجام داده شده است.

الیزابت موکری هورنر ، دکترای تخصص در تحقیق درباره افرادی که بازنشسته شده اند تخصص دارد وی کشف کرد که بازنشستگان بطور مستقیم پس از بازنشستگی احساس شکر در زندگی و رضایت از زندگی را تجربه می کنند ، و پس از چند سال کاهش شدید شادی به دنبال آن رخ می دهد.

وقتی فردی بعد از سالیان سال کار کردن نتیجه خوبی را برای خودش و خانواده اش نمیتواند متصور باشد نا خواسته به سمت غم و اندوه و بی حوصلگی کشیده میشود.

در هما مشاور بخوانید: چگونه با افراد افسرده برخورد کنیم؟

 • بدون کار هدف کمی را دنبال میکند

یکی از رایج ترین دلایلی که افراد پس از ترک شغل احساس افسردگی می کنند این است که احساس می کنند زندگی بدون کارهدف کمی را دنبال میکند . این امر به ویژه در مورد افرادی که مشاغل طاقت فرسا دارند از نظر احساسی نیز پاداش آور هست ، صادق است. چند مثال شامل پرستار ، معلم یا آتش نشانها . آنها احساس می کنند که کارشان تغییر مثبتی در زندگی مردم ایجاد کرده یا به بهتر شدن دنیا کمک کرده است . ترک آن نوع شغل و انرژی جسمی و عاطفی مرتبط با آن شغل می تواند مشکلات روحی و روانی خاصی را ایجاد نماید.

 • جدایی از رفاقت و دوستی های محیط کار

برای بسیاری از افراد ،کار  یک مجرای مهم اجتماعی و فکری فراهم می کند. احساس رفاقت همراه با همکاران کار می تواند قوی باشد. بیشتر وقت شما با این افراد می گذرد. روابط مهمی در طول زندگی کاری شما ایجاد و توسعه پیدا می کند. افسردگی می تواند ناشی از دست دادن این روابط باشد ، به خصوص اگر در زندگی شخصی شما ارتباطات معنادار اجتماعی هم وجود نداشته باشد. کار همچنین می تواند محرکهای فکری یا جسمی روزانه ای رو ایجاد بکند که باعث تقویت تصور از خود و اعتماد به نفس بشود. این امر می تواندهنگام بازنشستگی از بین برود.

 • بی برنامگی برای بعد از بازنشستگی

مردم وقتی مجبور به بازنشستگی می شوند واکنشهای  متفاوتی دارند تا در مقابل اینکه با شرایط خودشان بخواهند بازنشستگی را انتخاب کنند.

آنها از نظر عاطفی کمتر آماده انتقال با بازنشستگی اجباری هستند. ممکن است نگرانی هایی در مورد چگونگی گذران وقت خودشان وجود داشته باشد. افرادی که هیچ سرگرمی ، برنامه یا خانواده یا دوستی ندارند، دچار احساس خلا می شوند  این می تواند برای افرادی که به سختی به خودشان انگیزه می دهند احساس طاقت فرسایی باشد. مردم برای بلند شدن از رختخواب و شروع روز خود به یک دلیل نیاز دارند.

راه های درمان افسردگی بعد از بازنشستگی

چند نکته برای کنار آمدن با افسردگی بازنشستگی

مواردی وجود دارد که می تواند کمک کند تا انتقال از کار به بازنشستگی یک روند سالم تر و روانتری داشته باشد.

در اینجا اقدامات پیشنهادی ارائه شده که می تواند برای ایجاد یک چارچوب سبک زندگی جدید برای کمک به آماده سازی برای بازنشستگی انجام شود :

 • به تدریج از کار تمام وقت خارج شوید.

مجله روانشناسی بهداشت حرفه ای تحقیقاتی را در زمینه “اشتغال پل” پیشنهاد کردآنها توصیه می کنند که بازنشسته ها به شغل پاره وقت ، خود اشتغالی یا شغل موقت روی بیاورند و یک دفعه کارشان را کنار نگذارند مخصوصا افرادی که خیلی سخت کوش هستند.

 • داوطلب بازنشستگی باشید

مطالعات تحقیقاتی به طور مداوم نشان می دهد افرادی که داوطلب بازنشستگی هستند ، سطح بالاتری از رضایت از زندگی را نشان می دهند و احساس روانی بهتری دارند.آنها همچنین این کار را ملاقات با افراد جدید و یادگیری مهارت های جدید می دانند. یک پاداش اضافی جنبه اجتماعی شدن کار داوطلبانه است.

 • زودتر از موعد بازنشستگی آماده باشید

ترک یک شغل تمام وقت و بدون هیچ برنامه ای احتمال افسردگی را افزایش می دهد. یک برنامه ایجاد کنید. موارد رو در تقویم خود قرار بدهید. برنامه ریزی فعالیت ها با خانواده و دوستان خود راانجام بدهید.

 به باشگاه ها بپیوندید. نوعی ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید. همه این موارد یک سبک زندگی سالم را ایجاد می کنند و باعث رضایت بیشتر زندگی و افزایش شادی می شوند.

 • صحبت با یک درمانگر متخصص در بازنشستگی / بزرگسالان را در نظر بگیرید.

این افراد حرفه ای آموزش دیده هستند که به کسانی که در حال گذار به مراحل جدید زندگی هستند کمک می کنند. آنها میتوانند فرصت های ناشی از بازنشستگی را که در معرض خطر شما نبوده ، به شما نشان دهند. آنها همچنین می توانند به ایجاد روش های جدید و معنی دار برای جلب رضایت بیشتر شما از بازنشستگی کمک کنند.همچنین میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر راجب افسردگی به مقاله مشاوره افسردگی در هم مشاور رجوع کنید.

 • امور مالی را سروسامان بدهید

ترس از عدم امنیت مالی کافی یکی از مهمترین نگرانی های افرادی هست که با بازنشستگی روبرو هستند. این منبع عظیمی از اضطراب هست و می تواند باعث جاری شدن سیل عواطف از جمله افسردگی بشود. آمادگی و دانش مالی یک تمرین مهم قبل از بازنشستگی می باشد. مشاوره با یک برنامه ریز مالی را در نظر بگیرید تا درک درستی از امور مالی خودتان داشته باشید. شما باید در مورد بهترین راه های ایجاد پول و دارایی خود آگاه باشید.

 • تغییر نگرش به سن وسال

بازنشستگی اغلب با سن مرتبط می شود. ارشد شدن ممکن است بارهای منفی داشته باشد و باعث ایجاد احساسات منفی در مورد خودتان بشود. نحوه انتخاب نگاه شما به این مرحله از زندگی می تواند بر واکنش احساسی و سازگاری شما تأثیر بگذارد. می توان بازنشستگی را  ورود به “پیری” و مرحله آخر زندگی دانست. یک روش سالم برای مشاهده بازنشستگی این است که به آن به عنوان مرحله بعدی زندگی نگاه کنید و به امکانات و فرصت هایی که ممکن است به شما ارائه بدهد فکر کنید. این ممکن است زمان تحقق اهداف و رویاهایی باشد که در گذشته به دلیل نیازهای شغلی شما کنار گذاشته شده بودند.

 • زندگی معنویتان را پررنگ تر کنید.

روانشناسان به شما توصیه می کنند منابعی را پیدا کنید که بتوانید موجودیت خودتان را  (از نظر معنوی ، اجتماعی ، فکری ، خلاق ، جسمی) تغذیه کنید تا بتوانید بازنشستگی را نوعی رزق و روزی ببینید.

 

نکات بسیار دیگری هم وجود دارد که برای پیشگیری از افسردگی بعد از بازنشستگی موثر است در صورتی که راهکارهای ارائه شده در این مقاله راهگشا نبود متخصصین و مشاورین هما مشاور تا درمان کامل همراه شما خواهند بود.

 

 • فرایند رسیدن به آخرهر کاری باید به چه صورتی باشد؟
 • در گذشته بازنشستگی مترادف چه چیزی بود و چرا؟
 • آیا عدم توجه به بهداشت روان میتواند به افسردگی بعداز بازنشستگی دامن بزند؟چرا؟
 • تغییر نگرش به سن وسال چگونه باعث رفع افسردگی بازنشستگی میشود؟
 • یکی از مهمترین نگرانی های افرادی که با بازنشستگی روبرو هستند چه چیزی میتواند باشد؟

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما