شرایط طلاق در دوران عقد چگونه است؟

شرایط طلاق در دوران عقد چگونه است؟

طلاق در دوران عقد شرایط خاص خود را دارد. اگر در دوران عقد، زوجه باکره باشد، نصف مهریه و اگر نزدیکی کرده باشد و باکره نباشد، تمام مهریه به او تعلق می گیرد. طلاق بعد از عقد! عبارتی که ممکن است هیچگاه در زمان امضای قرار داد زندگی‌تان، به ذهن‌تان خطور نکند. زیرا دوران نامزدی اغلب آنقدر شیرین، هیجان انگیز و رمانتیک سپری می‌شود که ممکن است اجازۀ ورود چنین افکاری به ذهن‌تان ندهید. اما واقعیت این است که بخشی از دوران عقد برای برخی افراد با مشکلاتی همراه می‌شود. مشکلاتی که تلخی و بی‌مهری به همراه می‌آورد و مسبب اختلافات می‌شود. در این صورت، ادامه ارتباط در دوران عقد، تنها در صورتی امکان‌پذیر است که زوجین مهارت‌های لازم برای رفع مشکلات را داشته باشند. در غیر اینصورت، اختلافات گستره‌تر شده و در نهایت زوجین را به جدایی و متارکه وا می‌دارد.

طلاق در دوران عقد چگونه است؟

یکی از مهمترین مسائلی که مسیر جدایی را سخت و یا ساده می‌کند، توافق نسبت به مهریه است. با طلاق در دوران عقد (زمانی که نزدیکی بین زن و شوهر رخ نداده باشد و زن باکره است) مهریه او به نصف تقلیل می یابد. اما اگر به دلیل برقراری رابطه جنسی در دوران نامزدی، زن باکره نباشد، تمام مهریه به او تعلق می‌یابد. جهت اطمینان، ممکن است آزمایش عدم بارداری برای طلاق و یا آزمایش بکارت لازم شود.

لازم به ذکر است منظور از دوران عقد، زمانیست که زوجین به عقد و نکاح دائم یکدیگر در آمده‌اند، اما رابطه زناشویی و نزدیکی نداشته‌اند. در واقع، با توجه به عرف و فرهنگ، آن‌ها زندگی مشترک را به طور مستقل آغاز نکرده‌اند. در قانون اساسی کشور ما، راه‎های مختلفی برای خاتمه بخشیدن به زندگی مشترک وجود دارد. تا از این طریق زوجینی که با یکدیگر تفاهم و سازگاری ندارند، بتوانند زندگی متشنج خود را به پایان برسانند.

طلاق در دوران عقد چگونه است؟

 

اساساً طلاق به سه شکل مختلف رخ می دهد.

1- درخواست طلاق بعد از عقد از جانب مرد

مطابق ماده 1133 قانون مدنی، حق طلاق با مرد است. او می‌تواند در صورت وجود ناسازگاری و علل دیگر، هر زمان که بخواهد به دادگاه خانواده مراجعه کرده و درخواست طلاق کند. در این زمان می‌بایست عقدنامه، شناسنامه و کارت ملی خود را همراه داشته باشید. اگر عقدنامه نزد خانواده همسرتان باشد، می‌بایست به دفتر ازدواجی که عقدتان در آنجا عقد کرده‌اید مراجعه و با ارائه شناسنامه، یک رونوشت از عقدنامه دریافت کنید. زیرا ثبت درخواست طلاق بدون ارائه عقدنامه ممکن نیست. مرد می‌تواند با این استدلال که همسرش شرایطی که در عقدنامه ذکر شده را زیر پا گذاشته، از او جدا شود.

همچنین، زمانی که زن بیماری خاصی داشته باشد که پایه و اساس زندگی را تخریب کند اما بیماری را از همسر خود پنهان کرده باشد، مرد می تواند با استناد به این موضوع همسرش را طلاق دهد.

حالتی وجود دارد که زن هیچگونه تخلفی انجام نداده است اما مرد درخواست طلاق می کند. در این صورت، مرد باید نیمی از اموال خود را که پس از زندگی مشترک به دست آورده است، به نام همسر خود کند.

به عنوان یک مرد اگر طالب جدایی باشید، می بایست مهریه همسر خود را تمام و کمال پرداخت کنید. مگر اینکه او باکره باشد؛ در این صورت نصف مهریه را پرداخت می کنید.

درخواست طلاق بعد از عقد از جانب مرد چگونه است؟

 

2- درخواست طلاق در دوران عقد از طرف زن

درخواست طلاق از جانب زن آن هم در دوره عقد، کمی پیچیده‌تر است. برای اینکه بتوانید در این دوره از همسرتان جدا شوید، می‌بایست عسر و حرج خود را به دادگاه ثابت کنید. اما از آنجا که شما در دوره عقد هستید و عسر و حرج را نمی‌توان در دوره کوتاه مدت عقد اثبات نمود، باید به یکی از شرط های 12 گانه موجود در عقدنامه استدلال کنید.

عسر و حرج یکی از قوانین فقهی است. بر طبق این قانون، اگر یک بانو، در زندگی مشترک در یک شرایط بسیار سخت و مشقت بار قرار بگیرد، می تواند با استدلال بر آن تقاضای طلاق دهد. البته هیچ قانون مشخصی برای اثبات عسر و حرج وجود ندارد. این موضوع به صورت موردی و شخصی در دادگاه بررسی می شود. در این باره حتی اگر مرد درخواست طلاق را نپذیرد، اما عسر و حرج زن در دادگاه ثابت شود، حاکم شرع می‌تواند به شخصه طلاق زن را اعمال کند. از مصادیق عسر و حرج می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. اگر مرد به مدت 6 ماه متوالی و 9 ماه متناوب در طول یک سال، زندگی مشترک خود را ترک کند، بدون اینکه عذر موجهی داشته باشد.
 2. زمانی که مرد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی معتاد شده است و پس از دوره ترک دوباره به مصرف آنان بازگردد.
 3. زمانی که مرد به مدت 5 سال و یا بیشتر به حبس محکوم شود.
 4. هرگونه سوء رفتار و یا ضرب و شتم که برای زوجه قابل تحمل نباشد.
 5. ابتلا مرد به بیماری های صعب العلاج جسمی و روحی

درخواست طلاق در دوران عقد از طرف زن چگونه است؟

 

شروط ضمن عقد

در کنار این موارد شروط ضمن عقد نیز وجود دارد که نفی آنان می‌تواند زمینه جدایی زوجین را فراهم آورد. اگرچه بعضی از این شروط در دوره عقد قابل ارجاع نیست، اما در مجموع می توان به برخی از آنان استدلال کرد.

 • مرد از پردخت نفقه به همسر و فرزندان به مدت 6 ماه اجتناب کند.
 • مرد با همسر و فرزندان بدرفتاری های غیر قابل تحمل داشته باشد.
 • مرد به بیماری مبتلا شود که برای زن نیز خطرناک است.
 • مرد مجنون و دیوانه باشد.
 • مرد به کاری مشغول شود که به حیثیت و آبروی زن لطمه بزند.
 • به حبس بیش از 5 سال متهم شود.
 • معتاد شود و از این راه به اساس خاوادنه آسیب بزند.
 • بدون دلیل موجه زندگی خود را ترک کند.
 • مجازاتی به وی تعلق بگیرد که به آبروی زن لطمه می‌زند.
 • مرد پس از پنج سال بچه دار نشود.
 • بدون اجازه همسر خود مجدداً ازدواج کند.

در کنار این موارد، زمانی که مرد همسر خود را بلاتکلیف رها کند و برای تهیه مسکن و زندگی مستقل تلاشی نداشته باشد نیز زن می‌تواند درخواست طلاق دهد. البته به شرط آنکه دوره عقد به صورت نامتعارف طولانی شود. از لحاظ پرداخت مهریه نیز، در هر صورت زن می تواند مهریه خود را مطالبه کند.

شرایط مهریه برای زنان در دوران عقد چگونه است؟

 

3- جدایی زوجین بعد از عقد به صورت توافقی

ساده ترین و کم دردسرترین نوع جدایی زوجین، طلاق توافقی است. بدین معنا که زوجین در مورد جدایی و طلاق به اتفاق نظر رسیده و در مورد مهریه و نفقه نیز توافق کنند. در این صورت، مدیریت زندگی بعد از طلاق دغدغۀ کمتری خواهد داشت.

 

تماس با مشاوران همامشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
شرایط طلاق بعد از عقد چگونه است؟
Article Name
شرایط طلاق بعد از عقد چگونه است؟
Description
طلاق در دوران عقد شرایط خاص و مختلفی دارد. اگر در دوران عقد، زوجه باکره باشد، نصف مهریه و اگر نزدیکی کرده باشد و باکره نباشد، تمام مهریه به او تعلق می‌گیرد.
Author
Publisher Name
همامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما