مشاوره افسردگی زنان

مشاوره افسردگی زنان

غمگین بودن به مدتی طولانی، عدم رغبت به انجام اموری که قبلا‌ً دوستشان داشتیم، کاهش تمرکز، خستگی بیش‌ از حد، بی‌علاقگی به آراستگی‌های زنانه و همچنین کنار گذاشتن عشوه‌های زنانگی و پوششی معمولی و عامیانه، خبر از شرایط خاص روحی و روانی و احتمال ابتلا به افسردگی در زنان را دارد. در این شرایط، مشاوره افسردگی زنان طی یک فرایند مشخص و اصولی موجب بهبود و درمان افسردگی در زنان خواهد شد.

زنان برخلاف فرم ظریف فیزیولوژیکی، از درونی محکم و پرصلابت برخوردارند و همین موضوع بعضا عامل افسردگی در آنها می‌شود. زنان دوست ندارند از مردان در هیچ شرایطی از جمله شرایط اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی موقعیت پایین‌تری داشته باشند. حال اگر بنا به هر دلیلی یکی از این موارد رخ دهد، از بازگو کردن آن ابا می‌کنند و این امر بر افزایش افسردگی‌های خاص و زمانبر تاثیر می‌گذارد. در مشاوره افسردگی زنان با توجه به این موارد و همچنین دیگر نکات مهم مربوط به روحیات زنان جلسات درمانی طی می‌شود. شناخت دقیق و هر چه بهتر نشانه‌های افسردگی اولین قدم برای درمان افسردگی زنان و جلوگیری از افسردگی‌های شدید می‌باشد.

علائم افسردگی زنان | مشاوره افسردگی زنان 

افسردگی یک اختلال خلقی جدی است که می‌تواند زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد. تشخیص و درمان افسردگی همیشه آسان نیست. تا زمانی که علائم افسردگی را برای مدت طولانی تجربه نکرده باشید، حتی ممکن است متوجه نشوید که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنید. اگرچه ممکن است افسردگی برای هرکسی اتفاق بیفتد اما زنان افسردگی را تقریباً دو برابر مردان تجربه می‌کنند. برخی از رایج ترین علائم افسردگی زنان عبارتند از:

 • لذت نبردن از سرگرمی‌ها یا علایق مشابهی که قبلاً انجام می‌دادید.
 • قادر به تمرکز برای مدت طولانی نیستید.
 • اشتهای خود را به طور منظم از دست دادید.
 • از دست دادن یک مقدار غیر طبیعی از وزن در یک بازه زمانی
 • احساس ضعف یا خستگی بدون دلیل مشخص
 • احساس گناه
 • احساس بی ارزشی
 • احساس اضطراب یا تحریک پذیری
 • بدون هیچ دلیل خاصی گریه می کنید.
 • اختلال در خواب
 • تغییرات خلقی چشمگیر
 • به مرگ فکر کردن

در هما مشاور بخوانید: مشاوره افسردگی

انواع افسردگی در زنان | مشاوره افسردگی زنان 

افسردگی از نوع حاد، خفیف و مزمن از جمله رایج‌ترین انواع افسردگی در همه‌ی افراد هستند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

 افسردگی نوع حاد

با افسردگی حاد زندگی فرد دچار اختلالی جدی می‌شود. توانایی فرد برای کار کردن، خوابیدن، مطالعه، صرف غذا و لذت بردن از تفریحات همیشگی، کاملاً از بین می‌رود و رفتار وی دچار حالتی غیرعادی می‌شود. به طور کلی هر فرد تنها یک بار دچار افسردگی حاد می‌شود؛ اگرچه در برخی افراد این حالت ممکن است شدت بگیرد.

 افسردگی نوع مزمن

علائم طولانی‌ مدت افسردگی برای مدت دو سال یا بیشتر به طور خفیف‌تری از نوع حاد آن بروز می‌کند. اگرچه زندگی فرد در اثر این وضعیت مختل نمی‌شود، اما رفتار وی ممکن است دچار تغییراتی شده و احساس خوبی در زندگی نداشته باشد. افراد مبتلا به این نوع افسردگی احتمالاً در آینده در معرض ابتلا به نوع حاد آن نیز هستند.

 افسردگی نوع خفیف

علائم این نوع افسردگی مشابه دو نوع دیگر اما به شکلی به خفیف‌تر بروز می‌یابد. در شرایط بسیار ویژه ممکن است فرد دارای علائمی ‌باشد که در دو نوع دیگر افسردگی مشاهده نمی‌شود.

دسته‌بندی‌های دیگری نیز از انواع افسردگی وجود دارد. برای مثال، در افسردگی روانی، فرد دچار حالات روان‌پریشی همچون علائم بویایی، شنیداری و دیداری متفاوت و باورهای توهمی به برخی مسائل غیرواقعی می‌شود. همچنین در افسردگی فصلی که با آغاز زمستان رخ می‌دهد و با فرارسیدن بهار برطرف می‌شود، نوردرمانی برای بیماران توصیه می‌شود.

همچنین انواع خاصی از افسردگی‌ها مختص زنان است. بارداری، دوره پس از زایمان، قبل از یائسگی و چرخه قاعدگی همگی با تغییرات فیزیکی و هورمونی چشمگیری همراه هستند. انواع خاصی از افسردگی می تواند در مراحل مختلف زندگی یک زن رخ دهد که در ادامه به رایج ترین آنها می پردازیم

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD)

سندرم پیش از قاعدگی یا PMS به حالت بدخلقی و تحریک پذیری در هفته‌های قبل از قاعدگی اشاره دارد. این اختلالی شایع بوده و علائم آن معمولاً خفیف هستند. اما نوع کمتر شایع و شدیدتری از PMS وجود دارد که به آن اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) می گویند. PMDD یک بیماری جدی با علائمی مانند تحریک پذیری، عصبانیت، خلق و خوی افسرده، غمگینی، افکار خودکشی، تغییرات اشتها، نفخ و درد مفاصل یا عضلانی است.

افسردگی پری ناتال

زنان باردار معمولاً با تهوع صبحگاهی، افزایش وزن و نوسانات خلقی دست و پنجه نرم می‌کنند و در کنار آن مراقبت از نوزاد تازه متولد شده نیز چالش برانگیز است. بسیاری از زنانی بعد از تولد نوزاد، بیبی بلوز را تجربه می کنند – اصطلاحی که برای توصیف تغییرات خفیف خلق و خو و احساس نگرانی، ناراحتی و خستگی استفاده می‌شود که بسیاری از زنان گاهی اوقات در دو هفته اول پس از زایمان تجربه می‌کنند.

افسردگی پری ناتال، یک اختلال خلقی است که می تواند زنان را در دوران بارداری و بعد از زایمان تحت تاثیر قرار دهد و بسیار جدی‌تر از بیبی بلوز است. عبارت پری ناتال به زمان قبل و بعد از تولد کودک اشاره دارد. افسردگی پری ناتال شامل افسردگی در دوران بارداری (به نام افسردگی پیش از تولد) و افسردگی پس از زایمان می شود. مادران مبتلا به افسردگی پری ناتال احساس غم و اندوه، اضطراب و خستگی شدیدی دارند که در انجام وظایف روزانه آنها از جمله مراقبت از فرزند جدیدشان را مختل می‌کند.

افسردگی پیش از یائسگی

قبل از یائسگی (گذر به یائسگی) یک مرحله طبیعی در زندگی یک زن است که گاهی اوقات می‌تواند چالش برانگیز باشد. اگر در دوران پیش از یائسگی هستید، ممکن است مشکلات خواب، نوسانات خلقی و گرگرفتگی را تجربه کنید. اگرچه این علائم شایع هستند، اما احساس افسردگی چنین نیست. اگر در زمان گذار یائسگی با تحریک پذیری، اضطراب، غم و اندوه یا از دست دادن لذت دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است به افسردگی پیش از یائسگی مبتلا شده باشید.

مشاوره افسردگی زنان

علل افسردگی در زنان | مشاوره افسردگی در زنان

افسردگی یک بیماری پزشکی واقعی است

افسردگی یک اختلال خلقی شایع ، اما جدی است که ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی ، بیولوژیکی ، محیطی و روانشناختی است. بیشتر افراد مبتلا به افسردگی برای بهتر شدن به درمان نیاز دارند.شما نمی توانید به تنهایی از افسردگی خلاص شوید.افسردگی نشانه ضعف یا نقص شخصیت فرد نیست. حقیقت این است که بیشتر افرادی که افسردگی را تجربه می کنند برای بهتر شدن به درمان نیاز دارند.

درک شکاف جنسیتی

زنان تقریباً دو برابر مردان افسردگی را تجربه می کنند. عوامل مختلفی ممکن است خطر افسردگی زنان را افزایش دهد یکی از این مسائل تمیز و شناخت بی تفاوتی ها و بی عدالتی های جنسیتی است که هضم آن برای عده ای از زنان کار بسیار سختی میباشد.

عوامل ژنتیکی

چنانچه در سابقه خانوادگی افسردگی مشاهده شود، احتمال ابتلای فرد به افسردگی دور از ذهن نیست. البته می‌توان گفت زنانی هستند که بدون وجود سابقه خانوادگی افسرده شده و زنانی هستند که با وجود سابقه خانوادگی به این بیماری مبتلا نشده‌اند. بنابراین، ژنتیک نمی‌تواند صریحاً تعیین‌کننده باشد، بلکه تلفیق این عامل با سایر عوامل، می‌تواند عامل ایجاد افسردگی تلقی شود.

استرس

تجربیات تلخ، از دست دادن عزیزان، روابط سخت و شرایط استرس‌زا، چه خودخواسته و چه ناخواسته، مقدمه افسردگی محسوب می‌شوند. کار اضافی، مسئولیت‌های زندگی، مراقبت از کودکان و سالمندان خانواده، تجربه سوءاستفاده و بدرفتاری، و فقر می‌تواند از جمله این عوامل باشد.

تغییرات طبیعی هورمونی

برخی تغییرات خلقی و احساسات افسرده با تغییرات طبیعی هورمونی رخ می دهد. اما تغییرات هورمونی به تنهایی باعث افسردگی نمی شود. سایر عوامل بیولوژیکی ، صفات ارثی ، و شرایط زندگی شخصی و تجربیات با خطر بالاتر افسردگی در ارتباط است.

آنچه که به افزایش افسردگی زنان کمک میکند:

بلوغ

تغییرات هورمونی در دوران بلوغ ممکن است خطر ابتلا به افسردگی در برخی دختران را افزایش دهد. با این حال ، تغییرات خلقی موقتی مربوط به نوسان هورمون ها در دوران بلوغ طبیعی است – این تغییرات به تنهایی باعث افسردگی نمی شوند.

مشکلات قبل از قاعدگی

برای اکثر خانمها با سندرم قبل از قاعدگی pms علائمی مانند نفخ شکم ، حساسیت به پستان ، سردرد ، اضطراب ، تحریک پذیری جزئی و کوتاه مدت است. اما تعداد کمی از خانمها علائم شدید و ناتوان کننده ای دارند که باعث اختلال در مطالعه ، شغل ، روابط یا سایر زمینه های زندگی آنها می شود. در آن مرحله ، PMS ممکن است از مرز اختلال نارسایی پیش از قاعدگی pmdd عبور کند – نوعی افسردگی که معمولاً به درمان نیاز دارد.فعل و انفعالات دقیق بین افسردگی و PMS هنوز نامشخص است. این احتمال وجود دارد که تغییرات چرخه ای در استروژن ، پروژسترون و سایر هورمون ها باعث اختلال در عملکرد مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین شود که باعث کنترل خلق و خو می شود. به نظر می رسد صفات ارثی ، تجارب زندگی و سایر عوامل در این امر نقش دارند.

 دوران یائسگی

این دوران بسیار روی زنان تاثیر گذار است واغلب  زنانی که به این دوره میرسند آن را مترادف با شروع پیری میبینند.

 • مشتقات بلوغ
 • مسائل جنسی و هویت در حال ظهور
 • درگیری با والدین

درمان افسردگی زنان

بیشتر موارد افسردگی بعد از شناسایی دقیق و مطمئن قابل درمان می‌باشد اما در صورت تشخیص اشتباه و یا رها کردن این بیماری مدت درمان طولانی‌تری را پیش رو خواهند داشت.

 • شناسایی دقیق مسائل ناراحت کننده و استرس زا
 • دور کردن و دور شدن از موارد استرس زا و ناراحت کننده
 • تغییر دیدگاه نسبت به محیط پیرامونی
 •  پذیرش واقعیتهای زندگی در مواجهه با کمبودها و کاستی ها و حتی دوریها و از دست دادنها باعث کاهش افسردگی خواهد شد.
 • تغییر رویه رفتار روزمره ، در این جا زنان باید هر چیز ساده ای را که هروز با آن سر و کار دارند را تغییر دهند برای مثال هر روز اول رخت خوابها را مرتب می کنند امروز در ابتدا کار دیگری را انجام دهند.
 • تقویت روابط اجتماعی در اسرع وقت، هرچه ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنید،‌ بیشتر در مقابل افسردگی مقاوم می‌شوید. اگر حس می‌کنید که گیر کرده‌اید، برای صحبت با اعضای خانواده یا دوستان مورد اعتماد درنگ نکنید و به دنبال ایجاد ارتباطات جدید در گروه‌های پشتیبانی افسردگی بگردید. درخواست کمک ، نشانی از ضعف شما نیست و به این معنی نیست که به دیگران وابسته هستید. در بیشتر مواقع یک صحبت ساده چهره به چهره با دیگران می‌تواند کمک بزرگی باشد.
 • نگرش معناگرا
 • دارو درمانی با تجویز پزشک متخصص
 • ورزش کردن مناسب با سن وسال

یکی از راهکارهای مناسب و تاثیر گذار در جهت بهبود هر چه سریعتر افسردگی زنان پر رنگ کردن نگرش معناگرایانه افراد میباشد به این مفهوم که تمامی این ناراحتیها و مشکلات طبیعی می باشد واینها نیز جزئی از زندگیست وباید با آگاهی از نیروهای غیر مادی و روحی به آرامش زندگی برسیم. با توجه به شرایط خاص محیطی و پیرامونی زنان مرکز مشاوره هما با ارائه مطالب بسیار دقیق و مفید روانشناسانه در رابطه با افسردگی زنانه توسط مشاورین متخصص این امر به شما زنان زحمت کش این نوید را میدهیم که این مشکل را هر چه سریعتر پشت سر بگذارید کافی است به ما اطمینان کنید.

مشاوره افسردگی زنان

 • چه مواردی بیانگر شرایط خاص روحی و روانی پریشان و مشوش زنان است؟
 • اولین قدم برای درمان افسردگی زنان و جلوگیری از افسردگیهای شدید چیست؟
 • برخی از رایج ترین علائم افسردگی زنان چه میباشند؟
 • دلایلی که باعث افسردگی زنان میشود چیست؟
 •  راهکار مناسب و تاثیر گذار در جهت بهبود هر چه سریعتر افسردگی در زنان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور