مقابله با افسردگی از دست دادن حیوان خانگی

کنار آمدن با افسردگی بعد از دست دادن حیوان

بسیاری از افراد هستند که به دلیل عشق و پیوند شدیدی که با حیوان خانگی خود دارند بعد از دست دادن آنها دچار افسردگی می شوند. آنها حیوانات خود را عضوی از خانواده خود می دانند زیرا ساعت زیادی را با حیوانات خود می گذرانند. حیوانات تاثیر بسزایی در زندگی اجتماعی و عاطفی افراد دارند که از دست دادن آنها موجب افسردگی می شود. در ادامه بهترین راه های مقابله با افسردگی از دست دادن حیوان خانگی را ذکر کرده ایم.

افسردگی از دست دادن حیوان خانگی

معمولا افرادی که برای رهایی از تنهایی به داشتن حیوان خانگی روی آورده باشند؛ با از دست دادن آنها دچار غم بیشتری می شوند. تجربه از دست دادن، یک قسمت اجتناب ناپذیر از داشتن حیوان خانگی است که افراد باید با غم از دست دادن حیوان خانگی کنار بیایند و راه های مقابله با افسردگی از دست دادن حیوان خانگی را یاد بگیرند. روند اندوه بعد از دست دادن حیوان خانگی عبارت هستند از:

رو به رو شدن با اندوه: یکی از مهم ترین نکات در زمینه افسردگی بعد از دست دادن حیوانات، رو به رو شدن با اندوه و مقابله با آن است. این کار می تواند با نوشتن درباره احساسات خود یا صحبت کردن راجب آن با افراد متخصص باشد. حتما توجه داشته باشد که با افراد متخصص صحبت کنید زیرا بسیاری از افراد درک صحیحی از پیوند عاطفی بین انسان با حیوان را ندارند.

همدلی با افراد مشابه خود: پیدا کردن افرادی که حیوانات خانگی خود را از دست داده اند؛ می تواند در مقابله با افسردگی شما نقش بسزایی داشته باشند. همانطور که گفته شد؛ افرادی که حیوانات خانگی ندارند، توانایی درک پیوند عاطفی حیوان با انسان را ندارند. بنابراین پیدا کردن و همدلی با افرادی که از اندوه از دست دادن حیوانات خود رنج می برند؛ می تواند تاثیر بسزایی در بهبودی و کاهش غم داشته باشد.

بروز احساسات: برگزاری مراسم تشییع جنازه می تواند به شما و اعضای خانواده کمک کند تا احساسات خود را آشکارا ابراز کنید. از افرادی که فکر می کنند برگزاری مراسم تشییع جنازه برای حیوان خانگی نا موجود است را نادیده بگیرید و آنچه را که موجب کاهش علائم افسردگی می شود.

مراقب از خود: غم از دست دادن حیوانات می تواند به سرعت باعث خستگی و دیگر علائم افسردگی شود که بر سلامت جسم تاثیر می گذارد. مراقبت از نیازهای جسمی و روحی شما به شما کمک می کند تا این زمان دشوار را پشت سر بگذارید. با افرادی که به شما اهمیت می دهند، وقت بگذرانید، رژیم غذایی سالم بخورید، بخوابید و به طور مرتب ورزش کنید تا اندورفین ها آزاد شوند و به تقویت روحیه شما کمک کنند.

جایگزین کردن حیوان خانگی: افراد می توانند بعد از آماده شدن عاطفی برای داشتن یک حیوان خانگی جدید اقدام کنند. مراقبت کردن و داشتن مسئولیت یک حیوان جدید باعث کاهش علائم افسردگی و ناراحتی می شود.

مراجعه به روانشناس: در صورت تداوم یافتن اندوه و مختل شدن زندگی، افراد باید به روانشناس مراجعه کنند.  مشاوره افسردگی ابتدا میزان افسردگی را ارزیابی می کنند و سپس با راه های مختلف به کاهش آن می پردازد. یکی از بزرگ ترین مشکلات این است که غم از دست دادن حیوانات برای تمام افراد قابل درک نیست که برخورد و کنار آمدن با از دست دادن حیوان خانگی هنگامی که دیگران ارزش از دست دادن حیوان خانگی و سوگواری شما را کم می کنند.

تاثیر حیوان خانگی بر سلامت

تاثیر نگهداری حیوانات بر سلامت

تحقیق های زیادی در زمینه تاثیر نگهداری حیوانات بر سلامت جسمی و روانی انجام شده است؛ در واقع تعامل انسان با حیوان باعث کاهش تنش‌ و اضطراب و افزایش آرامش می شود. از مهم ترین تاثیرات نگهداری از حیوانات بر سلامت می توان به موارد زیر شاره کرد:

کاهش حس تنهایی

پیشرفت تکنولوژی باعث کاهش روابط انسان ها شده است. افراد زمان بسیار کمتری را برای گذراندن وقت خود با دیگران صرف می کنند که این موضوع موجب تشدید احساس تنهایی و انزوا در انسان ها شده است. داشتن حیوانات خانگی تا حد زیادی به افراد کمک می کند از احساس تنهایی رهایی یابند زیرا افراد زمان بیشتری را با آنها می گذرانند. همچنین حیواناتی مثل سگ و گربه محبت افراد را درک کرده و به خوبی تعامل عاطفی با صاحب خود برقرار می کنند. این موضوع باعث تقویت حس خوب و وابستگی در افراد می شود.

احساس آرامش

نگهداری از حیوانات یکی از راه های افزایش سروتونین(هورمون شادی) در بدن است. معمولا افرادی که حیوانات خانگی دارند به فشار عصبی و اضطراب کمتری دچار هستند زیرا تعامل انسان با حیوانات کاهش هورمون های استرس را به همراه دارد. یکی از مهم ترین فواید نگهداری از حیوانات کاهش اختلالات روانی نظیر افسردگی، انواع اضطراب و خستگی، بی انگیزگی، بی علاقگی است.  

مسئولیت پذیری

نگهداری و مراقبت از حیوان خانگی به طور مستمر باعث می شود فرد احساس مسئولیت پذیری بیشتری کند. همچنین احساس موثر بودن در نگهداری از حیوان باعث می شود احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس فرد بیشتر شود. افراد به خصوص کودکان در نگهداری از حیوان یاد می گیرند مسئولیت غذا دادن، مراقبت از سلامت و نگه داری از حیوان را به عهده گیرند. به این ترتیب احساس مسئولیت پذیری در کودکان نیز تحول بیشتری می یابد و عزت نفس بالاتری پیدا می کنند.

سلامت قلب و فشار خون

حیوانات خانگی به ویژه سگ و گربه علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر سلامت روان می گذارند باعث کاهش فشار خون و سلامت قلب می شوند زیرا این حیوانات با دویدن، ناخودآگاه افراد را به پیاده روی یا دویدن وادار می کنند. بر اساس تحقیقات کودکانی که سابقه فشار خون بالا دارند، با نوازش کردن حیوان خانگی فشار خون آنها کاهش یافته است.

افزایش سروتونین

 نگهداری و تماشای ماهی و پرنده باعث کاهش استرس و آرامش و همچنین تنظیم ضربان قلب و کاهش فشار خون می‌شود. همچنین بازی کردن با گربه، سگ و خرگوش  به کاهش سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) و افزایش سطح سروتونین (هورمون شادی) در مغز شما کمک کند.

کلام آخر

داشتن غم و اندوه هنگام از دست دادن حیوان خانگی خود یک امر طبیعی است. مقابله با افسردگی از دست دادن حیوان خانگی از مهم ترین نکاتی است که افراد باید به آن توجه کنند زیرا افسردگی بعد از دست دادن می تواند آسیب های شدیدی به روان یا جسم افراد وارد کند.

  1. تاثیر جایگزین کردن حیوان خانگی جدید چیست؟
  2. آیا نگهداری از حیوان خانگی باعث کاهش افسردگی می شود؟
  3. تاثیر نگهداری از حیوان خانگی بر سلامت جسمانی چیست؟

هما مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور