شناخت مادر افسرده و راهکارهایی برای درمان افسردگی مادران

مادران افسرده

مادر تنها واژه ای که همه مردان بعنوان از خود گذشته ترین شخص روی زمین به آن اعتراف دارند. اما این عالی یعنی مادر در دورانی در شرایطی قرار میگیرد که ناخواسته از خانواده فاصله میگیرد.درباره افسردگی در دوران بارداری و افسردگی پس از زایمان هیچگونه اختیاری وجود ندارد و بخاطر همین مادران به دلیل کمبود انرژی که در دوران افسردگی حس میکنند تعامل کمتری با فرزندانشان برقرار میکنند . شناخت یک مادر افسرده و رفتارهای او و همچنین راهکارهایی برای درمان این موضوع ، مطالبی که در این مقاله با هم خواهیم خواند . همچنین می توانید برای مطالعه بیشتر مقاله مشاوره افسردگی را نیز مطالعه نمایید .

تاثیرات مادر افسرده بر فرزندان

اسمیت می گوید افسردگی والدین نه تنها درک والدین از جهان ، بلکه همچنین تجربه کودک از جهان در داخل و خارج را شکل می دهد. مشخص شده است که والدین افسرده به طرز متفاوتی با رشد فرزندان خود تعامل دارند. به عنوان مثال ، اسمیت می گوید ، “مادران افسرده در برخی از مطالعات نشان داده اند كه در زبان خود با نوزادان خود از احساسات و قدرت بیان كمتری استفاده می كنند. و تماس چشمی کمتری برقرار می کنند. ” افسردگی والدین می تواند بسیاری از فعالیت های فرزندپروری را تحت تأثیر قرار دهد. حتی یک فعالیت ساده مانند خواندن کتاب داستان برای کودک نیز ممکن است تحت تأثیر قرار دهد.

مطالعات افسردگی والدین (از جمله افسردگی قبل از تولد) را با طیف گسترده ای از مشکلات روحی و روانی ، حتی برخی از آنها را مادام العمر مرتبط می دانند. افسردگی نه تنها در پیوند و پرورش والدین اختلال ایجاد می کند ، بلکه به این معناست که والدین احتمالاً کارهای لازم برای ایمن و سالم نگه داشتن فرزندان خود (مانند استفاده از صندلی ماشین یا واکسیناسیون یا زدن مسواک وبهداشت فردی) را انجام نمی دهند. كودكان در سن مدرسه با والدين افسرده ممكن است از نظر تحصيلي عملكرد چندان خوبي نداشته باشند ، در برخي مطالعات مشخص شده است كه احتمالاً مشكلات رفتاري دارند و سلامت كلي آنها ضعيف تر است.

عدم پاسخگویی به کودک در مادران افسرده

والدین مبتلا به افسردگی کمتر پاسخ مناسبی به نشانه ها (مانند گریه یا تماس چشمی یا ژست گرفتن) فرزندان خردسال خود نشان می دهند و این موضوع می تواند اثرات مخربی بر تربیت کودکان داشته باشد .

رفتارهای نامناسب مادر افسرده

برخی از والدین افسرده نسبت به فرزندان خود غفلت می کنند و از زندگی جدا نمی شوند ، در حالی که دیگران بسیار سرزنده و بیش از حد درگیر هستند. آنچه در این رفتارهای به ظاهر مخالف مشترک است این واقعیت است که هیچ یک از آنها به نشانه های کودک حساس نیستند. تأخیر یا خستگی کودک در مدرسه یکی از این نشانه هاست.

 • مادر افسرده نمی‌تواند با فرزندش دلبستگی ایمن ایجاد کند. احساس بیگانگی بین مادر و فرزند همیشه حس می‌شود. هر چه افسردگی مادر شدیدتر باشد و تعداد عوامل استرس زا در زندگی او بیشتر باشد یا از حمایت اجتماعی کمتری برخوردار باشد شرایط بدتر است و تاثیر منفی که بر کودک می‌گذارد به مراتب بیشتر است
 • مادر افسرده رفتارها و شیطنت‌های کودک را که متناسب با هنجارهای رشدی او است به طور اغراق آمیزی منفی ارزیابی می‌کند. این مادران به خصوص برای پسران خود، برچسب بیش فعالی، سرپیچی و پرخاشگری می‌زنند و به دلیل بیماری خود، قادر به تشخیص مشکلات روحی کودک خود نیستند و فکر می‌کنند گوشه گیری کودک طبیعی است.
 • اگر کمی دقیق شوید مکن است به خاطر آورید زمانی که با علاقه سمت مادر خود می‌رفتید و می‌خواستید با او صحبت کنید یا اتفاقات مدرسه را برای او تعریف کنید، او زیاد علاقه ای به شنیدن حرف‌های شما نداشته است. پس به مرور زمان این گفتگوها و تعامل‌ها کمتر شد و به تدریج به سمت درون گرایی سوق پیدا کردید. در این شرایط ارتباط میان مادر و فرزندش به شدت افت می‌کند.
 • کودک ممکن است حالات افسردگی مادر را تقلید کند و به مرور یاد بگیرد مثل او رفتار کند. از آن جا که مولفه‌های لذت جویی و ابراز هیجان را در محیط خانه دریافت نمی‌کند، پس کمتر شادی می‌کند. مادر افسرده نسبت به رفتارهای کودک خود واکنش شدیدتری نشان می‌دهد و تربیت او فاقد روش‌های تشویق کودک است.
 • افسردگی مادر، در روابط اجتماعی و خلقیات کودک در بزرگسالی، تاثیر منفی زیادی می‌گذارد. پس تمام این‌ها به نافرمانی و پرخاشگری، اضطراب و افسردگی در کودکان دامن می‌زند، همچنین این کودکان در بزرگسالی نیز سطوح پایینی از همدلی را نسبت به درد و رنج دیگران نشان می دهند.
 • همان طور که توضیح دادیم مادر افسرده، حس طرد شدگی و تنهایی را در کودک تداعی می‌کند. واین امر باعث تقویت حس وابستگی در کودکان میشود.

علائم و نشانه های مادر افسرده

علائم معمول افسردگی شامل غم و اندوه مداوم و از بین رفتن علاقه به فعالیت هایی است که باعث لذت می شود ، همراه با خواب کم یا زیاد ، مشکل در تمرکز ، تغییر در اشتها (خوردن زیاد یا خیلی کم) ، انرژی ضعیف و افکار خودکشی . افسردگی درمان نشده خطر مصرف مواد را افزایش می دهد.

کناره گیری از جمع های خانوادگی و بی توجهی به خواسته های فرزندان و از همه مهمتر بی انگیزگی برای در آغوش گرفتن نوزاد تازه به دنیا آمده می تواند از علائم آشکار مادران افسرده باشد که با شناسایی آن می توان برای درمان هر چه سریعتر آن اقدام نماییم.

افسردگی مادران

راههای درمان مادر افسرده

تحقیقات نشان می دهد که روان درمانی ، به ویژه به صورت رفتار درمانی شناختی CBT ، می تواند یک درمان بسیار موثر برای افسردگی باشد. CBT الگوهای فکری منفی و غیرمولد را تقویت می کند که باعث تقویت افسردگی می شود و به افراد کمک می کند تا آنها را به روشهای مثبت و مثمر ثمر تغییر دهند.

“CBT یکی از موثرترین اشکال روان درمانی است زیرا در ایجاد مهارت در اطراف مدیریت افکار و رفتارها متمرکز است.”

 • – با دیگران رابطه برقرار کنید. کناره‌گیری افسردگی را تشدید می‌کند.
 • – تحرک داشته باشید.
 • -موسیقی گوش کنید و برقصید. با فعالیت‌های کوچک شروع کنید و حال و هوای خود را ارتقا دهید.
 • – رژیم غذایی داشته باشید که تقویت‌کننده خُلق‌وخو‌ است. مصرف غذاهایی که ممکن است تاثیرات مضری بر خلق‌وخوی شما داشته را کاهش دهید (مانند کافئین، الکل، چربی‌های ترانس، شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه شده). مواد غذایی تقویت‌کننده خلق‌‌وخوی مانند اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش دهید.
 • – راه‌هایی برای ارتباط دوباره با جهان پیدا کنید.

علت افسردگی مادران

اگرچه برخی بیماری‌ها دارای علت خاص پزشکی هستند و درمان را آسان می‌کنند، لیکن افسردگی بیماری پیچیده‌تری است. افسردگی تنها نتیجه عدم تعادل شیمیایی در مغز نیست که بتوان به سادگی آن را با دارو و درمان معالجه کرد. این به دلیل ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، روانی و اجتماعی رخ می‌دهد. به عبارت دیگر انتخاب‌های سبک زندگی‌، روابط و مهارت‌های مقابله (اگر بیشتر نباشد) لیکن به اندازه ژنتیک حایز اهمیت هستند.

همچنین تغییرات هورمونی در بازه های زمانی متفاوت مخصوصا دوره بارداری و پس از آن نیز تاثیر به سزایی در پیدایش بیماری هایی همچون افسردگی می تواند داشته باشد.

آنچه بیش از همه مهم است سلامت روحی و روانی جامعه میباشد که با تزریق آرامش به مادران این مرز بوم میتوان به آن مهم رسید ما در مرکز مشاوره ((هما)) به این نتیجه مهم ایمان داریم که سلامت هر جامعه ای در گرو سلامت مادران آن جامعه میباشد لذا با مشاورین و متخصصین مجرب مرکز مشاوره ((هما)) در خدمت همه مادران گرانقدر این مرز و بوم هستیم فقط کافیست که به ما اعتماد کنید.

 1. رابطه کلامی و چشمی مادران افسرده با فرزندانشان به چه صورتی است؟
 2. مادران افسرده چه برچسبی بر فرزندان بیش فعال خود میزنند؟
 3. علائم افسردگی مادران چیست؟
 4. درمان لفسردگی در مادران افسرده بعه چه صورتی است؟
 5. علت افسردگی مادران چیست؟

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور