چگونه شخص مبتلا به افسردگی پنهان را بشناسیم و به او کمک کنیم؟

چگونه شخص مبتلا به افسردگی پنهان را بشناسیم و به او کمک کنیم؟

به یاد داشته باشید که افسردگی همیشه واضح نیست. در حقیقت، برخی از افراد که دچار افسردگی پنهان هستند،  تمام تلاش خود را می کنند تا علائم افسردگی را از افراد اطراف خود، مخفی کنند. آن ها این مسئله را به خوبی پنهان می کنند به طوری که گاهی اوقات خود آن ها نیز دچار شک می شوند. برای کمک به این افراد باید ابتدا دلایل مخفی کردن آن ها را دانست تا بتوان به آن ها کمک کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به طور مفصل روش های تشخیص این نوع از افسردگی و دلایل مخفی کردن و درمان آن را بدانید.

افسردگی پنهان چیست؟

افسردگی نهفته، نوعی از افسردگی است که فرد علائم آن را از دیگران مخفی می کند. به همین دلیل است که افسردگی پنهان را گاهی افسردگی “خندان” نیز می نامند. فردی با افسردگی نهفته، ممکن است خوشحال و شاد به نظر برسد. زندگی کاری و روابط آن ها، از هر نظر در ظاهر، خوب به نظر می رسد. اما در درون، در فضاهای ساکت، علائم افسردگی بر افکار، احساسات و سلامت جسمی آن ها تأثیر می گذارد.

علائم افسردگی پنهان

تشخیص افسردگی پنهان، دشوار است. علائم این نوع از افسردگی از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. برخی از علائم افسردگی نهفته عبارتند از:

 • غم و اندوهی که بیش از 2 هفته ادامه دارد.
 • گریه مکرر
 • افت شدید عزت نفس
 • از دست دادن علاقه به چیزهایی که زمانی مهم بودند.

اما ممکن است تشخیص علائم دیگر به عنوان افسردگی دشوار باشند، از جمله علائمی مانند این موارد:

 • درد جسمی یا مشکلات گوارشی که به وضعیت سلامتی دیگری مرتبط نیست.
 • خستگی یا کمبود انرژی
 • تغییر در الگوی خواب
 • افزایش وزن، کاهش وزن یا تغییر در اشتها
 • تحریک پذیری، بدخلقی یا حساسیت اضافی
 • احساس ناامیدی یا بی ارزشی
 • مشکلات توجه، تمرکز یا حافظه
 • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی

افسردگی پنهان چگونه تشخیص داده می شود؟

وقتی افراد دچار افسردگی می شوند، ممکن است متفاوت از آنچه که قبلاً عمل می کردند شروع به رفتار کنند، حتی اگر غمگین و بی حال عمل نکنند. مهم است که مراقب هرگونه تغییر در رفتار افراد باشید. یک یا دو تغییر به خودی خود لزوماً نشان دهنده این نیست که کسی افسردگی را پنهان می کند. اما چندین تغییر در همان زمان، ممکن است باعث نگرانی شود. ممکن است یک فرد، علائم افسردگی را تجربه کند اما در مورد آن هیچ صحبتی نکند. افراد با دقت کردن در اطراف خود ممکن است متوجه این نوع تغییرات شوند و افسردگی نهفته را تشخیص دهند. این تغییرات عبارتند از:

تفاوت های شخصیتی

تغییر در شخصیت ممکن است نشانه افسردگی نهفته یا پنهان باشد. به عنوان مثال: کسی که با افسردگی نهفته زندگی می کند، ممکن است ساکت شود، بدبین تر از قبل شود و سایر موارد.

کاهش یا افزایش وزن

تغییر ناگهانی عادات غذایی آن ها، عدم علاقه به غذا خوردن و در کل تغییر در سبک رژیم غذایی آن ها نشان دهنده افسردگی نهفته افراد است.

تغییر در عادات خواب

خوابیدن روزانه دیرتر یا بیشتر از حد معمول، بیدار ماندن در ساعات غیرمعمول، همگی می توانند نشانه افسردگی نهفته افراد باشند.

جدی تر شدن

اگر کسی با افسردگی نهفته زندگی می کند، ممکن است شروع به مکالمه هایی عمیق تر یا فلسفی تر از حد معمول کند.

تفاوت در تعاملات اجتماعی

افراد مبتلا به این نوع از افسردگی، ممکن است شروع به کناره گیری از فعالیت های اجتماعی کنند. همچنین، به بهانه های مکرر از ارتباط بر قرار کردن با دوستان و خانواده اجتناب کنند.

کنار گذاشتن سرگرمی ها یا عواملی که زمانی مهم بودند

افراد مبتلا به افسردگی نهفته، ممکن است از مواردی که زمانی برای آن ها بسیار مهم بوده، دست بکشند. همچنین، ممکن است با روش های نصف و نیمه آن کار ها را انجام دهند.

گفتگوی منفی با خود

ممکن است فردی برای انحراف توجه از افسردگی خود، مواردی منفی را به صورت شوخی بیان کند. رفتارهای مخاطره آمیز به ویژه در بزرگسالان، افزایش می یابد. این ممکن است منجر به بی حس شدن و یا آسیب رساندن به خود باشد.

افسردگی پنهان چگونه تشخیص داده می شود؟

چرا برخی افراد افسردگی خود را پنهان می کنند؟

مردم اغلب احساس می کنند که دلایل بسیار خوبی برای پنهان کردن علائم افسردگی دارند. شاید آن ها در گذشته با افشای علائم افسردگی عواقب منفی را تجربه کرده اند. شاید آن ها از خطرات سلامتی که افسردگی درمان نشده می تواند ایجاد کند، آگاه نیستند. برخی از دلایلی که افراد افسردگی خود را پنهان می کنند، شامل موارد زیر می باشند:

افسردگی به تدریج شروع می شود و متوجه آن نمی شوند

برای برخی از افراد، علائم افسردگی با گذشت زمان افزایش می یابد. آن ها ممکن است حتی متوجه نشوند که میزان افسردگی چه تاثیری بر روی آن ها دارد. این اتفاق ادامه پیدا می کند تا زمانی که یکی از نزدیکان آن ها به این مسئله توجه کند.

عدم اعتماد به پزشکان

در بعضی از جوامع، نژادپرستی، استعمار و تبعیض تاریخی و غیره، باعث می شود که مردم نتوانند در مورد آنچه که تجربه می کنند با متخصصان پزشکی صحبت کنند. همچنین، پزشکان ممکن است با تشخیص نادرست و یا بد رفتاری، افراد را از خود دور کنند.

ترس از بیان آن

برخی از افراد علائم افسردگی را فاش نمی کنند زیرا در صورت بروز، این عوارض می تواند عواقب مضر داشته باشد. به عنوان مثال: یک مطالعه نشان داد که مادران از گفتن افسردگی می ترسند. زیرا نمی خواهند سرپرستی کودک خود را از دست بدهند.

چرا برخی افراد افسردگی خود را پنهان می کنند؟

نگران نکردن دیگران

افراد گاهی اوقات هنگام مراجعه به درمان یا درخواست کمک، احساس گناه می کنند. این مورد در نوجوانان و افراد مسن بیشتر دیده می شود. زیرا آن ها می خواهند مستقل بوده و دیگران را نگران نکنند. این نگرانی همچنین می تواند افراد مبتلا به بیماری های مزمن را که نمی خواهند مشکلی به لیست بیماری های پزشکی خود اضافه کنند، نیز صدق می کند.

خجالت کشیدن از بیان آن

کمپین های بهداشت عمومی، نحوه مشاهده اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی در افراد را بهبود بخشیده است. اما نگرش نسبت به سلامت روان هنوز از مکانی به مکان دیگر متفاوت است. در برخی از خانواده ها، جوامع و فرهنگ ها، هنوز هم به افسردگی به عنوان یک اشتباه و لکه ننگ نگاه می کنند.

اجتناب از مصرف دارو

برخی افراد به دلیل خطر عوارض جانبی، نگران مصرف داروهای ضد افسردگی و سایر داروها هستند. لازم به ذکر است تا بدانید که مراکز مشاوره، همیشه دارو را گزینه ای مناسب برای درمان نمی دانند و ممکن است تا از دارو برای درمان افسردگی استفاده نکنند.

نحوه کمک به فردی که درگیر افسردگی پنهان می باشد، چیست؟

دانستن چگونگی کمک به فردی که به نظر می رسد با افسردگی دست و پنجه نرم می کند، دشوار است. در این جا چند گزینه برای بررسی وجود دارد:

 • بدون قضاوت و مشاوره، به او گوش فرا دهید.
 • از صحبت های کلیشه ای و گفتگوی زیاد پرهیز کنید که ممکن است مفید نباشد.
 • پیشنهاد دهید با هم به بیرون رفته و قدم بزنید.
 • با توجه به علایق شخص مقابل، برای فعالیت های اجتماعی کم فشار مقدماتی را ایجاد کنید.

اگر افسردگی پنهان درمان نشود، چه می شود؟

محتاط بودن در مورد افشای وضعیت سلامتی، انتخابی شخصی است. هر یک از اعضای خانواده، دوست یا غیره، نمی توانند یک فرد را مجبور به درمان کنند. اما به یاد داشته باشید که اگر علائم افسردگی را دارید، به دنبال درمان باشید. به ویژه اگر علائم شما بر سلامتی، تحصیلات، شغل یا کیفیت زندگی‌تان تأثیر بگذارد. افسردگی درمان نشده خطر خودکشی را افزایش می دهد. محققان موسسه ملی بهداشت روان، خاطرنشان می کنند که افسردگی درمان نشده می تواند خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش دهد. این خطرات عبارتند از:

 • بیماری قلب و عروقی
 • دیابت
 • سکته
 • پوکی استخوان
 • بیماری آلزایمر

درمان افسردگی پنهان

افسردگی پنهان قابل درمان است، هنگامی که افراد برای درمان این نوع از افسردگی از مشاوران کمک می گیرند، علائم آن ها اغلب بهبود می یابند. هرچند ممکن است مدتی طول بکشد تا اثرات آن مشخص شود. متداول‌ ترین موثرترین روش های درمان افسردگی، شامل: داروها، روان درمانی یا ترکیبی از این دو روش هستند.

در مواردی که درمان و دارو به طور کامل علائم شدید را تسکین نداده است، درمان های تحریک کننده مغز نیز ممکن است یک گزینه اضافی باشد. همچنین می توان با ورزش، داشتن خواب منظم و رژیم غذایی که غذاهای شیرین و فرآوری شده را محدود می کند، برخی از علائم افسردگی را بهبود بخشید. برای دانستن تاثیر ورزش بر افسردگی کافی است کلیک کنید و مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

افسردگی پنهان چیست؟

افسردگی پنهان چه علائمی دارد؟

افسردگی پنهان چگونه تشخیص داده می شود؟

افسردگی پنهان چگونه درمان می شود؟

اگر خودتان یا شخصی را می شناسید که برای استتار علائم افسردگی می کوشد، آگاه باشید که کمک مشاوران بسیار مفید واقع می شود. مشاوران هما مشاور می کوشند تا افراد را درمان کنند. در واقع، می توان با درمان افسردگی زندگی را مدیریت کرد و کیفیت زندگی بهتری را بازیابی کرد. کافی است با ما تماس گرفته و یا سوالات خود را کامنت بگذارید تا مشاوران ما به شما یاری رسانند.

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما