چطور بعد از طلاق به زندگی عادی باز گردیم؟

زندگی عادی بعد از طلاق

بهم خوردن یک ازدواج که با کلی امید و آرزو شروع شده بود و علل طلاق هر چه که باشد هیچگاه ساده نخواهد بود. طلاق می‌تواند آسیب ها و بحران های بوجود بیاورد و آسیب بزرگی به ذهن، جسم و روح شما وارد کند حتی دچار افسردگی بعد از طلاق شوید با این حال  وقت آن است که مشکلات را حل کنیم. وقت آن است که حرکت کنیم و یک لیست برای کمک به خودمان اماده کنیم. این مطالب را یادداشت کنید، و همیشه پیش خود داشته باشید، این لیست به عنوان “نقشه راه بهبود طلاق” مفید است. لیستی را که  تشکیل می‌دهیم شامل چندکاری است که در حال حاضر می‌توانید برای بهبودی از طلاق انجام دهید.

1.درباره احساسات خود گفتگوی سازنده داشته باشید

حرف زدن درمورد احساساتتان با دیگران ممکن است سخت باشد، اما خیلی مهم است که راهی برای این کار پیدا کنید. اینکه بدانید دیگران از احساسات شما آگاهند باعث می‌شود کمتر احساس تنهایی کنید و این به بهبودی شما کمک می‌کند. برای گفتگو در مورد احساسات و طلاق دو روش وجود دارد.

اول: شما می‌توانید از همه چیزهایی که به نظر می‌رسد تحمل کردنش برای شما سخت است با دوستان و خانواده صحبت کنید. در مورد اشتباهات و یا حتی از زندگی شکایت کنید. و اینکه آنها شما را درک می‌کنند حس تنهایی را از شما دور می‌کند. تنها و ایزوله ماندن می‌تواند سطح استرستان را بالا ببرید، تمرکزتان را کاهش دهد، و همچنین به کار، روابطتان با بقیه و سلامت کلیتان صدمه بزند.

ثانیا: شما می توانید با یک مشاور خوب مکالمه سازنده داشته باشید.

 صحبت با یک درمانگر می‌تواند واقعاً کمک کند. یک گفتگوی سازنده می‌تواند شامل بحث در مورد توجیه احساسات شما باشد یا خیر. یا کاری که برای غلبه بر آنها انجام می‌دهید. یا چرا علی رغم اتمام طلاق احساسات خاصی تکرار می‌شود در هر صورت، همه مکالمات برابر نیستند. نکته: مشاور خود را هوشمندانه انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که مکالمات شما به جایی که می‌خواهید متمرکز شده باشد.

گفتگوی سازنده بعد از طلاق

2.بعد از طلاق خود را با دوستانتان محاصره کنید

قبلاً اشاره کردیم که همه احساسات انسان‌ها برابر نیستند. اگر دوستانی که خود را با آن‌ها احاطه کرده‌اید فقط قادر به دیدن و بودن با روحیه مثبت شما هستند در این موقعیت احتمالا مشتاق شما نباشند. و قادر به شنیدن مشتاقانه و تقویت مثبت شما نباشند. دوستانی که در این مدت زمان به آنها نیاز دارید آنهایی هستند که هر دو طرف سکه را می‌بینند. و می‌دانند چگونه به شما کمک کنند آنها نمی‌ترسند از آنچه را که باید بشنوید به شما بگویند.

اینها دوستان با کیفیتی هستند که می‌دانند صرف نظر از اینکه شما آنها را دوست دارید یا نه، بهترین توصیه را در این زمان به شما ارائه می‌د‌هند. و در نهایت تصمیمی که می‌گیرید از روی احساس نیست و درست است.

3.برای برقراری ارتباط با دوستان قدیمی از شبکه های اجتماعی استفاده کنید

مردم به شما خواهند گفت که شبکه‌های اجتماعی بد هستند و حسادت و حس بد را در افراد ایجاد می‌کنند و همچنین رسانه‌های اجتماعی باعث افسردگی بعد از طلاق شده و سایر احساسات منفی را تشدید می‌کنند. اگرچه همه اینها تا حدی می‌تواند درست باشد، اما روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توان از طریق آن شبکه‌های اجتماعی را به شکل مثبت استفاده کرد. تا در بهبود حالمان تاثیر داشته باشد. یکی از بهترین استفاده‌های غیر قابل بحث برای شبکه‌های اجتماعی، امکان ارتباط مجدد با دوستان جدید و قدیمی است. از آن برای برقراری ارتباط مجدد با برخی از این دوستان قدیمی یا حتی یافتن دوستان جدید استفاده کنید. ارتباطاتی که با این افراد برقرار می‌کنید (چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری) به شما کمک می‌کند تا دوباره به شما نیرو بخشد، انگیزه ایجاد کنید. رسانه‌های اجتماعی یک فرصت مناسب است. عاقلانه از آن استفاده کنید.

شبکه های اجتماعی

4.از رسانه های اجتماعی برای نظارت بر همسر سابق خود استفاده نکنید

شما می‌دانید که باید برای بهبودی حال خود برهمسر سابق نظارتی نداشته باشید، مشکل این است که همیشه گفتن آن آسان‌تر از انجام آن است. شاید همسرتان در شبکه‌های اجتماعی باشد و شاید زندگی جدید خود را با صدای بلند و با افتخار برای دیدن جهان به رخ می کشد.

اول اینکه درک کنید که این اغلب پوششی برای احساس واقعی است. هیچ کس قرار نیست از شبکه‌های اجتماعی استفاده کند تا خود را در رختخواب و افسرده با یک لیوان بستنی به اشتراک بگذارد. همه می‌خواهند با سیستم عامل‌های آنلاین خود را بهترین نشان دهند. نگه داشتن نظارت بر روی همسر سابق خود و آنچه که او از طریق رسانه‌های اجتماعی انجام می‌دهد نه تنها در این زمان کار نامناسبی است بلکه بسیار متناقض با جدایی شما است. نگذارید دیگر ساعاتی از زندگی شما سرقت کنند. شما اکنون در حال حرکت هستید و کارهایی انجام می‌دهید که به شما کمک می‌کند تا رشد کرده و فرد بهتری شوید. هیچ چیز خوبی از تماشای هر حرکت همسر سابق آید شما نمی‌شود.

رسانه های اجتماعی

5.ارزیابی کنید که در ازدواج شما چه اشتباهی رخ داده است

ارزیابی خوب و بد حاصل از ازدواج یک گام مثبت در مسیر درست است. یک بازتاب واقعی شامل افکاری پیرامون کارهایی که هرکدام از شما می‌توانستید بهتر انجام دهید. اغلب اوقات، ما در مورد روابط خود چیزهای کوچکی خواهیم یافت که قبلاً هرگز مشاهده نکرده‌ایم. این ممکن است به شما کمک کند تا توضیح دهید که چرا اوضاع به این وضع تبدیل شده است. از این ارزیابی برای یادگیری و آمادگی برای روابط آینده استفاده کنید.

اشتباهات رخ داده در ازدواج شما

6.بعد از طلاق به خودتان وقت بدهید تا غصه بخورید

یک شبه قلب‌ خود را التیام می‌بخشید، سریع خاطرات را برمی‌دارید و به راه ادامه می‌دهید. با این حال، در واقع این رویکرد صحیحی نیست و از قبل باید برای طلاق آماده شیم. تجربه‌ی ازدواج و طلاق شما هرچه باشد و هر قدر طلاق فوری باشد،باز احساس‌هایی وجود خواهد داشت که موجب اندوه و ماتم می‌شوند. این کاملاً قابل قبول است که به خودتان زمان دهید تا فرایند عزاداری را طی کنید. و اگر وقت مناسب برای غم و اندوه و پذیرش را نگذارید، ممکن است با افکار و احساسات فروخورده زندگی کنید.

7.عجله نکن

خواه احساس خشم، ناراحتی یا حسرت داشته باشید، باید بگذارید قلب خودش را از این احساسات بد پاک کند. به شما این امکان را می‌دهد که با قلبی باز و ذهنی روشن به دنبال بقیه ایده‌ها در زندگی خود باشید. برای آگاهی بیشتر مقاله مهارت های کنترل استرس و خشم و مدیریت آن را مطالعه فرمایید.

8.سپاسگزار باشید

ویلی نلسون یک بار گفت: “وقتی شمردن نعمت هایم را شروع کردم، تمام زندگی ام چرخید.” چیزی در مورد تشکر وجود دارد که بهترین ها را از شما به ارمغان می‌آورد. از قضا، چیزهای زیادی برای شکرگزاری وجود دارد. تمام تلاش خود را بکنید تا مسائل را در منظر خود قرار دهید و روی چیزهای کوچک تمرکز کنید. تصمیماتی وجود دارد که به آنها نگاه می‌کنید و آرزو می‌کنید کاش آنها را متفاوت انتخاب کرده باشید. در حالی که پشیمانی یک اثر طبیعی از این افکار است، اما همچنین زمان مناسبی برای فکر کردن به برخی از درس‌هایی است که از زندگی گرفتیم مانند کجا اشتباه کردی؟ چگونه می‌توانستید متفاوت به مسائل نزدیک شوید؟ اگر فکر می‌کنید همه کارها را درست انجام دادید، به این فکر کنید که چگونه می‌توانستید خود را بهتر بیان کنید؟ آیا می‌توانستید شنونده بهتری باشید؟

در این تمرین عمیق فرو بروید و از این اطلاعات برای جسم مجدد اینکه می‌خواهید در روابط آینده چه کسی باشید استفاده کنید.

سپاسگذار

9.حرکت کنید و ورزش کنید

فواید ورزش منظم هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی قابل اغماض نیست. مردم اغلب فکر می کنند که تمرین کردن باید یک رویداد طولانی و جدی باشد. قطعا نه، بیرون بروید، به پیاده روی بروید، به باشگاه بروید و فقط در سونا بنشینید. هرچه انتخاب کردید، از کاناپه پیاده شوید و بدن خود را بیدار کنید.

_مدیتیشن یک بازی طولانی است، به این معنی که با ادامه تمرین در طی ماه‌ها، سال‌ها یا یک عمر، مزایای آن شروع به نشان دادن می‌کند.

_حداقل 5 دقیقه در روز برای بستن همه چیز و بستن چشمان خود وقت بگذارید. روی تنفس خود تمرکز کنید و اگر شروع به پرسه زدن می کند ذهن خود را به تنفس برگردانید.

طلاق زمان خوبی برای بازگشت به ریشه‌های خود است. برخی از مواردی که قبلاً شما را به وجد می‌آورد و باعث انگیزه شما می‌شد، امتحان کنید. ببینید آیا چیزی که امتحان می‌کنید باعث ایجاد شادی می‌شود که فراموش کرده‌اید زندگی به خنده دارترین روش‌ها کار می‌کند. شما تصوری ندارید که چگونه یک تصمیم کوچک مانند پیگیری یک سرگرمی قدیمی می‌تواند مسیر آینده شما را تغییر دهد.

احتیاط: حسادت، عصبانیت و نگرانی به عنوان سرگرمی‌های قدیمی محسوب نمی‌شوند که ارزش پیگیری را داشته باشند.

ورزش

10.به موسیقی گوش دهید

خواه با گوش دادن خواه رقصیدن چیزی در مورد موسیقی وجود دارد که روح شما را لمس می‌کند. بعضی از آهنگ‌‌ها می‌توانند خاطرات قدیمی را به شما برگردانند و اوقات خوب را به شما یادآوری کنند. آهنگ‌های دیگر می‌توانند به معنای واقعی کلمه یک روز بد را به یک روز خوب تبدیل کنند این قدرت موسیقی است. هر زمان که بخواهید به عنوان منبعی برای بهبود روحیه خود استفاده کنید. با روشن کردن آهنگ‌های مورد علاقه خود در طول مسیر، کارهای ساده و معمولی مانند رانندگی و پیاده روی می‌توانند بهبود یابند.

11.در یک رابطه جدید آهسته پیش بروید

شما طلاق خود را به پایان رسانده‌اید با احتیاط سعی کنید به خود فرصت بدهید تا فرد دیگری را بشناسید. و آن شخص جدید را پیدا کنید. اما دقت داشته باشید در انتخاب بهترین راه برای برقراری یک رابطه جدید زیرا احساسات شما خام است و شما به تازگی دوره سخت و آسیب زایی را در زندگی خود پشت سر گذاشته‌اید. به خود لطف کنید و کار را آهسته پیش ببرید، به خصوص اگر بچه‌هایی در این امر دخیل باشند. طبیعی است که بخواهید بلافاصله مستقل شوید، به هر حال این سبک زندگی شما در طول ازدواج بوده است و در تجربه جدید حتما مشاوره پیش از ازدواج داشته باشید.

12.حرکت بعد از طلاق

بعد از طلاق ممکن است بر سر خانه و مسائل مالی بحث کنید و به همین سبب است که هیچ یک از زوجین با جابجایی و شروع کار در یک مکان جدید یا ناشناخته نمی‌خواهند زندگی خود را کاملاً ریشه کن کنند. خانه‌ای که شما در آن زندگی می‌کردید احتمالاً خاطرات خوب و بدی از ازدواج شما به همراه دارد. این خاطرات می‌توانند تا زمانی که در خانه باقی بمانید ناخوشایند شوند. برای نگه داشتن خانه دعوا نکنید فقط به این دلیل که فکر می‌کنید این کار امکان انتقال آسان تری را فراهم می‌کند. این ممکن است یک رویکرد کوته بینانه باشد اگر واقعاً می‌خواهید زندگی جدیدی را ادامه دهید، شاید وقت آن است که حرکت کنید! حق شما است.

حرکت کنید

در نهایت

به احتمال زیاد در زندگی مشترکی که داشتید همسرتان بخشی از امور زندگی را به‌عهده داشت و شما بخشی دیگر؛ اما حالا همه چیز به عهده‌ی خودتان است و ایرادی هم ندارد. شما وارد حیطه‌ی جدیدی از یاد گرفتن و مسئولیت پذیری شده‌اید. مدیریت زندگی بعد از طلاق بر عهده شما خواهد یود.و سروکار داشتن با این مسائل و تکیه بر توانمندی‌های خودتان به شما اعتماد به نفس می‌دهد.
مجبور هم نیستید به تنهایی همه چیز را رفع و رجوع کنید؛ می‌توانید از منبع مناسبی کمک بخواهید. آلبرتی می‌گوید: «حتی اگر دچار اشتباه شدید مثلا اتومبیلی را بیشتر از قیمت واقعی‌اش خریدید، می‌توانید از این تجربه درس بگیرید. اشتباهات، مهارت‌های زندگی را به شما آموزش می‌دهند و یاد می‌گیرید که چطور با تنها بودن‌تان کنار بیایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما