افسردگی پس از زایمان در پدران را نباید نادیده گرفت

آیا میدانستید که مردان نیز افسرده می شوند؟ پدران افسرده ای که بعد از زایمان همسرانشان دچار افسردگی می شوند

اغلب پدران کم و زیاد با افسردگی در طول عمرشان یک یا چند بار مواجه شده اند که بخاطر شرایط خاص تربیتی ،خانوادگی و فرهنگی جامعه آن را بیان نمی کنند چرا که بیان آن را نوعی ضعف شخصیتی می دانند و احساس کمتری وکوچکی میکنند.

پدر در جامعه یعنی همه نقشها ،یعنی همسر یعنی پدر دختر، پدر پسر، یعنی برادر خلاصه یعنی درک کننده همه و این نگرش باعث می شود که پدران بار سنگین مسئولیت همه را به دوش بکشند و درد و رنج و سختیها را به جان بخرند تا همگان آسوده زندگی کنند.هر پدری بعضا یک راز مگوی بزرگ دارد که به هیچ کس نمیتواند بگوید و سنگینی همین مسئله کم کم او را از پای در می آورد و نا خواسته وارد افسردگی میشوند.گاهی این راز مگو ریشه درمسائل اقتصادی واجتماعی واز همه قویتر عاطفی می تواند داشته باشد.

پدر افسرده یعنی جامعه افسرده.پدر زیر بنای ساختار انسانی هر جامعه ای میتواند باشد .پدران افسرده گاه خود را بی مصرفترین افراد جامعه می پندارند که در این صورت باید هر چه زودتر درمان بشوند چرا که این تفکر نشانه هایی از تصمیم گیریهای هیجانی و ناگهانی ای چون خودکشی می تواند باشد.

افسردگی پدران در قبل و بعد از بارداری

یکی از بحث براگیزترین مسائلی که امروزه بر افسردگی پدران دامن زده موضوع افسردگی قبل و بعد از بارداری همسرانشان می باشد که بسیاری از پزشکان ژنتیک را درگیر این موضوع نموده است.

افسردگی پس از زایمان والدین که با نام اختصاری(PPND (Paternal postnatal depressio شناخته می­شود،افسردگی پس از زایمان در پدران است، که شاید اطلاعات زیادی درباره آن نداشته باشید.

افسردگی پدران پس از زایمان امری حقیقی بوده و پژوهش های اخیر نشان داده ­اند که آمار افسردگی در میان مردانی که به تازگی پدر شده اند در پنج سال اول تولد فرزندشان 68 درصد افزایش داشته و این موضوع بی ارتباط با تولد فرزندشان نیست. افسردگی در بین آقایانی که به تازگی پدر شده ­اند غیر معمول نیست. در واقع از هر 4 مرد یک نفر دچار افسردگی پدران پس از زایمان می­شود، به این ترتیب روازنه 3000 پدر در معرض افسردگی قرار می­گیرند. به همین دلیل مردانی که به تازگی پدر می ­شوند، به کمک نیاز دارند.

متخصصان بر این باورند که بایدافسردگی پدران پس از زایمان را جدی بگیریم و آن را به درستی تشخیص دهیم. بروز افسردگی در پدران ضعف محسوب نمی شود،و نمی­توان از وقوع آن اجتناب کرد، زیرا در هر حال تغییر مهمی در زندگی فرد رخ داده است.

در این مقاله بخوانید: راه های درمان افسردگی ناشی از بازنشستگی

علائم افسردگی پدران از بارداری همسرانشان

 • خستگی ، سردرد و درد
 • تحریک پذیری ، اضطراب و عصبانیت
 • از دست دادن میل جنسی
 • تغییر در اشتها
 • احساس غرق شدن
 • تمایل به ریسک کردن
 • تغییر در الگوی خواب ، به ویژه کمبود خواب
 • احساس انزوا و قطع ارتباط با شریک زندگی ، دوستان یا خانواده
 • افزایش ساعات کار به عنوان بخشی از کناره گیری از خانواده
 • افزایش استفاده از داروها یا الکل به جای جستجوی درمان افسردگی

معمولا ناراحتی و غمگین بودن پدران بعد از وضع حمل همسرشان طبیعی است چرا که با رفتن سر کار و خوردن یک غذا و رفتن بیرون از خانه برای خرید این ناراحتیها را از بین می برد اما در صورتی که  دوران «غمگینی» بیش از دو یا سه هفته طول بکشد، احتمالاً فرد به افسردگی مبتلا شده و باید به متخصص روانشناس که در امور مربوط به مردان تبحر دارد، مراجعه نماید. باید بدانید افسردگی اگر به موقع درمان نشود، بدتر خواهد شد.

در بسیاری مواقع پدران با کار بیشتر، ورزش کردن و انجام فعالیت­های خاص سعی در نادیده گرفتن علائم دارند اما کم شدن انرژی، احساس بی انگیزگی هم از علائم افسردگی محسوب می شوند. به عقیدۀ صاحب نظران، از آنجا که فرد افسردگی را در درون خود پنهان میکند، علائم فیزیکی از قبیل سردرد و معده درد بروز خواهد کرد، در این شرایط خطر مصرف الکل یا مواد مخدر نیز وجود دارد. حتی در مواردی رفتارهای خشونت آمیز یا پرخاشگری مشاهده می شود. پدران تمایل ندارند درباره استرس و افسردگی صحبت کنند اما استرس درونی آنها به صورت خشم یا عصبانیت بروز میکند.

افسردگی پدران بعد از بدنیا آمدن فرزندان را نباید نادیده گرفت چرا که می تواند بسیار خطرناک باشد.

علت افسردگی مردان بعد از زایمان

پزشکان می­ گویند هورمون­های پدران نیز در دوران بارداری همسر و پس از تولد نوزاد تغییر می­کند. این تغییرات دوگانه بوده و علاوه بر کاهش سطح تستسترون، میزان استروژن نیز افزایش می­ یابد. همین تغییرات هورمونی موجب می­گردد که انسان­ها به لحاظ زیست شناختی مستعد ابتلا به افسردگی شوند. بروز نوسانات هورمونی در کنار تغییرات شیمیایی اعصاب، که در نتیجه محرومیت از خواب در مغز رخ می دهد، طوفان افسردگی ایجاد میکند که حداکثر در یک دوره 3-6 ماهه شاهد آن هستیم.

عوامل دیگری که به افسردگی پدران دامن میزند

عدم حمایت اجتماعی و عاطفی ، مشکل در سازگاری با والدین ، کمبود خواب،  سابقه بیماری، رابطه سرد با شریک زندگی، مشکلات مالی یا استرس و یا تولد نوزاد نارس، بی عدالتیهای اجتماعی ، تبعیض و… می تواند از دلایل بروز افسردگی در پدران باشد. به طور کلی مردانی که عزیزان خود را در سال های نوجوانی یا بزرگسالی قبل از اینکه صاحب فرزند شوند، از دست داده اند بیش از دیگران در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

اما یکی از شایعترین عواملی که باعث افسردگی شدید در پدران می شود خیانت عاطفی از سوی همسرشان می باشد که در صورت مشاهده،پدر را وادار به گوشه گیری ناخواسته و جدا شدن از شادیهای خانوادگی و اجتماعی می نماید.در اینگونه مواقع به دلیل شرایط فرهنگی جامعه پدر خود را تنها میبیند و کسی نیست تا او بتواند این مسئله را با او در میان بگذارد بنابراین تحمل این راز مگو او را نا خواسته به افسردگی می کشاند.

اثرات افسردگی پدران

خلق و خوی پدر بر نحوه تعامل وی با فرزندان و شریک زندگی خود تأثیر می گذارد.

 • پدران افسرده نیز بسیار بیشتر از آنهایی که افسردگی ندارند ، فرزندان خود را می کشندکه متاسفانه امروزه شاهد این ناهنجاری اجتماعی در همه جوامع هستیم. آنها کمتر در تعامل با روشهای مثبت مانند بازی کردن ، خواندن آهنگ یا خواندن برای فرزندانشان و با آنها هستند.
 • فرزندان پدرانی که افسرده هستند احتمال بروز مشکلات عاطفی و رفتاری در سنین بالاتر را دارند.
 • برخی تحقیقات همچنین حاکی از آن است که افسردگی پدر در اوایل زندگی کودک ، کودک را در معرض تاخیرهای رشد قرار می دهد.
 • افسردگی در پدران همچنین باعث افزایش تعارضات در روابط زناشویی می شود و مادران را در معرض افسردگی قرار می دهد…

در هما مشاور بخوانید : علت بی انگیزگی و بی حوصلگی افراد چیست؟

درمان پدر افسرده

همه کودکان لیاقت داشتن یک خانواده سالم را دارند. و همه والدین (مادران و پدران) شایسته این فرصت هستند که از زندگی خود و فرزندانشان لذت ببرند. اگر احساس افسردگی می کنید ، به تنهایی رنج نکشید. لطفاً به یکی از عزیزان خود اطلاع دهید و بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اگر نگرانی وجود دارد که قصد دارید به خود یا فرزندتان آسیب برسانید ، سریعاً کمک بگیرید.

تحقیقات به وضوح نشان می دهد که درمان افسردگی برای مردان مهم است که ممکن است شامل گفتاردرمانی ، داروهای ضد افسردگی و حمایت های مبتنی بر جامعه باشد.

پژوهش ها نشان می دهند که مشاوره درمانی (گفتگو درمانی) در درمان افسردگی تاثیر به سزایی دارد البته آثار مثبت آن در کنار مصرف دارو نیز تائید شده است. برای افسردگی پدران پس از زایمان درمانهای زیادی از طب سنتی گرفته تا درمان های جایگزین مانند موسیقی درمانی، طبیعت درمانی، ماساژدرمانی و غیره پیشنهاد میشود. اما مهمترین نکته این است که پدر مبتلا به افسردگی خود بخواهد برای درمان اقدام کرده و ترجیحاً به یک متخصص بهداشت روان که در امور مرتبط به مردان تبحر دارد، مراجعه نماید.

متخصص روانشناس باید متناسب با شرایط فرد انتخاب شود. پزشک روانشناس باید متخصص و متبحر باشد، چنین پزشکی به او خواهد گفت که او تنها نیست، افسردگی گناه او نیست و او نباید خود را سرزنش کند. شاید پدر مبتلا به افسردگی خود را پدر بدی برای فرزندش بداند اما این چنین تصوری صحیح نیست. اگر درمان موثر و آزمونه ای برای بیماری وجود داشته باشد، بهتر است فرد دستورات پزشک را به کار بندد چرا که در غیر اینصورت این افسردگی به مدت طولانی ادامه خواهد یافت.

مهمترین چیزی که باید مد نظر قرار داد این است که میتوان از تمام پیامدهای منفی افسردگی مردان بعد از تولد فرزند اجتناب نمود. اگر چه این بیماری بسیار جدی و گاهی اوقات مهلک است اما با درمان به موقع و حمایت مناسب، به طور کامل بهبود خواهد یافت. درمان به موقع و مناسب زندگی شخصی و مشترک فرد را نجات می­دهد. پس پدر مبتلا به افسردگی باید برای رفاه حال فرزندش نسبت به درمان اقدام نماید. پدران باید بدانند که افسردگی یک بیماری است و به عنوان ضعف شخصیت محسوب نمی­شود. پذیرش افسردگی پدران پس از زایمان برای یک مرد نه تنها به معنای خدشه دار شدن شخصیت مردانه یا پذیرش شکست نیست، بلکه به معنای پذیرفتن مسئولیت زندگی و اهمیت دادن به خانواده است.

در هما مشاور میخوانید:مشاوره افسردگی

پدر ارزش یک جامعه را می تواند پایه ریزی نماید .ما در مرکز مشاوره هما به تمام جوانب احتیاطی شما پدر گرامی واقفیم و تمام تلاشمان را برای بهبود هر چه سریعتر ستونهای کشورمان مبذول میداریم.ما نگهدارننده با اطمینان راز مگوی شماییم.کافی است به هما اعتماد کنید و تماس بگیرید

 

 • شرایط خاصی که مانع از بیان پدران افسرده میشود چیست؟
 • علائم افسردگی پدران از بارداری همسرانشان چه مواردی میباشد؟
 • یکی از شایعترین عواملی که باعث افسردگی شدید در پدران میشود چیست؟
 • اثرات افسردگی پدرانه شامل چه مواردی میشود؟
 • چرا درمان افسردگی برای پدران مهم است؟ راههای درمان افسردگی پدران چیست؟

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور