نحوه ی برخورد با افراد افسرده و راهکارهای درمانی آن

بهترین روش برای رفتار با افسرده ها چیست؟

رفتار با افسرده ها

به دلیل عدم آگاهی افراد در جوامع مختلف به بیماری خاموش افسردگی و رفتارها و پاسخهای نامناسب به آن ،متاسفانه این رفتار با افسرده ها،باعث تشدید بیماریشان میگردد .چگونگی رفتار با افسرده ها مستلزم شناخت صحیح و اصولی از این بیماری است یعنی تا زمانیکه شما پی به این افسردگی نبرید قطعا در جهت درمان این بیماری  خلاف عقربه های ساعت حرکت میکنید.

علائم افراد افسرده

افسردگی در افراد مختلف متفاوت است ، اما برخی علائم و نشانه های شایع وجود دارد. اما هرچه علائم شما بیشتر باشد ، قویتر نیز هستند و هر چه طولانی تر باشند – احتمال اینکه با افسردگی دست و پنجه نرم کنید بیشتر است.

 • احساس درماندگی و ناامیدی، یک چشم انداز تاریک – هیچ چیز هرگز بهتر نخواهد شد و هیچ کاری نمی توانید برای بهبود وضعیت خود انجام دهید.
 • از دست دادن علاقه به کارهای روزمره. دیگر به سرگرمی های قبلی ، سرگرمی ها ، فعالیت های اجتماعی یا رابطه جنسی اهمیت نمی دهید. شما توانایی احساس شادی و لذت را از دست داده اید.
 • تغییر اشتها یا وزن. کاهش یا افزایش وزن قابل توجه – تغییر بیش از 5٪ از وزن بدن در یک ماه.
 • تغییر خواب یا بی خوابی ، به خصوص بیدار شدن در ساعات اولیه صبح یا خواب زیاد.
 • عصبانیت یا تحریک پذیری ،احساس تحریک ، بی قراری یا حتی خشونت. سطح تحمل پایین ، خلق و خوی کم و کوتاه اعصاب و روان شما را به هم میریزد.
 • از دست دادن انرژی احساس خستگی ، تنبلی و خستگی جسمی ، ممکن است کل بدن شما احساس سنگینی کند و حتی کارهای کوچک نیز طاقت فرسا هستند و یا انجام آنها طولانی تر می شود.
 • نفرت از خود ،احساس شدید بی ارزشی یا گناه ،شما به دلیل اشتباهاتی که متوجه آن شده اید،خود را به سختی انتقاد می کنید.
 • رفتار بی پروا ،شما به یک رفتار فرار ، مانند سو مصرف مواد ، قمار اجباری ، رانندگی بی پروا یا ورزش های خطرناک مشغول هستید.
 • اختلال در تصمیم گیری یا به خاطر سپردن موارد
 • دردهای بدون دلیل. ،افزایش شکایات جسمی مانند سردرد ، کمر درد ، درد عضلات و درد معده.
 • اضطراب و استرس

برای آگاهی از افسردگی جنسی و راهکارهای درمانی آن کلیک کنید.

علائم افسردگی در گروههای سنی مختلف

افسردگی غالباً با توجه به سن و جنسیت متفاوت است و علائم آن بین زن و مرد یا جوانان و افراد مسن نیز تفاوت دارد.

مردان

مردان افسرده کمتر احساس تنفر و ناامیدی از خود را تصدیق می کنند. در عوض ، آنها تمایل دارند از خستگی ، تحریک پذیری ، مشکلات خواب و از دست دادن علاقه به کار و سرگرمی شکایت کنند. همچنین به احتمال زیاد علائمی مانند خشم ، پرخاشگری ، رفتار بی پروا و سو مصرف مواد را تجربه می کنند.

   زنان

زنان به احتمال زیاد علائمی مانند احساس گناه آشکار ، خواب زیاد ، پرخوری و افزایش وزن را تجربه می کنند. افسردگی در زنان نیز تحت تأثیر عوامل هورمونی در دوران قاعدگی ، بارداری و یائسگی است. در حقیقت ، افسردگی پس از زایمان از هر 7 زن پس از زایمان 1 نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.

نوجوانان

تحریک پذیری ، عصبانیت  اغلب مهمترین علائم در نوجوانان افسرده است. آنها همچنین ممکن است از سردرد ، معده درد ، یا سایر دردهای جسمی شکایت داشته باشند.

بزرگسالان

بزرگترهای مسن بیشتر از علائم و نشانه های جسمی شکایت دارند: علائم مانند خستگی ، دردهای بدون دلیل و مشکلات حافظه. آنها همچنین ممکن است از ظاهر شخصی خود غافل شوند و از مصرف داروهای حیاتی برای سلامتی خود منصرف شوند.

 انواع افسردگی

افسردگی اشکال مختلف دارد. در حالی که تعریف شدت آن – اعم از خفیف ، متوسط ​​یا شدید – ممکن است پیچیده باشد ، اما دانستن نوع افسردگی ممکن است به شما کمک کند علائم خود را کنترل کرده و موثرترین درمان را انجام دهید.

افسردگی خفیف و متوسط

اینها متداول ترین انواع افسردگی هستند. علائم افسردگی خفیف می تواند در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کرده و لذت و انگیزه شما را از بین ببرد. این علائم در افسردگی متوسط ​​تقویت می شوند و می توانند منجر به کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس شوند.

افسردگی مکرر ، (دیستیمیا)

دیستیمیا نوعی افسردگی مزمن “درجه پایین” است. بیش از روزهای دیگر ، شما احساس ​​افسردگی می کنید ، اگرچه ممکن است لحظات مختصری از روحیه طبیعی داشته باشید.

علائم دیستیمیا به اندازه علائم افسردگی اساسی نیست ، اما مدت طولانی (حداقل دو سال) ادامه دارد.

افسردگی اساسی یا بالینی

افسردگی اساسی بسیار کمتر از خفیف یا متوسط ​​است و با علائم شدید و بی امان مشخص می شود، افسردگی اساسی بدون درمان ، به طور معمول حدود شش ماه ادامه دارد.

برخی از افراد در طول زندگی خود فقط یک دوره افسردگی را تجربه می کنند ، اما افسردگی اساسی می تواند یک بیماری تکراری هم باشد.

افسردگی غیرمعمول

افسردگی غیر معمول یک زیرگروه رایج از اختلال افسردگی اساسی با الگوی علائم خاص است که به بعضی از روشهای درمانی بهتر پاسخ می دهد.

 بهترین رفتارها با افسرده ها

مطمئناً ، همانطور که دو نفر دقیقاً به یک شکل تحت تأثیر افسردگی قرار نمی گیرند درمان آن نیز متفاوت است.

علت افسردگی چیست؟ چطور باید با افراد افسرده برخوردکنیم؟

 نکات مهم درمان افسردگی

 • تا آنجا که می توانید در مورد افسردگی خود بیاموزید. تعیین اینکه آیا علائم افسردگی شما به دلیل یک بیماری زمینه ای است ، مهم است. در این صورت ، ابتدا باید این بیماری درمان شود. شدت افسردگی شما نیز یک عامل است. هرچه افسردگی شدیدتر باشد ، احتمالاً به درمانهای بیشتری احتیاج دارید.
 • برای یافتن روش درمانی مناسب زمان بگذارید. یافتن روش درمانی و پشتیبانی مناسب برای شما ممکن است به آزمایش و خطا نیاز داشته باشد. به عنوان مثال ، اگر تصمیم دارید درمانی را دنبال کنید ، یافتن یک درمانگر که واقعا روی آن کلیک کرده اید ممکن است چند بار طول بکشد. اگر داروی ضد افسردگی را می خواهید امتحان کنید ، فقط اگر نیم ساعت پیاده روی روزانه انجام دهید متوجه می شوید که به آن نیازی ندارید.
 • فقط به داروها اعتماد نکنید. اگرچه دارو می تواند علائم افسردگی را برطرف کند ، اما معمولاً برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست. سایر درمان ها ، از جمله ورزش و درمان ، می توانند مانند دارو موثر باشند .اگر تصمیم دارید دارو را امتحان کنید ، به یاد داشته باشید که هنگامی که تغییراتی در سبک زندگی سالم نیز ایجاد می کنید ، دارو بهترین نتیجه را دارد.
 • حمایت اجتماعی دریافت کنید. هرچه ارتباطات اجتماعی خود را بیشتر پرورش دهید ، در برابر افسردگی محافظت می کنید. اگر احساس گیر افتادن دارید ، دریغ نکنید که با اعضای معتمد خانواده یا دوستانتان صحبت کنید یا به عنوان مثال در یک گروه پشتیبانی از افسردگی به دنبال ارتباطات جدید باشید. درخواست کمک نشانه ضعف نیست و به این معنی نیست که برای دیگران سنگینی می کنید. اغلب اوقات ، عمل ساده گفتگوی رو در رو با شخصی می تواند کمک بزرگی باشد.
 • درمان به زمان و تعهد نیاز دارد. تمام این روش های درمانی افسردگی زمان بر است و گاهی ممکن است احساس ناامیدکنندگی داشته باشید این طبیعی است. ریکاوری معمولاً فراز و نشیب هایی دارد.
 • تغییر سبک زندگی یک قسمت اساسی در درمان افسردگی است ،تغییر سبک زندگی ابزاری ساده اما قدرتمند در درمان افسردگی است. بعضی اوقات ممکن است تمام نیازهای شما باشد. حتی اگر به درمان دیگری نیز نیاز دارید ، ایجاد تغییرات صحیح در زندگی می تواند به رفع سریعتر افسردگی کمک کند و از بازگشت آن جلوگیری کند.

 تغییر سبک زندگی برای درمان افسردگی

 • ورزش

ورزش منظم می تواند به اندازه دارو در درمان افسردگی موثر باشد. نه تنها ورزش باعث افزایش سروتونین ، اندورفین و سایر مواد شیمیایی خوب مغز می شود ، بلکه باعث رشد سلول های جدید مغزی می شود ، دقیقاً مانند داروهای ضد افسردگی عمل میکند.

 • حمایت اجتماعی

 شبکه های اجتماعی قوی انزوا و گوشه گیری را کاهش می دهند ویک عامل اصلی درجلوگیری از ابتلا به افسردگی به حساب می آیند. با دوستان و خانواده خود مرتباً در تماس باشید ، یا پیوستن به یک کلاس یا گروه را در نظر بگیرید.

 • تغذیه

 خوب غذا خوردن هم برای سلامت جسمی و هم برای سلامت روانی شما مهم است. خوردن وعده های غذایی کوچک و متعادل در طول روز به شما کمک می کند انرژی خود را بالا نگه دارید و تغییرات خلقی را به حداقل برسانید. گرچه ممکن است غذاهای شیرین بخاطر اتقال سریع انرژی که به بدن می رسانند ، شما را مجذوب خود کنند ، اما کربوهیدرات های پیچیده انتخاب بهتری هستند. آنها به شما کمک خواهند کرد بدون سقوط خیلی زود قند به فعالیتتان ادامه دهید.

 • خواب

 خواب تأثیر زیادی بر روحیه دارد. وقتی خواب کافی ندارید ، علائم افسردگی شما بدتر خواهد شد. کمبود خواب تحریک پذیری ، بدخلقی ، غم و خستگی را تشدید می کند. اطمینان حاصل کنید که هر شب به اندازه کافی می خوابید. تعداد بسیار کمی از افراد در کمتر از هفت ساعت خواب شبانه عملکرد خوبی دارند. هر شب بین هفت تا نه ساعت هدف خواب داشته باشید.

 • کاهش استرس

برای کمک به مدیریت و کاهش استرس ، تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید. استرس زیاد باعث تشدید افسردگی می شود و شما را در معرض خطر افسردگی آینده قرار می دهد. جنبه های زندگی خود را که شما را تحت فشار قرار می دهد ، مانند بیش از حد کارکردن یا روابط بدون حمایت را در نظر بگیرید و راه هایی برای به حداقل رساندن تأثیر آنها پیدا کنید.

اگر شک دارید که ممکن است افسرده باشید و حتی تغییر در سبک زندگی هم نتیجه نداده است ، ما در مرکز مشاوره هما با داشتن کادری متخصص و مجرب این اطمینان را به شما میدهیم که با شناسایی دقیق علل افسردگی هر چه سریعتر به بهبودی برسید.  

 

 • چگونگی رفتار با افسرده ها مستلزم چیست؟
 • علامات شایع افسردگی شامل چه مواردی می باشد؟
 • علائم افسردگی در گروه مردان چگونه است؟
 • اغلب مهمترین علائم در نوجوانان افسرده چه مواردی است ؟
 • دیستیمیا از چه نوع افسردگی میباشد؟

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما