علت افسردگی چیست؟

علت افسردگی

آیا تا به حال فکر کرده اید که علت افسردگی بالینی  چیست؟ آیا شما مبتلا به افسردگی هستید یا خیر؟ برای اطلاع از اینکه آیا دچار افسردگی هستید یا نه باید علائم افسردگی و دلایل آن را بدانید. افسردگی می تواند به علت ژنتیک، مصرف مواد مخدر، داروها، شرایط پزشکی و غیره ایجاد شده باشد اما تا زمانی که علت روشنی برای افسردگی پیدا نشود نمی توان درمان مناسبی برای آن پیدا کرد.

افسردگی چیست؟

افسردگی هرگونه رفتار تهاجمی، عصبانیت، گوشه گیری، خشم، بی خوابی، تنفر از خود، ناامیدی، افکار منفی و … است  که فرد آن را در دراز مدت و مداوم احساس می کند و کنترل  انجام امور روزانه را از او می گیرد و باعث کاهش بهره وری فرد می شود. همانطور که ممکن است بعضی بیماری ها زمینه ساز افسردگی شوند افسردگی نیز می تواند زمینه ساز بیماری هایی چون افسردگی جنسی شود.

افسردگی بدون تفکیک جنسیتی و سن و سال برای هرکسی می تواند روی دهد ممکن است همسر شما بعد از به دنیا امدن فرزندتان ویا در حین دوره بارداری دچار افسردگی شود و یا فردی بعد از انجام عمل جراحی احساس نارضایتی از خود داشته باشد و دچار افسردگی بعد از عمل جراحی شود،همینطور ممکن است فرد بعد از ترک مواد مخدر دچار افسردگی بعد از ترک اعتیاد شود و افسردگی های بسیار دیگر که در سایر مقالات سایت به آن پرداخته ایم.

درمان افسردگی در صورتی که افسردگی مزمن و حاد نباشد آسان تر از زمانی است که افسردگی در مراحل بالاتر قرار دارد بهبود پیدا می کند بطوریکه ممکن است فرد با تغییرسبک زندگی بتواند به راحتی و بدون مصرف دارو افسردگی را شکست دهد.

تاثیر افسردگی در بیماری‌ها | همه چیز درباره علت افسردگی

افسردگی علاوه بر مشکلات روحی، مشکلات جسمی را نیز ایجاد یا تشدید می کند. مشکلات و بیماری هایی که به دلیل افسردگی می توانند بدتر شوند، عبارتند از:

 • آرتروز
 • آسم
 • بیماری قلب و عروقی
 • سرطان
 • دیابت
 • چاقی

مهم است که درک کنیم گاهی اوقات احساس ضعف در زندگی طبیعی است و حوادث غم انگیز و ناراحت کننده برای همه اتفاق می افتد. اما، اگر به طور منظم احساس ضعف و ناامیدی می کنید ممکن است افسرده باشید. افسردگی یک بیماری جدی محسوب می شود که بدون درمان مناسب، می تواند بدتر شود. کسانی که به دنبال درمان هستند با کمک گرفتن از یک مشاور افسردگی  و رعایت دستورهای لازم به راحتی می توانید  فقط در طی چند هفته بهبود علائم را مشاهده می کنید. در ادامه به بررسی و توضیح شاخص‌ترین علل افسردگی می‌ پردازیم.

سو استفاده کردن جنسی، جسمی و عاطفی

یکی از اصلی ترین دلایل افسردگی سو استفاده جسمی، جنسی یا عاطفی می تواند افراد را در معرض ابتلا به افسردگی در مراحل بعدی زندگی قرار دهد.

سن بالا

ازمانی که سن افراد بالا می رود و از کار فارغ می شوند و پا به دنیال سالخوردگی می گذارند به دلیل تنها شدن و دروی از فرزندان و یا از دست دادن همسر و یا دوستای قدیمی  بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرند که اصطلاحا به آن افسردگی سالمندان گفته می شود در این شرایط این افراد بیشتر از همه وقت به توجه و رسیدگی نیاز دارند

داروهای خاص

مصرف کردن داروهای خاص مانند: ایزوترتینوئین، داروی ضد ویروس اینترفرون آلفا و کورتیکواستروئیدها از جمله داروهایی هستند که  می توانند باعث افسردگی شوند.

مرگ و از دست دادن عزیزان

غم و اندوه پس از مرگ یا از دست دادن یکی از عزیزان، اگرچه طبیعی است، اما می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد.

علت افسردگی

ژنتیک

ژن و داشتن سابقه خانوادگی افسردگی ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد. اگر سابقه خانوادگی افسردگی یا اختلال خلقی دیگری داشته باشید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی قرار دارید.

رویداد ها و اتفاقات مهم زندگی

رویدادهای مهم و حتی اتفاقات خوب مانند: شروع کار جدید، فارغ التحصیلی حتی ازدواج می تواند منجر به افسردگی شوند. مهاجرت، از دست دادن شغل یا درآمد، طلاق یا بازنشستگی نیز می تواند همین طور باشد. با این حال، سندرم افسردگی بالینی هرگز فقط یک پاسخ “طبیعی” به وقایع استرس زای زندگی نیست. سایر مشکلات شخصی مشکلاتی مانند: انزوای اجتماعی به دلیل سایر بیماری های روانی یا اخراج شدن از خانواده یا گروه اجتماعی، می تواند در بروز افسردگی بالینی موثر باشد.

شرایط پزشکی

شرایط پزشکی برخی شرایط ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. مانند: بیماری های مزمن، بی خوابی، درد مزمن یا اختلال بیش فعالی با کمبود توجه. همچنین، بیماری های جدی گاهی اوقات مسبب به وجود آمدن افسردگی می شوند. در واقع، افسردگی همراه با یک بیماری بزرگ اتفاق می افتد یا ممکن است توسط یک بیماری پزشکی دیگر، ایجاد شود.

مصرف مواد مخدر

تقریباً 30٪ از افراد مبتلا به سو استفاده از مواد مخدر مانند تریاک و حشیش و غیره، نیز دچار افسردگی اساسی یا بالینی می باشند. حتی اگر داروها یا الکل به طور موقت باعث بهبودی افراد شوند، در نهایت افسردگی را تشدید می کنند.

 • ساختار مغز
 • عزت نفس پایین یا انتقاد از خود

یکی از عوامل تحریک کننده افسردگی در برخی از افراد  داشتن عزت نفس پایین است این افراد یا به طور مداوم خود را سرزنش می کنند و یا از خود انتقاد می کنند. این امر سبب می شود تا افراد دچار افسردگی شوند.

سابقه شخصی بیماری روانی

برخی از افراد دارای بیماری های مختلف روانی هستند. این بیماری های روانی سبب به وجود آمدن افسردگی در افراد می شوند.

تست افسردگی | همه چیز درباره علت افسردگی

یک آزمایش واحد برای تشخیص افسردگی وجود ندارد. اما ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند بر اساس علائم و ارزیابی روانشناختی شما، افسردگی را تشخیص دهد و در صورت نیاز معاینه بدنی انجام دهد اما در بیشتر موارد، یک سری سوال از شما پرسیده خواهد شد ازجمله:

 • رفتار و حالات روحی
 • میزان اشتها و  میل
 • الگوی خواب
 • سطح فعالیت ها
 • طرز تفکر 

علت افسردگی

عوارض افسردگی

افسردگی یک بیماری جدی روانی است که احتمال عوارض آن وجود دارد. در صورت عدم درمان، عوارض افسردگی می تواند شامل موارد زیر باشند:

 • افزایش یا کاهش وزن
 • درد جسمی
 • مشکلات مصرف مواد
 • موارد وحشت زدگی
 • مشکلات رابطه
 • ایزوله سازی اجتماعی
 • افکار خودکشی
 • خودزنی

جلوگیری از افسردگی

افسردگی به طور کلی قابل پیشگیری نیست و تشخیص علت آن دشوار است و این بدین معناست که جلوگیری از آن دشوارتر است. اما هنگامی که یک دوره افسردگی را تجربه کردید، ممکن است آمادگی بیشتری در برابر افسردگی داشته باشید. شما می توانید با یادگیری این که چه تغییراتی در شیوه زندگی و درمان ها مفید است، از افسردگی در آینده، جلوگیری کنید. تکنیک هایی که ممکن است در جلوگیری از افسردگی مفید باشند، شامل موارد زیر هستند:

 • ورزش منظم
 • خواب زیاد
 • حفظ درمان ها
 • کاهش استرس
 • ایجاد روابط قوی با دیگران

افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب می تواند همزمان در فرد رخ دهد در حقیقت، تحقیقات نشان داده است که بیش از 70 درصد افراد مبتلا به اختلالات افسردگی، علائم اضطراب را نیز دارند. اگرچه تصور می شود که علت آن ها چیز های مختلفی باشد. افسردگی و اضطراب می تواند چندین علائم مشابه ایجاد کند که می تواند شامل تحریک پذیری، مشکل در حافظه یا تمرکز، مشکل درخواب می شود اما برای کاهش استرس و اضطراب بهتر است که مهارت های کنترل استرس را آموخت.

افسردگی و اضطراب

درمان مشترک افسردگی و اضطراب

این دو بیماری همچنین دارای برخی از درمان های مشترک هستند. اضطراب و افسردگی را می توان با موارد زیر درمان کرد:

 • درمان رفتاری شناختی
 • داروها
 • هیپنوتیزم درمانی

اگر فکر می کنید علائم هر یک از این شرایط یا هر دو را تجربه کرده اید، قرار ملاقات بگذارید و با مشاور خود صحبت کنید. می توانید با آن ها همکاری کنید تا علائم اضطراب و افسردگی همزمان و نحوه درمان آن ها را شناسایی کنید.

علت افسردگی و وسواس فکری عملی (OCD)

وسواس (OCD) نوعی اختلال اضطرابی است. باعث ایجاد افکار، اصرار ها و ترس های ناخواسته و مکرر (وسواس) می شود. این ترس ها باعث می شود که رفتار ها یا تشریفات مکرر (اجباری) را انجام دهید که امیدوارید استرس ناشی از وسواس را کاهش دهد. افرادی که مبتلا به اختلال وسواس فکری هستند مرتباً خود را در یک حلقه وسواس و اجبار می بینند. اگر این رفتار ها را داشته باشید، ممکن است به خاطر آن ها احساس انزوا کنید. این می تواند منجر به کناره گیری از دوستان و موقعیت های اجتماعی شود که می تواند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.

غیر معمول نیست که فرد مبتلا به OCD دچار افسردگی نیز می شود. داشتن یک اختلال اضطرابی می تواند شانس شما را برای داشتن بیماری دیگر افزایش دهد. تا 80 درصد مبتلایان به OCD، افسردگی اساسی دارند.

افسردگی همراه با روان پریشی

برخی از افراد مبتلا به افسردگی اساسی نیز ممکن است علائم اختلال روانی دیگری به نام روان پریشی را داشته باشند. وقتی این دو شرایط با هم اتفاق می افتد، به عنوان روان پریشی افسردگی شناخته می شود. روان پریشی افسردگی باعث می شود مردم چیزهایی را که واقعی نیستند ببینند، بشنوند، باور کنند یا بو کنند. افراد مبتلا ممکن است احساس غم، ناامیدی و تحریک پذیری نیز داشته باشند. ترکیب این دو شرایط به شدت خطرناک است. به این دلیل شخصی که دچار روان پریشی شده است ممکن است دچار توهماتی شود که منجربه فکر خودکشی و یا خطرات غیرمعمول شود.

تحقیقات ارتباط بین مصرف الکل و افسردگی را ثابت کرده است. افرادی که دچار افسردگی هستند بیشتر از الکل استفاده می کنند. مصرف مداوم الکل می تواند علائم افسردگی را بدتر کند و افرادی که دچار افسردگی هستند بیشتر به الکل وابسته می شوند. افسردگی اختلالی است که اگر جدی گرفته نشود و تمام مراحل درمان آن به درستی سپری نشود امکان بازگشت دارد،اما اگر به موقع تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان است، شما می توانید با خوردن غذاهای مناسب برای افسردگی ، ورزش و ترک عادات مضر گذشته سلامتی خود را به دست بیاورید.

هما مشاور

مشاوره افسردگی یکی از اولین قدم‌های مسیر درمان افسردگی می‌باشد و با ارائه راهکارهای تعیین شده برای هر فرد این مسیر به درستی انتخاب می‌شود. هما مشاور با بهره گیری از مشاوران با تجربه‌ی خود همراه تمامی عزیزان خواهد بود.

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور