علت خیانت زنان چیست؟

علت خیانت زنان چیست؟

فضای مجازی، ازدواج تحمیلی، هوس بازی شوهر و عدم تمکین مالی او از جمله علت خیانت زنان است. در این میان، عدم شناخت و آگاهی مرد از خواسته‌های عاطفی زن، نقش مهمی دارد. موضوع پیمان شکنی به طور کلی و خیانت زنان در جای خود، مسأله‌ای جهانی است. یک خطای انسانی که ریشه در ناآگاهی دارد. البته هیچ پیمان شکنی یک شبه و یکباره اتفاق نمی افتد و صد البته دلیل و دلایل بی شماری وجود دارد که به چند نمونه از مهمترین‌های آن اشاره می کنیم. علت خیانت زنان یک مسأله پیچیده است. برای آگاهی از این موضوع با هما مشاور همراه باشید.

دلایل خیانت زنان چیست؟

یکی از دلایل خیانت زنان، اختلالات رفتاری شخصی و نیز عقده های دوران کودکی، نوجوانی و یا جوانی آن­ها است. عقده هایی که نیاز به مطالعه دقیق روان شناسی و مشاهده های مختلف دارد.

پیمان شکنی، فعلی یک طرفه نیست و اغلب دو طرفِ رابطه در آن سهم دارند. خیانت زنان که مهمترین علل طلاق در جامعه محسوب می شود، جنبه‌های مختلفی دارد:

  • بر آورده نشدن نیازهای عاطفی و احساسی زن از طرف مرد.
  • عدم شناخت و آگاهی از رفتارها و خواسته‌های جنسی زن و برآورده نکردن نیازهای جنسی او.
  • هوس­رانی مردان و خیانت مرد به زن.
  • عدم انتخاب درست شریک زندگی قبل از ازدواج.
  • نادیده گرفتن معیارهای ازدواج موفق.
  • عدم تمکین مالی زنان.
  • تلویزیون و فضای اجتماعی (ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی).
  • ازدواج های تحمیلی.

بر آورده نشدن نیازهای عاطفی

یکی از دلایل خیانت زنان شوهردار توجه نکردن شوهر به نیازهای احساسی – عاطفی و سرکوب کردن آن­هاست. زنان موجوداتی لطیف و احساسی هستند. چه بسا مسائلی وجود دارد که توجه به آن ها برای زنان بسیار مهم است. اما مردان به خاطر ویژگی ها و صفات مردانه کمتر به آن توجه می کنند.

زنان دوست دارند به علایق و سلایق آن ها توجه نشان دهید و از آن ها تمجید کنید. سالروز تولد شاید امری ساده به نظر رسد، اما بی توجهی مردان به مسائلی از این قبیل، ممکن است این حس را در زنان ایجاد کند که مرد توجه و احترامی برای وی قائل نیست. از طرف دیگر، به لحاظ احساسی و عاطفی لازم است تا زنان احساس وفاداری و امنیت عاطفی را در خود حس کنند. برآورده نشدن چنین احساساتی ممکن است منجر به خیانت شود. بر طرف کردن نیازهای عاطفی از روش های افزایش صمیمیت بین زوجین است و باید توجه زیادی به آن شود.

عدم شناخت و آگاهی از رفتارها و خواسته‌های جنسی زن

مسأله زناشویی یک رابطه چند بعدی است. بدیهی است که یکی از مهمترین ابعاد آن، ارضای امیال جنسی زوجین می ­باشد. این نیاز زنان اگر به درستی برآورده نشود، در دراز مدت به صورت غیر ارادی و ناخودآگاه زن به دنبال پر کردن خلاء جنسی خود با شخصی غیر از همسر خود راغب می شود.

افراط در روابط جنسی و همچنین کوتاهی و کم کاری در این زمینه هر دو به شدت اشتباه است و موجب آسیب­ پذیری شریک زندگی شما می گردد. زن و مرد محرم هم بوده و در رابطه جنسی لازم است بسیار نزدیک و صمیمی باشند و خواسته ها و علایق­شان را به هم ابراز کنند.

زنان به شدت نیازمند ارضای میل جنسی همراه با عشق و دوستی هستند. زنی که احساس کند تنها یک ابزار جنسی است، همسرش را رها می کند و در وجودش احساس کم ارزشی رخنمون می کند. این عامل می تواند مهمترین علت خیانت زنان متأهل باشد. زیرا مرد پس از سکس هیچ حس عاشقانه ای به زن ابراز نمی­کند.

هوسرانی مردان از دلایل مهم خیانت زنان

زنان حس قوی در وجودشان دارند که ممکن است به زبان نیاورند. اما به دلیل زن بود‌ن­شان، پیمان شکنی همسرشان را به سرعت متوجه می شوند. مردان بوالهوس که به زن خود توجهی ندارند، نباید انتظار محبت از زن خود را داشته باشند. زنانی که مورد خیانت شوهر قرار می گیرند، یا راه طلاق و جدایی را انتخاب می کنند، یا در صدد انتقام بر می آیند. انتقامی که در نهایت سبب خیانت یک زن شوهردار می شود.

بی توجهی از طرف مرد و توجه او به زنان دیگر نیز یکی از عواملی است که می تواند در خیانت زنان شوهردار دخیل باشد. مسئولیت پذیر نبودن و عدم تعهد مردان به رابطه، بسیار خطرناک است.

عدم انتخاب درست شریک زندگی قبل از ازدواج

متأسفانه بسیاری از ازدواج ها کورکورانه و یا غیر عقلانی و فقط بر پایه احساسات است. این باعث می شود بعد از مدتی در زندگی مشترک که با نقص ها و اشکالات یکدیگر آشنا می شوند. نقص‌هایی که قبل از ازدواج به دلیل عدم مشاوره کارشناسی شده، هیچ شناختی از آن نداشتند. عدم تحقیق کافی و شناخت از روحیات، خلقیات و باورهای هم و عدم شناخت از سلایق و علایق یکدیگر قبل از ازدواج، موجب می شود دو نفر که سنخیتی با هم ندارند، زیر یک سقف حضور یابند.

معمولاً هدف اصلی از ازدواج در قدم اول نیاز شدید جنسی و عاطفی به نظر می رسد. اما بعد از مدتی که مسأله جنسی به یک روند عادی تبدیل می شود، با مسائل و چالش های جدیدی روبه رو شده که توان حل آن را ندارند. این چالش‌ها ممکن است به مشاجره و طلاق عاطفی آن­ها بیانجامد. طلاق عاطفی زوجین از همدیگر، عامل بسیار مهمی برای سوق داده شدن به پیمان شکنی است.

عدم تمکین مالی علت خیانت زنان متأهل

مسأله مالی و تأمین نیازهای یک زن حق اساسی اوست. هرچند این مسأله آن اندزه در خیانت زنان نقش اساسی ندارد. چه بسا زنان شریفی که با وضعیت مالی ضعیف همسرشان کنار می آیند. با این حال هستند زنانی که به دلیل وضعیت نامطلوب امرار معاش به انحراف کشیده می شوند. متأسفانه در مردان و افرادی که درگیر اعتیاد شدید و الکل هستند، احتمال به خیانت کشیده شدن زنان بیشتر است. چراکه زن تکیه­‌گاه محکمی را در کنار خود نمی بیند. دلسردی و نا امیدی او می تواند راهی برای انحراف او شود.

تلویزیون و فضای اجتماعی (ماهواره و شبکه های اجتماعی)

درجریان زندگی امروز، جهان به واسطه وجود شبکه­‌های اجتماعی مختلف و کانال­های متعدد ماهواره­ای، شکل پیچیده­ تری به خود گرفته است. چه بسیار باورهای غلطی که در سریال­ های ماهواره­ ای و شبکه­ های اجتماعی، در مورد عادی بودن مسأله پیمان شکنی، به مردم جهان ارائه می گردد. این برنامه ها سعی دارند به طُرق مختلف، خیانت زنان را امری عادی و طبیعی جلوه دهند.

 متأسفانه تأثیر فضای رسانه بسیار شدید قوی است. اگر شخصی اندیشه مستقل نداشته باشد و افکار و ذهن خود را به دست رسانه ها بسپارد، چه بسا آن­ها سیر زندگی­‌اش را تغییر کند. واقعیت این است که تبلیغات گسترده ای در مورد روابط چندگانه و مسائل غیراخلاقی دیگر به دفعات انجام می ­گیرد. این مسأله‌­ای بسیار خطرناک است. زیرا ممکن است در ذهن و باور افراد نفوذ کرده و آن را برای آن­ها عادی جلوه دهد.

ازدواج تحمیلی

معمولاً ازدواج‌هایی که به صورت تحمیلی صورت می گیرد، ممکن است موجب احساس بی‌ارزشی در فرد شود. علاقه و تمایل شخصی به طرف مقابل بخش اساسی ازدواج است. ازدواج تحمیلی و سنتی در مواردی باعث می شود طرفین ازدواج که به هم علاقه ای ندارند، در وجودشان احساس تنفر و انتقام شکل گیرد. در نتیجه ممکن است برای انتقام گرفتن از دیگران، دست به پیمان شکنی بزنند. هرچند ازدواج های سنتی امروزه کمرنگ شده است اما هنوزهم ازدواج های تحمیلی وجود دارند که ممکن است در خیانت زنان نقش داشته باشند.

ماندن در رابطه قبلی از دلایل خیانت زنان متأهل

برخی از افرادی که ازدواج می کنند، ممکن است از قبل رابطه پنهان و عاشقانه ای با شخص دیگر داشته که به دلایلی نتوانسته اند با هم ازدواج کنند. اکنون پس از سال ها هنوز به هم وابستگی عاطفی و جنسی دارند و پرونده رابطه خود را نبسته اند. البته ناگفته نماید زمانی که به دنبال این هستیم که علت خیانت مردان چیست، با همین گزینه مواجه می شویم.

در پایان لازم است یادآور شویم هیچ انسانی بر روی زمین دوست ندارد مورد خیانت واقع شود. هیچ زنی هم دوست ندارد خائن نامیده شود. مسأله خیانت یک امر فکری، روانی، ذهنی و عاطفی است. درمان آن نیاز به مشاوره­ های کارشناسی و اصولی دارد و لازم است به آن توجه شود، دلیل و دلایل آن کشف شود.

شما چه فکر می کنید؟ به نظر شما علت خیانت زنان چیست؟

به نظر شما با چه راهکارهایی می توان این معضل را در جامعه کمرنگ کرد؟

تماس با مشاوران هما مشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما