مهمترین علل طلاق در جامعه امروز چیست؟

مهمترین علل طلاق در جامعه امروز چیست؟

مشکلات اقتصادی و اعتیاد از مهمترین علل طلاق زوجین است. تفاوت‌های فرهنگی خانواده‌های دختر و پسر، از دیگر دلایل مهم طلاق در جامعه امروز ایران می‌باشد. اما در کنار همه این‌ها، تصمیم‌گیری عجولانه و نا آگاهی جوانان و همچنین تأثیر رسانه‌های اینترنتی بسیار پر رنگ است. متأسفانه جدایی زوج ها، بسیار رو به گسترش است. به قدری که طلاق دیگر مانند گذشته رخدادی ناهنجار و زشت تلقی نمی‌شود و به یک مد تبدیل شده است! خانواده ها با هر مشکلی که مواجه می شوند، تصور می‌کنند که طلاق بهترین راه چاره است. در این بین، پادر میانی بزرگ‌ترها که زمانی آب روی آتش بود، بسیار کم شده است و گاه این خود بزرگ‌ترهای خانواده‌ها هستند که بجای ترمیم زخم ها، به آن دامن می زنند!

مهمترین علت طلاق زوجین چیست؟

مشکلات اقتصادی، خیانت، اختلاف سنی زیاد، ازدواج‌های مجدد و ازدواج های زود هنگام، از مهمترین علل طلاق زوجین است. اما جدایی زوجین در جامعه معاصر ایران دلایل دیگری هم دارد که در ادامه عنوان شده است.

1- مشکلات اقتصادی

طلاق امری است که دلایل مختلفی دارد و نمی‌توان گفت کدام دلیل بر سایر دلایل ارجح است. علت طلاق در جامعه ایران بر اساس نوع شرایط محیطی و تربیت‌های خانوادگی بسیار متفاوت است. اما آنچه که در جامعۀ امروز ایران از دلایل مشترک بیشتر جدایی‌ها است، مشکلات و وضعیت بد اقتصادی می‌باشد. بسیاری از جوانان با عشق و اگاهی ازدواج می کنند. اما بعد از اینکه مدتی از زندگی مشترک شان می گذرد، از پس هزینه‌های زندگی مشترک بر نمی‌آیند. مرد خانواده درآمدش کم است و در این میان صدها مشکل اقتصادی دیگر نیز وجود دارد.

 برآورده نکردن نیازهای مادی باعث می شود که زوجین از یکدیگر انتظارات بیشتری داشته باشند. در نتیجه ناسازگاری‌ها، به این نتیجه می‌رسند که طلاق بهترین گزینه برای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی مسائل دیگری را نیز به وجود می‌آورد. برای مثال، باعث می شود که دو طرف برای برآورده کردن نیازهای مادی زندگی کار کنند. این کار کردن‌های بسیار، زوجین از یکدیگر دور می‌کند. زیرا وقت آن‌ها برای باهم بودن کم و فکر آن‌ها تنها درگیر حل مشکلات اقتصادی خود است.

مشکلات اقتصادی از مهم ترین دلایل طلاق زوج ها

 

2- برآورده نشدن نیازهای عاطفی و جنسی

برخی همسران نیازهای جنسی و عاطفی یکدیگر را برطرف نمی‌کنند و این مورد یکی از مهمترین علل طلاق در جامعه ایران است. حدود 40 درصد از جدایی‌ها به دلیل نادیده گرفتن نیازهای عاطفی و جنسی زوجین است. در این میان، سرد مزاجی جنسی نیز نقش خود را دارد. هنگامی که زن و شوهر از توانایی جنسی لازم برخوردار باشند و همدیگر را در این موضوع درک کنند، نیمی از مسائل و مشکلات زندگی مشترک‌شان به راحتی حل می‌شود. بعد از یک روز سخت کاری، همسران به محیطی آرام و شاد نیاز دارند. اگر پسران به این موضوع آگاه و معتقد باشند که همسرشان بیش از هر چیز به توجه عاطفی، صمیمت و حمایت او نیاز دارد و دختران هم از این موضوع آگاه باشند که برآورده کردن نیاز جنسی و روحی همسراشان در اولویت است و در این میان صداقت و گذشت هم وجود پر رنگی داشته باشد، طلاق دیگر حرفی برای گفتن نخواهد داشت! متأسفانه نادیده گرفتن این موارد و ناآگاهی از آن‌ها باعث از بین رفتن کانون خانواده و درنهایت جدایی است.

برآورده نشدن نیازهای عاطفی و جنسی از دلایل اصلی طلاق

 

3- اعتیاد از مهمترین علل طلاق

از دیگر دلایل اصلی طلاق در جامعه ایران، اعتیاد یکی از همسران است. معمولاً پذیرش اعتیاد از طرف خانواده‌های دو زوج قابل بخشش نیست و بسیاری از خانواده‌ها بعد از اطلاع از این موضوع تصمیم می‌گیرند که فرزندشان جدا شود. اعتیاد با پرخاشگری، خشونت‌های فیزیکی، بی‌اعتنایی فرد به خانواده و در نهایت مشکلات اقتصادی همراه است. امروزه با افزایش اعتیاد به مواد مخدر دادگاه ها مملو از کسانی است که درخواست‌های طلاق خود را ثبت می‌کنند.

4- ناباروری یکی از زوجین

ناباروری از مشکلات رایج در جامعه امروز است که به دلیل ماشینی شدن و سبک نادرست زندگی، نسبت به گذشته بیشتر شده است. این مشکل می‌تواند از طرف مرد، زن و در شرایط نادر، از هر دو طرف باشد. البته این موضوع به دلایل ژنتیکی هم رخ می‌دهد. با در بسیاری از موارد، ناباروری قابل درمان است. اما چرا این مشکل باعث جدایی بسیاری از همسران می‌شود؟ مسائل و مشکلات اقتصادی، توان زوجین را برای درمان کم کرده است. آن‌ها از پس هزینه‌های درمان بر نمی‌آیند در نتیجه تصمیم می گیرند تا جدا شوند. گاه نیز فشار خانواده‌های زن یا مرد عامل جدایی آن‌ها می‌شود. در بسیاری موارد نیز نا امیدی از درمان و سرد شدن زن یا مرد، آن‌ها را به سمت جدایی سوق می‌دهد.

5- پیمان‌شکنی از مهمترین علل طلاق در ایران

خیانت به همسر، از دیگر علل شایع طلاق در ایران، به ویژه در شهرهای بزرگ است. زنان و مردان ایرانی به شدت درگیر فرهنگ خود باخته غربی و فضای مجازی شده‌اند؛ در نتیجه این موضوع نیز افزایش پیدا کرده است. بسیاری از روانشناسان امروزه علت خیانت را چند عامل می‌دانند که از بین آن‌ها دوری و کم شدن صمیمیت زوجین و به تبع آن، کاهش برقراری رابطه جنسی، از دلایل مهم شمرده شده است. به گفته روان‌شناسان، خیانت در زندگی زناشویی زمانی اتفاق می‌افتد که زوجین وابستگی و حلقه پیوند خود را گم کنند. سپس میزان توجه مورد نظر را در شریک خود نیافته و آن را در وجود شخص دیگری بیابند. اما شرایط طلاق بعد از خیانت همسر را می‌دانید؟

علل افزایش طلاق در جامعه چیست؟

چنانچه پیشتر هم گفته شد، متأسفانه طلاق به قدری زیاد شده که به یکی از موضوعات شایع در خانواده‌ها تبدیل شده است. اگر امروزه ما شاهد افزایش این میزان از جدایی هستیم، باید در ابتدا منشاء آن را درخانواده ها جستجو کنیم.

علل افزایش طلاق در جامعه چیست؟

 

1- غافل شدن خانواده‌ها از موضوع هم کفو بودن

متأسفانه امروزه در خانواده‌ها مقداری تغییر نگرش ایجاد شده است و آن‌ها دلیل این تغییرات را وضعیت معیشتی موجود در جامعه می‌دانند. اینکه تمرکز بیشتر خانواده بر میزان درآمد و سطح معیشت خواستگاران است و همین امر فشار و بار روانی بسیاری را بر جوانان متحمل کرده است. در نظر گرفتن تنها میزان درآمد، یکی از دلایلی است که باعت می‌شود خانواده‌ها نکات و جنبه‌های رفتاری و اخلاقی و یا حتی میزان تشابهات فرهنگی دختر و پسر را نادیده بگیرند. همین امر باعث می‌شود دختر و پسر بعد از ازدواج، تازه متوجه تفاوت های خود شوند. این تفاوت‌ها گاه برایشان غیر قابل تحمل می‌شود و از آنجا که بی صبری و کم تحملی از ویژگی‌های بارز جوانان امروز است، فکر جدایی در ذهن‌شان نقش می‌بندد.

2- تأثیرپذیری از فیلم‌های خارجی مخرب

حتی می توان به مد شدن پدیده طلاق در پی تبلیغات خارجی و گسترش محبوبیت‌های فیلم‌های خارجی اشاره کرد. عادی ساختن فرهنگ طلاق، در جامعه ایران معمول نیست. اما امروزه بسیاری از زوجین پس از برخوردن به اولین مشکل، تصمیم به جدایی می‌گیرند. اثراتی که شبکه‌های اجتماعی در این باره بر کانون فرهنگ‌های خانوادگی می گذارد بسیار آشکار است. خانواده‌ها باید در نظر بگیرند که به ایجاد هر مشکلی، به طلاق فکر نکنند. آنچه که در زندگی و یا فیلم‌های رسانه‌های خارجی می‌بینید براساس فرهنگ و جامعه مخصوص به ان ها ساخته شده است.

اسلام و جامعه ایرانی همواره خواستار آن بوده که پیش از ازدواج تمامی جوانب در نظر گرفته شود. اما آیا واقعاً خانواده‌ها با آگاهی دست به انتخاب می زنند؟ آیا امروزه دیگر کسی به معیارهای ازدواج از دیدگاه اسلام فکر می‌کند یا به آن بها می‌دهد؟ جواب این سؤال در راهروهای دادگاه های خانواده و طلاق مشخص است!

3- انتظارات نامعقول جوانان از مهمترین علل طلاق

 علل دیگر افزایش طلاق در جامعه ایران انتظارات نامعقول دختر و پسر از یکدیگر و از خانواده های طرف مقابل است. بسیاری از جوانان، به ویژه دختران جوان، با کمترین رفتاری که به مزاج‌شان خوش نیاید، همه چیز را زیر پا می گذارند؛ حتی عشقی که روزی آن را ناب و منحصر به فرد قلمداد می کردند. آیا این عشق واقعاً عشق است؟ پس چرا باید با کوچک‌ترین رفتاری که از همسر یا خانواده او سر می زند، فکر جدایی باشیم؟

انتظارات نامعقول جوانان از علل افزایش طلاق

 

4- بالا رفتن سن ازدواج

 این بالارفتن سن ازدواج باعث می شود بسیاری از جوانان در ازدواج سختگیرانه‌تر عمل کنند. همچنین می‌تواند باعث شود تا توقعات افزایش پیدا کند و بعد از ازدواج، بسیاری از مسائلی را که می‌توان از آن عبور کرد، همانند مانعی بزرگ، سخت و غیر قابل گذر قلمداد شود. اینجاست که با یکی از روش های سریع جدایی مثل طلاق توافقی، به راحتی از هم جدا می‌شوند.

افزایش طلاق چه پیامدهایی دارد؟

امروزه پیامدهای جدایی در خانواده‌ها یکی از مسائلی است که مورد توجه بسیاری از جامعه شناسان قرار گرفته است. بسیاری از جرم های اجتماعی ناشی از بعد از طلاق است و همواره نمی توان منکر این موضوع بود.

افزایش طلاق پیامدهای منفی بسیاری در خانواده‌ها و جامعه به همراه دارد. از پیامدهای آن می‌توان به افزایش نابسامانی‌های اجتماعی و مشکلات و معضلات اجتماعی نام برد.

  • افزایش تعداد کودکان طلاق و به دنبال آن، مشکلات اخلاقی کودکانی که قرار است عضو اصلی جامعه شوند.
  • افسردگی، اضطراب و حتی خودکشی زوجینی که جدا می شوند.
  • از دست دادن اعتماد به نفس در بین زنان و مردان که بسیار در حال افزایش است و حتی آن ها را برای ازدواج های بعدی با مشکل مواجه می‌کند.
  • بیشتر شدن پدیده اعتیاد به سبب گرایش افراد پس از جدایی به سمت مخدرها.
  • مشکلات مالی و مدیریت زندگی بعد از طلاق.
  • بدهکار شدن مردان و زندانی شدن آن‌ها به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه و ایجاد مشکلات روحی و روانی پس از آن.
  • ایجاد نفرت از شریک زندگی سابق و احتمال اقدام به قتل و یا پدیده اسید پاشی.

افزایش طلاق چه پیامدهایی دارد؟

 

چنانچه گفته شد آثاری که بعد از طلاق به وجود می آید، بیش از انچه که فکر کنید سلامت فردی و سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد. مشاوران همواره تلاش می‌کنند تا با دادن بهترین مشاوره طلاق و راهکارهای مناسب، تا حد امکان از گسترش این معضل جلوگیری کنند و با روش‌های تحلیلی از دلایل ایجاد آن پیشگیری کنند. اما آنچه که بیشتر اهمیت دارد، این است که خانواده‌ها با آگاهی بیشتری در تشکیل خانواده به جوانان کمک کنند. صد البته لازم است جوانان نیز با آگاهی بیشتر و دید همه جانبه شریک زندگی خود را انخاب کنند و زندگی را واقع بینانه‌تر از آنچه که هست ببینند تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

 

تماس با مشاوران همامشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]
Summary
مهمترین علل طلاق در جامعه امروز چیست؟
Article Name
مهمترین علل طلاق در جامعه امروز چیست؟
Description
مهمترین علت طلاق زوجین، مشکلات اقتصادی و اعتیاد است. تفاوت‌های فرهنگی خانواده‌های دختر و پسر، از دیگر دلایل مهم طلاق در جامعه امروز ایران می‌باشد.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما