شرایط طلاق اگر حق طلاق با زن باشد چگونه است؟

 شرایط طلاق اگر حق طلاق با زن باشد چگونه است؟

در شرایطی که حق طلاق با زن است، زن در قدم اول باید با ارائه گواهی محضری حق طلاق، اقدام کند. سپس مرد به دادگاه احضار می شود تا دربارۀ مسائلی مثل مهریه و نفقه صحبت شود. داشتن حق طلاق مبنی بر داشتن حق حضانت فرزندان نیست و این مورد توسط دادگاه یا خود فرزندان تعیین می‌شود. به طور کلی، در شرایطی که حق طلاق با زن است، روند و پروسۀ جدایی نسبت به حالت عادی کمی طولانی‌تر خواهد شد. در حالت عادی، حق طلاق با مردان است و اگر پیش از ازدواج درباره حق قانونی طلاق توافقی نکنید، این حق به صورت قانونی متعلق به مرد می‌شود. حق طلاقی که به زن داده می‌شود، حتماً باید محضری باشد و در سند عقدنامه ثبت شود. علاوه بر این، مرد می‌تواند در قبال چیزی (برای مثال بخشش مهریه) حق طلاق را به همسر خود واگذار کند.

چه عواملی باعث می‌شود تا حق طلاق با زن باشد؟

اگر شما با همسرتان به نقطه مشترکی رسیدید و حق طلاق را گرفتید، در صورت بروز مشکلی، می‌توانید برای جدایی از شوهرتان اقدام کنید. شروطی وجود دارد که زن با استفاده از آن‌ها می‌تواند حق طلاق را به خود اختصاص دهد. صرفاً این موضوع که شوهرتان پیش از ازدواج، حق طلاق را به شما بدهد، باعث نمی‌شود که این امر رسمی شود. بلکه باید در سند عقدنامه ثبت گردد.

شرایطی که باعث می‌شود تا حق طلاق با زن باشد به صورت زیر است:

  • مرد دیوانه بوده و از سلامت عقلانی برخوردار نباشد.
  • مرد بیماری صعب العلاج داشته باشد.
  • مرد با زن بدرفتاری کند و او را اذیت کند.
  • در صورتی که مرد از پرداخت خرجی خودداری کند و زندگی بر زن سخت بگذرد.
  • شغلی به گونه‌ای باشد که زندگی زن را به خطر بیندازد و یا آبروی او را ببرد.
  • مرد به جرم انجام کاری به حبس ابد محکوم شود و یا مدت زندانی بودنش طولانی باشد.
  • عقیم بودن مرد؛ در صورتی که 5 سال از ازدواج بگذرد و مشکل از مرد باشد.
  • اگر مرد خانه را بی دلیل ترک کند و از مدت ترکش شش ماه بگذرد دادگاه حق جدایی را به زن می‌دهد.

چه عواملی باعث می‌شود تا حق طلاق با زن باشد؟

 

شرایط و مراحل درخواست طلاق زن از مرد چگونه است؟

در صورتیکه هر کدام از شروط گفته شده در دادگاه توسط زن به اثبات برسد، زن می‌تواند از حق قانونی خود استفاده کند. اما فرایند جدایی از سوی زن، اندکی متفاوت‌تر است. هنگامی که زن برای اولین بار در دادگاه درخواست طلاق می‌دهد، باید مدارک مستدلی برای اثبات یکی از شروط عقدنامه داشته باشد. یا اینکه با ارائه وکالت‌نامه محضری از همسرش که اثبات کند حق طلاق را دارد، در دادگاه حاضر شود.

بعد از آن، قاضی با بررسی مدارک به زن و مرد، مطابق قانون جلسات حل اختلاف را برگذار می‌کند. در صورتی که زن همچنان بر تصمیم خود پافشاری کند، بعد از دادن آزمایش عدم بارداری و بعد از گذشت سه ماه از مدت عده، می‌تواند روند طلاق را پیگیری کند.

به طور کلی، در شرایطی که حق طلاق با زن باشد، مدت انجام مراحل اداری طولانی‌تر خواهد شد. از این رو، برای افزایش سرعت در روند طلاق، می‌توانید با گرفتن وکیل، مراحل را با سرعت بیشتری پیش ببرید. مدت زمان این روند اداری، بسته به شرایط زوجین، بین دو تا پنج ماه متغیر است. اما در صورتی که مدارک حاضر باشد و یا زوجین قصد اذیت کردن یکدیگر را نداشته باشند، حدود دو تا سه ماه طول خواهد کشید.

در صورتی که زن مدرک محکمی دال بر اثبات حق طلاق خود نداشته باشد، می‌تواند با آوردن داور، حرف‌های خود را اثبات نماید. اما باز هم ممکن است که روند کار طولانی شود. داور می‌تواند یکی از بستگان نزدیک که بالای 40 سال سن دارد، باشد.

شرایط درخواست طلاق زن از مرد چگونه است؟

 

حضانت فرزند و مهریه، اگر حق طلاق با زن باشد

داشتن حق طلاق باعث نمی‌شود که حق حضانت گرفتن فرزندان نیز با شما باشد. اگر سنّ دخترتان بالای 9 سال و سنّ پسرتان بالای 15سال باشد، این فرزندان هستند که تصمیم می‌گیرند با شما زندگی کنند یا با پدرشان. اگر سن فرزندان کمتر از سن‌های مذکور باشد، دادگاه پس از بررسی صلاحیت والدین تصمیم گیری می‌کند.

اگر زن برای گرفتن حق طلاق پیش از ازدواج از گرفتن مهریه و یا نفقه خودداری کند، مالی به او داده نمی‌شود. فقط در صورت داشتن فرزندان، آن‌ها از پدر خود ارث می برند و مالی به زن نمی‌رسد.

حضانت فرزند و مهریه، اگر حق طلاق با زن باشد

 

اگر حق طلاق با زن باشد شرایط طلاق چگونه است؟

درصورتی که زن حق طلاق را از مرد گرفته باشد، می‌تواند با ارائۀ محضری حق طلاق، نسبت به جدایی اقدام کند. بعد از ارائه گواهی، مرد به دادگاه احضار می‌شود و درباره مسائلی چون مهریه و نفقه صحبت می‌شود. زن بعد از ارائه حق طلاق باید نسبت به دادن آزمایش عدم بارداری برای طلاق، اقدام کند و به مدت سه ماه در عده بماند. اگر مرد همکاری نکند، روند جدایی ممکن است تا 7 ماه طول بکشد. اگر مرد در روند طلاق همکاری کند، زن با داشتن وکیل، می‌تواند 4 ماهه طلاق بگیرد.

طلاق توافقی اگر حق طلاق با زن باشد

اگر زن و مرد به تفاهم رسیده و درباره مسائل مالی نیز به نقطه مشترکی برسند، زن می تواند دادخواست خود را به دادگاه ارائه نماید و با ثبت نام در سامانه الکترونیک ثنا، اولین گام را بردارد. در طلاق توافقی مدت زمان فرایند جدایی یک تا سه  ماه طول می‌کشد. از آنجا که جدایی زوجین توافقی است، در روند کار، مشکل یا پیچیدگی خاصی به وجود نمی‌آید. زوجین پس از جلسات حل اختلاف خانوادگی، به دفترخانه می‌روند و صیغه طلاق جاری می‌شود.

در نهایت با امضای سند طلاق، جدایی حاصل می‌شود. در صورتی که زوجین فقط درباره طلاق به تفاهم برسند و درباره مسائل مالی با یکدیگر به نقطه مشترکی نرسند، کارشناسان حقوقی با بررسی وضعیت مالی مرد و سند ازدواج، مهریه و نفقه را مشخص می‌کنند. در صورتیکه زوجین در مورد حضانت فرزند به تفاهم نرسند، حضانت توسط دادگاه و با ارائه مستندات زوجین درباره وضعیت مالی و دیگر شرایط تعیین می شود.

طلاق توافقی اگر حق طلاق با زن باشد

 

طلاق غیابی اگر حق طلاق با زن باشد

طلاق غیابی به این معنا است که مرد در جریان دادگاه حضور نداشته باشد و یا به دلایلی مکان زندگی او مشخص باشد. اگر زن حق طلاق را داشته باشد و مرد در دادگاه حاضر نباشد، قاضی می‌تواند رأی طلاق را در عدم حضور مرد صادر کند. در این نوع از جدایی، دادگاه یک مهلت 22روزه به مرد می‌دهد تا خود را نشان دهد. همچنین مفقودی او در روزنامه اعلام می‌شود. علاوه بر مهلتی که به مرد داده می شود، تمامی ابلاغیه‌ها و احضاریه‌ها برای وی در سامانه ثنا به ثبت می‌رسد. مرد نیز که غایب است، از تمامی مراحل آگاه باشد و در صورت داشتن اعتراض، حق واخواهی رأی را داشته باشد.

حتی اگر به عنوان یک زن حق طلاق با شما باشد، فقط با ارائه یک دادخواست، کارتان تمام نمی‌شود. بلکه دادگاه با در نظر گرفتن خواسته زن، تمامی مراحل قانونی و حق مرد را نیز عملی می‌کند. روند طلاق غیابی زن، حدود سه تا چهار ماه طول می‌کشد. اما با داشتن وکیل، این مدت زمان کوتاه تر نیز می‌شود. برای این روند، مدت عده که سه ماه است را در نظر بگیرید.

طلاق غیابی اگر حق طلاق با زن باشد

 

طلاق بائن اگر حق طلاق با زن باشد

طلاق بائن به طلاقی گفته می‌شود که در آن مرد حق بازگشت به زن را ندارد. این نوع از طلاق، خود به دو دسته مبارات و خلع تقسیم می شود:

  1. در طلاق مبارات زوجین نسبت به هم نوعی بیزاری دارند و هر دو می‌خواهند که زندگی‌شان را تمام کنند.
  2. در طلاق خلع، زن با بخشیدن مهریه خود و یا دادن مبلغی معادل مهریه، درخواست جدایی می‌کند.

اگر زن حق جدایی داشته باشد و بخواهد از جدایی به روش بائن استفاده کند (چه از نوع خلع و یا مبارات) می‌تواند به دادگاه رفته و درخواست طلاق خود را ثبت کند. سپس با فرستادن احضاریه برای مرد، جلسات دادگاه را ادامه دهد. در این روش، زن پس از ماندن در دوره عده و دادن آزمایش عدم بارداری، می‌تواند درخواست بررسی حق و حقوق خود را بدهد. پس از بررسی و ثابت کردن یکی از شروط گفته شده، جدایی امکان‌پذیر خواهد شد.

مسئله حضانت فرزندان در طلاق بائن در ابتدا بر عهده والدین است. ولی اگر به تفاهم نرسند، دادگاه با بررسی، حضانت را به یکی از والد واگذار می‌کند. روند حقوقی طلاق از جانب زن، به مدت یک تا سه ماه طول می‌کشد. اما در صورت داشتن دلایل قابل استناد، این روند سریع تر صورت خواهد گرفت.

شرایط طلاق رجعی اگر حق طلاق با زن باشد چگونه است؟

در طلاق رجعی، مرد و یا زن می‌توانند از یکدیگر درخواست مهلت کنند. به این صورت که اندکی جدا زندگی کنند تا بتوانند درباره زندگی خود فکر کنند و تصمیم بگیرند که آیا جدایی بهتر است یا زندگی مجدد. آن‌ها بعد از فکر کردن، می‌توانند دوباره نزد یکدیگر برگردند. با این حال، مهلت بازگشت مرد پیش از تمام شدن مدت عده زن می‌باشد.

در طلاق رجعی اگر زن حق طلاق را داشته باشد، می‌تواند منزل را طی مدت معینی که همان مدت عده است ترک کند. در این مدت، زوجین همسر رسمی یکدیگر هستند و مرد وظیفه پرداخت خرجی به زن را دارد. با توجه به اینکه زوجین رسماً طلاق نگرفته‌اند، به همین دلیل حق خیانت و یا ازدواج مجدد را نخواهند داشت. حق و حقوق قانونی زن مانند نفقه و مهریه همچنان محفوظ است. حتی زن در این دوره می‌تواند حق ارث نیز داشته باشد. جهت مشاوره طلاق در این زمینه یا هر زمینه دیگر، می‌توانید با مشاوران ما در مجموعه هما مشاور تماس حاصل کنید.

همچنین بخوانید: شرایط طلاق بعد از خیانت همسر

 

تماس با مشاوران همامشاور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور