آسیب هایی که مادران افسرده به کودکان خود وارد می کنند

مادرافسرده نمی تواند با کودک خود رابطه خوبی برقرار کند و هیچ کنترلی بر روی این رفتار خود ندارد.

مادر تنها کسی است که همه  بعنوان از خود گذشته ترین شخص روی زمین می شناسند، اما ممکن است همین مادر در برهه ای از زمان  در شرایطی قرار بگیرد که ناخواسته مجبور باشد از خانواده فاصله بگیرد.کمبود انرژی مادران در دوران بارداری و فارغ شدن موجب می شود که دچار افسردگی شوند به همین خاطر نمی توانند تعامل خوبی با فرزند خود داشته باشند وبه همین خاطر به یکباره شروع به گریه می کنند، جالب است بدانید که در انجام هیچ یک از این رفتارها اختیاری ندارند.

تاثیر افسردگی مادر بر فرزندان

افسردگی والدین نه تنها درک والدین از جهان ، بلکه  تجربه کودک از جهان در داخل و خارج را شکل می دهد. مشخص شده است که والدین افسرده به طرز متفاوتی با رشد فرزندان خود تعامل دارند. به عنوان مثال،برخی از مطالعات نشان داده اند كه مادران افسرده در زبان خود با نوزادان خود از احساسات و قدرت بیان كمتر و تماس چشمی کمتری استفاده می کنند. افسردگی والدین می تواند بسیاری از فعالیت های فرزندپروری را تحت تأثیر قرار دهد،حتی یک فعالیت ساده مانند خواندن کتاب داستان برای کودک نیز ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد.

مطالعات ،افسردگی والدین از جمله افسردگی قبل از تولد را مرتبط با طیف گسترده ای از مشکلات روحی و روانی ، حتی در مواردی مادام العمر می دانند. افسردگی نه تنها در پیوند و پرورش والدین اختلال ایجاد می کند ، بلکه به این معناست که والدین احتمالاً کارهای لازم برای ایمن و سالم نگه داشتن فرزندان خود مانند: استفاده از صندلی ماشین یا واکسیناسیون یا زدن مسواک وبهداشت فردی را انجام نمی دهند.

كودكانی که دارای والدین افسرده هستند وقتی در سن مدرسه قرار می گیرند ممکن است  از نظر تحصيلي عملكرد چندان خوبي نداشته باشند ،حتی در برخي مطالعات مشخص شده است كه احتمالاً مشكلات رفتاري دارند و سلامت كلي آنها ضعيف تر است. والدین مبتلا به افسردگی  معمولا واکنش کمتری نسبت به نشانه هایی مانند گریه ویا تماس چشمی و ژست گرفتن فرزندان خردسال خود نشان می دهند.

در این مقاله بخوانید: دلایل افسردگی فصلی در افراد چیست؟

والدین افسرده معمولا از فرزندان خود غافل هستند در زندگی را به روی خود می بندند و یا خود را بیش از حد سرزنده و درگیر می کنند در هر صورت هر دو دسته از این والدین هیچ توجهی به فرزند خود ندارند و او را به حال خود رها می کنند، اگر رفتارهای  این کودکان را در مدرسه مورد بررسی قرار دهید می بینید که یا خسته  هستند ویا همیشه با تاخیر می آیند.

 • مادر افسرده نمی‌تواند با فرزندش دلبستگی ایمن ایجاد کند،احساس بیگانگی بین مادر و فرزند همیشه حس می‌شود،هر چه افسردگی مادر شدیدتر باشد و تعداد عوامل استرس زا در زندگی او بیشتر باشد یا از حمایت اجتماعی کمتری برخوردار باشد شرایط بدتر است و تاثیر منفی که بر کودک می‌گذارد به مراتب بیشتر است.
 • مادر افسرده رفتارها و شیطنت‌های کودک را که متناسب با هنجارهای رشدی او است به طور اغراق آمیزی منفی ارزیابی می‌کند. این مادران به خصوص برای پسران خود، برچسب بیش فعالی، سرپیچی و پرخاشگری می‌زنند و به دلیل بیماری خود، قادر به تشخیص مشکلات روحی کودک خود نیستند و فکر می‌کنند گوشه گیری کودک طبیعی است.
 • کمی که دقیق شویم به خاطر می آورید زمانی که با علاقه سمت مادر خود می‌رفتید و می‌خواستید با او صحبت کنید یا اتفاقات مدرسه را برای او تعریف کنید، او زیاد علاقه ای به شنیدن حرف‌های شما نداشته  پس به مرور زمان این گفتگوها و تعامل‌ها کمتر شد و به تدریج به سمت درون گرایی سوق پیدا کرد در این شرایط ارتباط میان مادر و فرزندش به شدت افت می‌کند.
 • کودک ممکن است حالات افسردگی مادر را تقلید کند و به مرور یاد بگیرد مثل او رفتار کند. از آن جا که مولفه‌های لذت جویی و ابراز هیجان را در محیط خانه دریافت نمی‌کند، پس کمتر شادی می‌کند. مادر افسرده نسبت به رفتارهای کودک خود واکنش شدیدتری نشان می‌دهند و تربیت او فاقد روش‌های تشویق کودک است.
 • افسردگی مادر، در روابط اجتماعی و خلقیات کودک در بزرگسالی، تاثیر منفی زیادی می‌گذارد. پس تمام این‌ها به نافرمانی و پرخاشگری، اضطراب و افسردگی در کودکان دامن می‌زند، همچنین این کودکان در بزرگسالی نیز سطوح پایینی از همدلی را نسبت به درد و رنج دیگران نشان می دهند.
 • همان طور که توضیح دادیم مادر افسرده، حس طرد شدگی و تنهایی را در کودک تداعی می‌کند. واین امر باعث تقویت حس وابستگی در کودکان می شود.

اثرات رفتاری مادران افسرده

علائم مادر افسرده 

علائم معمول افسردگی شامل غم و اندوه مداوم و از بین رفتن علاقه به فعالیت هایی است که باعث لذت می شد، همراه با خواب کم یا زیاد ، مشکل در تمرکز ، تغییر در اشتها (خوردن زیاد یا خیلی کم) ، انرژی ضعیف و افکار خودکشی . افسردگی درمان نشده خطر مصرف مواد را افزایش می دهد.

کناره گیری از جمعهای خانوادگی و بی توجهی به خواسته های فرزندان و از همه مهمتر بی انگیزگی برای در آغوش گرفتن نوزاد تازه به دنیا آمده می تواند از علائم آشکار مادران افسرده باشد که با شناسایی آن می توان در درمان هر چه سریعتر آن اقدام نماییم.

در سنا مشاور با تاثیر ورزش بر افسردگی و درمان آن آشنا شوید.

راههای درمان مادر افسرده 

 • تحقیقات نشان می دهد که روان درمانی ، به ویژه به صورت رفتار درمانی شناختی CBT ، می تواند یک درمان بسیار موثر برای افسردگی باشد. CBT الگوهای فکری منفی و غیرمولد را تقویت می کند که باعث تقویت افسردگی می شود و به افراد کمک می کند تا آنها را به روشهای مثبت و مثمر ثمر تغییر دهند. CBT یکی از موثرترین اشکال روان درمانی است زیرا در ایجاد مهارت در اطراف مدیریت افکار و رفتارها متمرکز است.
 • با دیگران رابطه برقرار کنید. کناره‌گیری افسردگی را تشدید می‌کند،
 • تحرک داشته باشید.
 • موسیقی گوش کنید و برقصید. با فعالیت‌های کوچک شروع کنید و حال و هوای خود را ارتقا دهید.
 • رژیم غذایی داشته باشید که تقویت‌کننده خُلق‌وخو‌ است. مصرف غذاهایی که ممکن است تاثیرات مضری بر خلق‌وخوی شما داشته را کاهش دهید (مانند کافئین، الکل، چربی‌های ترانس، شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه شده). مواد غذایی تقویت‌کننده خلق‌‌وخوی مانند اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش دهید.
 • راه‌هایی برای ارتباط دوباره با جهان پیدا کنید.

علل افسردگی مادران

اگرچه برخی بیماری‌ها دارای علت خاص پزشکی هستند و درمان را آسان می‌کنند، لیکن افسردگی بیماری پیچیده‌تری است. افسردگی تنها نتیجه عدم تعادل شیمیایی در مغز نیست که بتوان به سادگی آن را با دارو و درمان معالجه کرد. این به دلیل ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، روانی و اجتماعی رخ می‌دهد. به عبارت دیگر انتخاب‌های سبک زندگی‌، روابط و مهارت‌های مقابله (اگر بیشتر نباشد) لیکن به اندازه ژنتیک حایز اهمیت هستند.

همچنین تغییرات هورمونی در بازه زمانهای متفاوت مخصوصا دوره بارداری و پس از آن نیز تاثیر به سزایی در پیدایش بیماریهایی همچون افسردگی می تواند نقش داشته باشد.

آنچه بیش از همه مهم است سلامت روحی و روانی جامعه می باشد که با تزریق آرامش به مادران این مرز بوم میتوان به آن مهم رسید ما در مرکز مشاوره هما به این نتیجه مهم ایمان داریم که سلامت هر جامعه ای در گرو سلامت مادران آن جامعه میباشد لذا با مشاورین و متخصصین مجرب مرکز مشاوره هما در خدمت همه مادران گرانقدر این مرز و بوم هستیم کافیست که به ما اعتماد کنید.

 • چرا یک مادر افسرده نمی‌تواند با فرزندش دلبستگی ایمن ایجاد کند ؟
 • عدم پاسخگویی به کودک از نظر دکتر اسمیت چگونه است؟
 • علایم مادر افسرده چه مواردی میتواند باشد؟
 • از میان راهای درمان افسردگی مادران، روش درمان CBTچگونه درمانی است؟
 • علل افسردگی مادران چه می تواند باشد؟

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما