افسردگی زنان خانه دار و راهکارهای درمانی

تشخیص افسردگی در زنان خانه دار و راه های درمان آن

گاهی اوقات یا بهتر بگوییم بیشتر اوقات زنان به دلیل روحیه لطیف و ظریفی که دارند از تکرار فرداهای بی حاصل و بی هدف و باری به هر جهت،کلافه و درمانده می شوند چرا که برنامه دراز مدت خوبی ندارند.در افسردگی زنان خانه دار بی هدفی و بی انگیزگی می تواند در نهادینه کردن افسردگی عمیق بسیار موثر باشد.تمام کارهای زیبا و پر انگیزه با رنگ تکرار روزانه زیبایی و جذابیت خود را از دست خواهند داد. تغییر یکی از ابتدایی ترین رفتارهای تکرار شکن میباشد.

علائم افسردگی زنان خانه دار

اگر شما زن خانه داری باشید که به افسردگی مبتلا شده‌اید ممکن است احساس کنید که دیگر هیچ علاقه‌ای به کارهای خانه ندارید و آنچه که در گذشته موجب احساس لذت و نشاط در شما شده  امروز برایتان بی‌معنی است. همچنین احتمال دارد که دائماً در طول روز احساس غمگینی کنید و حتی بی‌دلیل زیر گریه بزنید. احساس پوچی و بی‌ارزشی از جمله دیگر مسائل آزاردهنده‌ای هستند که می‌توانند موجب ناراحتی شما شوند.به مقاله مشاوره افسردگی برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که افسردگی می‌تواند با علائم جسمانی نظیر بی‌اشتهایی و کاهش وزن نیز خود را نشان داده و یا باعث شود که شما اختلالاتی را در خواب تجربه کنید. بسیاری از زنان خانه داری که دچار افسردگی می‌شوند، در ارتباط با همسر خود نیز تعارضات جدی را تجربه می‌کنند و در اغلب موارد کاهش میل جنسی را گزارش می‌دهند. در صورتی که اگرعلائم افسردگی را در خود جدی نگیرید احتمال تشدید شدن آن افزایش می‌یابد و می‌تواند به رفتارهای هیجانی غیر ارادی نظیر مرگ و خودکشی نیز منجر شود. البته در بسیاری از موارد دوره‌های افسردگی به طور خود به خود فروکش می‌کنند. با این حال برای پیشگیری از شروع دوره‌های بعدی جست و جوی خدمات حرفه‌ای از اهمیت بسزایی برخوردار است.

سر صحبت با زنان افسرده خانه دار است :

 •  شما اغلب لباس های راحت و شلخته می پوشید
 • شما عادات معمول و روزانه تان را کنار گذاشته اید؛ مثلا اصلاح کردن، حمام کردن، مرتب کردن رخت خواب، تمیز کردن خانه و … . در حقیقت شما انرژی لازم            برای انجام این کار ها را ندارید اما بدون آن ها هم احساس پوچی می کنید.
 • شما از دیدن هر روزه ی شوهرتان که به سرکار می رود و منتظر ماندن برای برگشت او و ماندن در خانه بیزار هستید، اما باز هم ترجیح می دهید در خانه بمانید .
 • از سر و کله زدن با بچه ها احساس خستگی می کنید و اغلب جمع شان را ترک می کنید.
 • شما در کنار مادران دیگری که شاغل هستند احساس ناامنی می کنید زیرا حرف مشترکی با آن ها ندارید.
 • شما با هر مسئله ی کوچکی عصبانی می شوید.
 • روی رفتارهای و گفتارهی ساده اطرافیان فوکوس می کنید.

زنان خانه دار باید بدانند در صورتی که این علائم را دارند وحال آن ها رو به وخامت است باید برای هرچه سریعتر برای درمان افسردگیشان اقدام کنند.

درسنامشاور بخوانید: دلایل افسردگی را بشناسید

علل افسردگی در زنان خانه دار

در جوامعی که میزان مشارکت زنان در شغلهای اجتماعی و اقتصادی کمتر دیده میشود وبیشتر زنان خانه دار هستند افسردگی مشهودتر است . البته باید متذکر شد که این عامل خانه داری به تنهایی باعث برون رفت از سلامت روان نمی شود بلکه عجین شدن با یکسری وابسته ها از جمله توهم بی ارزش بودن و  ناکارآمدی و وابستگیهای شدید به همسر، ایجاد می شود.

معمولا این نوع افسردگی با علائم جسمی و روانی همراه است و به علل گوناگونی مانند نداشتن استقلال کافی در زندگی و نپرداختن به امور مورد علاقه به وجود می‌آید. راهکارهای گوناگونی از جمله ایجاد یک سیستم حمایت اجتماعی می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

در حقیقت بسیاری از افراد هستند که با وجود خانه دار بودن از روحیه بسیار خوبی برخوردارند و در زندگی احساس پویایی و سرزندگی می‌کنند. این افراد زنانی هستند که توانسته‌اند در کنار کار کردن در خانه راهی برای احساس ارزشمندی در وجود خود پیدا کنند و به این ترتیب عزت نفس و کارآمدی خود را حفظ کرده‌اند. یادگیری هرگونه مهارت و پرداختن به علایق شخصی نظیر هنر و موسیقی  وحتی کارهای بیرون از منزل از جمله مواردی است که از زنان در برابر احساس رکود محافظت می‌کند و آن را از افسردگی در امان نگاه می‌دارد.

در مقابل اگر احساس کنید که به اجبار باید تمام وقت خود را صرف خانواده کنید و هیچ گونه وقتی برای استراحت، لذت و علاقه مندی‌های شخصی خود قائل نباشید احتمال اینکه دچار مشکلات سلامت روان شوید تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.

بیشتر زنان جوامع امروزی شرقی از نگاه سنتی و قدیمی نسبت به خود شکایت دارند ودر واقع ازیک نوع خلا شخصیتی مستقل رنج میبرند.

زنان خانه دار خود را یک کارگر خانه تصویر سازی می کنند لباس و شلوارهای شلخته می پوشند گاه که خود را با زنانیکه به سر کار میروند قیاس میکنند آنها را با لباسهای شیک ،شلوار جین، کیفهای برند، زیور آلات ،کفشهای پاشنه بلند، در ذهنشان تداعی می کنند ویا در واقع همین گونه هستند دچار اضطراب و ناراحتی و دل مردگی می شوند و آهسته خود را از جمع دوستان کنار می زنند.

دلایل افسردگی زنان خانه دار 

 • یکنواختی و روزمرگی
 • تفکر کارگر خانه بودن
 • تکرار و روزمرگی بدون تغییر زندگی
 • تبعیض
 • تفاوتهای فیزیولوژیکی
 • وابستگی به همسر
 • نداشتن اختیار
 • مستقل نبودن
 • نگاه کوچک پندارانه جامعه به زن
 • عدم وجود برنامه خاص روزانه و هفتگی
 • تنهایی در خانه
 • استفاده زیاد از تلویزیون و شبکه های اجتماعی
 • عدم توانایی در جهت دهی به زندگی شخصی و ایجاد راهکارهای موثر
 • کمک نگرفتن از افراد متخصص بمنظور حل مشکلات شخصی و خانوادگی
 • عدم آشنایی با افسردگی

افسردگی زنان خانه دار را جدی بگیرید

راه حلهای پیشنهادی برای رفع افسردگی زنان خانه دار

باید این مطلب مهم را در ابتدا دانست که افسردگی در واقع واکنشی به فشار روانی و استرس طولانی مدت است که خود را به اشکال مختلف از جمله حالت های روانی، احساسی و فیزیکی نشان میدهد.

راه حل های متفاوتی بنا به فرهنگ رشد کرده فرد در محیطی پیرامونی او وجود دارد که در ذیل به مواردی اشاره شده است از جمله :

۱) تغییر نگرش ویا واقع بین بودن

به اثرات عمیق‌تر کاری که انجام می دهید فکر کنید. کار شما چه تاثیری بر زندگی خودتان ، عزیزان و نزدیکان تان دارد.

۲)تعیین اهداف کوتاه مدت

چگونه می توانید معنای بیشتری به کار خود بدهید.

3) برای خودتان اهداف روزانه مشخص کنید.

به خودتان  بگویید برای داشتن انرژی بیشتر باید این وسایل را تهیه کنم.این کار را باید به انتها برسانم واین وسله را باید بخرم و….مشخص نمودن اهداف به جلوگیری از افسردگی و بهبود انگیزه شما می تواند کمک کند.

4)  کنترل کارها را به دست بگیرید.

استقلال و کنترل بیشتر، به جلوگیری از افسردگی شما کمک می‌کند ابتدا کنترل برنامه و زمان خود را با استفاده از مدیریت درست زمان و وظایف به دست بگیرید.

5) برای کار خود حدومرز تعیین کنید.

سعی کنید برای اینکه چرخه افسردگی را بشکنید حد و حدود مشخصی برای خود تعیین کنید. برای مثال فقط در ساعت مشخصی کار کنید و خارج از آن پاسخگوی نیاز سایر اعضای خانواده نباشید. در واقع فضای کار و استراحت خود را جدا کنید.

6)  برای خودتان زمان بگذارید.

هر روز زمان مشخصی را به انجام کار مورد علاقه خود اختصاص دهید و سعی کنید در این بازه زمانی از تلفن همراه خود و اخبار دوری کنید.این کار استرس شما را کاهش می دهد و منجر به بهبود افسردگی و در نهایت بهبود عملکرد شما می شود .

در سنا مشاور بخوانید :چگونه به کسی که دچار افسردگی پنهان است کمک کنیم؟

7) با دیگران صحبت کنید.

درباره آنچه تجربه می کنید با دیگران صحبت کنید صحبت کردن با دوستان و نزدیکان باعث می شود متوجه شوید که شما تنها نیستید همچنین می توانید از یک مشاور یا متخصص امور خانواده و رشد فردی در این زمینه کمک حرفه‌ای دریافت کنید

8)  استرس خود را مدیریت کنید.

 افسردگی در واقع نتیجه استرس مزمن و طولانی مدت است . بنابراین یادگیری روش های مدیریت استرس می تواند به جلوگیری از آن کمک کند. تمرینات مراقبه ذهن، افزایش آگاهی و ورزش می‌تواند اقدامات خوبی برای کنترل استرس باشند.

9)تربیت آگاهانه و مدیرانه فرزندان

یک تربیت صحیح و متعادل آن نیست که یک سرویس کامل غذایی و رفاهی را به خانواده بدهیم بلکه آن است که فرزندان طوری تربیت شوند که مسئولیت کارهای خودشان را پذیرا باشند . برای مثال اگر مادر غذا را آماده میکند بچه ها باید در پهن کردن و جمع کردن آن و همچنین آوردن بشقابها وشستن آنها مبادرت بورزند و همچنین طریقه  حمام رفتن ، دستشویی رفتن و خرید کردن ، نان گرفتن و…

با یک تربیت صحیح می توان زمان را برای سلامتی روحی و روانی و رسیدن به علاقه مندی هایمان مدیریت کنیم.

10) صحبت کردن با همسر برای همکاری در خانه

یک زن فهیم باید بداند که از لحاظ روحی و جسمی نیاز به بر طرف کردن علایق و خواسته هایش دارد لذا باید از همسرش همکاری و راهنمایی بخواهد تا احساس مستقل بودن کنند وبه کارهای شخصی خود بپردازند.

آنچه مهم است آگاهی زنان خانه داری است که بدانند دچار افسردگی شده اند و به دنبال راه حلی برای حل آن باشند مرکز مشاوره هما با داشتن کادری مجرب و متخصص می تواند در این زمینه شما را همراهی کند.

 • یکی از ابتدایی ترین رفتارهای تکرار شکن چیست؟
 • اگر شما زن خانه داری باشید که به افسردگی مبتلا شده‌اید ممکن است چه احساساتی داشته باشید؟
 • عادات اغلب زنان خانه دار افسرده چگونه میباشد؟
 • آیا عامل خانه داری به تنهایی باعث برون رفت از سلامت روان میشود؟
 • علل افسردگی در زنان خانه دارچیست؟

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور