پاروکستین

توسعه زندگی ماشینی سبب گردید انسان ها با بیماری های روحی متنوعی همچون افسردگی و اختلالات ذهنی  و …دست و پنجه نرم کنند نیازشان به مشاوره ی افسردگی روز به روز بیشتر شود.افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روحی در سال های اخیر است که برای درمان آن داروهای مختلفی تجویز میگردد.  پاروکستین – Paroxetine با نام تجاری پاکسیل از داروهای ضدافسردگی است که در درمان افسردگی اختلالات اضطرابی و وسواس اجباری تجویزمیگردد.

برای اینکه بدانید  علت افسردگی چیست؟ میتوانید کلیک کرده به سایر مقالات ما مراجعه کنید.

پاروکستین چیست؟

پاروکستین داروی ضد افسردگی ست که با نام‌های تجاری paxil و Pexeva در بازار عرضه می‌شود از پاروکستین برای درمان افسردگی،پانیک (هراس) یا وحشت‌زدگی، اختلال وسواس اجباری یا OCD، اختلالات اضطرابی و اختلال استرس پس از سانحه استفاده می‌شود. این دارو با مهار کردن باز جذب سروتونین و با افزایش سطح سروتونین در مغز، باعث ایجاد  آرامش و بهبود خلق در فرد میشود.

پاروکستین چگونه عمل می کند؟

سلول های مغزی به نام نورون، چند نوع ماده ی شیمیایی را به عنوان پیام رسان در فضای بین سلولی آزاد می کنند تا نورون ها تحریک شوند و پیام عصبی منتقل گردد.این روند برای کنترل بسیاری از عملکردهای مغزی صورت میگیرد.

سروتونین یکی از این ترکیبات می باشد که پس از تحریک نورون ها توسط پمپ هایی به داخل سلول های عصبی بازگردانده می شود.

پاروکستین يكي از داروهای مهارکننده ی اختصاصی این پمپ های جمع کننده ی سروتونین است، با مهار بازجذب سروتونين به داخل سلول ها منجر به باقي ماندن سروتونين در فضاي بين سلولي در مغز و در نتيجه تحريك بيشتر سلول هاي عصبي مي شوند.

در بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات اضطرابی و وسواس،سطح سروتونین در مغز کاهش می یابد و با اثر این داروها می توان تعادل بین عوامل شیمیایی مغز را برقرار کرد تا علائم این بیماری ها برطرف گردد.

سروتونین ماده‌ایست که در صورت کاهش میزان آن در مغز، علائم افسردگی بروز می‌کند. این دارو پنجمین داروی ضد افسردگی پر مصرف در آمریکا محسوب می‌شود این دارو می‌تواند خلق و خو، خواب، اشتها و میزان انرژی شما را بهبود بخشد و به بهبود علاقه‌ی شما به زندگی روزمره کمک کند.

 

موارد درمان پاروکستین

داروی پاروکستین ترس، اضطراب، افکار ناخواسته و تعداد حملات پانیک را کاهش دهد. هم‌چنین داروی پاروکستین می‌تواند انجام کارهای مکرر و وسواس گونه مانند شست‌وشوی دست‌ها، شمارش و بررسی کردن را که باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره می‌شود

کاهش دهد. برخی دیگر از موارد مصرف این دارو شامل موارد زیر است:

 • -اختلالات وسواس جبری
 • -اختلال هراس
 • -فوبیای اجتماعی
 • -اختلال ملال پیش از قاعدگی
 • -اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
 • -اختلال اضطراب منتشر و عمومی
 • -زودانزالی

تاثیرات پاروکستین در برخی از موارد افسردگی متوسط تا شدید، نسبت به فلوکستین سریع‌تر بوده است.

دوز مصرف داروی پاروکستین

دوز مصرف داروی پاروکستین به سن، وضعیت بیماری، پاسخ‌گویی بدن شما به درمان و سایر داروهایی که مصرف می‌کنید؛ بستگی دارد.

برای تاثیرگذاری بیش‌تر داروی پاروکستین به طور منظم از آن استفاده کنیدو به یاد داشته باشید که هر روز در ساعت مقرر دارو را مصرف کنید.

طریقه ی مصرف

پاروکستین  بصورت قرص خوراکی ۱۰،۲۰و۳۰میلی گرم موجود می باشد.

-اگر این دارو بصورت یک نوبت در روز تجویز شود می توانید آن را هر زمان که راحت هستید مصرف کنید زیرا مشاهده شده است که این دارو برخی از افراد را دچار خواب آلودگی و برخی از افراد را دچار بی خوابی می کند به همین دلیل بسته به شرایط خودتان زمان مشخصی در شبانه روز را برای مصرف این دارو تعیین نمایید

پیش از مصرف پاروکستین

_در صورت بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.

-در صورت سابقه مشکلات کبدی، کلیوی، قلبی (ضربان قلب نامنظم)، صرع، دیابت نوع ۲، مشکلات چشمی (مانند گلوکوم یا آب سیاه)، مشکلات خونی (خون ریزی)، تغییر خلق و خوی شدید (سرخوشی ناگهانی) حتما پزشک خود را مطلع سازید.

_اگر همزمان با تجویز این دارو تحت درمان با جریان الکتریکی قرار دارید (شوک درمانی) به پزشک خود اعلام نمایید.

_در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی پزشک خود را مطلع کنید.

_در صورتی که در دو هفته ی اخیر داروهای ضد افسردگی از گروه مهار کننده ی مونو آمین اکسیداز (مانند سلژیلین، راسلژیلین، ترانیل سیپرامین و…) مصرف می کرده اید، حتما به پزشک خود یادآوری نمایید.

-درصورت سابقه ی خونریزی معده، یا زخم دوازدهه به پزشک خود اطلاع دهید.

-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.(خصوصا دارو های قلبی ،ضد صرع،آنتی بیوتیک ها و ضد قارچ ها و داروهای آرامبخش)

_در صورتی که از این دارو جهت درمان حملات ترس (panic) استفاده می نمایید،ممکن است پزشک درمان را با مقدار کم دارو آغاز کند.به این خاطر که در برخی افراد در دوهفته ی نخست درمان با پاروکستین امکان بروز اضطراب یا افزایش آن وجود دارد.به همین دلیل بهتر است دارو با مقدار کم آغاز شود و به تدریج دوز آن افزایش یابد،لذا این دارو را دقیقا طبق دستورات پزشک مصرف نمایید و به مقدار مصرفی تاکید شده،دقت کنید.

-بهتر است دارو را همراه با یک میان وعده یا پس از صبحانه میل نمایید.

-در صورت مصرف فرم مایع دارو،مصرف داروهای درمان سوهاضمه و شربت های ضداسید معده را حداقل دوساعت با زمان مصرف این دارو فاصله دهید.

_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

توصیه های دارویی پاروکستین

-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .

قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد،تهوع،ضعف،حملات ترس و بی حالی در بر دارد.

-به دلیل این که مسمومیت با این دسته از داروها بسیار خطرناک می باشد دارو را به همان مقدار تجویز شده مصرف کنید و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.در صورت مصرف بیش از حد یا ناخواسته ی دارو حتما با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.

-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.

_در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، چک کردن قند خون روزانه نسبت به قبل ،از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا این دارو می تواند سطح قند خون شما را تغییر دهد .در صورت بروز این مشکل توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.

_پیش از دریافت یا شروع هر دارو ،فرآورده گیاهی یا مکمل،خصوصاً داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده درد ،پزشک یا داروساز خودرا در جریان مصرف پاروکستین قرار دهید تا از بروز تداخلات دارویی جلوگیری کنید.

_داروهای ضد افسردگی متنوع با اثرات متفاوت وجود دارند در صورتی که احساس می کنید این دارو مناسب شما نمی باشد می توانید با پزشک خود درباره تغییر دارو صحبت کنید اما از قطع درمان خودداری نمایید.

_در مدت درمان بااین دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد لذا از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خودداری نمایید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.

blank

عوارض شایع پاروکستین

-در مدت درمان با این دارو ممکن است احساس خستگی و کوفتگی،سوهاضمه و یا اسهال خفیف را تجربه کنید که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذایی سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه این علائم را کاهش دهید.

-سردرد و تغییرات خلق و خو،عصبانیت و اضطراب،گیجی،ضعف وتاری دید نیزمی تواند از عوارض این دارو باشد.

-مصرف این دارو ممکن است خشکی دهان ایجاد کند که برای برطرف نمودن آن می توانید از آدامس یا آبنبات های بدون شکر استفاده نمایید.

_در صورت احساس خواب آلودگی ،ضعف و خستگی از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند خودداری نمایید .

-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.

بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .

مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.

-اگر برای اولین بار از این دارو استفاده می کنید ممکن است با تغییروضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه مختصری ایجاد شود کهبه مرور برطرف می شود. این حالت طبیعی است. هنگام برخواستن ، به ارامی بلند شويد.

عوارض جانبی مصرف داروی پاروکستین

در صورتی که پزشک داروی پاروکستین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی پاروکستین را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

عوارض جانبی رایج:

 •     تهوع
 •     خواب‌آلودگی
 •     سرگیجه
 •     مشکل در خواب
 •     از دست دادن اشتها
 •     ضعف
 •     خشک شدن دهان
 •     عرق کردن بیش از حد
 •     تاری دید
 •     و خمیازه کشیدن مداوم.

عوارض جانبی جدی:

در صورتی که عوارض جانبی خطرناکی مانند موارد زیر را تجربه کردید به سرعت به پزشک مراجعه کنید:

 •     لرزش
 •     بی‌قراری
 •     ناتوانی در حفظ تعادل بدن
 •     کاهش میل جنسی یا تغییر در توانایی جنسی
 •     کرخت شدن و بی‌حسی اعضای بدن
 •     مور مور شدن
 •     کبودی و خون‌ریزی آسان
 •     تپش قلب سریع و نامنظم
 •     ضعف عضلانی
 •     اسپاسم عضلانی
 •     و تشنج.

در صورت ابتلا به عوارض جانبی بسیار جدی مانند موارد زیر به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید:

 •     تیره شدن رنگ مدفوع
 •     استفراغی که مانند تفاله‌ی قهوه به نظر می‌رسد
 •     درد
 •     تورم و قرمز شدن چشم
 •     گشاد شدن مردمک چشم
 •     و تغییرات بینایی مانند دیدن رنگین‌کمان در اطراف چراغ در شب.

خطر ابتلا به سندورم سروتونین:

مصرف داروی پاروکستین به ندرت ممکن است میزان سروتونین را در بدن افزایش داده و باعث ابتلا به بیماری خطرناکی مانند سندروم سروتونین یا مسمومیت سروتونین شود با این حال در صورتی که داروهایی مصرف می‌کنید که میزان سروتونین را افزایش می‌دهند (مانند داروهای غیر مجازی مثل اکستازی و هوفاریفون، داروهای ضد افسردگی از قبیل بازدارنده‌های بازجذب سروتونین مانند سیتالوپرام و فلوکستین، مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین مثل دولوکستین و ونلافاکسین، تریپتوفان و …) خطر ابتلا به این بیماری شدیدتر می‌شود.

نکات مهم درباره ی پاروکستین

 • _در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.
 • _در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، چک کردن قند خون روزانه نسبت به قبل ،از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا این دارو می تواند سطح قند خون شما را تغییر دهد .در صورت بروز این مشکل توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.
 • _پیش از دریافت یا شروع هر دارو ،فرآورده گیاهی یا مکمل، خصوصاً داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده درد ،پزشک یا داروساز خودرا در جریان مصرف پاروکستین قرار دهید تا از بروز تداخلات دارویی جلوگیری کنید.
 • _داروهای ضد افسردگی متنوع با اثرات متفاوت وجود دارند در صورتی که احساس می کنید این دارو مناسب شما نمی باشد می توانید با پزشک خود درباره تغییر دارو صحبت کنید اما از قطع درمان خودداری نمایید.
 • _در مدت درمان بااین دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد لذا از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خودداری نمایید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنی
 • نعوظ دردناک  به ندرت ممکن است با مصرف داروی پاروکستین در مردان نعوظ دردناک یا بیش‌تر از چهار ساعت مشاهده شود.

با این حال در صورتی که به چنین مشکلی دچار شدید مصرف دارو را قطع کرده و به سرعت به پزشک مراجعه کنید، چرا که ممکن است این مشکلات به صورت دائم ادامه پیدا کند.

بر اساس دستورالعمل شرکت‌های سازنده‌ی دارو نباید در هنگام استفاده پاروکستین را خرد کرده یا بجوید. با این حال بسیاری از داروهای مشابه (قرص‌های سریع حل شونده) می‌توانند جویده یا خرد شوند.

به دستورالعمل پزشک خود در مورد چگونگی مصرف داروی پاروکستین عمل کنید.

در صورتی که برای مشکلات پیش از قاعدگی از داروی پاروکستین استفاده می‌کنید ممکن است پزشک شما روزانه یک عدد در ماه یا تنها دو هفته پیش از شروع قاعدگی تا یک روز پس از اتمام اولین روز قاعدگی مصرف داروی پاروکستین را برای شما تجویز کند.

حتی در صورتی که مدتی بعد از مصرف داروی پاروکستین احساس بهبودی کردید به استفاده از دارو ادامه دهید.

مصرف داروی پاروکستین را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید.

در صورتی که استفاده از دارو را به طور ناگهانی قطع کنید ممکن است بعضی از شرایط بیماری شما وخیم‌تر شود.

در صورت قطع ناگهانی دارو؛ ممکن است عوارض جانبی قطع ناگهانی مانند نوسانات خلقی، سردرد، خستگی، تغییر زمان خواب و احساسات مختصری مانند شوک الکتریکی، را تجربه کنید.

برای توقف درمان با داروی پاروکستین و جلوگیری از این علائم ممکن است پزشک شما دوز دارو را به تدریج کاهش دهد.

برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر نحوه قطع دارو؛ با پزشک خود یا دکتر داروساز مشورت کنید.

در صورتی که علائم جدیدی را تجربه کردید یا علائم قبلی بیماری شما وخیم‌تر شد موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است چندین هفته طول بکشد تا تاثیرگذاری کامل داروی پاروکستین را احساس کنید.

در صورتی که علائم بیماری شما برای مدت طولانی ادامه پیدا کرد یا حال‌تان وخیم‌تر شد پزشک خود را در جریان بگذارید.

 

 

 1. نام تجاری داروی پاروکستین چیست؟
 2. از پاروکستین برای درمان چه بیماری هایی استفاده میشود؟
 3. پاروکستین چگونه عمل میکند؟
 4. عوارض شایع مصرف پاروکستین چیست؟
 5. سندرم سروتونین چیست؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور