طلاق توافقی چیست و چقدر طول می کشد؟

طلاق توافقی چیست و چقدر طول می کشد؟

طلاق واژه‌ای آشنا که متأسفانه آمار آن، این روزها بیش از گذشته شده است. طلاق انواع مختلفی دارد. نوعی از طلاق که در آن زوجین برای جدا شدن، با یکدیگر به توافق می رسند «طلاق توافقی» نامیده می‌شود. انجام کارهای اداری و ثبت این نوع طلاق معمولاً 15 روز تا یک ماه طول می‌کشد. تکلیف حضانت فرزندان بسته به سن آن‌ها، متفاوت است. اگر پسر کمتر از 15 و دختر کمتر از 9 سال داشته باشد، حضانت بر اساس تفاهم پدر و مادرشان تعیین می‌شود. اگر سن فرزندان بیشتر از سنین مذکور باشد، حق انتخاب با خودشان خواهد بود. هزینه طلاق شامل هزینه ثبت مدارک و دادخواست در سامانه ثنا و هزینه مراجعه به مراکز حل اختلاف است.

طلاق توافقی چیست؟

نوعی از طلاق که در آن زوجین برای جدا شدن از هم توافق دارند، طلاق توافقی نامیده می شود. این واژه در ایران، اولین بار در سال 1371 مطرح شد؛ طی آن عنوان شد که زن و شوهر می‌توانند با رسیدن به توافقاتی، از هم جدا شوند. متأسفانه، این نوع طلاق به حدی در جامعه شایع شد که در سال 1391 یک بار دیگر در مجلس طرح شد. قانون جدید طلاق توافقي در سال 1391 با هدف حمایت از خانواده مطرح و در قانون گنجانده شد تا بدین ترتیب مراتب آن به صورت قانونی پیش رود.

آنچه که در این نوع طلاق مهم است، توافق کامل زن و مرد در تمام مسائل مالی و غیر مالی است.

مراحل پیش از درخواست طلاق توافقی را بدانید

پیش از درخواست طلاق توافقی، لازم است مراحلی طی شود. این مراحل شامل به تفاهم رسیدن زن و شوهر بر سر موضوعاتی است که در ادامه عنوان شده است.

1- مهریه در طلاق توافقی

توافق زن و شوهر بر سر مهریه معمولاً اولین موردی است که بین آن ها مطرح می شود. در این مورد لازم است آن‌ها به طور کامل با هم به تفاهم و توافق برسند. این مرحله بسته به نظر یکی از طرفین و قبول طرف دیگر انجام می شود. مثلاً زن حاضر می‌شود برای جدایی سریع‌تر، تمام یا نیمی از مهریه خود را ببخشد. یا مرد شرط می کند در صورت پرداخت مهریه، آن را به صورت اقساط بپردازد. به هر حال، یکی از روش‌های طلاق دادن زن بدون مهریه، توافق در این مورد است.

2- پرداخت یا عدم پرداخت نفقه

نفقه به معنای برطرف کردن تمام نیازهای متعارف مادی زن است. نیازهایی مثل مسکن، پوشاک، لوازم منزل، غذا، دارو و درمان. اگر زن در طول زندگی با شوهرش، نفقه ای دریافت نکرده باشد، می‌تواند هنگام طلاق، در خواست نفقه کند. ممکن است شوهر به دلیل ناتوانی مالی یا هر دلیل دیگری، نتواند یا نخواهد نفقه بپردازد. جدایی توافقی این فرصت را فراهم می‌کند تا زن و مرد در این زمینه به تفاهم برسند و یک مرحله از کار خود را پیش ببرند.

گاه آگاهی از بحران‌های بعد از طلاق و آسیب های اقتصادی ناشی از آن، برخی از زوجین را از جدا شدن منصرف می‌کند.

3- طلاق توافقی و جهیزیه

جهت تعیین تکلیف و مشخص شدن وضعیت اموال منزل که در نهایت به زن برسد یا شوهر، باید به تفاهم رسید. جهیزیه اموالی است که عروس در زمان رفتن به خانه بخت، با خود می برد. معمولاً خانواده عروس لیستی از جهیزیه خریداری شده را تهیه کرده و بعد از چیدمان، آن را به امضای داماد می رسانند. به این لیست، سیاهه جهیزیه می گویند. اگر وضعیت جهزیه برای طلاق مشخص شد که هیچ. در غیر این صورت، عروس می تواند بر اساس سیاهه جهزیه که به امضای داماد نیز رسیده بود، برای بردن اموال مربوط به خود اقدام کند.

توافق زن و مرد برای طلاق توافقی

4- شرایط باردار بودن یا نبودن زن برای طلاق توافقي

اگر زن حامله باشد، امکان جدایی توافقی وجود دارد. نکته این است که حاملگی او باید تأیید گردد تا بعد از به دنیا آمدن بچه، نام پدر و مادر در شناسنامه فرزند ثبت شود.

اگر زن اقرار کند حامله نیست، لازم است گواهی عدم بارداری به دادگاه ارائه دهد.

اگر زن مدعی باشد که با همسرش نزدیکی نداشته، باید گواهی سلامت بکارت (آزمایش بکارت) ارائه دهد. این گواهی معمولاً توسط پزشکی قانونی صادر می‌شود. در این مورد انجام آزمایش عدم بارداری برای طلاق لازم است.

5- نگهداری و نفقه فرزندان

حکمی که دادگاه برای نگهداری فرزندان صادر می کند، مطابق آنچه است که زن و مرد بر سر آن به تفاهم رسیده اند. مثلاً زن و مرد تصمیم گرفته اند که بعد از جدایی، حضانت پسرشان بر عهده پدر باشد.

نفقه فرزندان بحثی جدا از نگهداری و حضانت است. پرداخت نفقه فرزندان (خوراک، پوشاک و …) بر عهده پدرشان است. حتی اگر توافق کرده باشند که مادر حضانت آن ها را عهده دار شود.

سؤالات مشاوره طلاق توافقی نیز حول همین موضوعاتی است که در بالا ذکر شد. با همۀ مواردی که در بالا ذکر شد، به نظر می‌رسد در این نوع از جدایی، نحوۀ مدیریت زندگی بعد از طلاق، کمی بهتر باشد. با این حال، پیشنهاد می‌‌شود است قبل از اقدام برای جدایی، اطلاعاتی از عوارض و فواید طلاق توافقی کسب کنید.

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

انجام کارهای اداری و ثبت این نوع طلاق معمولاً آنچنان طول نمی‌کشد. زیرا قبل از اقدام برای جدایی، توافقات لازم بین زن و شوهر انجام شده و نیاز به رسیدگی و بررسی های طولانی مدت در دادگاه نیست. به همین دلیل، از این شیوۀ جدایی زوجین گاه با عنوان طلاق فوری نیز یاد می شود. با این حال، در شهرهای مختلف، این مدت زمان متغیر است. علاوه بر این، مجتمع های قضایی و شعبه های مختلف نیز هر کدام روند خاص خود را دارند.

روند طلاق توافقي در تهران از اولین مراحل یعنی ثبت دادخواست تا مرحلۀ آخر یعنی صدور رأی، حدود یک هفته و گاهی اوقات 3 تا 4 روز توسط وکیل انجام می شود. دادخواست طلاق در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می‌شود. منظور از صدور رأی، گواهی عدم سازش است. با این حال، مواردی وجود دارد که روند ثبت در طلاق یک روز و طی چند ساعت نیز اتفاق افتاده است.

اطلاعاتی در مورد مدت زمان طلاق توافقی

  • معمولاً از بیست و پنجم هر ماه تا اول ماه بعد، شعبه‌های قضایی باید آماری از کارهایی که انجام داده اند ارائه کنند. بنابراین، در این چند روز هر دادخواستی که برای ثبت به دست‌شان برسد، به ارجاع منتهی نمی‌شود. ارجاع پرونده به بعد از این مدت (یعنی بیست و پنجم تا اول ماه) موکول می شود.
  • برخی از شعبه‌های خانواده، از دفترخانه‌ای که وکالت طلاق را اخذ کرده است، استعلام می گیرند. این استعلام برای تعیین صحت پرونده و مدت زمان اعتبار آن است. این کار بیشتر در شعبه های خانواده تهران انجام می شود. پس در این شعبه ها، زمانی برای استعلام سپری می‌شود.
  • اگر وکالت طلاق ناقص باشد، طلاق توافقی طول خواهد کشید. مثلاً اگر در وکالت نامه طلاق عبارت “زن از شوهر در وکالت در طلاق در اسقاط حق تجدید نظر و فرجام خواهی را ندارد” وجود نداشته باشد، صدور رأی نهایی طول خواهد کشید. در این صورت امکان ثبت طلاق تا 44 روز آینده وجود نخواهد داشت!

طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

 

قانون جدید طلاق توافقی چیست؟

قانون جدید طلاق توافقی می‌گوید: همه مراجعه کنندگانی که درخواست این نوع جدایی را دارند، باید نزد مشاور رفته و یک دوره مشاوره داشته باشند. این قانونِ جدید، جهت حمایت از خانواده‌ها و امید به سازش مجدد زن و مرد گذاشته شده است. سازشی که می تواند از برخی ناهنجاری‌ها مانند افسردگی بعد از طلاق جلوگیری کند. مراجعه به مشاور و صحبت با او، می‌بایست طی چند جلسه انجام شود. در صورتی که یکی از زن و مرد یا هر دو دارای اختلالات رفتاری و روانی باشند، طیّ این جلسات مشخص می‌شود. در این صورت، نیاز به جلسات بیشتری برای مشاوره خواهد بود.

مدارک لازم برای طلاق توافقی چیست؟

  • کارت ملی
  • شناسنامه
  • عقدنامه یا سند ازدواج

مراحل انجام طلاق توافقی

انجام مراحل بدون وکیل

روش اول: در این روش زوجین باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند. مدارک لازم برای طلاق را همراه داشته باشید. در این دفاتر خدماتی، متن دادخواست طلاق به صورت آماده وجود دارد. لازم نیست تمام توافق های خود را در این متن آماده بگنجانید. توافقات کامل خود را می توانید در دادگاه به قاضی ارائه دهید. همچنین می توانید در زمان مشاوره، آن را به مشاورتان نیز ارائه دهید. سپس باید منتظر فراخوان از جانب دادگاه باشند.

روش دوم، ثبت دادخواست در سامانه قضایی ثنا می‌باشد. کافیست زوجین اطلاعات خود را (مثل اطلاعات شناسنامه و عقدنامه) در سامانه به ثبت برسانند تا محل دادگاه، بر اساس آدرس محل سکونت مشخص شود.

راه های طلاق توافقی در تهران نیز به همین روش‌های گفته شده می‌باشد و در روند ثبت دادخواست در شهرهای دیگر نیز تفاوتی دیده نمی‌شود.

انجام مراحل توسط وکیل

 در اولین قدم، لازم است وکیل توافقات شما را صورت جلسه کند. این توفقات باید همه جنبه های لازم مالی و غیر مالی را شامل شود (مثل آنچه که در بالا گفته شد). یک نمونه از صورت جلسه باید به زن و مرد نیز داده شود. سپس دادخواست طلاق توافقی را باید به شعبه مورد نظر ارائه دهد. پس از ارجاع به دادگاه، باید جزئیات کامل توافقات زوجین را در دادگاه مطرح کند.

مراحل انجام طلاق توافقی

 

نمونه دادخواست طلاق توافقي

نمونه دادخواست طلاق توافقی

 

نمونه متن دادخواست طلاق توافقی

 

همانطور که در نمونه دادخواست ها می‌بینید، در دادخواست طلاق توافقی، اشاره یا عدم اشاره به توافقات بین زوجین، بر عهدۀ خودشان می باشد. لذا تنها تفاوت بین دو درخواست طلاق توافقی، درمحتوای پایانی می باشد.

شرایط فسخ طلاق توافقی چگونه است؟

منظور از این سؤال این است که بعد از توافق، می‌توان طلاق را بهم زد یا خیر. چه طلاق به مرحله ثبت رسیده باشد چه نرسیده باشد، در صورت پیشمانی، امکان فسخ وجود دارد. حتی اگر قسمتی از مراحل طلاق پیش رفته باشد؛ اما شرایطی دارد. همچنانکه فسخ طلاق غیابی امکان‌پذیر است.

پشیمانی بعد از صادر شدن رأی: اگر بعد از صادر شدن رأی طلاق، زن پشیمان شود، مرد این حق را دارد که بتواند یک طرفه، رأی طلاق را ثبت کند. با این حال، دفتر رسمی طلاق به درخواست مرد، برای ادامه کار و ثبت طلاق، از شعبه صادر کننده رأی کسب تکلیف می کند. بیشتر شعبه های دادگاه، ثبت طلاق توافقی را به رضایت زن و حضور او (یا وکیل او) در محضر طلاق موکول می‌کنند.

پشیمانی بعد از ثبت: در صورتی که طلاق به طور کامل ثبت شده باشد، شرایط فرق می کند. اگر زن پشیمان شده باشد، به شرط آنکه یائسه و باکره نباشد، فقط در ایام عده می تواند از رأی خود برگردد. در این صورت زن باید پشیمانی خود را به دفترخانه اطلاع دهد. دفترخانه نیز مرد را از این موضوع مطلع می کند. مرد اختیار دارد طلاق را بهم بزند.

شرایط فسخ طلاق توافقی چگونه است؟

 

هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

هزینه های طلاق توافقی شامل چند قسمت می‌شود. نخست آنکه امروزه بیشتر دادخواست ها از طریق سامانه الکترونیک مراجع قضایی صورت می گیرد و هر دادخواستی هزینه خاص خود را دارد. در ابتدای راه شما پس از ثبت درخواست و ارائه مدارک مربوطه مبلغ 170 هزارتومان را پرداخت می‌کنید.

مراجعه به مراکز حل اختلاف از سوی دادگاه برای زوجین اجباری شده است و این مراکز جمعاً برای دو نفر، جلسه‌ای 80 هزارتومان دریافت می کنند. همچنین در صورت نیاز، هزینه جلسات بهزیستی نیز 80 هزار تومان می‌باشد. تعرفه قیمت‌ها متفاوت است و در هر شهری، نوسان دارد. اما به صورت کلی با بررسی تفاوت‌ها، هزینه‌ها در حوالی مبالغ گفته شده می‌باشد.

 

هر سوالی در زمینه طلاق دارید، می‌توانید با مشاوران مجموعه هما مشاور مطرح کنید. مشاوران ما به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری، آماده راهنمایی و گفتگو با شما هستند.

 

تماس-با-مشاوران-هما-مشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 2 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
طلاق توافقی چیست و چقدر طول می کشد؟
Article Name
طلاق توافقی چیست و چقدر طول می کشد؟
Description
نوعی از طلاق که در آن زوجین برای جدا شدن از هم توافق دارند «طلاق توافقی» نامیده می شود. انجام کارهای اداری و ثبت این نوع طلاق معمولاً آنچنان طول نمی کشد.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما