منظور از طلاق فوری چیست و چه راههایی دارد؟

منظور از طلاق فوری چیست و چه راههایی دارد؟

ممکن است آگهی‌های بسیاری مبتی بر طلاق فوری در مدت زمان 24 ساعت دیده باشید. اما آیا چنین موضوعی واقعاً صحت دارد؟ تنها طلاقی در مدت زمان کمتری صورت می‌گیرد که از نوع توافقی باشد. هنگامی که زوجنین بر سر جدایی به تفاهم می‌رسند، روند جدایی‌شان بدون کشمکش و درگیری‌های رایج انجام می‌شود. از این جهت می‌گویند که طلاق توافقی، طلاقی است که سریع‌تر قابل انجام است. طلاق فوری ممکن است بسته به وضعیت توافقات زوجین و در بهترین حالت، یک ماهه پایان گیرد. بنابراین، فوري بودن طلاق، به معنای یک روزه و یا یک هفته بودن نیست؛ زیرا چنین چیزی وجود ندارد.

منظور از طلاق فوری چیست و چه شرایطی دارد؟

منظور از طلاق فوری، نوعی از جدایی است که زوجین پیش از ثبت دادخواست خود در مراجع قضایی، ابتدا با یکدیگر صحبت کنند. طی این صحبت‌ها، آن‌ها مسائل بین خود را حل و فصل کرده و مدارک و شرایط لازم برای جدایی را فراهم می‌کنند تا در زمان برپایی دادگاه، فوراً مدارک را به قاضی نشان دهند و یا با دادن وکالت به یک وکیل، به روند جدایی سرعت بخشند.

باید این نکته را بازگو کنیم که در کوتاه مدت‌ترین و بهترین حالت، شاید بتوان یک ماهه طلاق گرفت. زیرا عوامل بسیاری در این روند تأثیرگذار است. برای مثال، مدت عده زنان، سه طهر است که خود سه ماه طول می‌کشد. از طرف دیگر، آماده‌سازی برخی مدارک، خود فرایندی زمان‌بر است. با این حال، شما می‌توانید با انجام کارهایی، شرایط را به نفع خود کنید. مثلاً، مدارک خود را پیش از اقدام رسمی آماده کنید و درباره مسائل مهم با یکدیگر به نقطه‌ای مشترک برسید تا این فرایند کوتاه‌تر شود. اما در هر صورت، بهتر است در زمان تصمیم گیری، آسیب‌ها و بحران‌های بعد از طلاق را هم در نظر داشته باشید!

شرایط طلاق فوری چیست؟

 

شرایط طلاق توافقی فوري چگونه است؟

یکی از ملزومات طلاق توافقی آن است که زوجین بتوانند گواهی عدم سازگاری خود را اثبات و آن را به دادگاه ارائه دهند. بدون این گواهی، رأی دادگاه مبنی بر طلاق توافقی صادر نخواهد شد. اگر زوجین برای دریافت این گواهی زودتر اقدام و نام خود را در سامانه ثنا وارد کنند، روند اداری، 15 روز تا یک ماه طول خواهد کشید.

میزان سرعت روند اداری در تمامی انواع طلاق یکی است. اما همکاری زوجین در تکمیل مدارک، می‌تواند روند کار را تسریع بخشد. در طلاق توافقی، موضوعاتی چون مهریه، نفقه و حضانت فرزندان پیش از اعلام دادخواست، بین زوجین حل و فصل می‌شود. هر گونه اختلاف در موارد مذکور بین شما و همسرتان، روند جدایی‌تان را کندتر می‌کند.

در صورتی که زوجین نتوانند گواهی عدم سازش را تهیه کنند، باید برای اثبات حرف خود داور بیاورند. این داور باید یکی از بستگان آن ها که از نزدیک شاهد مشکلات و درگیری‌های آن ها بوده، باشد. این کمک می‌کند تا مشکل زمان بر بودن طلاق، کمتر شود.

شرایط طلاق توافقی فوري چگونه است؟

 

آیا فرایند طلاق غیابی می‌تواند به سرعت انجام شود؟

طلاق غیابی به طلاقی گفته می‌شود که در روند دادگاه، یکی از زوجین حضور نداشته باشند. اگر درخواست از طرف مرد باشد، به دلیل آنکه حق طلاق به طور قانونی برای مردان است، این جریان زودتر به اتمام می‌رسد. زیرا زن در دادگاه حاضر نمی‌شود و حق واخواهی مطالبات خود را نیز نخواهد داشت. اما در صورتی که حق طلاق با زن و جدایی به درخواست زن باشد، باید به مدت سه ماه در روزنامه کثیر الإنتشار، مفقود بودن همسرش را اعلام کند. چنانچه زن حق طلاق نداشته باشد، این مدت زمان بیشتر شده و گاه تا یک سال نیز طول می‌کشد.

طلاق غیابی فوري به آن معنا که زوجین بتوانند زودتر از یکدیگر جدا شوند، وجود ندارد. امروزه بسیاری از زوجین آگهی‌های مرتبط با طلاق فوری در تهران را دنبال می کنند و بعضاً در دام بعضی از وکلا می‌افتند. باید بدانید که مدت زمان طلاق غیابی برای زن و مرد بسیار متغیر است. زیرا حدود اختیارات هر کدام متفاوت است. اگر زن درخواست طلاق غیابی کند و حق طلاق هم نداشته باشند، باید بتوانند یکی از شروط سند عقدنامه را به اثبات برسانند که این خود روندی بسیار زمان بر است.

آیا طلاق غیابی می تواند فوری باشد؟

 

شرایط طلاق بائن فوری چگونه است؟

طلاق بائن نوعی از طلاق است که در آن زوجین برای باهم بودن مجدد نیاز به عقد رسمی دارند. برای اینکه زوجین بتوانند زودتر از هم جدا شوند، می‌توانند از طلاق نوع خلع و یا مبارات، درخواست خود را ثبت نمایند.

در طلاق خلع، زن به اصطلاح مالش را حلال و جانش را آزاد می‌کند و مهریه‌اش را به همسر خود می‌بخشد. یا اینکه مبلغی را به همسرش می دهد تا او را طلاق دهد. ارزش این مبلغ نباید بیشتر از ارزش مهریه باشد. حال اگر زوجی به توافق رسیدند می‌توانند بعد از ارائه گواهی آزمایش عدم بارداری برای طلاق و بعد از سپری شدن عده از یکدیگر جدا شوند. در صورت همکاری زوجین و  تکمیل بودن مدارک، این روند 2 الی 4 ماه طول می‌کشد.

اگر جدایی از نوع مبارات باشد، به دلیل آنکه زوجین تمایل دارند از هم جدا شوند، با ارائه مدارک پزشکی می‌توانند در روند کار سرعت بخشند. مدت عده که سه طهر یا همان سه ماه است حتماً باید سپری شود.

شرایط طلاق بائن فوری چگونه است؟

 

فوری بدون یا نبودن طلاق رجعی بی معناست!

طلاق رجعی به طلاقی گفته می‌شود که زوجین باید پیش از تمام شدن مدت عده به یکدیگر رجعت کنند. در صورتیکه مدت عده تمام نشود نیازی به عقد مجدد نیست. در این نوع از جدایی، زوجین به صورت قانونی همسر یکدیگر هستند. آن‌ها فقط مدت زمانی را از یکدیگر دور می‌شوند تا بتوانند درباره زندگی مشترک‌شان دوباره تصمیم بگیرند. لذا فوری بودن یا نبودن این روش جدایی، معنایی ندارد؛ زیرا همه چیز دست زوجین است.

زوجین یکدیگر را به مدت سه طهر ترک می کنند و در این دوره تمام حق و حقوق ها را در قبال یکدیگر باید انجام دهند. این بدین معنا است که مرد نمی‌تواند خیانت کند و یا از پرداخت خرجی خود را معاف کند و زن نیز نمی‌تواند مجدد ازدواج کند.

علاوه بر این، زن در مدت جدایی از همسر خود ارث می‌برد و از آن جا که طلاق نگرفته اند، بحث حضانت فرزندان به توافق خود آن ها بستگی دارد. در صورتی که هرکدام از زوجین قصد بازگشت نداشته باشند، طلاق‌شان به بائن تبدیل می‌شود و برای باهم بودن باید عقد رسمی شوند. به همین بسنده می کنیم که در طلاق رجعی، چون زوجین تصمیم گیرنده هستند، مدت زمان خاصی ندارد، بلکه فقط باید به مدت عده توجه کنند.

جمع بندی

باتوجه به مطالبی که گفته شد، هرقدر هم که مدارک شما کامل باشد و یا پیش از ثبت دادخواست، درباره موضوعات مهم با همسرتان صحبت کرده باشید، مدت زمانی طول می‌کشد تا فرایند اداری پیش برود. هیچ طلاقی در یک هفته اتفاق نمی‌افتد. تنها کیفیت پرونده شما و شرایطی که در آن قرار دارید، می‌تواند این مدت زمان را تعیین کند.

موضوعاتی چون مهریه و حضانت فرزندان، در صورتی که هر کدام از زوجین مشکل‌ساز نشوند، زمان‌بر نخواهد بود. در روند کار، وارد کردن اطلاعات و مشخصات درست در سامانه الکترونیک ثنا مهم است. زیرا هرگونه اطلاعات نادرست، سرعت و روند جدایی را به تعویق می اندازد. جهت دریافت مشاوره طلاق، با متخصصان ما در هما مشاور صحبت کنید. ما به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری، در خدمت شما هستیم.

 

تماس با مشاوران همامشاور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور