مواد غذایی که باعث درمان افسردگی می شود؟

چه غذاهایی برای درمان افسردگی موثر است؟

غذاهای مناسب برای افسردگی

به طور اعم و خاص غذا ،تنوع آن،رنگین بودنش، بو ومشتقات آن تزیین آرایی و سفره آرایی مربوط به آن و هر چیزی که در این مقوله یعنی غذا جای میگیرد به شواهد و قرائن میتواند جزو راههای درمانی موثر برای افسردگی باشد.غذاهای مناسب برای افسردگی متناسب با شدت بیماری تغییر شکل و محتوا می دهند.

هرچند برای یک شخص افسرده رنگ و تزیین و زیباییها ،ارزش چندانی ندارد اما بخاطر اثرات مثبت خوردنیهای پر فایده کم کم روی نظر بیماران روانی نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

چرا غذای مناسب در رژیم غذایی افسرده ها باید باشد؟

برای رفع افسردگی هنوز هم ، در حالی که برخی از برنامه های غذایی یا غذاها ممکن است علائم شما را تسکین ندهند یا شما را فوراً در روحیه ی بهتری قرار ندهند ، اما یک رژیم غذایی سالم به عنوان بخشی از درمان کلی به شما کمک می کندتا زودتر به بیماری فائق آیید.

هر غذایی حاوی محتویات خاص خودش میباشد که از یک سری ویژگیهای پروتئینی و ویتامینی خاص تبعیت میکند که بدن بصورت روزانه به آن نیاز دارد که در صورت اختلال در دریافت هر یک از آنها حتی به صورت جزئی انسان با علائم جسمی و تظاهرات رفتارهای غیر متعارف آن را نشان میدهد.

از جمله این خواص غذایی :

  • آنتی اکسیدان ها از آسیب سلولی جلوگیری می کنند.

بدن ما به طور معمول مولکولهایی به نام رادیکالهای آزاد ایجاد می کند ، اما اینها می توانند منجر به آسیب سلول ، پیری و سایر مشکلات شوند.

مطالعات نشان می دهد که مغز شما به ویژه در معرض خطر است. اگرچه راهی برای متوقف کردن کامل رادیکال های آزاد وجود ندارد ، شما می توانید با خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان تا حدودی جلوی این مضرات را بگیرید.

در هما مشاور بخوانید: چطور به درمان افسردگی همسرمان کمک کنیم؟

  • کربوهیدرات های هوشمند می توانند اثر آرام بخشی داشته باشند

کربوهیدرات ها با مواد شیمیایی مغز ، سروتونین ، تقویت کننده روحیه مرتبط هستند. متخصصان مطمئن نیستند ، اما ولع مصرف کربوهیدرات ها گاهی اوقات ممکن است به فعالیت کم سروتونین مرتبط باشد.

کربوهیدرات های خود را هوشمندانه انتخاب کنید. غذاهای شیرین را محدود کنید و کربوهیدرات های هوشمند یا پیچیده را به جای کربوهیدرات های ساده انتخاب کنید.

  • غذاهای غنی از پروتئین هشدار را افزایش می دهند.
  • یک رژیم مدیترانه ای برای ویتامین های گروه B امتحان کنید

این اولین مطالعه ای نیست که ارتباطی بین این ویتامین ها و افسردگی پیدا می کند. محققان مطمئن نیستند که این نفوذ به کدام سمت می رود: آیا سطح ضعیف مواد مغذی منجر به افسردگی می شود یا افسردگی باعث می شود افراد به خوردن غذا نادرست بپردازند؟

غذاهای حاوی کربوهیدرات می توانند در درمان بیماری افسردگی بسیار موثر باشند

غذاهای مناسب برای افسردگی

شما می توانید با خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ، به درمان افسردگی کمک کنید ازجمله این غذاها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

بتاکاروتن : زردآلو ، کلم بروکلی ، طالبی ، هویج ، یقه ، هلو ، کدو تنبل ، اسفناج ، سیب زمینی شیرین

ویتامین C : زغال اخته ، کلم بروکلی ، گریپ فروت ، کیوی ، پرتقال ، فلفل ، سیب زمینی ، توت فرنگی ، گوجه فرنگی

ویتامینE : مارگارین ، آجیل و دانه ها ، روغن های گیاهی ، جوانه گندم

  • کربوهیدرات های خود را هوشمندانه انتخاب کنید. غذاهای شیرین را محدود کنید و کربوهیدرات های هوشمند یا پیچیده (مانند غلات سبوس دار) را به جای کربوهیدرات های ساده (مانند کیک و کلوچه) انتخاب کنید. میوه ها ، سبزیجات و حبوبات نیز دارای کربوهیدرات و فیبر سالم هستند.
  • غذاهایی مانند بوقلمون ، ماهی تن و مرغ دارای یک اسید آمینه به نام تریپتوفان هستند که ممکن است به شما در ساخت سروتونین کمک کند. سعی کنید روزانه چندین بار چیزی را با پروتئین بخورید ، به ویژه هنگامی که باید ذهن خود را پاک کنید و انرژی خود را تقویت کنید.
  • منابع خوب پروتئین های سالم شامل لوبیا و نخود فرنگی ، گوشت گاو بدون چربی ، پنیر کم چرب ، ماهی ، شیر ، مرغ ، محصولات سویا و ماست است.
  • یک رژیم مدیترانه ای برای ویتامین های گروه B امتحان کنید ،یک مطالعه در اسپانیا نشان داد که میزان افسردگی در مردان – به ویژه افراد سیگاری – افزایش می یابد زیرا فولات آنها کمتر می شود. همین اتفاق برای زنان رخ داد – به ویژه کسانی که سیگار می کشیدند یا ورزش نمی کردند – اما وقتی ویتامین B12 کمتری نیزدریافت می کنند.

در هر صورت ، می توانید هر دو این ویتامین های گروه B را از غذاهای رژیم مدیترانه ای دریافت کنید. حبوبات ، مغزها ، بسیاری از میوه ها و سبزیجات سبز تیره دارای فولات هستند. ویتامین B12 را می توان در تمام محصولات حیوانی بدون چربی و کم چربی مانند ماهی و لبنیات کم چرب یافت.

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور