نماد سایت هما مشاور

افسردگی پس از ازدواج

افسردگی پس از ازدواج

افسردگی پس از ازدواج یکی دیگر از مشکلاتی ست که در کنار اتفاق شیرین ازدواج و شروع زندگی مشترک رخ می دهد.افسردگی بعد از ازدواج به دلایل مختلفی مانند عدم آمادگی افراد برای زندگی مشترک و … بستگی دارد.

علت افسردگی پس از ازدواج

ازدواج اجباری : یکی از علل افسردگی پس از ازدواج ، ازدواج اجباری ست. ازدواج اجباری به علت دلایل مختلفی مانند : فرار از شکست عاطفی ، بالا رفتن سن ازدواج ، فشار های خانواده و فرار از تنهایی ـ تحصیل و کار رخ می دهد.ازدواج با این اهداف موجب می شود که فرد احساس تنهایی و افسردگی کند اما باید این را نیز در نظر داشته باشد که در قبال همسر و احساساتش مسئولیت دارد و با بی توجهی به همسرش آسیب می زند.تلاش کنید تا نقاط قوت همسر خود را ببینید و دلبستگی خود را به او افزایش دهید.

وابستگی به والدین : بی شک می توان گفت وابستگی به والدین یکی از اصلی ترین علت های افسردگی بعد از ازدواج است . والدینی که بیش از اندازه به فرزندشان توجه می کنند و نگران آن هستند ؛ دچار اختلال شخصیت اند. شخصیت وابسته در والدین به فرزندان آسیب زده و موجب بروز مشکلاتی در آینده آنها می شود.یکی از این مشکلات اعتماد به نفس پایین است که به دلیل یاد نگرفتن کار ها و مسئولیت در کودکی ؛ در بزرگسالی نیز افراد بی مسئولیت می شوند و همیشه متکی به والدینشان هستند. افرادی که بیش از اندازه به والدین خود وابستگی داشته باشند، پس از ازدواج به خاطر کم شدن ارتباط با والدین اضطراب جدایی در فرد به وجود می آید و به دلیل اینکه فکر می کند خیلی ناگهانی از والدینش جدا شده دچار کسالت و افسردگی می شود.

عدم آمادگی برای زندگی مشترک : بعد از ازدواج به علت تغییر کردن مسئولیت های افراد ، آسودگی زوجین از گذشته کمتر می شود.این مسئولیت های زیاد و سنگین مانع تفریح و راحتی افراد می شود. در صورت نپذیرفتن مسئولیت ها افراد دچار افسردگی می شوند. برای حل این مسئله باید با همسرتان مشورت کرده و وظایف را تقسیم کنید. همچنین باید مسئولیت ها را به خوبی پذیرفته و انجام دهید تا کم کم با شرایط وفق پیدا نمایید.

نارضایتی از زندگی و انتخاب همسر : بسیاری از افراد بعد از خاموش شدن احساسات و هیجانات اولیه با واقعیت رو به رو می شوند و دچار تردید در انتخابشان می شوند و با دیدن شرایط جدید احساس نارضایتی از زندگی به سراغشان می‌آید. انتخاب همسر یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر فرد است زیرا زندگی مشترک یه فرایند طولانی مدت است.

علائم افسردگی

در بیشتر مواقع افسردگی پس از ازدواج بعد از یک مدت کوتاه بهبود می یابد و رفع می شود اما در بعضی از موارد افراد غرق در افسردگی می شوند به طوری که افراد طولانی مدت درگیر آن خواهند بود.برخی از این علائم اعم از :

درمان افسردگی پس از ازدواج

افسردگی مشابه دیگر بیماری هایی که نتیجه عدم تعادل شیمیایی در مغز هستند و با قرص و دارو به تنهایی بهبود می یابد ؛ نیست بلکه افسردگی ترکیبی از عوامل بیولوژیکی ، روانی و اجتماعی ست که در کنار روانشناس و دارو ؛ باید روی خود و افکارتان کار کنید.بعضی از کار های خود مراقبتی برای بهبود یافتن افسردگی پس از ازدواج عبارتند از :

  1. صحبت کردن درباره احساسات

اگر بعد از ازدواج با اختلال افسردگی مواجه شدید و خلق و خوی شما تغییر کرد ؛ درباره احساسات و عواطفی که دارید با همسرتان صحبت کنید. صحبت نکردن درباره احساسات باعث سرد شدن و آسیب رساندن به رابطیتان می شود برای مثال زمانی که شما در حال دست و پنجه نرم کردن با افسردگی هستید؛ همسرتان از سرکار باز می گردد و در حالی که از احساسات شما خبر ندارد توقع نشاط و شادی از شما را دارد !

  1. دوست داشتن خود

اگر همیشه خودتان را دوست داشته باشید و برای خودتان ارزش قائل شوید ؛ خلق و خوی شما نسبت به خودتان بهتر خواهد شد و افسردگی را از خود دور خواهید کرد. سعی کنید همیشه طوری زندگی کنید که احوالتان وابسته به افراد و شرایط نباشد و کمترین فشار و استرس را متحمل شوید.

  1. محبت کردن

برای بهبود یافتن افسردگی ابتدا باید شرایطی که از آن ناراضی هستید و تغییر دهید. افراد می توانند با محبت کردن رابطیشان را بهتر کنند و از آن لذت ببرند.همچنین پیش از ابراز احساسات ، باید راه های محبت کردن را یاد بگیرید.

  1. ورزش کردن

هنگام ورزش کردن اندورفین ها در مغز ترشح می شوند. این ماده عملکردی مشابه قرص های مسکن دارد که موجب آرام شدن می شود. ورزش کردن منظم باعث ترشح منظم این هورمون می شود که بعد از یک مدت افسردگی بهبود می یابد.

  1. افزایش عزت نفس

در صورتی که احساس کردید دچار افسردگی شدید ؛ به دنبال راه های افزایش عزت نفس باشید زیرا این دو رابطه نزدیکی دارند و در صورت دچار شدن به افسردگی ؛ عزت به نفس نیز کاهش می یابد. تحرک داشتن ، پذیرفتن اشتباهات ، قاطع بودن راه های افزایش عزت نفس هستند.

انواع افسردگی

افسرده‌ خویی : ماندگاری این نوع افسردگی بسیار کوتاه است زیرا سطح آن بسیار پایین ست.ممکن است افراد بعد از ازدواج دچار این نوع افسردگی شوند و به زودی بهبود یابند.

افسردگی موقعیتی :این نوع افسردگی بر اثر وقوع حادثه‌ای استرس‌زا که با دگرگونی در شیوه‌ی زندگی فرد همراه است،‌ بروز می‌کند. این حادثه، ممکن است با ازدست‌دادن شغل، درگذشت عزیزان، طلاق یا ازدواج کردن بروز کند. این نوع افسردگی با علائمی ازجمله احساس غم، نگرانی و خشم همراه است و چنانچه علائمش از بین نروند، ممکن است به علائم هشداردهنده‌ی افسردگی ماژور تبدیل شوند.

  1. علت افسردگی بعد از ازدواج چیست ؟
  2. درمان افسردگی پس از ازدواج چگونه است ؟
  3. افسردگی موقعیتی چیست ؟

 

خروج از نسخه موبایل