علائم اعتیاد به پورنوگرافی چیست و چه درمانی دارد؟

علائم اعتیاد به پورنوگرافی چیست و چه درمانی دارد؟

اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟ شاید این عبارت برای بسیاری از سالمندان خانواده‌ها واژه‌ای بیگانه و جدید باشد. در صورتیکه بسیاری از جوانان با آن زندگی می کنند!  فرهنگ‌های اشتباه رایج در دنیای امروز، قبح موضوعات جنسی را به شدت شکسته و همراه با خود، واژگانی جدید خلق کرده است! پورنوگرافی صنعتی کثیف است که عهده‌دار تولید محتوای صوتی و تصویری مستهجن، در مورد روابط جنسی است. آزار دادن شریک جنسی در طول رابطه و عدم کنترل میل جنسی،از علائم اعتیاد به پورنورگرافی است. روان‌درمانی و دارو درمانی از راههای درمان اعتیاد به پورنوگرافی است. این ناهنجاری زمانی ایجاد می‌شود که فرد، آلودۀ تماشای فلیم‌های مستهجن شده و نمی تواند از آن دست بکشد. تماشای این ویدئوها، افراد را از مسیر درست برطرف نمودن نیازهای جنسی منحرف می کند. هدف صنعت پورنوگرافی، ایجاد وابستگی در افراد تماشاچی و گرفتار نمودن آنان در دام اعتیاد به صحنه های مستهجن است. متأسفانه اعتیاد به تماشای صحنه های مستهجن، همچون اعتیاد به مواد مخدر و با ایجاد عوارض مشابه زندگی فرد را به تباهی و خواهد کشید.

روانشناسی اعتیاد به پورن

جالب است بدانید در حالتی که به تماشای فیلم‌ پورن می پردازید، با زمانی که در حال استعمال دخانیات می هستید، سیستم عصبی مغز شما یکسان برخورد می کند. چرا که لذت حاصل از تماشای اینگونه ویدئوها، دقیقاً همان بخشی از مغز را مورد هدف قرار می‌دهد که حس نئشگی حاصل از مواد مخدر! آمارها نشان می‌دهد افرادی که محتوای پورن تماشا می کنند، بیش از سایرین در خطر ورود به روابط جنسی خطرناک هستند. همچنین آن‌ها انگیزۀ بیشتری برای شرکت در سکس‌های گروهی دارند. سادیسم و یا آزار دادان شریک جنسی در طول رابطه، مازوخیسم و یا لذت آزار دیدن و حتی رابطه جنسی با حیوانات نیز در این افراد بیشتر دیده می شود. همۀ این ها از پیامدهای تماشای فیلم پورن است که گریبانِ شریک جنسی فرد معتاد به پورن را می‌گیرد!

اعتیاد جنسی زمانی شکل می گیرد که فرد کنترل میل جنسی خود را از دست داده و در کژ رفتاری‌های جنسی خود، بدون اینکه میل طبیعی به آن ها داشته باشد، افراط می کند. برای مثال، بیش از حد خود ارضایی می کند، آمیزش جنسی می کند و یا ویدئوهای مستهجن تماشا می‌کند. از این رو، عدم تعادل در رفتارهای جنسی، منجر به شکل‌گیری اعتیاد در فرد می‌شود. هرزه‌نگاری و یا همان پورنوگرافی، در پنج مرحله کلی شما را به خود وابسته می سازد. طوری که از دنیای واقعی فاصله گرفته و در دنیای تخیلی تصاویر پورن غرق می شوید.

مراحل مختلف اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است؟

1- مرحله اولِ اعتیاد به ویدئوهای پورن

در این مرحله که اغلب با عنوان مواجهه شناخته می شود، فرد به طور تصادفی و یا عمدی، با ویدئوهای پورن آشنا می شود. از آنجایی که در اینگونه سایت ها محافظتی برای عدم ورود افراد نا نابالغ وجود ندارد و نظارت والدین نیز نسبت به گذشته کاهش یافته، دسترسی کودکان و نوجوانان نیز به این نوع تصاویر فراهم است. این طور که آمارها نشان می‌دهد، بیشتر افرادی که به تماشای ویدئوهای پورن معتاد می شوند، از سنین کودکی تماشاچی بوده‌اند!

2- مرحله دوم، جرقه های آغاز اعتیاد به پورنوگرافی

در این مرحله از اعتیاد، فرد توانایی کنترل میل جنسی خود را از دست می دهد. او در موقعیتی قرار می گیرد که ناگریز و از روی اجبار، به سمت فیلم های پورن می رود. جرقه‌های آغاز اعتیاد در این مرحله ایجاد می شود.

3- مرحله سوم

زمانی که فرد برای تجربه مجددِ حسِ روزهای اول، به فیلم های پورن تنوع می بخشد، وارد مرحله سوم اعتیاد به پورنوگرافی شده است. درست مانند حس نئشگی در استفاده از مواد مخدر، این مرحله نیز برای تأثیر بهتر و تحریک بیشتر، نیاز به افزایش دوز دارد. از این رو، فرد در شروع اعتیاد، چندین فیلم متنوع را انتخاب می کند تا بلأخره، با یکی از آن‌ها با کیفیت بهتری تحریک شود.

4- مرحله چهارم

ورود افراد به مرحله چهارم اعتیاد پورنوگرافی، زمانی رخ می دهد که او دیگر هیچ حساسیتی به چنین ویدئوهایی ندارد. هیجان روزهای اول را از دست داده و صحنه‌های مستهجن دیگر برای او لذت بخش نیست. حتی تنوع بیش از حد ویدئوها نیز نمی‌تواند منجر به تحریک وی شود.

5- مرحله پنجم

در این مرحله، فرد معتاد تلاش می‌کند تا صحنه‌های مستهجن دیده شده را به نمود واقعی تبدیل کند؛ دقیقاً با اجرای همان رفتارهای تحریک آمیز و همان جنس رابطه‌ها. اما مشکل اینجاست که در دنیای پورن، بیش از حدّ واقعی بزرگنمایی می‌شود و فرد نمی تواند نتیجه مورد انتظار خود را به دست آورد. بیشتر افراد در این مرحله سرنوشت خود را رقم می زنند. یا روز به روز در منجلاب اعتیاد فیلم پورن غرق می شوند و یا به دنبال راهی برای درمان و ترک اعتیاد خود می گردند.

اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است؟

 

علائم اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

در یک نگاه کلی، نمی توان تمام تماشاچیان پورنوگرافی را معتاد قلمداد کرد. گروه خاصی از تماشاچیان به اعتیاد دچار می شوند که عموماً رفتارهای خاص از خود بروز می دهند. در صورتی که برخی از اینگونه رفتارهای جنسی نادرست در حالت روحی و رفتاری شما نمود پیدا کرده است، نباید نسبت به آن بی تفاوت باشید. چرا که احتمال اعتیاد به پورن در شما شدت گرفته است. برخی از این رفتارها عبارتند از:

 1.  نمی‌توانید میل جنسی خود را کنترل کنید و در صورت حسّ گناه، باز در این رفتار ناسالم اصرار می کنید.
 2. وقت، هزینه و انرژی زیادی را صرف این ویدئوها می‌کنید. تا حدی که در تعاملات اجتماعی خود دچار اختلال شده‌اید.
 3. حتی اگر دیدن ویدئوهای پورنوگرافی مساوی با چشم پوشی به برخی مسئولیت‌های فردی و یا شغلی باشد، آن را کنار نمی‌گذارید.
 4. کنترل زمان و تعداد فیلم‌ها از دستتان خارج شده است.
 5. این رفتار را از زندگی مجردی به زندگی مشترک منتقل کرده‌اید.
 6. به شریک جنسی خود اصرار می‌کنید تا محتوای پورنوگرافی تماشا کند. حتی اگر به دیدن آن رغبتی نداشته باشد.
 7. اگر ویدئوی پورن نبینید تحریک نمی شوید. بنابراین، پیش از آغاز رابطه زناشویی و یا در طول آن نیز به دیدن فیلم‌های پورن مشغول می‌شوید.
 8. اگر تنها راه مقابله در برابر استرس های زندگی را در تماشای اینگونه ویدئوها می‌دانید، به آن معتاد شده‌اید.

علائم اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

 

علل گرایش و اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

علت گرایش به ویدئوهای مستهجن، در افرادِ مختلف متفاوت است. از این رو، به طور دقیق نمی‌توان گفت چرا به تماشای چنین ویدئوهایی روی می آورند. اما آنچه که مسلم است این است که در ابتدای مسیر، فیلم های پورن به نظرتان جذاب و سرگرم کننده بوده اند. اما با گذر زمان، بدون آنکه احساس خطر کنید، در تماشای این فیلم‌ها حریص و معتاد شده‌اید. عموماً همه افرادی که محتوای پورنوگرافی می بینند به آن معتاد نمی شوند. تنها درصدی از افراد هستند که بنابر چند دلیل مهم، به ورطه اعتیاد کشانده می شوند.

1- گول خوردن مغز از دلایل اعتیاد به پورنوگرافی

یکی از دلایلی که شما را در مسیر اعتیاد به هرزه‌نگاری قرار می دهد، فریب مغزتان است. برای برخی افراد، لذت تماشای رابطۀ جنسی، بیش از تجربه آن است. به خصوص در فیلم های سوپر که روابط جنسی به صورت دروغین و تخیلی نمایش داده می شود. شما با تماشای آن، می توانید در چند دقیقه روابط جنسی متنوع با افراد مختلف را تجربه کنید ببینید که شاید بسیار جذاب‌تر و متنوع‌تر از روابط جنسی واقعی باشد. متأسفانه در این حالت مغز فریب می خورد و تصور می کند که به تمام این روابط دسترسی دارد. بنابراین، با ترشح دوپامین بیشتر، حس لذت را برای چندین ساعت در شما پایدار می‌دارد.

2- عدم دسترسی به روابط جنسی سالم

یکی دیگر از عواملی که منجر به گرایش به پورنوگرافی می شود، اختلالاتی مانند کمبود اعتماد به نفس و یا عزت نفس در شماست. زمانی که از اعتماد به نفس مطلوبی برخوردار نباشید، تلاش می کنید با تماشای ویدئوهای مستهجن، خود را در موقعیت های پورن استارها تصور کنید تا آرزوهای جنسی خود را محقق سازید و بدین ترتیب، کمبودهای خود را جبران کنید. همچنین، به دلیل آنکه خود را در به دست آوردن رابطه جنسی طبیعی موفق نمی دانید، ترجیح می دهید بدون دردسر و از طریق این نوع فیلم‌ها ارضا شوید.

3- فشارهای روانی از علل اعتیاد به پورنوگرافی

احساسات منفی، اضطراب و استرس های محیط شغلی و یا خانوادگی از عوامل سوق دهنده به سمت پورنوگرافی هستند. ممکن است زمانی که در معرض فشارهای روانی قرار می گیرید، برای تجربه احساس بهتر و رهایی از احساسات منفی، به تماشای ویدئوهای مستهجن روی آورید. زیرا از این طریق احساس آرامش دارید. درست شبیه زمانی که افراد معتاد به مواد مخدر، با مصرف ماده اعتیاد آور، احساس آرامش بیشتری داشته و دغدغه های فکری خود را فراموش می کنند.

علل گرایش و اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

 

راه درمان اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

خوشبختانه وابستگی و اعتیاد به پورنوگرافی، درمان‌پذیر است. راهکارهای درمانی مختلفی برای پایان بخشیدن به این حالات وجود دارد. شما می‌توانید راهکارها را در ترکیب با یکدیگر و یا به صورت مجزا به کار ببرید. اما ترک این کژ رفتاری به تنهایی و بدون یک پشتیبان دشوار است. حضور یک مشاور و درمانگر در این راه بسیار مؤثر است.

1- روان درمانی

زمانی که علائم اعتیاد پورنوگرافی را در خود کشف کردید، بهتر است در قدم اول به یک متخصص روانشناس مراجعه کنید. به این ترتیب، وضعیت سلامتی ذهن و روان شما مورد بررسی قرار گیرد. چرا که ممکن است علت اعتیاد شما در اختلالاتی نظیر افسردگی، وسواس فکری و یا اضطراب نهفته باشد. برنامۀ درمانی که مشاورهای بالینی به شما ارائه می دهند، می تواند به کنترل محرک، وسوسه ها و افکاری که منجر به گرایش به ویدئوهای مستهجن می شود بینجامید تا اعتیاد شما را درمان کند.

راه درمان اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

2- دارو درمانی

اساساً اعتیاد به پورن در طول جلسات روان درمانی و با گفتگو و مشاوره درمان می شود. اما در مواردی نیز تجویز دارو می تواند در پیشروی مراحل درمان مؤثر باشد. داروهایی که به کاهش میل جنسی کمک می کنند می تواند به شما در ترک و درمان اعتیاد کمک کند.

درمان اعتیاد به پورنوگرافی با دارو

 

3- گروه درمانی

یکی دیگر از روش های مؤثر، شرکت در جلساتی است که اعضای آن در گذشته از این اعتیاد رنج می برده‌اند. حضور شما در این جلسات کمک می کند تا انگیزه بیشتری برای درمان بیابید و به مسیر درمان و ترک امیدوار باشید.

چند توصیه مهم در زمان درمان اعتیاد به پورنوگرافی

 در کنار روش‌های درمانی علمی و مداخلات روانشناسی، بد نیست خودتان نیز برای درمان هر چه سریع تر این اختلال کمک کنید. در وهله اول، علت ترک را به طور واضح مشخص کنید. این که چرا تصمیم دارید به این کژرفتاری پایان دهید؟ انتظار دارید با ترک آن چه تغییرات مثبتی در زندگی‌تان به وجود آید؟ زمانی که انگیزه ترک را شناسایی کردید، برای این عادت، یک جایگزین سالم انتخاب کنید.

 • مطالعه کنید و یا یک مهارت جدید یادبگیرید.
 • ابزارهای تحریک کننده را کنار بگذارید.
 • تمام راه های مرتبط به فیلم های پورن را ببندید.
 • برای مدتی دسترسی خود را به اینترنت قطع کنید.
 • به سلامت جسمانی خود نیز توجه کنید؛ برای مثال خوب بخوابید و مواد غذایی سالم را در سبد غذایی خود بگذارید.
 • برای تخلیه انرژی ورزش کنید.
 • برای کسب آرامش بیشتر و آرام کرن ذهن و روان خود، از ورزش‌هایی نظیر مدیتیشن و یا یوگا کمک بگیرید.
 • سعی کنید در خانه تنها نباشید.
 • با دوستان خود معاشرت کنید و خود را از موقعیت‌هایی که در آن به تماشای تصاویر و عکس‌های مستهجن می‌پرداختید دور نگه دارید.

چند توصیه مهم در زمان درمان اعتیاد به پورنوگرافی

 

نتیجه گیری

زمانی که هرگونه عادت و رفتار اعتیاد گونه درمان نشود، به یک نیرو قدرتمند و مخرب تبدیل می گردد که می تواند تمام ابعاد زندگی شما را نابود کند. اعتیاد به پورن به طور قابل توجهی منجر به کاهش کیفیت روابط جنسی، کاهش رضایت جنسی و کاهش اعتماد به نفس در شما می شود. این اعتیاد در مراحل بعدی می تواند زندگی شغلی شما را نیز دگرگون بسازد. بنابراین در صورت ادامه یافتن آن می بایست مشکلات شغلی و مالی را به مجموعه مشکلات خود اضافه کنید. از این رو تصویه می کنیم این نوع اعتیاد را جدی بگیرید و به فکر درمان آن باشید.

 

تماس با مشاوران همامشاور

 

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]
Summary
علائم اعتیاد به پورنوگرافی چیست و چه درمانی دارد؟
Article Name
علائم اعتیاد به پورنوگرافی چیست و چه درمانی دارد؟
Description
آزار دادن شریک جنسی در طول رابطه و عدم کنترل میل جنسی،از علائم اعتیاد به پورنورگرافی است.روان‌درمانی و دارو درمانی از راههای درمان اعتیاد به پورنوگرافی است.
Author
Publisher Name
همامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما