میتونم کمکتون کنم؟

طلاق غیابی چیست و چه راههایی دارد؟

طلاق غیابی چیست و چه راههایی دارد؟

طلاق غیابی! عبارتی که ممکن است بارها شنیده باشیم و هر یک از ما ذهنیتی در مورد آن داشته باشید. در این مقاله توضیح کاملی در مورد این موضوع که طلاق غیابی چیست ارائه شده است. همچنین راههای دادخواست آن از طرف زن و مرد آن بیان شده است.

طلاق غیابی چیست؟

علاقه، دوست داشتن و عشق زن و مرد را به هم پیوند می دهد. پیوندی که آن ها را ملزم می کند تا سال ها در کنار یکدیگر زندگی کنند. در بسیاری از موارد، به هر دلیلی این کنار هم بودن ها از بین می رود. مواردی مانند دور شدن همسر از خانه برای کار، مسافرت، دوری به دلیل اعتیاد و غیره. دور شدن هایی که برگشتی ندارد. یا این بازگشت به خانه بسیار دیر به دیر انجام می شود. در این صورت طرف مقابل از این نحوۀ زندگی خسته شده و به ستوه می آید. ممکن است کم کم فکر جدایی در ذهنش خطور کند؛ جدایی از نوع «طلاق غیابی»! بنابراین، در صورت پیدا نشدن همسر و مکان او، امکان این نوع طلاق وجود دارد. در این شرایط، جلسه دادگاه بدون حضور یکی از طرفین (زن یا شوهر) برگزار می شود.

زن یا شوهری که رأی چنین طلاقی علیه او صادر شده است، حق اعتراض دارند. اما باید ظرف مدت 20 روز اعتراض خود را ارائه دهند. برای واخواهی یا اعتراض و رسیدگی مجدد، باید به شعبه مربوطه مراجعه شود.

طلاق غیابی چه راههایی دارد؟

 

راههاي دادخواست طلاق غيابي چیست؟

دادخواست طلاق غیابی از طرف زن

اینکه طلاق غیابی از طرف زن چگونه است و چقدر طول می کشد، بستگی به شرایط دارد. دادخواست طلاق غیابی از طرف زن، باید همراه با دلیل باشد. وجود شاهد نیز می تواند به سرعت روند طلاق کمک کند.

در صورت چهار سال مجهول المکان بودن شوهر، زن می تواند درخواست طلاق غیابی دهد. برای این کار باید به دادگاه خانواده مراجعه کند و دادخواست خود را ارائه دهد. بررسی هایی برای پیدا کردن مکان شوهر انجام می شود. مثل اقدام از طریق روزنامه های کثیرالانتشا؛ یعنی چاپ آگهی. در این صورت، سه بار متوالی و هر ماه یکبار، باید یک آگهی چاپ شود. اگر از طریق چاپ آگهی افرادی پیدا شوند که از فرد مجهول (شوهر) خبر داشته باشند، به دادگاه دعوت می شوند. در این صورت این امکان وجود دارد که دادگاه اطلاعاتی از شرایط فرد مجهول به دست آورد. گاهی شرایطی پیش می آید که فرد دعوت شده به دادگاه، اطلاعی راجع به شخص مجهول نمی‌دهد. در این شرایط، دادگاه با هزینه فرد مدعو، مجدداً یک آگهی در روزنامه کثیرالانتشار چاپ خواهد کرد. اگر بعد از گذشت یک سال از تاریخ انتشار اولین آگهی، زنده بودن شوهر غایب ثابت نشود، دادگاه حکم طلاق صادر می کند. در این صورت طلاق غیابی از طرف زن، حدّأقل پنج سال طول می کشد.

در صورتی که زن در خارج از کشور باشد و ادعا کند که همسرش مدت‌ها از او دور است و از مکان او خبر ندارد، می تواند درخواست طلاق غیابی دهد. در صورت می بایست یک وکیل ایرانی انتخاب کند. مراحل و راههای طلاق غیابی نیز باید در ایران طی شود.

یکی دیگر از روشهای طلاق غيابي برای زنان، سختی و تگنا در زندگی مشترک است. چنانچه زندگی مشترک زن با شوهرش همراه با سختی و تگنا یا به اصطلاح عسر و حرج باشد، امکان تقاضای طلاق وجود دارد. اگر عسر و حرج در دادگاه ثابت شود، دادگاه می تواند شوهر را مجبور کند که زن را طلاق دهد. چنانچه شوهر نپذیرفت، زن با اجازه دادگاه می تواند طلاق بگیرد.

توضیحات: منظور از عسر و حرج تنها سختی های اقتصادی نیست. اعتیاد شوهر به موادّ مخدر، بد اخلاقی ها و آزارهای مداوم نیز جزء آن محسوب می شود. محکومیت شوهر به حبس، پنج سال یا بیشتر از آن، می تواند با مشکلات اقتصادی توأم شود. بنابراین، چنین حبس هایی نیز جزء عسر و حرج محسوب می شوند.

طلاق غیابی زن از مرد چگونه است و راه های آن چیست

 

راههای دادخواست طلاق غیابی از طرف مرد

در صورتی که زن مجهول المکان شود، مرد می تواند به دادگاه رفته و درخواست طلاق غیابی دهد. اگر بعد از بررسی های لازم و جستجو برای پیدا کردن زن، مکان او یافت نشود، مرد می تواند زنش را طلاق دهد. حتی اگر در زمان عقد، حقّ طلاق به زن داده شده باشد. به طور کلی حق طلاق با مرد است. برای ارائه دادخواست طلاق غیابی، مرد دلیل نمی خواهد. به طور کلی، مرد می تواند بدون حضور زن، او را طلاق دهد. اما جاری شدن صیغه طلاق و ثبت طلاق غیابی مستلزم حضور زن و همچنین پرداخت حقوق مالی او (نفقه، مهریه، اجرت المثل) است.

راههای دادخواست طلاق غیابی از طرف مرد چیست؟

 

ابطال طلاق غیابی

همانند طلاق توافقی، امکان باطل شدن طلاق غیابی نیز وجود دارد. اگر حکم طلاق غیابی صادر شود، اما در ایام عده، مرد از طلاق دادن همسرش پشیمان شود و بخواهد به زندگی مشترکش برگردد، این امکان وجود دارد. در این صورت طلاق، رجعی محسوب می شود و حکم طلاق غیابی باطل خواهد شد.

منظور از طلاق رجعی این است که بعد از جدا شدن زن و مرد، تا زمانیکه زن در دوران عده به سر می برد، مرد مجاز است بدون نکاح مجدد، به زنش رجوع کند.

 

ازدواج مجدد زن پس از طلاق غیابی

مدت عده در طلاق غیابی نیز مانند دیگر طلاق هاست. به طور کلی، بعد از صادر شدن حکم طلاق، زن باید عده نگه دارد؛ یعنی به مدت چهار ماه و ده روز از ازدواج مجدد خودداری کند. پس از ثبت طلاق غیابی و سپری شدن دوران عده، زن می تواند بدون اجازه پدر یا جدّ پدری، دوباره ازدواج کند. اگر طلاق در دوران عقد ثبت شود و دختر باکره باشد نیز این حالت صادق است. یعنی می تواند بدون اجازه پدر به عقد مرد دیگری در آید و مجدداً ازدواج کند.

در صورتی که شوهرِ غایب در حین دوران عده بازگردد، امکان ادامه دادن زندگی مشترک و زناشویی وجود دارد. اما اگر این دوران سپری شده باشد، حق بازگشت به زندگی مشترک قبلی از مرد سلب می شود.

 

سپری شدن دوران عده در طلاق غیابی

 

 

 

تماس با مشاوران هما مشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
طلاق غیابی چیست و چه راههایی دارد؟
Article Name
طلاق غیابی چیست و چه راههایی دارد؟
Description
طلاق غیابی چیست؟ در صورت غیبت طولانی، عدم حضور و ناشناس بودن مکان همسر، می توان اقدام به طلاق غیابی کرد. راههای طلاق غیابی برای زن و مرد کمی متفاوت است.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما