میتونم کمکتون کنم؟

معیارهای اصلی ازدواج برای پسر و دختر چیست؟

معیارهای اصلی ازدواج برای پسر و دختر چیست؟

شناختن معیارهای اصلی ازدواج، چه برای پسرها و چه برای دخترها لازم و ضروری است. قدمت امر ازدواج تاریخچه‌ای به قدمت پیدایش انسان دارد. از آنجا که ازدواج عامل شکل گیری خانواده است و خانواده کانون اصلی تربیت و پرورش نسل‌ها است، موفقیت در آن بسیار مهم است. در این مقاله به این سؤال پاسخ داده می شود که مهمترین معیارهای ازدواج چیست؟

مهمترین معیارهای ازدواج چیست؟

برای افرادی که قصد ازدواج دارند، انتخاب همسر شایسته، یکی از مهمترین جنبه های زندگی محسوب می شود. معیارهای ازدواج در اسلام جزء ملاک های اصلی ازدواج محسوب می شود. ملاک هایی نیز از دیدگاه روان شناسان وجود دارد که آن را می توان ترکیبی از ملاک های اسلامی و آنچه که نیاز جامعه مدرن است دانست. در ادامه به بررسی این مورد پرداخته شده است.

معیارهای اصلی ازدواج چیست؟

مهمترین ملاک های انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسان، تناسب در بسیاری از زمینه ها است. این همان هم‌کفو بودن است که دین اسلام نیز به آن اشاره داشته و آن را از ملاک های ازدواج موفق دانسته است.

1- تناسب فرهنگی و اجتماعی

اینکه دختر و پسر در چه جامعه ای بزرگ شده اند و فرهنگ خانوادگی آن ها تا چه حد به هم نزدیک است، بر روند موفقیت آن ها در جریان زندگی مشترک بسیار تأثیر گذار است. در درجه اول، نزدیک بودن فرهنگ خانوادگی دختر و پسر، سبب می شود مشکلات اولیه ای که در زمان آشنایی خانواده ها وجود دارد، کمرنگ شود و یا حتی وجود نداشته باشد. نبودِ چنین مشکلاتی، خود با آسایش فکری و روانی خانواده ها و دختر و پسر همراه است. در درجه بعد، اجتماعی است که دختر و پسر در آن بزرگ شده اند. آیا هر دو در اجتماعی مرفه بزرگ شده اند که دسترسی به همه چیز هموراه به راحتی امکان پذیر بوده؟

2- تناسب روان شناختی

تناسب روان شناختی، از ملاک های انتخاب همسر شایسته از دیدگاه روانشناسان است. سلامت روح و روان نه تنها از معیارهای پسران برای ازدواج است، بلکه برای دختران نیز مهم است. مسلماً فردی که به لحاظ روحی و روانی سالم است نمی تواند با کسی که در این زمینه مشکلاتی دارد زندگی کند.

معیارهای اصلی ازدواج چیست؟

 

3- تناسب سنی از معیارهای ازواج

آگاهی از سن طرف مقابل همواره برای ما مهم بوده است. چه در رابطه دوستی قبل از ازدواج و چه در هنگام انتخاب همسر. آنچه که همواره گفته شده و همواره شنیده ایم، بزرگ تر بودن سن پسر از دختر است. دلیل آن هم این است که پسران دیرتر از دختران به سن بلوغ می رسند. البته بلوغ جنسی یک مسئله نسبی است و در کنار آن باید بلوغ عقلی و فکری دختر و پسر نیز در نظر گرفته شود.

معیارهای ازدواج برای پسران چیست

 

4- تناسب جسمی

در انتخاب همسر، برخی افراد همسان پسند و برخی ناهمسان پسند رفتار می کنند. همسان پسند یعنی مثلاً پسر قد بلند تمایل به انتخاب همسری قد بلند دارد. به همین ترتیب رفتارهای نا همسان پسند نیز وجود دارد. مثلاً پسری با پوست و موی تیره جذب دختری با پوست و موی روشن می شود. در برخی افراد، رفتارهای ناهمسان پسند و همسان پسند به صورت ناخودآگاه است. اما در برخی موارد، ویژگی های دیگر طرف مقابل (مثل اخلاق خوب) سبب چشم پوشی از برخی انتخاب‌ها می‌شود. در اینجاست که باید توجه داشت که عدم تناسب، بعدها نظر شما را تغییر ندهد!

معیارهای اصلی ازدواج برای دختران چیست

 

5- تشابه در رفتارهای جنسی

در جامعه امروز، تناسب جنسی به یک عامل مهم در تعیین موفقیت زندگی های مشترک تبدیل شده است. این امر به ویژه از معیارهای پسران برای ازدواج است. تا جایی که ممکن است یک مرد با برطرف شدن نیاز جنسی اش، دیگر کم و کاستی های همسرش را نبیند. از طرفی، مردهایی نیز وجود دارند که در زندگی زناشویی با برطرف نشدن نیازشان، همسر با کمالاتش در نظرش پر از کاستی جلوه می کند. بنابراین، بهتر است تناسب جنسی (گرم مزاجی، سرد مزاجی یا حالت اعتدال در این مورد) رعایت شود. یک علت خیانت مردان در زندگی مشترک، سرد مزاجی زن در روابط زناشویی است.

6- تناسب اقتصادی از مهمترین معیارهای ازدواج

تناسب اقتصادی نیز مانند بسیار مهم است. این امر به ویژه باید به عنوان یکی از معیارهای پسران برای ازدواج، مهم تلقی شود. بهتر است پسرها دختری را به همسری انتخاب کنند که به لحاظ مالی، موقعیتی مشابه یا پایین تر از خود دارد. زیرا در این صورت دختر در همه زمینه ها توقع زیادی از او خواهد داشت. دختری که در خانه پدری در ناز و نعمت بزرگ شده، به آن نحوه زندگی عادت کرده و غیر از این برایش مشکل خواهد شد.

در نتیجه، در زندگی مشترک، صبر چندانی برای برآورده شدن نیازهای مالی اش ندارد. همین باعث می شود در برابر کوچکترین موارد سر ناسازگاری برآورد. یا اینکه منت دارایی پدرش را بر شما بگذارد. ناگفته نماند که در این مورد استثناهایی نیز وجود دارد. هستند خانواده هایی که با تمکن مالی، خواستگار دخترشان را حمایت می کنند تا او نیز بتواند در ابتدای زندگی رشد اقتصادی خوبی داشته باشد. البته در این زمینه رفتار خانوادۀ دختر، تأثیر زیادی بر رفتار دختر با همسرش خواهد داشت. اینکه آیا با دارایی خانواده خود، بر سر شوهرش منت بگذار یا نه!

معیار های اساسی ازدواج چیست

 

7- تناسب تحصیلی

اگرچه نمی توان تناسب تحصیلی را تضمینی در موفقیت زندگی مشترک دانست، اما واقعیت این است که این امر در میزان موفقیت زندگی مشترک تأثیرگذار است. همتایی در میزان تحصیلات سبب می شود نگرش و سطح فکری پسر و دختر به هم نزدیک باشد؛ در نتیجه مشکلات کمتری در زندگی ایجاد شود. همچنین در این صورت زن و شوهر می توانند مشکلات زندگی را با تفاهم بیشتر برطرف کنند. اگر سطح تحصیلات یکسان نبود، بهتر است تحصیلات پسر یک درجه بالاتر از دختر باشد. زیرا در غیر اینصورت ممکن است سبب عدم اطاعت زن از شوهر گردد.

 

راههای تماس-با-مشاوران-هما-مشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
معیارهای اصلی ازدواج برای پسر و دختر چیست؟
Article Name
معیارهای اصلی ازدواج برای پسر و دختر چیست؟
Description
این سؤال که معیارهای اصلی برای ازدواج برای پسر و دختر چیست، در ذهن بیشتر افراد خطور می کند. ملاک هایی متعددی وجود دارد. معیارهایی مانند تناسب اقتصادی، تناسب فرهنگی و اجتماعی، تناسب سنی و ...
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما