فواید باور نکردنی رابطه جنسی برای همسران

فواید باورنکردنی رابطه جنسی برای همسران

فواید رابطه جنسی بر همسران و تأثیر مثبت آن در زندگی مشترک، بر هیچ کس پوشیده نیست. بهبود عزت نفس، کاهش استرس و تقویت پیوند عاطفی زن و شوهر از مهمترین مزایای سکس برای زنان و مردان است. عموم مردها و زن‌ها اگر به اختلالات جنسی و روحی دچار نباشند، تمایل دارند یک رابطه جنسی مثبت، سازنده و با کیفیت را تجربه کنند. بیشترِ زوجینی که روابط عاطفی مستحکمی دارند، از سکس به عنوان ابزاری برای ابراز عشق و علاقه استفاده می‌کنند.

پس اگر از رابطه با همسرتان لذت نمی‌برید، واضح است که یک جای کار می‌لنگد! از فواید باورنکردنی رابطه جنسی برای زنان و مردان هر چه بگوییم کم است. شاید به ذهن‌تان خطور نکرده که همین موضوع تا چه حد می‌تواند ابعاد مختلف زندگی مشترک شما را تحت تأثیر قرار دهد.

فواید روحی و روانی رابطه جنسی برای همسران

حتماً تاکنون متوجه تفاوت برخی زوجین در زندگی مشترک شده اید . برخی از آن ها دائماً مضطربند، از فقدان اعتماد بنفس رنج می‌برند و مغموم و افسرده به نظر می‌رسند.  همچنین رابطه عاطفی بسیار سرد و کمرنگی با یکدیگر دارند . در حالیکه برخی دیگر درست برعکس دیده می شوند؛ شاد، سرحال و سرشار از انرژی مثبت! به نظر شما این تفاوت ها از کجا نشأت می گیرند؟ به جرأت می توان گفت، زوجینی که حالات منفی روحی را تجربه می کنند، از رابطه جنسی خود نیز احساس رضایت ندارند . زمانی که در یک موقعیت مناسب و با پیش زمینه های کافی، سکس داشته باشید، به طور یقین تحت تأثیر فواید روحی و روانی آن قرار می‌گیرید.

ناگفته نماند که داشتن یک رابطۀ جنسی با کیفیت، مستلزم روابط اخلاقی و رفتاری خوب و احترام متقابل زن و شوهر به یکدیگر است.

فواید روحی و روانی رابطه جنسی برای همسران چیست؟

 

کاهش استرس و توانایی غلبه بر آن

اغلب افرادی که با استرس های شدید کلنجار می‌روند، ورزش هایی نظیر یوگا، ماساژ و حمام گرم را امتحان کرده‌اند. بد نیست بدانید که رابطه جنسی نیز در کنترل استرس کمک‌تان می‌کند و این یکی دیگر از فواید رابطه جنسی برای همسران است. سکس با آزاد کردن هورمون اکسی توسین که هورمون عشق نامیده می شود، آرامش را به همراه می آورد. درست مانند وقتی که یک غذای لذیذ نوش جان می کنید . اگر در طول رابطه به ارگاسم نمی رسید، نگران نباشید . چرا که بدن برای تولید اکسی توسین نیاز به ارگاسم ندارند؛ این هورمون بیست ثانیه پس از اولین تماس ترشح می شود. در این باره حتی معاشقه نیز می تواند کارساز باشد. ورزش کردن قطعاً در کاهش اضطراب مؤثر است اما برای بالا رفتن توانایی غلبه بر استرس، سکس توأم با عشق، تأثیر معجزه آسایی دارد.

تقویت اعتماد به نفس

در طول یک رابطه جنسی عاشقانه و موفق، طرفین مورد تأیید یکدیگر قرار می‌گیرند. همین عامل منجر می‌شود تا کمبود اعتماد به نفس و ناامنی که در وجود اکثر زنان و مردان رخنه دارد، از بین برود . بعد از سکس عاشقانه، زمانی که زوجین از عملکرد خود و همسرشان رضایت دارند، اعتماد به نفس‌شان افزایش می‌یابد. تمام این تغییرات در اثر ترشح هورمون دوپامین رخ می‌دهد . این هورمون کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید و از اعتماد به نفس غنی شوید.

حس خوشبختی و خوشحالی از فواید رابطه جنسی برای همسران

همسرانی که رابطه زناشویی متعارف و مؤثر را تجربه می‌کنند، پس از آن به هیجانی لذت بخش دست پیدا می کنند. زیرا در این صورت هورمون‌هایی مانند دوپامین، تستوسترون، سروتونین و اندورفین ترشح می‌شوند. هورمون‌هایی که همگی باعث می شوند تا شما احساس خوشنودی و خوشبختی کنید. از طرف دیگر، این هورمون ها با کاهش استرس و حس افسردگی، کاهش ضعف های ذهنی و مشغله های روزمره، آرامشی عمیق در شما ایجاد می کنند.  پیداست که در این حالت، خوشنودی، رضایت و احساسات مثبت، به روابط عاطفی قوی زوجین و بهبود خلق و خوی آنان نیز کمک می کند.

رابطه جنسی و فواید جسمی آن

در کنار آثار مثبت روحی و روانی، رابطه زناشویی پیامد های مثبت جسمانی نیز دارد. شاید تاکنون تصور می کردید که رابطه جنسی فرآیندی لذت بخش است که منجر به تولد یک کودک می شود. اما بد نیست بدانید که سکس، به طرز ویژه‌ای سلامت بدن شما را تضمین و دوچندان می کند.

1- تقویت سیستم ایمنی بدن

کارشناسان معتقدند، سطح ترشح آنتی بادی در بدن همسرانی که به طور منظم و ایده‌آل سکس دارند (مثلاً هفته ای دوبار) بالاتر می‌رود. آنتی بادی، از بدن در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها محافظت می کند. زنان و مردانی که زندگی جنسی سالم و فعال دارند، در برابر بیماری های فصلی، عفونی و سرماخوردگی مصون می‌مانند. البته این بدین معنا نیست که سکس یک واکسن در برابر بیماری است. در کنار این، زوجین می بایست از تغذیه، ورزش و خواب کافی نیز بهره مند باشند.

تقویت سیستم ایمنی بدن از فواید رابطه جنسی

 

2- خواب راحت و مفید از فواید رابطه جنسی

پرولاکتین از دیگر هورمون هایی است که در طول سکس ترشح می شود. این هورمون نقش ویژه ای در بهبود خواب شبانه دارد . پرولاکتین کمک می کند تا روانی سالم‌تر داشته باشید و در نتیجه خوابی با کیفیت و عمیق تر تجربه کنید. اساساً افرادی که شب ها عمیق می خوابند و رویا می بینند، روانی سالم تر دارند و حساسیت و تحریک‌پذیری کمتری نسبت به سایرین دارند. داشتن خواب راحت و با کیفیت، خستگی و کسلی را در طول روز از شما دور می کند.

خواب راحت و مفید از فواید رابطه جنسی

 

3- سلامت قلب

محققان بر این باورند که اگر می خواهید ریسک ابتلا به عارضه های قلبی را کمتر کنید، کمیت و کیفیت زناشویی‌تان را بهبود ببخشید. چرا که در زندگی جنسی فعال، سطح هورمون هایی نظیر استروژن و تستوسترون در حد طبیعی و نرمال باقی می‌ماند. بر همین اساس، فرد از خطر حمله های قلبی و پوکی استخوان در امان می ماند . در افراد مسن، بیم این وجود دارد که شدت رابطه جنسی منجر به سکته مغزی شود. حال آنکه از لحاظ علمی این قضیه کاملاً برعکس است.

4- سکس نوعی ورزش

برخلاف زمانی که مشغول تماشای تلویزنون هستید، رابطه زناشویی سوخت و ساز بدن‌تان را افزایش می‌دهد . بر همین اساس است که در طول سکس، در هر دقیقه 5 کالری می سوزانید . اگر چه رابطه جنسی جایگزین مناسبی برای ورزش کردن  و رژیم های غذایی نیست، اما برای رسیدن به تناسب اندام یا کاهش وزن، به شما کمک می کند.

مزایای رابطه جنسی برای زنان

از یک چشم انداز دیگر، می توان تأثیر سکس را به طور جنسیتی نیز  بررسی کرد. آناتومی و اندام جنسی زن و مرد متفاوت است؛ بنابراین، علاوه بر جنبه های مثبت عمومی، سکس به طور مجزا تأثیر مثبتی بر جنس زن و مرد دارد.

1- تنظیم هورمون‌های زنانه

رابطه جنسی منظم یکی از بهترین و مؤثرترین راهکارها جهت تنظیم نمودن هورمون‌های زنانه در بانوان است. اغلب پزشکان برای تعدیل ترشح هورمون های زنانه در بدن، توصیه می کنند تا بانوان به طور منظم و با یک کیفیت مطلوب با همسرشان سکس داشته باشند. همین موضوع تأثیر مستقیم بر عادت ماهانه زنان نیز می‌گذارند. بانوانی که در طول هفته حدأقل دو مرتبه رابطه زناشویی دارند، قاعدگی منظم‌تری دارند.

2-تقویت ماهیچه های لگن

یکی دیگر از مزایا سکس برای بانوان، تقویت ماهیچه های لگن است. پس اگر در انجام ورزش های مربوط به بخش لگن مشکل دارید، بهتر است این مهارت را در طول رابطه جنسی به دست آورید. ماهیچه های کف لگن در طول رابطه زناشویی و ارگاسم در زنان درگیر شده و تقویت می‌شوند. هر قدر بارداری و یائسگی موجب تحلیل ماهیچه های کف لگن می‌شوند، در عوض رابطه جنسی به تقویت این ماهیچه‌ها می‌انجامد. قوی شدن ماهیچه‌ها مانع از بی‌اختیاری ادرار در دوران پیری می‌شود. حدود 30 درصد بانوان در طول عمر خود دچار این مشکل می شوند . اگر می‌خواهید جزء این 30 درصد نباشید، به بهبود کیفیت و کمیت رابطه فکر کنید.

3- تقویت و احیای پوست از فواید رابطه جنسی

برای داشتن پوست شاداب و بدون چین و چروک، لازم نیست سراغ گران‌ترین کرم‌ها و لوسیون‌ها بروید یا عمل های جراحی داشته باشید. بدن شما می‌تواند خودش این مشکل را رفع کند.  بدن شما در طول رابطه زناشویی، هورمون استروژن بیشتری ترشح می‌کند. ترشح این هورمون سبب لطافت و زیبایی پوست می‌گردد. در کنار این، با بالا رفتن سرعت گردش خون در زیر پوست و آزاد شدن اکسیژن بیشتر، طراوت و زیبایی پوست دوچندان می شود. از طرف دیگر، رابطه جنسی با فرد مورد علاقه که به او اعتماد داشته در کنارش احساس آرامش دارید، هورمون‌هایی در بدن تان ترشح می شود که خود سبب احیای پوست و زیبایی آن می‌گردد.

مزایای رابطه جنسی برای زنان چیست؟

 

فواید رابطه جنسی برای مردان

رابطه جنسی در مردان به اندازه زنان مرموز نیست. آن ها راحت تر به ارگاسم می‌رسند و از مزایای رابطه جنسی بهره مند می‌شوند. برخلاف تصورتان سکس برای مردان نیز تنها یک رابطه شهوت آفرین نیست. آن‌ها در پس این موضوع فواید دیگری نیز به دست می‌آورند.

1- واکنسی در برابر سرطان پروستات

در کنار فوایدی که تاکنون به تشریح آن پرداختیم، رابطه جنسی از بروز پروستات جلوگیری می‌کند. اغلب افرادی که در دوره جوانی سکس منظم و سالم را تجربه می‌کنند، با احتمال کمتری در دوره میانسالی با مشکل پروستات و سختی‌های آن روبرو می‌شوند.

2- افزایش کیفیت اسپرم

در طول روابط منظم و با سالم، کیفیت اسپرم مردان به شدت تغییر می کند. زمانی که به فاصله دو روز از آخرین سکس، دوباره برای انجام آن اقدام می کنید، اسپرم در بهترین کیفیت خود خواهد بود و احتمال بارداری نیز افزایش می یابد. بنابراین، اگر تصمیم به بچه دار شدن دارید، بهتر است علاوه بر اینکه به فکر رابطه در زمان تخمک‌گذاری همسر هستید، با سکس های منظم، کیفیت اسپرم را به بهترین حالت برسانید.

3- جلوگیری از پیمان شکنی مردان

مردانی که روابط جنسی موفق را تجربه می کنند، کمتر از سایرین در برابر محرک های بیرونی وسوسه می‌شوند. می‌توان گفت، رابطه جنسی با ایجاد تعهد و وفاداری،  در بسیاری از موارد، از بروز خیانت زناشویی جلوگیری می کند. عشق و علاقه‌ای که در طول سکس منتقل می شود تا مدت ها ماندگار است و جایش را با لذت های دیگر عوض نمی‌کند.

فواید رابطه جنسی برای مردان چیست؟

 

سکس در رابطه زن و شوهر، مهم‌ترین و پر رنگ‌ترین نقش را ایفا می‌کند. پس هیچگاه به آن به چشم یک رابطه ساده شهوانی نگاه نکنید و از پرداخت بیش از حد به رابطه زناشویی نهراسید. شما با تمرکز بر روی کیفیت و کمیت روابط جنسی، به طور یقین به بهبود تمام ابعاد زندگی کمک کرده اید. خیلی زود فواید و پیامدهای مثبت رابطه جنسی به زندگی‌تان نفوذ می‌کند و آن را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. نکته‌ای که وجود دارد این است که برخی از پسران، این پیامدهای مثبت را بهانه‌ای برای برقراری رابطه جنسی با دوست دخترشان می‌کنند. در واقع نوعی سوء استفاده! گاه نیز عدم پذیرش دختر برای ورود به این روابط، علت بی توجهی پسر به دختر شده و رابطه آن ها را گسسته می کند. مراقب روابط خود باشید!

 

تماس با مشاوران همامشاور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور