نماد سایت هما مشاور

بلوغ زودرس پسران و خطرات احتمالی آن

اولین گام برای برطرف کردن نگرانی ودودلی والدین تشخیص علت بلوغ زودرس پسران است.

دلایلی که باعث بلوغ زودرس در پسران می شود چست؟

 اگر شما فرزند پسری دارید که در دوران بلوغ است باید بیش از پیش مراقب و راهنمای او باشید چرا که فرزند شما در حال سپری کردن دوران حساسی از زندگی خود است که به درک و حمایت شما نیاز دارد. در این مرحله هورمون های بلوغ در حال ترشح شدن هستند و تغییراتی در ظاهر و رفتار افراد رخ می دهد و حتما شما به عنوان پدر ومادر نگران این تغییرات هستید، بخصوص زمانی که متوجه می شوید فرزندتان نسبت به سایر همسالان خود زودتر دچار بلوغ شده است و یا تغییراتی مثل افزایش قد ، تن صدا و …زودتر خود نمایی کرده اند.

اگر فرزند شما سریعتر دچار بلوغ شده است باید ابتدا به دنبال علت بلوغ زودرس پسرتان باشید پیدا کردن علت آن بسیار مهم است چرا که این بلوغ زودهنگام می تواند به واسطه بیماری باشد در ادامه همراه با هما مشاور باشید تا علت بلوغ زودرس پسران را مورد بررسی قرار دهیم.

علائم بلوغ جنسی

قبل از اینکه درباره علت بلوغ زودرس پسران بخواهیم صحبت کنیم باید بدانیم که بلوغ زودرس پسران چیست؟

ظاهر شدن علائم بلوغ‌ جسمی و جنسی ‌ازنظر فیزیکی و هورمونی در پسران قبل از ۹ سالگی،‌ ‌بلوغ زودرس پسران نامیده می‌شود.در این مراحل از بلوغ موهای زائد شرمگاهی و زیر بغل در آمده و تا حدودی ریش ها د پر پشت میشود و آلت جنسی رشد می کند ، صداکلفت و زمخت می شود ودر بعضی از پسران هم بلوغ زود رس می تواند با درد گرفتن نوک پستان شروع شود.

اولین علائم بلوغ پسران، بزرگتر شدن بیضه‌ها و نازک و قرمز شدن کیسه بیضه‌ها است. 
ابتدا این کودکان بلندتر از همسن‌ و سالای خود می شوند ‌ولی به‌دلیل بلوغ زودرس ورشد استخوان‌ها‌،‌ ‌در نهایت قد کوتاه‌تری پیدا میکنند. در پسران بلوغ زودرس با افزایش شهوت که بصورت اختلالات رفتاری همراه است  ظاهر می شود.

 علت بلوغ زودرس پسران

بلوغ زودرس پسران به دو دسته تقسیم میشه :

  1. بلوغ زودرس درونی و مرکزی
  2. بلوغ زودرس محیطی

غده‌ی هیپوفیز هورمونی به نام گونادوتروپین تولید می‌کند این هورمون‌ باعث تحریک بیضه‌ها شده تا هورمون دیگری بنام تستوسترون تولید شود این هورمون‌ها جنسی هستند که باعث تغییرات جنسی در دوران بلوغ می‌شوند .

بلوغ زودرس محیطی یا بلوغ زودرس کاذب، شرایط متفاوتی دارد. این نوع بلوغ زودرس به‌ندرت اتفاق می‌افتد. هورمون‌های استروژن و تستوسترون باعث بروزعلائم بلوغ می‌شوند، اما مغز و غده‌ی هیپوفیز درگیر نمی‌شوند. بلوغ زودرس محیطی معمولا در اثر اختلالاتی در ، بیضه‌ها، غدد آدرنال یا غده‌ی تیروئید بسیار کم‌کار ایجاد می‌شود.

در بیشتر موارد متخصصان متوجه نمی شوند که چه چیزی باعث بلوغ زودرس مرکزی، می شود. گاهی اوقات بلوغ زودرس مرکزی به‌دلیل مشکلات پزشکی ایجاد می‌شود. مشکلات درون بدنی در پسران و کودکان زیر ۶ سال شایع‌تر از دختران است  به‌خصوص اگر بلوغ به‌ سرعت در حال پیشرفت باشد.

در زیر برخی از مشکلات درونی پسران  ذکر شده است :

این موارد می تواند نگران‌کننده باشد، اما به‌خاطر بسپارید که تنها در موارد بسیار کمی بلوغ زودرس مرکزی در بین پسران، به‌دلیل مشکلات پزشکی اتفاق می‌افتد.

برای اطلاع دقیق از دلایل بلوغ زودرس و نشانه های آن کلیک کنید.

دلایل اهمیت تشخیص علت بلوغ زودرس پسران

 اهمیت تشخیص بموقع علت بلوغ زودرس پسران در درجه اول یافتن علت های پزشکی میباشد که شامل بیماریهایی مثل بزرگی مادرزادی غده فوق کلیه، تومورهای غده آدرنال و در نهایت تومورهای بیضه می تواند با ساختن مقادیر زیادی هورمون جنسی مردانه (آندروژن)همرا باشه که بلوغ زودرس درپسران ایجاد می کند در درجه بعد سرکوب تولید هورمون های مردانه در یک پسر کم سن و سال می باشد این سرکوب به ۲ دلیل اهمیت دارد.

اگر سن بلوغ برای پسری نسبت به سایرین زودتر رخ بدهد، باعث ناراحتی وعدم تطابق کودک با محیط می شود و بنابراین باید با دارو بلوغ را تا حدی که شبیه دیگران شود به تاخیر انداخت چرا که بلوغ زودرس در کودکان ممکن است مشکلات جسمی و روحی زیادی دربرداشته باشه که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.                 

بلوغ حتی اگر در زمان خود رخ دهد به خود خود سخت خواهد بود، بلوغ در افراد کوچکتر استرس و فشار زیادی بهمراه خواهد داشت و حس ناخوشایندی به آن ها می دهند بویژه زمانی که می بینند از لحاظ ظاهری با همسالان خود فرق دارند. در این مرحله والدین با آموزش به کودکان در مورد تغییرات این دوران در سپری کردن این دوره به فرزندانشان کمک خواهند کرد نکاتی که بهتر است والدین به آن ها توجه داشته باشند عبارتند از :

بلوغ زودرس اگر چه باعث رشد ناگهانی قد می شود اما باعث بسته شدن صفحه رشد استخوان ها خواهد شد و رشد را متوقف میکند و درنتیجه این کودکان معمولا در نهایت قدی کوتاه تر نسبت به قد والدین خود خواهند داشت.

در نهایت باید گفت درمان صحیح بلوغ زودرس در پسران به تشخیص علت آن بستگی دارد که گاه یک تومور مغزی خوش خیم علت ماجراست که برداشته می شود و کودک نجات پیدا میکند گاه یک تومور در بیضه ها عامل ماجراست و گاهی نیز بزرگی غده فوق کلیه یا حساسیت سلول های هورمون ساز علت بیماری است  که با درمان دارویی بهبودی حاصل می شود.

راهکارهایی برای پیشگیری از بلوغ زودرس پسران

قطعا ژنتیک عامل اصلی تعیین‌کننده زمان شروع بلوغ است . اما تعدادی از سایر عوامل، هم بر سن شروع و هم بر پیشرفت تکاملی بلوغ تاثیرگذارند،عواملی نظیر وضعیت تغذیه، وضعیت سلامت عمومی، موقعیت جغرافیایی، عوامل محیطی.

زندگی در ارتفاعات پایین‌تر و نیز در شهرها، مصرف زیاد پروتئین چاقی و برخورد با برخی مواد شیمیایی نظیر آب‌های آلوده به فرآورده‌های صنعتی و سموم دفع آفات گیاهی و مصرف مکرر غذای داغ در ظرف‌های یکبار مصرف پلاستیکی می‌تواند به بلوغ زودتر کمک کند.

جدا از مسائل ژنتیکی در بلوغ زودرس پسران که جزو موارد مهم ابتلا به بلوغ زودرس توصیف شد و تا حدودی اجتناب ناپذیراست راهکارهای موثری برای جلوگیری از بلوغ زودرس وجود دارد از جمله:

1-چاقی باید با جدیت کنار گذاشته شود

راه حل پیشگیری از بلوغ زودرس به تغذیه و توجه به رشد مناسب فرد بستگی دارد. والدین باید از چاقی مفرط فرزندانان جلوگیری کنند . استفاده ‌نکردن از نوشابه‌های گازدار و کاهش مصرف چربی‌ها و زیاده‌روی ‌نکردن در مصرف پروتئین و گوشت قرمز و به‌ جای آن استفاده از سبزیجات و گوشت‌های ارگانیک که از هورمون‌ها و سموم دفع آفات در تهیه‌ آن ها استفاده نشده باشد در کنار داشتن فعالیت ورزشی مستمر و مناسب نگهداشتن وزن می‌تواند در پیشگیری کمک‌کننده باشد. در نظر داشته باشید تغذیه در رسیدن به سن بلوغ بسیار موثراست و کودکانی که چاق‌تر هستند زودتر از حد میانگین به سن بلوغ می‌رسند.

2- اجتناب از غذاهای کنسروی وظروف پلاستیکی

غذاهای کنسروی و ظروف پلاستیکی (اغلب با BPA یا مواد شیمیایی پلاستیکی جایگزینی)، پختن غذا در تفلون، غذاهای مایکروویوی در پلاستیک یا نگهداری غذا و نوشیدنی در ظروف پلاستیکی به ویژه پلی کربنات خودداری کنید. از بطری های آب استیل ضد زنگ استفاده کنید.

3- میزان شکر را محدود کنید

یکی از عاملان اصلی در اپیدمی چاقی و بلوغ زودرس در دوران کودکی مصرف بیش از حد شکراست.

4- غذاهای آماده رو تا حد امکان کاهش دهید

5- میوه ها و سبزیجات زیادی بخورید

6- پرهیز از عطر و یا ادکلن ها و سایر مواد آرایشی

تریکلوزان و تریکلوکربن های یافت شده در صابون های ضد باکتری و خمیردندان ها، آلومینیم کلر هیدرات یافت شده در دئودورانت ها، فتالات ها و دیگر هورمون های خرابکار هستند که به طور قابل توجهی بلوغ را زودرس خواهند کرد.

7- به اندازه کافی خوابیدن

واضح است که استفاده از صفحه led )به ویژه قبل از خواب), که طول موج ویژه نور رو منتشر می کند, ترشح هورمون خواب یا ملاتونین را مختل می کند، که احتمالاً می تواند در شروع بلوغ زودرس نقش داشته باشد . صفحات led در تبلت ها رایج هستند که باید تا حد ممکن از آنها بخصوص در هنگام خواب دوری شود.

8- استفاده صحیح ومناسب از شبکه های ماهواره ای،مجازی و اینترنت

دیدن تصاویر و صحنه های برهنه و لخت در بلوغ زودهنگام کودکان تأثیر زیادی دارد. بهتر است فیلم‌ها و کارتون‌های کودک را  کنترل کنید؛ زیرا گاهی به خاطر دیدن این فیلمها، یا روابط عاشقانه، فرار از خانه و گرایش به پوشش مخالف و … آشنا می‌شوند. از عکس‌های نیمه برهنه برای تزیین خانه استفاده نکنید و آهنگ های متناسب با سن کودک را پخش کنیداگه احیانا با تصاویر برهنه مواجه شدید عکس العمل منطقی از خود نشان دهید انگار اتفاق خاصی نیفتاده است تا  باعث کنجکاوی جنسی پسرتان نشوید.

9-اتاق خواب جدا

در این مرحله، باید کودک رو به گونه‌ای ملایم و با تقویت احساس استقلال و عزّت نفس، آموزش بدید که محل خواب خود را از شما جدا کند  .

10-آگاهی و اموزش لازم به کودکان بابت اجازه گرفتن هنگام ورود به اتاق خواب والدین.

 

بسیاری از این بلوغ‌ها نیاز به درمان ندارند اما اگر خیلی نگران بلوغ زودرس پسرتان هستیدمی توانید با همکاران ما در مرکز مشاوره هما تماس بگیرید و راهنمایی های لازم در این باره را دریافت کنید.

 

 

خروج از نسخه موبایل