علل و عوامل خیانت در زندگی زناشویی

علل خیانت در زندگی زناشویی

 عوامل مختلفی می‌توانند در مسیر عادی زندگی همسران را به چالش بکشد. از «علل و عوامل خیانت در زندگی زناشویی» می‌توان به نارضایتی از روابط جنسی و ضعف در روابط عاطفی همسران اشاره کرد. تماشای فیلم های غیر اخلاقی و پیشینه خیانت در خانواده نیز از دیگر دلایل خیانت‌های زناشویی است. پیمان شکنی ها را می‌توان یکی از پیچیده‌ترین و مخرب‌ترین اختلالات ارتباطی در میان زوجین دانست. در یک نگاه کلی، می‌توان هرگونه روابط عاطفی و یا جنسی را که در خارج از چارچوب و محیط امن زندگی زناشویی شکل می‌گیرد، خیانت نامید. اما این اختلال و معضل، قابل درمان است. شناخت علل خیانت در زندگی مشترک، به طور قابل توجهی خانواده را از ورطۀ نابودی نجات می دهد.

در دیدگاه تمام انسان‌ها، پیمان‌شکنی همسران و پایمال کردن تعهدات زناشویی، غیر منطقی و غیر اخلاقی است. پس می توان نتیجه گرفت همۀ ما، انسان‌های خائن را مذمت می کنیم. اما اینطور که از آمارها برمی آید، همه انسان‌ها به این افکار پایبند نیستند و خیانت در زندگی زناشویی، به وفور اتفاق می افتد.

همانطور که گفته شد، بهتر است تصور خود را نسبت به مفهوم خیانت کمی تغییر دهید. خیانت تنها به داشتن ارتباطات جنسی با یک فرد غیر همسر منتهی نمی شود. بلکه زمانی که فرد طبق عادت روزانه با شخص دیگری مراوده می‌کند، رابطه دوستانه و غیر معمول برقرار می کند و یا حتی به او فکر می کند، در حال خیانت به همسرش است.

علل و عوامل خیانت در زندگی زناشویی

 

بررسی علل خیانت های زناشویی

کشف دلیل بی تعهدی اخلاقی همسر در زندگی مشترک، به طور مؤثری منجر به شناخت راههای درمان خیانت زناشویی می‌شود و مسیر درمان را هموارتر می سازد. اگر خودتان پیمان‌شکن شده اید و یا با رفتارهای نا مناسب همسرتان مواجه هستید، بهتر است پیش از هر چیز علت ماجرا را کشف کنید.

1- عدم رضایت از زندگی مشترک و روابط جنسی

وجود اختلالاتی نظیر سرد مزاجی در زنان و ناتوانی جنسی در مردان، تأثیر بسزایی در پیمان شکنی‌ها دارد. مردانی که از کیفیت و کمیت روابط جنسی خود رضایت ندارند، بیشتر در معرض خیانت به زندگی زناشویی هستند.

2-ضعف روابط عاطفی از علل خیانت های زناشویی

علیرغم اینکه خیانت مردان ریشه در روابط جنسی آنان دارد، خیانت زنان به بعد روانی و عاطفی معطوف می شود. از این رو احساس کمبود عاطفی و کم توجهی همسر نیز می تواند به عنوان علت خیانت زناشویی شناخته شود.

علت خیانت همسر چیست؟

 

3- تماشای فیلم های غیر اخلاقی

پورنوگرافی و تماشای ویدئوهای نامتعارف، سهم ویژه‌ای در خیانت های زناشویی دارد. این فیلم‌ها افراد را ترغیب می کنند تا تنها به یک نفر اکتفا نکنند و روابط جنسی خود را با تنوع بیشتری دنبال کنند. تماشای بیش از حد فیلم‌های متسهجن و غیر اخلاقی چه به صورت فیلم پورن و چه فیلم و سریال‌های ماهواره‌ای، خاصیت تلقینی دارد. طوری که فرد تصور می‌کند حضور نفر سوم خالی از عیب است. از این رو می توان این عامل را یکی از پر رنگ‌ترین علل خیانت‌های زناشویی دانست. زیرا با افزایش حسّ تنوع طلبی جنسی در مردان و زنان و همچنین ایجاد تغییر نگرش نسبت به خیانت، آن را عادی جلوه می‌دهد. تأثیر تماشای پورن در مردان را بخوانید.

4- پیشینه خیانت در خانواده

اساساً تجربه خیانت والدین به یکدیگر، در شکل گیری شخصیت کودک تأثیر بسزایی دارد. طوری که این کودکان در آینده بیشتر با این معضل درگیر می شوند. البته این موضوع یک قضیه کلی است. اما می‌توان انتظار داشت که معضل پیمان شکنی برای اینگونه کودکان، عادی تر باشد.

5- تمرکز بیش از حد بر روی بچه‌ها و یا دوستان

یکی دیگر از عوامل تقویت کننده حس خیانت در زوجین، توجه افراطی یکی از آنان به فرزندان و یا دوستان‌شان است. تصور کنید که یک بانو تمام زمان خود را صرف رسیدگی به فرزندانش می کند و توجهی به حالات و روحیات همسر خود ندارد. یا مردی را تصور کنید که تمام اوقات تفریح خود را با دوستان خود می گذارند و در اصطلاح رفیق باز است. در این دو حالت، پیمان شکنی و بی وفایی زوجین بعید نیست.

احتمال خیانت در کدام تیپ های شخصیتی بیشتر است؟

اساساً همه پیمان شکنی ها شبیه به هم نیست. لذا نمی توان علل و عوامل خیانت زناشویی را یکسان دانست و یک تیپ شخصیتی واحد برای افراد خائن در نظر گرفت. اما به طور حتم این موضوع یا ریشه در دوران کودکی فرد دارد و یا به ویژگی های شخصیتی وی باز می گردد.

از منظر علم روانشناسی، افرادی که دارای سه تیپ شخصیتی نمایشی، مرزی و ضد اجتماعی هستند، بیش از سایرین در معرض خیانت به زندگی زناشویی قرار دارند. این سه تیپ شخصیت در یک مورد اشتراک دارند و آن هم تنوع طلبی بی حد و مرز آنان است که ممکن است منجر به تنوع طلبی جنسی مردان و زنان و پیمان شکنی آن‌ها نیز بشود.

تیپ های شخصیتی نمایشی

همانطور که از معنای واژه نمایشی پیداست، شخصیت‌های این چنینی عادت دارند طوری رفتار کنند تا همواره مورد توجه باشند. این شخصیت گاهی با آرایش های افراطی در ظاهر و یا بروز رفتارهای نمایشی نمود پیدا می‌کند. اغلب این افراد که دارای شخصیتی برونگرا هستند به جلب توجه عادت دارند و از تنها بودن و تنها ماندن می‌ترسند. اشتیاق اینگونه افراد به داشتن توجه و محبت دیگران، موجب می شود تا ارتباطات خود را گسترده‌تر کنند.

در این افراد، احتمال پیمان شکنی با همسر بالاست. زیرا تحمل تنهایی را ندارند. لذا زمانی که احساس کنند به اندازه کافی در زندگی زناشویی خود عشق و محبت دریافت نمی کنند و یا مدتی تنها و منزوی شده اند و مورد توجه نیستند، پیمان شکنی می کنند.

دلایل خیانت زناشویی

 

تیپ شخصیتی مرزی

افراد با شخصیت‌های مرزی، دچار اختلالات روحی و روانی گسترده‌تری هستند. اینگونه افراد کاملا غیر منتظره عمل می‌کنند. آنان از ثبات شخصیتی برخوردار نیستند و یک الگوی پایدار در روابط فردی خود ندارند. آن ها به شدت تنوع طلب هستند و هیچگاه یک سبک زندگی ثابت را دنبال نمی کنند. علاوه بر این، توانایی مدیریت رفتارهای خود را ندارند؛ تا جایی که گاه کنترل خشم و هیجان خود را از دست می دهند. لذا بروز خیانت در زندگی مشترک، از سوی اینگونه افراد دور از ذهن نیست. آن‌ها می توانند بی جهت و بدون دلیل پیمان شکنی کنند و آن را حق مسلم خود بدانند.

تیپ های شخصیتی ضد اجتماعی

وجود شخصیت ضد اجتماعی یکی از مهم‌ترین دلایل خیانت زناشویی است. چرا که افرادی که شخصیت‌های ضداجتماعی دارند، هیچگاه منافع خانواده را در نظر نمی گیرند و توجه و حساسیتی نسبت به نیازهای اطرافیان و به خصوص همسرشان ندارند. تنها مشغله ذهنی افراد ضد اجتماع، احساس نیاز خودشان است. از این رو هر وقت که احساس نیاز کنند دست به پیمان شکنی می زنند و بدون اینکه در این مسیر احساس عذاب وجدان داشته باشند، حق به جانب کارهای ناشایست خود را ادامه می دهند.

تماس-با-مشاوران-هما-مشاور

 

 

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]
Summary
علل خیانت در زندگی زناشویی
Article Name
علل خیانت در زندگی زناشویی
Description
از علل و عوامل خیانت در زندگی زناشویی می توان به نارضایتی از روابط جنسی و ضعف در روابط عاطفی همسران اشاره کرد. تماشای فیلم های غیر اخلاق و پیشینه خیانت در خانواده نیز از دیگر دلایل خیانت های زناشویی است.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما