افسردگی در زنان چه نشانه هایی داردچگونه می توان آن را درمان کرد؟

افسردگی در زنان شایع تر از مردان است.

افسردگی در زنان

غمگین بودن طولانی‌ مدت، بی‌علاقه‌گی به اموری که قبلا‌ً دوستشان داشتیم، کاهش تمرکز، خستگی بیش‌ از حد، بی علاقگی به آراستگیهای زنانه و همچنین کنار گذاشتن عشوه های زنانگی همه اینان خبر از شرایط خاص روحی و روانی و احتمال افسردگی در زنان را دارد وهمچنین کاهش تنازیهای زنانه ، کنار گذاشتن بی پرواییهای همسرانه،پوششی معمولی و عامیانه نشانه هایی باید باشد برای تغییر یک نگرش اساسی در اسرع وقت.

زنان از آنچه به نظر میرسد برخلاف فرم ظریف فیزیولوژیکی ای زنانه ای که دارند از درونی محکم و پر صلابت برخوردارند و همین موضوع بعضا به افسرگی مبتلا شدن دامن می زند. زنان دوست ندارند از مردان در هیچ شرایطی از جمله اجتماعی و خانوادگی و اقتصادی موقعیت پایین تری را داشته باشند. حال اگر بنا به هر دلیلی یکی از این موارد کمرنگ بشود از بازگو کردن آن ابا میکنند واین امر بر افزایش افسردگیهای خاص و زمان بر تاثیر گذار است.شناخت دقیق و هر چه بهتر علائم افسردگی اولین قدم برای درمان افسردگی زنان و جلوگیری از افسردگی های شدید می باشد.

در هما مشاور میخوانید:مشاوره افسردگی

علائم افسردگی زنان

افسردگی یک اختلال خلقی جدی است که می تواند زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد. و تشخیص و درمان آن همیشه آسان نیست. تا زمانی که علائم را برای مدت طولانی تجربه نکرده باشید ، حتی ممکن است متوجه نشوید که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید.

اگرچه ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد ، اما زنان افسردگی را تقریباً دو برابر میزان افسردگی مردان تجربه می کنند. همچنین زنان تمایل دارند افسردگی را متفاوت از مردان خود تجربه کنند.

در هما مشاور بخوانید:مشاوره افسردگی

برخی از رایج ترین علائم افسردگی زنان عبارتند از:

 • لذت نبردن از سرگرمی ها یا علایق مشابهی که قبلاً انجام می دادید.
 • قادر به تمرکز برای مدت طولانی نیستید.
 • اشتهای خود را به طور منظم از دست دهید.
 • از دست دادن یک مقدار غیر طبیعی از وزن در یک زمان
 • احساس ضعف یا خستگی بدون دلیل مشخص
 • احساس گناه
 • احساس می کنید ارزش هیچ چیز را ندارید یا ناکافی هستید.
 • احساس اضطراب یا تحریک پذیری
 • از دست دادن احساس امید به آینده
 • بدون هیچ دلیل خاصی گریه می کنید.
 • شب نمی توانید خوب بخوابید.
 • تغییرات خلقی چشمگیر
 • داشتن فکر درباره مرگ

افسردگی در زنان نیز تحت تأثیر عوامل هورمونی در دوران قاعدگی ، بارداری و یائسگی نیز بسیار شایع است.از آنجا که هر معلولی را علتی است افسردگی زنان که باعث پژمردگی خانه و طراوت و شادابی منزل میگردد نیز دلایلی دارد که در صورت مرتفع نشدن این دلایل با شدت افسردگی در زنان مواجه میشویم که توام است با رفتارهای پر خطری چون خود کشی.

انواع افسردگی

 به طور کلی افسردگی دارای سه نوع حاد، مزمن، و خفیف است. گونه حاد و مزمن این بیماری دارای فراوانی بیشتری است.

 نوع حاد

زندگی فرد دچار اختلال جدی می‌شود، توانایی فرد برای کار کردن، خوابیدن، مطالعه، صرف غذا، و لذت بردن از تفریحات همیشگی، کاملاً از بین می‌رود و رفتار وی دچار حالتی غیرعادی می‌شود. به طور کلی، هر فرد تنها یک بار دچار افسردگی حاد می‌شود؛ اگرچه در برخی افراد این حالت ممکن است شدت بگیرد.

 افسردگی نوع مزمن

علائم طولانی‌مدت افسردگی برای مدت دو سال یا بیشتر به طور خفیف‌تری از نوع حاد آن بروز می‌کند. اگرچه زندگی فرد در اثر این وضعیت مختل نمی‌شود، اما رفتار وی ممکن است دچار تغییراتی گشته و احساس خوبی در زندگی نخواهد داشت. افراد مبتلا به این نوع افسردگی احتمالاً در آینده در معرض ابتلا به نوع حاد آن نیز هستند.

 افسردگی نوع خفیف

علائم مشابه دو نوع دیگر به صورت خفیف‌تر و گذراتر بروز می‌یابد. در شرایط بسیار ویژه، ممکن است فرد دارای علائمی ‌باشد که در دو نوع دیگر افسردگی مشاهده نمی‌شود.

دسته‌بندی‌های دیگری نیز از انواع افسردگی وجود دارد. برای مثال، در افسردگی روانی، فرد دچار حالات روان‌پریشی همچون علائم بویایی، شنیداری، و دیداری متفاوت و باورهای توهمی به برخی مسائل غیرواقعی می‌شود. همچنین، در افسردگی فصلی که با آغاز زمستان رخ می‌دهد و با فرارسیدن بهار برطرف می‌شود، نوردرمانی برای بیمار توصیه می‌گردد.

عواملی که موجب تشدید افسردگی در زنان می شود چیست؟

دلایلی که باعث افسردگی زنان میشود

افسردگی در زنان بیشتر از مردان شایع است ، احتمالاً به دلیل برخی از عوامل بیولوژیکی ، هورمونی و اجتماعی است که مختص زنان می باشد.

 •  افسردگی یک بیماری پزشکی واقعی است.

افسردگی یک اختلال خلقی شایع ، اما جدی است که ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی ، بیولوژیکی ، محیطی و روانشناختی است. بیشتر افراد مبتلا به افسردگی برای بهتر شدن به درمان نیاز دارند.شما نمی توانید به تنهایی از افسردگی خلاص شوید.افسردگی نشانه ضعف یا نقص شخصیت فرد نیست. حقیقت این است که بیشتر افرادی که افسردگی را تجربه می کنند برای بهتر شدن به درمان نیاز دارند.

 • درک شکاف جنسیتی

زنان تقریباً دو برابر مردان افسردگی را تجربه می کنند. عوامل مختلفی ممکن است خطر افسردگی زنان را افزایش دهد یکی از این مسائل تمیز و شناخت بی تفاوتی ها و بی عدالتی های جنسیتی است که هضم آن برای عده ای از زنان کار بسیار سختی میباشد.

 • عوامل ژنتیکی

چنانچه در سابقه خانوادگی افسردگی مشاهده شود، احتمال ابتلای فرد به افسردگی دور از ذهن نیست. البته می‌توان گفت زنانی هستند که بدون وجود سابقه خانوادگی افسرده شده و زنانی هستند که با وجود سابقه خانوادگی به این بیماری مبتلا نشده‌اند. بنابراین، ژنتیک نمی‌تواند صریحاً تعیین‌کننده باشد، بلکه تلفیق این عامل با سایر عوامل، می‌تواند عامل ایجاد افسردگی تلقی شود.

 • استرس

تجربیات تلخ، از دست دادن عزیزان، روابط سخت و شرایط استرس‌زا، چه خودخواسته و چه ناخواسته، مقدمه افسردگی محسوب می‌شوند. کار اضافی، مسئولیت‌های زندگی، مراقبت از کودکان و سالمندان خانواده، تجربه سوءاستفاده و بدرفتاری، و فقر می‌تواند از جمله این عوامل باشد.

 • تغییرات طبیعی هورمونی

برخی تغییرات خلقی و احساسات افسرده با تغییرات طبیعی هورمونی رخ می دهد. اما تغییرات هورمونی به تنهایی باعث افسردگی نمی شود. سایر عوامل بیولوژیکی ، صفات ارثی ، و شرایط زندگی شخصی و تجربیات با خطر بالاتر افسردگی در ارتباط است.

آنچه که به افزایش افسردگی زنان کمک میکند:

 • بلوغ

تغییرات هورمونی در دوران بلوغ ممکن است خطر ابتلا به افسردگی در برخی دختران را افزایش دهد. با این حال ، تغییرات خلقی موقتی مربوط به نوسان هورمون ها در دوران بلوغ طبیعی است – این تغییرات به تنهایی باعث افسردگی نمی شوند.

 • افزایش فشار برای رسیدن به مدرسه ، ورزش یا سایر زمینه های زندگی

بعد از بلوغ ، میزان افسردگی در زنان بیشتر از مردان است. از آنجا که دختران به طور معمول قبل از پسران به بلوغ می رسند (بلوغ زودرس) ، احتمال ابتلا به افسردگی در سنین پایین تر از پسران بیشتر است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این شکاف جنسیتی در افسردگی ممکن است در تمام طول عمر ادامه داشته باشد.

 • مشکلات قبل از قاعدگی

برای اکثر خانمها با سندرم قبل از قاعدگی pms علائمی مانند نفخ شکم ، حساسیت به پستان ، سردرد ، اضطراب ، تحریک پذیری جزئی و کوتاه مدت است.

اما تعداد کمی از خانمها علائم شدید و ناتوان کننده ای دارند که باعث اختلال در مطالعه ، شغل ، روابط یا سایر زمینه های زندگی آنها می شود. در آن مرحله ، PMS ممکن است از مرز اختلال نارسایی پیش از قاعدگی pmdd عبور کند – نوعی افسردگی که معمولاً به درمان نیاز دارد.فعل و انفعالات دقیق بین افسردگی و PMS هنوز نامشخص است. این احتمال وجود دارد که تغییرات چرخه ای در استروژن ، پروژسترون و سایر هورمون ها باعث اختلال در عملکرد مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین شود که باعث کنترل خلق و خو می شود. به نظر می رسد صفات ارثی ، تجارب زندگی و سایر عوامل در این امر نقش دارند.

 •    دوران یائسگی

این دوران بسیار روی زنان تاثیر گذار است واغلب  زنانی که به این دوره میرسند آن را مترادف با شروع پیری میبینند.

 • مشتقات بلوغ
 • مسائل جنسی و هویت در حال ظهور
 • درگیری با والدین

با راهکارهای درمان افسردگی در میانسالان آشنا شوید.

درمان افسردگی زنان

بیشتر موارد افسردگی بعد از شناسایی دقیق و مطمئن قابل درمان میباشد وجای نگرانی نیست اما در صورت تشخیص اشتباه ویا رها کردن این بیماری شرایط درمان طولانی تری را پیش رو خواهند داشت.

راههای مفید وقابل درمان افسردگی در زنان متفاوت است و بنا به شرایط هر بیمار مواردی را در ذیل می آوریم.

 1. شناسایی دقیق مسائل ناراحت کننده و استرس زا
 2. دور کردن و دور شدن از موارد استرس زا و ناراحت کننده
 3. تغییر دیدگاه نسبت به محیط پیرامونی
 4.  پذیرش واقعیتهای زندگی در مواجهه با کمبودها و کاستی ها و حتی دوریها و از دست دادنها باعث کاهش افسردگی خواهد شد.
 5. تغییر رویه رفتار روزمره ، در این جا زنان باید هر چیز ساده ای را که هروز با آن سر و کار دارند را تغییر دهند برای مثال هر روز اول رخت خوابها را مرتب می کنند امروز در ابتدا کار دیگری را انجام دهند.
 6. تقویت روابط اجتماعی در اسرع وقت، هرچه ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنید،‌ بیشتر در مقابل افسردگی مقاوم می‌شوید. اگر حس می‌کنید که گیر کرده‌اید، برای صحبت با اعضای خانواده یا دوستان مورد اعتماد درنگ نکنید و به دنبال ایجاد ارتباطات جدید در گروه‌های پشتیبانی افسردگی بگردید. درخواست کمک ، نشانی از ضعف شما نیست و به این معنی نیست که به دیگران وابسته هستید. در بیشتر مواقع یک صحبت ساده چهره به چهره با دیگران می‌تواند کمک بزرگی باشد.
 7. نگرش معناگرا
 8. دارو درمانی با تجویز پزشک متخصص
 9. ورزش کردن مناسب با سن وسال

یکی از راهکارهای مناسب و تاثیر گذار در جهت بهبود هر چه سریعتر افسردگی زنان پر رنگ کردن نگرش معناگرایانه افراد میباشد به این مفهوم که تمامی این ناراحتیها و مشکلات طبیعی می باشد واینها نیز جزئی از زندگیست وباید با آگاهی از نیروهای غیر مادی و روحی به آرامش زندگی برسیم.

با توجه به شرایط خاص محیطی و پیرامونی زنان مرکز مشاوره هما با ارائه مطالب بسیار دقیق و مفید روانشناسانه در رابطه با افسردگی زنانه توسط مشاورین متخصص این امر به شما زنان زحمت کش این نوید را میدهیم که این مشکل را هر چه سریعتر پشت سر بگذارید کافی است به ما اطمینان کنید.

 • چه مواردی بیانگر شرایط خاص روحی و روانی پریشان و مشوش زنان است؟
 • اولین قدم برای درمان افسردگی زنان و جلوگیری از افسردگیهای شدید چیست؟
 • برخی از رایج ترین علائم افسردگی زنان چه میباشند؟
 • دلایلی که باعث افسردگی زنان میشود چیست؟
 •  راهکار مناسب و تاثیر گذار در جهت بهبود هر چه سریعتر افسردگی در زنان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور