درمان اضطراب

درمان اضطراب

اضطراب واکنش طبیعی جسمی و احساسی به شرایط گوناگون و موقعیت های خطرناک است که در بعضی از موارد این موقعیت ها واقعی نیستند. اضطراب یک اختلال جدی است که برای کاهش علائم آن یا درمان اضطراب، افراد حتما باید به روانشناس مراجعه کنند. انواع اضطراب باعث سخت تر شدن روند درمان می شود زیرا پزشکان از طریق راه های مختلف ابتدا باید نوع اختلال اضطراب را تشخیص دهند.

اضطراب چیست؟

اضطراب واکنش طبیعی بدن به تهدیدات و خطرات احتمالی یا به وقوع پیوسته است که به افزایش تمرکز و عملکرد افراد کمک می کند. در این هنگام بدن برای ترشح هورمون کورتیزول به میزان زیاد، راه انتقال دهنده های دیگر را مسدود می کند. در صورت تداوم یافتن با شدت زیاد، این حالت به یک اختلال روانی تبدیل می شود که با علائمی مثل درماندگی، دلواپسی، اختلال در تمرکز، بی خوابی، ضربان قلب شدید و اختلال در تنفس بروز می کند. اضطراب مرحله پیشرفته استرس می باشد که در صورت تداوم یافتن استرس، اضطراب رخ می دهد. تفاوت استرس با اضطراب چیست؟ کلیک کنید.

انواع اضطراب

معمولا افراد در موقعیت های خطرناک یا استرس زا به یک شکل واکنش نشان نمی دهند و همچنین شدت اضطراب آنها به یک میزان نیست. انواع اضطراب عبارت هستند از:

 • هراس اجتماعی: ترس شدید از مورد قضاوت یا تمسخر دیگران واقع شدن در موقعیت های اجتماعی
 • اختلال هراس: حمله ی عصبی ناشی از تفکرات نگران کننده درباره بروز حمله ی عصبی بعدی
 • وسواس فکری: انجام رفتارهای خاص و مکرر ناشی از افکار غیرمنطقی متداوم
 • اضطراب پس از سانحه: اضطراب بعد از اتفاقات ناگوار نظیر تصادف یا تجاوز
 • اختلال اضطراب بیماری: نگرانی بابت سلامتی (خود بیمار انگاری)
 • فوبیا: ترس مفرط از یک شی، موقعیت یا فعالیت خاص

درمان اضطراب

درمان اضطراب

اضطراب طبیعی که با نشان دادن واکنش در موقعیت های تهدید کننده همراه است؛ نیاز به درمان ندارند. در صورت تداوم یافتن اضطراب و تبدیل شدن آن به اختلالات مختلف، افراد برای کنترل و درمان آن نیاز به مراجعه به روانشناس دارند. اختلال اضطراب به روش های تخصصی تری برای درمان نیاز دارد. از بهترین راه های درمان اضطراب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روان درمانی: این روش که توسط روانشناسان برای درمان آزردگی‌ های روانی انجام می شود؛ کاربرد های زیادی همچون درمان اختلالات روانی مشابه افسردگی و اضطراب و فشار های روانی ناشی از بیماری های مزمن دارد. این روش بر نحوه تفکرات و رفتار های بیمار تاثیر گذاشته و موجب بهبود علائم بیماری می شود. در بعضی از موارد افراد برای ارتقاء سطح سلامت روان از این روش بهره می گیرند و دیگر موارد افراد با هدف درمان بیماری های روانی و رها شدن از آنها به روان درمانی روی می آورند.

درمان روان شناختی: این روش که به دو صورت گروهی یا توسط متخصص انجام می شود با تغییر دادن الگوهای فکری به کاهش افکار غیر منطقی، کنترل کردن استرس و اضطراب کمک می کند. درمان روان شناختی به صورت گفتار درمانی آغاز می شود که پزشکان با ارائه تمرین های مخصوص به افراد کمک می کنند تا با شرایط استرس زا مقابله کنند.

دارو درمانی: با توجه به اینکه اضطراب باعث تغییرات ویژه ای در مواد شیمیایی درون مغز می شود؛ برخی از دارو ها می توانند با تعادل پیام های شیمیایی بین سلول های عصبی (نورون ها) در مغز به کاهش علائم اضطراب کمک می کنند. معمولا دارو های ضد افسردگی برای درمان استرس و اضطراب با توجه به نوع اختلال یا شدت اختلال اضطرابی و سلامت جسمی مورد استفاده قرار می گیرد. دارو های ضد افسردگی که در کوتاه مدت سبب آرامش و کاهش اضطراب می شوند عبارت هستند از: بنزودیازپین ها، پروپرانولول و مورفین.

مدیریت اضطراب

یکی از مهم ترین علل شدت گرفتن اضطراب، پیروی از سبک زندگی ناسالم است. با تغییر سبک زندگی و انتخاب روش های بهتر می توان به درمان و کاهش اضطراب کمک کرد. از روش های رایج کاهش اضطراب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورزش: انجام دادن فعالیت های ورزشی با تنظیم سطح هورمون های کورتیزول با رها سازی اندورفین به کاهش اضطراب و فشار و استرس ذهنی کمک می کند. از دیگر مزایای انجام دادن فعالیت های ورزشی به صورت منظم می توان به افزایش کیفیت خواب، افزایش اعتماد به نفس و کاهش افسردگی اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ورزش برای کاهش استرس کلیک کنید.

حفظ رژیم غذایی: مواد غذایی تاثیر بسزایی در ترشح هورمون های مختلف دارند. با توجه به این موضوع، افراد باید از مصرف مواد غذایی مثل شکلات، نوشابه های گازدار، شکر و نمک اجتناب کنند و با رعایت رژیم غذایی حاوی ویتامین هایی مانند ب کمپلکس، موز، غلات، بادام زمینی و ماهی به افزایش هورمون سروتونین کمک کنند.

در هما مشاور بخوانید : برای درمان استرس چه بخوریم

تمرکز ذهن: تمرکز ذهن با انجام دادن یوگا و مدیتیشن در واقع میزان ماده خاکستری مغز را افزایش می دهد و با افزایش تفکر درباره چگونگی بروز استرس و جلوگیری از آن موجب کاهش علائم اضطراب می شود.

مثبت اندیشی: معمولا افراد مثبت اندیش ریسک پذیر تر هستند و با شکت خوردن غمگین نمی شوند. این افراد همیشه به آینده امید دارند و انعطاف‌ پذیر هستند. این صفات می توانند به کنترل میزان هورمون استرس (کورتیزول) کمک کنند و کمتر باعث بروز علائم اضطراب شوند.

تنفس عمیق: در مواقع استرس زا، دستگاه عصبی سمپاتیک که مسئول کنترل علائم ناشی از ترشح هورمون استرس مثل افزایش تپش قلب، گرفتگی رگ ها خونی و تنفس سریع است، فعال می شود. این دستگاه به بدن علامت می دهد که وارد وضعیت جنگ و ستیز می شود که با تمرین های تنفس عمیق می توان به فعال سازی دستگاه عصبی پاراسمپاتیک کمک کرد.

کلام آخر

اضطراب واکنش طبیعی بدن به چالش های استرس زا می باشد که در صورت تداوم یافتن به یک اختلال ذهنی تبدیل می شود. هنگامی که افراد در موقعیت استرس زا قرار می گیرند، بدن برای جنگیدن یا فرار از آن موقعیت به ترشح هورمون کورتیزول مشغول می شود. ترشح این هورمون مفید و کاربردی است اما زمانی که ترشح آن تداوم پیدا کند، به قسمت های مختلف بدن آسیب جدی وارد می کند. اضطراب انواع مختلفی دارد که برای یافتن بهترین گزینه ی درمانی باید در ابتدا علت اضطراب و نوع آن تشخیص داده شود که معمولا این کار توسط روانشناس متخصص انجام می شود. مراجعه به کلینیک های روانشناسی با خدمات رسانی توسط پزشکان و روانشناسان مجرب به روند درمان اضطراب سرعت می بخشد.

 1. اضطراب چیست؟
 2. علائم اضطراب چیست؟
 3. هراس اجتماعی چیست؟
 4. روان درمانی برای درمان اضطراب موثر است؟
 5. تاثیر ورزش برای درمان اضطراب چگونه است؟

هما مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور