چه راههایی برای درمان خیانت‌ های زناشویی وجود دارد؟

راه های درمان خیانت زناشویی

یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین چالش‌ها در مسیر زندگی مشترک، خیانت‌های جنسی است. این معضل زمانی که زوجین از مهارت‌های زندگی زناشویی آگاه نباشند، شکل می‌گیرد و آثار و پیامدهای بدی به جای می‌گذارد. آسیب‌های ناشی از آن، زندگی مشترک را در معرض فروپاشی قرار می‌دهد. راهکارهای مختلفی برای درمان خیانت های زناشویی وجود دارد. برای این امر، لازم است همسر پیمان شکن پاسخگو باشد و قلباً از انجام کار خود پیشمان باشد و ارتباط با فرد سوم کاملاً قطع شود. شما می‌توانید با تکیه بر این راهکارها، مشکلات خود را حل و فصل کنید.

مراحل درمان خیانت زناشویی

زمانی که خیانت شکل می‌گیرد و یکی از زوجین در این مسیر نادرست قدم می گذارد، شرایط و جَوّ خانواده به کلی تغییر می‌کند. یکی از آن‌ها خود را قربانی می داند؛ دیگری نیز ممکن است پشیمان شود و یا حتی حالت تدافعی بگیرد. در این حالت چه باید کرد؟ شاید تصور می کنید رنج‌های روحی که پیمان‌شکنی همسرتان متوجه شما ساخته، هیچگاه درمان نمی‌شود. اما این بحران مشقت‌بار، درمان‌پذیر است.

راه های درمان خیانت های زناشویی

 

راه های درمان خیانت‌های زناشویی

درمان خیانت‌های زناشویی در سه مرحله پیش می‌رود و با چند راهکار علمی صورت می پذیرد.

1- واکنش‌های احساسی

در مرحله اول، یکی از زوجین متوجه خیانت می‌شود. این مرحله از درمان با هیجانات منفی طرفین و احساسات ضدّ و نقیض آن‌ها همراه می شود. اساساً در این مقوله، هر دو زوج آسیب می بینند. فردی که مورد خیانت قرار گرفته علی‌رغم اینکه از همسر خود عصبانی است، اما نوعی کمبود و ناتوانی را در خود احساس می‌کند. او تصوّر می‌کند در رابطه جنسی و عاطفی خود ضعف داشته و توانایی رقابت با رقیب تازه رسیده را ندارد.

در کنار این، فرد خائن نیز با افشای راز خیانت دچار عذاب وجدان و حس گناه می شود. در این زمان احساس وابستگی به نفر سومِ رابطه و مسئولیت زندگی زناشویی در مقابل یکدیگر قرار می گیرند. همین امر، همسر پیمان شکن را دچار تعارض و اضطراب می کند.

مرحله واکنش های عاطفی برای درمان، بسیار مهم و اساسی است. در این مرحله نباید مانع بروز احساسات شد. زیرا این احساسات کاملاً طبیعی قلمداد می شود. هیچ فرمول معجزه آسایی برای رسیدن به آرامش و کاهش درد فوری وجود ندارد. پس خود را به زمان بسپارید و به خودتان فرصت دهید تا به یک آرامش نسبی برسید.

گاهی همسر خیانت دیده مدت طولانی در این مرحله باقی می ماند و با مشکلاتی نظیر افسردگی روبرو می شود. لذا فرد پیمان شکن نباید انتظار عبور سریع از این مرحله را داشته باشد.

درمان خیانت زناشویی

 

2- قرار گیری در دو راهی ماندن و یا رفتن

با عبور از مرحله اول، نوبت به تصمیم‌گیری در مورد رابطه می‌رسد. افرادی که دچار آسیب می‌شوند، واکنش‌های متفاوتی بروز می‌دهند. علی رغم اینکه برخی مسیر جدایی را در پیش می‌گیرند، برخی دیگر در مسیر بازسازی اعتماد و رابطه از دست رفته تلاش می کنند. توصیه می کنیم در انتخاب مسیر عجله نکنید. سعی کنید تصمیم گیری را به زمان دیگری موکول کنید. واگذار کردن زندگی به نفر سوم و پشت کردن به آن، راحت ترین راه ممکن است، اما تنها راه نیست.

راههای درمان خیانت زناشویی

 

3- بازسازی اعتماد راهی برای درمان خیانت زناشویی

این مرحله، مهمترین و البته سخت‌ترین مرحله درمان است. زمانی که زوجین با مسئله پیمان‌شکنی روبرو شوند و تصمیم می گیرند آن را برطرف کنند، می بایست با راهکارهای درمانی آشنا شوند. شرط آغاز این مرحله، ندامت و پشیمانی قلبی و واقعی فرد خائن است. تنها در این صورت است که می‌توان از همسر زخم خورده انتظار بخشش داشت!

ترمیم اعتماد، قدم بعدی برای درمان خیانت‌های زناشویی

زمانی که زوجین از سه مرحله اصلی درمان عبور کردند، نوبت به ترمیم اعتماد و رابطه می‌رسد. بعد از وقوع پیمان‌شکنی‌ها، رابطه زن و مرد اندکی دستخوش تغییرات می‌شود. اما می‌توان امیدوار بود که زندگی مشترک آنان حفظ شود و در آرامش ادامه یابد. کنار آمدن با بی تعهدی و رهایی از آسیب‌های منفی آن، اگرچه دشواری است، اما غیر ممکن نیست. کافیست به چند اصل مهم پایبند باشید:

  • ارتباط با فرد سوم کاملاً قطع شود: به منظور درمان قطعی خیانت، ارتباط با فرد سوم رابطه، چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم، باید تمام شود. در صورتی که همسر پیمان‌شکن از کار خود پشیمان شود، معمولاً در انجام این کار تعللی نخواهد کرد.
  • همسر پیمان شکن پاسخگو باشد: بسیار حائز اهمیت است که فرد خائن، عمل نادرست خود را بپذیرد و اشتباه خود را بازگو کند. اگرچه اعتراف، سخت است، اما مهم‌ترین اصل در درمان خیانت زناشویی است. با این کار مسیر ترمیم رابطه هموارتر می شود و آسیب‌ها کمتر جلوه می کنند.
  • احساسات منفی کنترل شود: واضح است که پیمان‌شکنی، با آسیب‌هایی همچون از دست رفتن اعتماد و بروز خشم و عصبانیت همراه است. فرد خائن می‌بایست فضای کافی به همسر خود بدهد تا احساساتش را تخلیه کند. اما کنترل و مدیریت این احساسات منفی، نیز بسیار ضروری است. توصیه می‌کنیم فرد خیانت دیده در جلسات مشاوره حضور یابد تا از حالت گیجی و منگی خارج شود.
  • به رابطه زمان دهید: اصولا فرد خائن پس از عبور از مراحل قبل، دوست دارد اوضاع به سرعت به روال گذشته بازگردد و هیجانات منفی همسرش تمام شود. اما فرآیند درمان تا زمانی که فرد خیانت دیده به آرامش نرسد می‌بایست ادامه یابد. توصیه می‌کنیم هر دو طرف به خودشان زمان دهند تا رابطه آنان عمیق و اصولی ترمیم شود.
  • ایجاد احساس امنیت: اعتماد خدشه دار شده همسر خیانت دیده، منجر به نوعی حس بدبینی و شک خواهد شد. این احساسات نوعی ناامنی در این فرد به وجود می آورد و او را از احتمال وقوع خیانت های بعدی می ترساند.

راهکارهایی برای درمان خیانت های زناشویی

 

تعهد دادن، راهی برای درمان خیانت زناشویی

هر دو طرف، می‌بایست تعهد سفت و سخت خود را برای ادامه رابطه تجدید کنند. ترمیم رابطه‌ای که با خیانت روبرو شده، گاه به بهتر شدن آن کمک می کند. کافیست صداقت و وفاداری در رفتار و کردار طرفین رابطه دیده شود. در این زمان می توانید امیدوار باشید که شما موفق به درمان خیانت جنسی شده اید و از این مرحله به سلامت عبور کرده اید.

نتیجه گیری

درمان خیانت های جنسی و ترمیم آسیب‌های ناشی از آن، می‌بایست با دقت و حوصله و مطابق با راهکارهای روانشناختی صورت گیرد. تنها در این حالت است که می‌توان انتظار داشت که این معضل تکرار نشود و زوجین رابطه خود را با تعهد جلو ببرند. این مسیر اگرچه سخت و پیچیده است، اما طی کردن آن، برای حفظ رابطه و حتی بهتر کردن آن، لازم و ضروری است.

 

تماس با مشاوران هما مشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]
Summary
راه‌های درمان خیانت زناشویی
Article Name
راه‌های درمان خیانت زناشویی
Description
راهکارهای مختلفی برای درمان خیانت های زناشویی وجود دارد. برای این امر، لازم است همسر پیمان شکن پاسخگو باشد و قلباً از انجام کار خود پیشمان باشد و ارتباط با فرد سوم کاملاً قطع شود.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما