شایع ترین علائم افسردگی در مردان رابشناسید

مردان افسرده دلایل این افسردگی و راهکارهای درمان آن

افسردگی یک اختلال خلقی است که بر افکار ، احساسات ، بدن و رفتار فرد تأثیر می گذارد.مردها بخاطر ساختار فیزیولوژیکی ای که دارند معمولا دردها و رنجها و ناراحتی های خودشان را بروز نمی دهند چرا که دوست ندارند فرد دیگری را نیز درگیر ناراحتی خودشان بکنند اما گاه مشکلات روحی و روانی چنان هجمه ای به انسان می آورند که مرد خودش را می بازد البته این را فریاد نمیزند بلکه ظاهر غمگین و پریشان و مضطرب ایشان گواه این موضوع است.

وقتی افسردگی در مردان مشهود می شود که آنها در حالت کاملا مستاصل قرار بگیرند و نتوانند آنچنانکه زیبنده نامشان است در جامعه کوچک خود (خانواده) نقش آفرینی کنند ودر واقع شرایط بگونه ای رقم بخورد که احساس کنند جایگاه مردانه شان کم رنگ میشود.

دنیای مردان برخلاف لقبشان کوچک است و شکننده اما از خصوصیات مردان پنهان کردن این موضوع مهم است. مردان افسرده باید هرچه سریعتر درمان شوند چرا که تاثیر افسردگیه ایشان در خانه بسیار بسیار مشهود وتاثیر گذار است. تزریق سلامت و بهداشت روانی هر جامعه ای در مرحله نخست با مردان است .برای اطلاعات جامع از افسردگی میتوانید به مقاله مشاوره افسردگی مراجعه کنید.

علائم افسردگی در مردان

شناختن علائم و نشانه های افسردگی در مردان (symptoms of depression in men  ) یکی از مهم ترین اقداماتی است که لازم است برای جلوگیری از مشکلات جدی تر انجام شود .افسردگی یک بیماری جدی است که بر نحوه تفکر ، احساس و عملکرد فرد تأثیر می گذارد.

افسردگی یک عامل خطرناک قابل توجه برای خودکشی است.افسردگی در مردان بسیار خطرناکتر از زنان است چرا که در تشخیص آن مردان سهل انگاری یا بد شناختی دارند.

افسردگی در مردان شایع است. طبق انجمن روانشناسی آمریکا ، تخمین زده می شود که هر روز 9 درصد از مردان در ایالات متحده احساس افسردگی یا اضطراب دارند و 30.6 درصد از مردان در طول زندگی خود یک دوره افسردگی را تجربه می کنند.

علائم اولیه افسردگی در مردان می تواند افزایش موارد زیر باشد:

 • عصبانیت
 • نا امیدی
 • پرخاشگری
 • تحریک پذیری

این اختلافات ممکن است به دلیل انتظارات جامعه از نحوه ابراز احساسات توسط زنان و مردان باشد. اگر احساس کنند که دیگران ممکن است بخاطر آن قضاوت یا انتقاد کنند ، این احتمال وجود دارد که مردان تمایل کمتری به نشان دادن برخی احساسات مانند غم و اندوه نشان دهند.مردان مبتلا به افسردگی ممکن است افکار خودکشی را تجربه کنند.

افسردگی یک بیماری روانی است ، اما علائم جسمی نیز دارد. مردان مبتلا به افسردگی ممکن است مواردی را که در پایین آورده شده را تجربه کنند:

 • سردرد
 • تنگی در قفسه سینه
 • درد مفصل ، اندام یا کمر
 • مشکلات گوارشی
 • خستگی
 • خوابیدن زیاد یا کم
 • احساس بی قراری یا آشفتگی
 • خوردن زیاد یا خیلی کم
 • لاغری ناخواسته

برخی از این علائم ممکن است به دلیل تأثیری که افسردگی بر مواد شیمیایی مغز فرد ایجاد می کند ، بوجود آیند. افسردگی باعث تغییر سطح سروتونین و نوراپی نفرین می شود ، که پیام آوران مغز هستند که درد و روحیه را کنترل می کنند. مسیرهای مشترک سلول مغزی ممکن است افسردگی و درد را به هم پیوند دهند.

 در مورد  اثرات منفی افسردگی مادران بر روی فرزندان  بدانید.

همچنین علائم رایج افسردگی شامل از دست دادن علاقه به فعالیتهای معمول لذت بخش زندگی می باشد.علاوه بر این ها افسردگی در مردان گاه با علائم رفتاری خاصی بروز داده می شوند.

      علائم رفتاری افسردگی مردان

 • مشکل در ملاقات های شغلی ، خانوادگی و سایر مسئولیت های شخصی
 • سو مصرف مواد مخدر
 • نوشیدن بیش از حد الکل
 • انجام فعالیت های پرخطر ، مانند رانندگی بی پروا یا داشتن رابطه جنسی بدون محافظت
 • انزوای اجتماعی
 • اقدام به خودکشی

چرا تشخیص افسردگی در مردان کار سختی است؟

به دلایل فرهنگی و اجتماعی خاصی که در کشور ما حاکم است معمولا مردان از بازگو کردن مشکلات و علاقه مندیها و هر آنچه که باعث نارضایتی درونی آنها می شود ابا دارند و همین مسئله باعث شرایط متغییر و نامتعادل درونی مردان افسرده میشود.

با اینکه بحث و گفتگو در مورد سلامت روان در حال گسترش و توجه است ، هنوز هم عرف فرهنگی و اجتماعی اجازه نمی دهد که افراد به راحتی در مورد افسردگی خود گفتگو نمایند و این موضوع به مراتب برای مردان مشکل تر است .مردان توسط جامعه و اجتماع مجبور می شوند که از ابراز احساسات خود اجتناب نمایند ، اگرچه ثابت شده است که سرکوب احساسات کار ناسالمی است و به سلامت روان آسیب وارد می کند . در تلاش برای حفظ این هنجارهای اجتماعی ، بسیاری از مردان ممکن است سلامت عاطفی ، جسمی و روحی خود را به خطر بیندازند.

متاسفانه بیشتر مردان ما با علائم اولیه و ابتدایی افسردگی نیز نا آشنا هستند و طریقه برخورد با آن را هم نمی دانند و بعضا با تصمیمات اشتباه به پیشرفت این معضل یعنی افسردگی دامن میزنند.

مردان جامعه ما، میتوانیم به جرئت بگوییم که هیچ گونه آموزشی در این رابطه ندیده اند تا بتوانند در صورت مواجه با علائم بالینی آن حداقل کارهای ابتداییه مقابله با آن را بدانند.

برخی از مردانی که علائم را تشخیص می دهند ممکن است برای بحث و گفتگو در مورد مشکل خود تلاشی نکنند زیرا از قضاوت دیگران می ترسند.

عده ای هم از مردان هستند که با شناسایی علائم افسردگی به اشتباه راه درمانی را پیگیری میکنند که نتایج بدی را درپی دارد مثلا این افراد ساعت های طولانی کار می کنند یا در غیر این صورت وقت خود را برای مشغول ماندن با فعالیت های مختلف پر می کنند  که به نتایج برعکس انتظار، ختم میشود.

 میزان خودکشی در میان مردان ، به ویژه در افرادی که در گذشته در ارتش خدمت کرده یا در حال حاضر در ارتش خدمت می کنند ، زیاد است. علاوه بر این ، مردان سه تا چهار برابر بیشتر از زنان احتمال خودکشی منجر به مرگ را دارند.

بعضا دیده شده که مرد خانواده در شرایط خوب روحی و روانی ظاهری بوده اما به دلایلی که از پیش بیان نمودیم وبخاطر بزرگی در خانواده و داشتن  وجه اجتماعی قوی در جامعه کوچک خانواده ومحله ویا بیشتر از بیان کردن دردها و رنجها و غمهای درونی ویرانگرشان خوداری میکنند که متاسفانه در صورت تشخیص نادرست و نفهمیدن این افسردگی شایع در میان مردان زحمت کش احتمال بروز رفتارهای هیجانی و ناگهانی بسیار خطرناک و غیر قابل برگشت تقریبا قطعی میباشد.

چرا مردان دچار افسردگی می شوند؟

راههای درمان افسردگی در مردان

بهترین روش درمان افسردگی این است که تا حد ممکن درباره راه های درمان افسردگی آگاهی کسب کنید و بر اساس نیاز خودتان یک گزینه درمانی مناسب را با کمک پزشک انتخاب کنید.هر بیماری در هر فردی میتواند متفاوت باشد وراههای درمان متفاوتی داشته باشند. همانطور که دو نفر دقیقاً یک نوع افسردگی نمی‌گیرند، راه های درمان افسردگی نیز با هم مشابه نیستند و هیچ درمانی نیست برای تمامی افسردگی‌ها مناسب باشد .

 • درمان‌های روانشناختی، دارو و تغییرات در سبک زندگی برخی از راه های درمان افسردگی هستند که می‌توانند بیماری افسردگی را درمان کند.
 • تحقیق وشناخت دقیق دلیل افسردگی

تا جایی که می‌توانید درباره افسردگی خود یاد بگیرید. مهم است که مشخص کنید افسردگی شما به دلیل شرایط پزشکیتان هست یا نه. اگر این چنین است، این شرایط باید ابتدا درمان شود.

 • شناخت میزان درگیری با افسردگی

شدت افسردگی شما نیز یک عامل است. هرچه شدت افسردگی بیشتر باشد، شدت درمان نیز افزایش پیدا می‌کند و راه های درمان افسردگی باید قوی‌تر باشند.

 • زمان و وقت مناسب برای یافتن بهترین راه حل

پیدا کردن روش درمان صحیح وقت‌گیر است. ممکن است برای پیدا کردن درمان و پشتیبانی مناسب خود نیاز به آزمون و خطا داشته باشید. مثلاً اگر به دنبال درمان هستید، ممکن است پیدا کردن درمانگر مناسب شما کمی طول بکشد. یا ممکن است یک داروی ضد افسردگی را امتحان کنید تا ببینید که اگر روزی نیم ساعت پیاده روی کنید به آن احتیاج نخواهید داشت. شما باید تغییرات و آزمون و خطا را پذیرا باشید.

 • استفاده مناسب و صحیح از دارو

خیلی به مصرف دارو تکیه نکنید. با وجود این که دارو می‌تواند علائم افسردگی را بهبود بخشد، ولی برای مصرف طولانی مدت مناسب نیست. اگر می‌خواهید که دارویی را امتحان کنید، به یاد داشته باشید که دارو هنگامی بهترین اثر را خواهد داشت که تغییرات در سبک زندگی نیز ایجاد شود.

 • ورزش مناسب با سن و سال

ورزش می‌تواند همانند دارو اثرگذار باشد و حتی بهتر نیز عمل کند و اثرات جانبی نیز نداشته باشد.با انجام مناسب و پی در پی ورزش به آرامی وبا مشاوره پزشک میتوان درمان دارو را کنار گذاشت.

 • تقویت روابط اجتماعی در اسرع وقت

هرچه ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنید،‌ بیشتر در مقابل افسردگی مقاوم می‌شوید. اگر حس می‌کنید که گیر کرده‌اید، برای صحبت با اعضای خانواده یا دوستان مورد اعتماد درنگ نکنید و به دنبال ایجاد ارتباطات جدید در گروه‌های پشتیبانی افسردگی بگردید. درخواست کمک ، نشانی از ضعف شما نیست و به این معنی نیست که به دیگران وابسته هستید. در بیشتر مواقع یک صحبت ساده چهره به چهره با دیگران می‌تواند کمک بزرگی باشد.

 • تغییرات اساسی در سبک زندگی

تغییر نگرش نسبت به هر چیزی که از قبل در شخصیت شما نهادینه شده می تواند یکی از مهمترین راه های درمان افسردگی در مردان تلقی شود

تغییر در خوراک ،پوشاک،راه رفتن، ورزش کردن، نگاه کردن،حمام رفتن،مسافرت،صحبت کردن، نشست و برخاست با افراد، وخلاصه یک رویه جدید و نو و تازه تا حدود زیادی در درمان افسردگی مردان مثمرثمر خواهد بود.

 • استفاده از روان درمانی
 • درمان گروهی در کنار درمان فردی

در راه های درمان افسردگی به صورت گروهی، گوش دادن به همتاهایی که دارای مشکلاتی مشابه هستند می‌تواند تجربیات شما را تائید کند و به ایجاد اعتماد به نفس شما کمک کند.

با تمام این مطالب بعضا افرادی هستند که از حوصله ایشان خواندن این مطالب به دلیل افسردگی ای که دارند خارج است ما در مرکز مشاوره هما با داشتن مشاورین مجرب و متخصص می توانیم حتی با نخواندن این مقاله تنها با شماره گیری تلفن مرکز مشاوره هما راههای رفع مشکلات و علت آنها را برایتان بازگو کنیم کافی است با ما تماس بگیرید.

 • افسردگی یک اختلال خلقی است یعنی چه؟
 • چه زمانی افسردگی در مردان مشهود میشود؟
 • علایم اولیه افسردگی در مردان چیست؟
 • علائم رفتاری افسردگی مردان چه میتواند باشد؟
 • چرا تشخیص افسردگی در مردان کار سختی است؟

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور