بهترین واکنش در مقابل با افسردگی همسرچیست؟

نشانه هایی که می گویند همسر شما دچار افسردگی شده است

رفتار با همسر افسرده

چگونه رفتار با افراد افسرده مخصوصا همسران از موارد مهم در تسریع بهبودی افسردگی می باشد.شناخت عکس العمل مناسب در هنگام مواجهه با رفتارهای نا متعارف همسر افسرده در پرداختهای بعدی باعث کاهش اشتباه برخوردی با این بیماران مبتلا به مشکلات روحی وروانی میشود.به بیانی دیگر تعیین قالب رفتاری برای رفتار با همسر افسرده به میزان شناخت افراد از علائم و درمان افسردگی بستگی دارد. افراد افسرده معمولا درست است که به رفتارها پاسخ مثبتی نمی دهند اما به پاسخهای اطرافیانشان مخصوصا اگر همسرشان باشد تمرکز زیادی پیدا میکنند که در صورت دقیق نبودن در پاسخ به افراد افسرده به بیماریشان دامن میزنیم که باعث طولانی شدن درمان هم میشود.

علائم همسری که دچار افسردگی شده چگونه است؟

روانشناسان در تحقیقات متعددی که نسبت به  افسردگی داشتند اعلام داشته اند که افسردگی همسر به طور مستقیم بر عملکرد و نحوه ارتباط او با شما و دیگر اعضای خانواده تاثیر منفی می‌گذارد.

 افسردگی همسرتان به مرور زمان به شما نیز سرایت کرده و مشکلاتتان را دو چندان می‌کند. معمولا بیمار افسرده متوجه بیماری خود نیست اما شما می‌توانید با اطلاع از نشانه‌های افسردگی، برای درمان به همسرتان کمک کنید. همچنین تاثیر و نفوذ خود را به عنوان همسر فراموش نکنید؛ شما می‌توانید با کمک به درمان همسرتان، یک خانواده شاد تشکیل دهید. هر کسی ممکن است در مقطعی از زندگی دچار افسردگی شود. اما نادیده گرفتن آن، بیماری را سخت‌تر می‌کند.

افسردگی همیشه آشکار و مشخص نیست. همچنین زندگی و رابطه با بیمار افسرده نیز کار آسانی نمی‌باشد. اگر نسبت به افسردگی همسرتان آگاه نباشید، مجادلات و مشکلات بیشتری برای شما پیش خواهد آمد. پس به نشانه‌های زیر در همسرتان دقت کنید، چون ممکن است حاکی از افسردگی پنهان در او باشد.

در هما مشاور میخوانیم:مشاوره افسردگی

 • گوشه گیری و انزوا (فرار از جمع)

گرایش به انزوا و تنهایی آنهم بصورت ناگهانی و مکرر یکی از نشانه‌های اصلی افسردگی است. بخشی از این تمایل به دلیل بی علاقگی به جمع و بخش دیگر آن به دلیل ترس از ناراحت کردن باقی گروه است. همسر افسرده شما نگران است که مبادا دیگران اورا قبول نکنند؛ پس برای جلوگیری از طرد شدن، وارد جمع نمی‌شود.وگاهی هم بعضی از همسران افسرده نگاه و نظر دیگران برای آنها مهم نمی باشد که چه چیزهایی پشت سرشان میخواهند بگویند یا نه.

 • پژمردگی علاقه ها

ممکن است همسرتان دیگر به فعالیت‌هایی که قبلا برایش مهم بودند علاقه‌ای نشان ندهد. این تغییر علاقه هم برای فرد و هم برای اطرافیانش دردناک است. شخص افسرده حتی در برخی مواقع علاقه‌اش را نسبت به همسر و فرزندانش هم از دست می‌دهد. با شدت گرفتن افسردگی حتی انجام کارهای ضروری نیز برای فرد غیر ممکن شده و به سختی آن‌ها را شروع می‌کند.

 • دالان اعتیاد

افرادی که نمی‌توانند مشکلات خود را با دیگری در میان بگذارند و در مدیریت هیجان‌های منفی خود مشکل دارند احتمال دارد که به اعتیاد پناه ببرند تا در سایه احساسات خوشایند و کوتاه مدتی که از مصرف مواد ناشی می‌شود دمی بیاسایند و از رنج‌های روانی خود فرار کنند. برای پیشگیری از درگیری همسرتان با این آسیب، بسیار اهمیت دارد که درک متقابلی از احساسات او داشته باشید و به خاطر حال و هوای هیجانی منفی که دارد او را سرزنش نکنید. هدایت کردن همسر برای کمک گرفتن از یک روانشناس متخصص در حیطه اعتیاد و خانواده از جمله مؤثرترین راه‌هایی است که می‌تواند به بهبود اوضاع کمک نماید.

 هما مشاور: چه عواملی باعث بازگشت مجدد افسردگی می شوند؟

 • تغییرات ناگهانی خلقی

ممکن است فرد افسرده در دوره‌ زمانی کوتاهی حالات متفاوتی مثل شادی، گریه، خشم و… را تجربه کند. اگر همسرتان این نشانه‌ها را از خود بروز دهد، ممکن است دچار افسردگی شده باشد. البته این رفتارها می‌تواند به دلایل دیگری مثل به هم ریختگی هورمون‌ها نیز رخ دهد.

 • خیره شدن های طولانی به نقطه ای و با خود حرف زدن

آدم‌های افسرده دائماً با پچ پچ‌های درونی ذهنشان سر و کار دارند. این وضعیت در طول روز ذهن بیمار افسرده را بیشتر از سایرین خسته می‌کند. به همین دلیل دیگر برای انجام کار‌های روزانه انرژی کافی ندارند

 • حواسپرتی ها

 یکی ازاصلی ترین علائم افسردگی که کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد بروز مشکلاتی در حافظه و تمرکز است. اگر مدتی است که احساس می‌کنید همسرتان بیش از حد حواس‌پرت شده، کمی بیشتر به حال و هوای هیجانی و احساسات او  دقت کنید. چراکه این مسئله در بسیاری از موارد از مشکلاتی نظیر افسردگی یا اختلالات اضطرابی نشات می‌گیرد.

 • اختلال در جریانات ساده ی روزانه زندگی

 علاوه بر همه موارد گفته شده افسردگی چرخه خواب و میزان اشتها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و در نتیجه ریتم کلی زندگی فرد را به هم می‌ریزد. این مسئله می‌تواند خود را به صورت بی خوابی، پرخوابی، کم اشتهایی یا پراشتهایی نشان دهد. اگر این علائم را در کنار مواردی نظیر غمگینی یا از دست دادن لذت‌های زندگی مشاهده می‌کنید باید احتمال افسردگی همسر را در نظر داشته باشید و برای کمک به او در جهت بازیافتن سلامت روان گام بردارید.

چگونه همسر افسرده خود را در درمان بیماری یاری کنیم؟

عوامل موثر در افسردگی همسران

روانشناسان عوامل متعددی را در این بیماری دخیل میدانند. عوامل زیستی، روانی و اجتماعی در این بیماری نقش دارند. همچنین این عوامل در انتخاب شیوه زندگی، روابط و مهارت‌های مقابله‌ای موثر هستند. حوادث استرس‌زا و یا هر چیزی که باعث بشود فرد احساس بی فایده بودن، درماندگی، تنهایی، غم شدید و یا استرس داشته باشد، می‌تواند منجر به افسردگی شود.

 دیگر علل بروز افسردگی عبارتند از:

 • کم ارزش دانستن خود
 • مشکلات زناشویی و خانوادگی
 • حاملگیهای ناخواسته
 • از دست دادن یا تغییر شغل
 • مشکلات مالی
 • مشکلات سلامتی و کم خوابی
 • ترک سیگار و الکل به تازگی
 • مرگ نزدیکان
 • بازنشستگی
 • از دست دادن استقلال
 • خانواده افسرده پرور

راههای درمان افسردگی همسران

شناخت بیماری افسردگی

مهم‌ترین کمک به همسر افسرده تشخیص به موقع افسردگی است، در بعضی از موقعیت‌ها احتمال تشدید افسردگی وجود دارد. به عنوان مثال بعضی از خانم‌ها بعد از زایمان دچار افسردگی کوتاه مدت می‌شوند. در قدم بعدی همسر خود را تشویق به صحبت با یک متخصص کنید. اگر تشخیص افسردگی داده شد برای کمک به بیمار افسرده خود اقدامات لازم را انجام دهید.و همچنین در حاملگی های ناخواسته نیز این افسردگی بسیار محتمل است.

ناراحت نشدن از پردازشهای منفی همسر افسرده

افسردگی ابعاد گوناگون زندگی همسرتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد افسرده اغلب در زندگی خود فقط به مشکلاتشان توجه می‌کنند و آن‌ها را در زندگی پررنگ جلوه می‌دهند. اگر همسر افسرده شما دست به کارهایی آزاردهنده می‌زند، بدانید اینگونه رفتارها از ویژگی بیماری وی است.

کنار گذاشتن هرگونه سرزنش

افراد مبتلا به افسردگی دائماً با هیجانات منفی دست و پنجه نرم می‌کنند. گفتن جملاتی نظیر اینکه ” تو همیشه ناراحت هستی، چرا هیچ وقت خوب نمی‌شوی” تنها نشان دهنده سرزنش گری است و احساس گناه را در فرد مقابل بالا می‌برد که در نهایت منجر به تشدید افسردگی فرد می‌شود. در نتیجه اگر می‌بینید همسرتان در بیشتر اوقات روز ناراحت است و نمی‌توانید در کنار هم لحظات خوبی را سپری کنید، تلاش کنید اقدامات حرفه‌ای برای رفع مشکلات او انجام دهید و بجای سرزنش راهی بیابید تا واقعاً در این زمینه به او کمک کند.

کمک هر چه بیشتر در خانه

همان طور که گفته شد از جمله مشکلات بسیار اساسی که افراد در حین افسردگی تجربه می‌کنند احساس خستگی مفرط  و فقدان انرژی است. این امر باعث می‌شود همسرتان بخواهد دائماً در رخت خواب بماند یا حوصله شروع انجام هیچ کاری را نداشته باشد. در این شرایط سعی کنید به همسرتان کمک نمایید تا از قدم‌های بسیار کوچک شروع کرده و میزان فعالیت روزمره خود را اندکی افزایش دهد.

برای مثال می‌توانید روزانه تنها دقایقی را به انجام پیاده روی با یکدیگر بپردازید یا هر فعالیت مورد علاقه دیگری را به برنامه روزانه‌تان اضافه کنید. این کار نه تنها در بهبود افسردگی همسرتان تا حد زیادی مؤثر است بلکه می‌تواند به افزایش میزان صمیمیت میان شما و بهبود رابطه‌تان نیز کمک کند. شستن ظرفها ، جارو کشیدن، غذاهای ساده درست کردن، دستور پخت غذا را از ایشان گرفتن، حمام بردن همسرو شستن ایشان و …  این کارهای به ظاهر کوچک تاثیر بسزایی در درمان افسردگی همسر دارد.

آنچه بیش از همه باید مهم باشد شناسایی افسردگی همسران است اما اگر با شناسایی آن وراههای درمانی که در این مقاله به آن اشاره شد در روند بهبود پیشرفتی حاصل نشد مرکز مشاوره هما با داشتن متخصصین مجرب و مشاورین خبره می تواند با راهنماییهای مفیدی به تسریع بهبودی همسران افسرده کمک کند.

 

 • از موارد مهم در تسریع بهبودی افسردگی چه می باشد؟
 • علائم همسری که دچار افسردگی شده چگونه است؟
 • یکی ازاصلی ترین علائم افسردگی که کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیردچیست؟
 • عوامل موثر در افسردگی همسران چه میباشد؟
 • با افراد مبتلا به افسردگی که دائماً با هیجانات منفی دست و پنجه نرم می‌کنند چگونه باید رفتار کرد؟

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور