فواید روانکاوی چیست ؟

فواید روانکاوی چیست

روانکاوی اختلالاتی مشابه افسردگی ، اضطراب ، وسواس ، اختلال شخصیت وسواسی ، فوبیا ، مشکلات جنسی ، آسیب های عمیق کودکی ، اختلال دو قطبی / اسکیزوفرنی / پارانویید ، اختلال بعد از سانحه بهبود می بخشد و موجب خودآگاهی ، بالا بردن خلاقیت ، بالا رفتن فعالیت مغز ، بهبود زندگی ، شناخت دیگران ، کاهش مقاومت ، بهبود ارتباط بین فردی ، بالا رفتن پذیرش ، کسب کردن موفقیت می شود. میزان تاثیر این مزایا به شدت علائم فرد بستگی دارد. از فواید روانکاوی حرف زدن درباره مشکلات یا گذشته ای ست که شما را اذیت می کند ؛ صحبت کردن درباره این مشکلات بارهای سنگین روانی را کاهش می دهد و به رشد عاطفی کمک می کند. روانکاو به علائم مشکل و اختلال نمی پردازد بلکه به دلیل اصلی این مسئله رسیدگی می‌ کند. از مزایای روانکاوی می توان به پیدا کردن بینش عمیقی از ریشه برخی افکار، احساسات و رفتارها اشاره کرد . افرادی که به روان‌درمانی یا داروها پاسخ نمی‌دهند، گاهی به روانکاوی پاسخ می دهند.

روانکاوی چیست ؟

روانکاوی چیست؟

روانکاوی زیر شاخه ای از روانشناسی ست که به مطالعه ی دقیق فرایند ذهنی می پردازد. فروید معروف ترین فرد در این زمینه است که به این باور رسید بیشتر فعالیت ، احساسات ، رفتار و واکنش ما ناشی از ناخودآگاه است . روانکاوان با نفوذ به ناخودآگاه افراد به عمق مشکلات آنها پی می برند و برای درمان اقدام می کنند. مردم روانکاوی را یک روش درمانی بیماری ها و اختلالات روانی می دانند.در صورتی که روانکاوی به  ابعاد مختلف شخصیت ، رشد انسان و تحلیل و تفسیر دقیق علمی افکار می پردازد. هدف روانکاوان کمک کردن به افرادی ست که احساسات و تجربیات آنها سرکوب شده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره روانکاوی چیست کلیک کنید.

مراحل روانکاوی

  • تفسیر : در این روش تمام افکار ، احساسات و دیدگاه بیمار درباره خویش ، زندگی و دیگران توسط روانکاو برسی و تفسیر می شود تا ریشه و ماهیت احساسات و افکار شناخته شود.این روش از اصلی ترین تکنیک های روانکاوی ست.
  • تداعی آزاد: در تکنیک تداعی آزاد روانکاوان به بیماران این امکان را می دهند تا تمام افکاری که از ذهن آنها خطور می کنند را بیان کنند. روانکاوان بر این باورند که روانکاوی باید به صورت خودکار و از ناخودآگاه فرد نشات بگیرد.
  • تحلیل رویا : با توجه به نظریه فروید راه رسیدن به ناخودآگاه است. رویاها اصول کلیدی برای فهم ذهن نا آگاه بودند و او رویا را یک فرایندی میدانست که فردرا به پسگرائی به مراحل توسعه بدوی می کشاند .فروید همچنین تاکید بر این که تاریخچه شخصی زندگی بیننده رویاء به آنالیست این فرصت را میدهد که “زیر آگاهی”بیمار و آرزو ها ی نهفته او را که بشکل نمادین در خواب آشکار میشوند را تشخیص بدهد.
  • انتقال : در روانکاوی به حالتی اشاره دارد که شخصی، به‌طور ناخودآگاه، فرد دیگری را (معمولا روانکاو خود) را هدف احساسات، آرزوها، و تجربیات قدیمی‌اش قرار دهد.

اید : پایین ترین بخش روان فرد که به آن اید ( نهاد )می گویند ؛ کاملا ناخودآگاه است و غرایز و رفتارهای ابتدایی را شامل می‌شود که باعث میل به ارضای سریع نیاز‌ها تمام انگیزش‌هایش می‌شود و بدین صورت تعریف می‌شود که از هر کاری که باعث رنج و درد شود دوری می‌جوید و هنگامی که تنش غریزه‌ای در او بالا می‌رود تحریک می‌شود. بر اساس نظریه‌ی فروید اید کاملا ناهشیار است .

ایگو : ایگو همیشه با واقعیت ارتباط دارد و بسیار  . این بخش مسئول روبه به رو شدن با واقعیت و پیدا کردن بهترین راحل ها بر پایه منطق است.

سوپر ایگو : سوپر ایگو یک والد مقید است که فقط حکم صادر می کند افراد را از نظر اخلاقی کنترل می کند سوپر ایگو کاملا اخلاقی و غیر واقعی است و مرزی با حقیقت بیرونی قائل نیست دقیقا این سه سطر می تواند در زمینه ی روانکاوی برای روانکاوان بسیار اهمیت داشته باشد .فراخود کمال‌گرا و آرمان‌گرا است.  فراخود دربرگیرنده‌ی ایده‌آل‌ها و آرمان‌هایی است که برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنیم و تنبیه‌هایی (گناهانی) که هنگام رعایت نکردن اصول اخلاقی دریافت می‌کنیم. ساختار فراخود برای کنترل رفتار بر پایه‌ی قوانین اجتماعی کار می‌کند. فراخود نیز از همان کودکی با فرد همراه می‌شود و با نهاد و خود در تضاد است.فراخود برای تکامل بخشیدن به کار خود نهاد را سرکوب می کند.

هدف روانکاوی

هدف روانکاوی چیست؟

هدف از روانکاوی بهبودعواملی ست که از گذشته در افکار افراد باقی مانده است و در زندگی آنها تاثیر می گذارد. بهبود ناراحتی و خشم ، احساس گناه ،اختلالات حاد از تاثیرات مثبت در مسیر روانکاوی است. اهداف روانکاوی بهبود ارتباط اجتماعی فرد با خانواده و اجتماع ، ایجاد تغییرات مثبت در زمینه ی شغلی و تحصیلی ،افزایش خودآگاهی درباره تصمیمات ، تقویت رشد و تکامل جنبه های سالم و مثبت شخصیت و رهایی از احساسات و تجربیات سرکوب شده«آگاهی سازی از ناخوآگاه» است.

کلام آخر

روانکاوی یکی از تکنیک هایی ست که افراد مراجعه کننده به طور قطعی بیمار نیستند بلکه برای حل مشکلات و خلء هایی که نادانسته به آنها تحمیل شده است مراجعه می کنند. با اینکه روانکاوی زیرساخت روانشناسی ست اما تفاوت هایی باهم دارند. در روانشناسی به حل مشکلات ، مشاوره ازدواج / کودک و… پرداخته می شود ، روانکاوان در روانکاوی به کودکی و ناخودآگاه افراد برای حل مشکلاتی که افراد بی خبر از آن هستند می پردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما