علت خیانت مردان چیست؟

علت خیانت مردان چیست؟

«علت خیانت مردان» دلایل مختلفی دارد؛ برخی از آنها می‌تواند ریشه در بیماری‌های شخصیتی و گذشته آن شخص داشته باشد. دلیل دیگر می‌تواند بی‌توجی و بی‌تفاوتی زن به علایق جنسی و فانتزی‌های شریک جنسی‌اش باشد. خیانت مردان متأهل به همسران‌شان بعد از ازدواج از این موارد مستثنی نیست. در این مقاله، به بررسی این ناهنجاری اجتماعی و پشیمانی یا عدم پشیمانی آن‌ها بعد از خیانت پرداخته شده است.

خیانت مردان به علت تنوع طلبی

مردِ تنوع طلب خود را  مجاز می‌داند که در رابطه‌های مختلف در چرخش باشد و از طرفی، انتظار وفاداری مطلق از همسرش دارد. تنوع طلبی در آقایان می‌تواند ریشه در بیماری‌های شخصیتی داشته باشد. به این ترتیب، چنین افرادی قبل از ازدواج، در دوران دوستی یا آشنایی با یک خانم نیز بی قید و بند هستند. این بی قید و بندی می‌تواند آنقدر در وجود فرد ریشه کند که حتی بعد از ازدواج نیز مشکلاتی ایجاد کند.

علت خیانت مردان در دوران بارداری

بحث قابل توجهی است! در این دوران به خاطر وضعیت روحی و جسمی ویژه زنان، مسأله رابطه جنسی به چالشی جدی برای برخی مردها تبدیل می شود. مرد در شرایطی قرار می‌گیرد که برای مدتی ارضای میل جنسی و ایجاد رابطه جنسی‌اش دستخوش تغیراتی می‌شود. در این صورت، ممکن است نتواند شکیبایی کند و یا به شکل خلاقانه‌تری با این چالش کنار بیاید. در نتیجه راهی را در پیش می‌گیرد که به خیانت شوهر در دوران بارداری منتهی می‌شود. البته دلیل آن تنها نمی‌تواند بارداری زن و شرایط موجود باشد. چه بسیار مردان که بارداری زنان‌شان را توجیه، بهانه و فرصتی مناسب برای خیانت خود می‌ببینند!

علت خیانت مردان متأهل پس از ازدواج

خیانت مردان بعد از ازدواج دلایل مختلفی دارد. در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره شده است.

1- وجود شخص سوم در زندگی مشترک

وجود شخص سوم در زندگی مشترک، نه تنها یکی از علل خیانت مردان متأهل است، بلکه دلیلی برای خیانت زنان نیز محسوب می‌شود. ممکن است این شخص سوم، گذشته و قبل از ازدواج، در زندگی فرد وجود داشته است. وجودی که با وابستگی عاطفی، جنسی یا هر دو همراه بوده است. در صورتیکه خاطرات و روابط احساسی بین آن‌ها وجود داشته باشد، می‌تواند زمینه‌ساز پیمان‌شکنی شود. چنین خیانتی می‌تواند ناشی ازدواج تحمیلی و یا عدم عشق کافی در زندگی مشترک باشد. البته ناگفته نماند که بیماری هوس بازی و تنوع طلبی جنسی مردان نیز می‌تواند مسبب چنین ناهنجاری گردد. رابطه دوستی قبل از ازدواج ممکن است زمینه‌ساز چنین رفتارهایی شود.

2- سرد مزاجی همسر

یکی از راههای افزایش صمیمیت بین زوجین، صمیمیت جنسی است. در برخی موارد، بی میلی جنسی زن سبب بدخلقی و در نهایت خیانت همسرش به او می‌شود. متأسفانه زیرا رابطۀ جنسی برای بیشتر مردان بسیار مهم است، قدری که با بی‌میلی جنسی تداوم دار زن، همه چیز را زیر پا می‌گذارد و افکار پلید خیانت در سرش پرورانده می‌شود! اما سرد مزاجی زن نیز ممکن است ریشه در رفتارهای نامناسب مرد زندگی‌اش داشته باشد. رفتارهایی که با گذر سال‌ها زندگی مشترک سبب دور شدن آن‌ها به لحاظ عاطفی می‌شود.

بسیاری از زنان برای برقرار رابطه جنسی نیاز به توجه عاطفی و قلبی همسرشان دارند. بسیاری از آقایان به این امر واقف نیستند. یا با بی توجهی به نیازهای روحی و عاطفی زن، او را به لحاظ روانی ارضاء نمی‌کنند. سپس سرد مزاج بودن زن را بهانه‌ای برای خیانت خود ارائه می کنند! علاوه بر سرد مزاجی، ناتوانی جنسی زن نیز می‌تواند زمینه‌ساز این رفتار غیر اخلاقی در آقایان شود.

دلیل خیانت مردان چیست؟

3- شک و بی اعتمادی

بی اعتمادی، لجبازی و رفتارهای شک برانگیز زن، باعث می‌شود مرد دلسرد و ناامید شده و به طرف طلاق عاطفی و در نهایت خیانت سوق پیدا کند. دلیل بارز و مهم دیگر، خیانت متقابل زن به همسرش است. این امر باعث می‌شود مردان هم به طور متقابل، دست به پیمان شکنی بزنند.

4- عدم وجود احترام و ارزشمندی

احترام همسران به یکدیگر در زندگی مشترک بسیار مهم است. همچنان که زن از همسرش توقع احترام دارد، خود نیز باید به او احترام بگذارد. احترام حس ارزشمندی را در وجود آدمی می‌پروراند. وقتی شما به عنوان یک زن، شوهر خود را درک می‌کنید، دغدغه‌های کاری او را می‌دانید و در مواقع خستگی روحی و جسمی رفتار مناسب نشان می‌دهید، او را درک کرده‌اید. احترام به مرد زندگی‌تان در شرایط مختلف زندگی، حس ارزش را به او می‌بخشد و تا حدودی از سرد مزاجی در مردان جلوگیری می‌کند. در این صورت، شما به عنوان یک زن نه تنها موجب تعالی شخصیت شوهرتان شده‌اید، بلکه راه خیانت را نیز بر او می بندید.

5- دوری طولانی مدت و پی در پی از شوهر

برخی از خانم‌ها، به ویژه خانم‌هایی که به دور از خانواده خود زندگی می کنند، همواره مدتی را دور از همسر و در کنار خانواده‌شان هستند. چنین رفتارهایی در صورت طولانی شدن و تکرار زود به زود، مناسب نیست. کاری نکنید که در شوهرتان احساس خلاء عاطفی ایجاد شود.

علت خیانت مردان در سنین بالا چیست؟

پیمان شکنی مردان متأهل خیانت کار در هر سنی، حتی در سنین بالا جای تعجب ندارد! این مورد علاوه بر شخصیت، می‌تواند ریشه در خلاء عاطفی و روحی آقایان سنین بالا داشته باشد. آنجا که زن و مرد به گونه‌ایی از هم خسته‌اند و سال‌ها در تکرار زندگی کرده‌اند. در این صورت حس می کنند چیزی برای اضافه کردن به هم ندارند و به قولی حرفی برای گفتن ندارند. خیانت در سنین بالا، ناشی از احساس تنهایی و خلاء محبت است؛ این تمام حقیقت ماجراست.

آیا مردان بعد از خیانت پشیمان می‌شوند؟

اینکه آیا مردان پس از خیانت کردن پیشمان می‌شوند یا نه، به موارد مختلفی بستگی دارد. نوع شخصیت مرد، علت خیانت مرد و شخصیت زنی که بخاطر او خیانت کرده است، در پشیمانی یا عدم پشیمانی او نقش مهمی دارد.

شخصیت مرد: اینکه مرد مرتکب خیانت، شخصیتی متزلزل یا با ثبات دارد، تا حدودی می‌تواند بر پشیمانی یا عدم پیشمانی او در آینده تأثیرگذار باشد.

علت خیانت مرد: اگر دلیل خیانت مرد بی‌توجهی مطلق همسر به شوهر، عشق نورزیدن به او، بی میلی جنسی مطلق و عدم احترام کافی زن به خانواده شوهر باشد، پشیمانی مرد بعد از خیانت به حدأقل یا حتی به صفر می‌رسد.

شخصیت زن همدست: اگر شخصیت زنی که مرد بخاطر او خیانت کرده است، کاملاً مورد پسند مرد واقع شود و بهتر از شخصیت زن قبلی باشد، باز هم احتمال پشیمان شدن مردان کمتر می‌شود. به ویژه اگر مرد عاشق آن زن شده باشد و رفتارهای زن دوم مورد پسندش واقع شده و این رفتارها در طولانی مدت ادامه پیدا کند.

واقعیت این است که هیچ انسانی در روی کره زمین دوست ندارد مورد خیانت واقع شود و با آن موافق نیست. با این حال، متأسفانه این ناهنجاری در دنیای امروز شایع است. واقعه خیانت یک مسأله فکری و روحی روانی است که ریشه در نا آگاهی طرفین از ایجاد رابطه سالم و عمق بخشیدن به رابطه و معنادار ساختن آن است. مردان وقتی دقیقاً نمی دانند مشکل‌شان در رابطه چیست و نمی‌توانند راه حل منطقی پیدا کنند، به خیانت پناه می برند و به عبارتی خودشان را به طور موقت آرام می کنند.

به نظر شما علت خیانت مردان چیست؟

چگونه می توان این معضل اجتماعی را بر طرف کرد؟

چه نهادهایی مسئول این امر هستند؟

نظرات خود را با هما مشاور در میان بگذارید.

تماس-با-مشاوران-هما-مشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما