نماد سایت هما مشاور

سیتالوپرام

سیتالوپرام چیست؟

افسردگی حالتی ست که بر افکار ، احساسات و رفتار افراد تاثیر می گذارد. یکی از علائم افسردگی بی میلی و لذت نبردن از عواملی ست که در گذشته فرد از آنها لذت می برده است. درمان افسردگی بدون مصرف دارو تا زمانی که افسردگی شدت نگرفته باشد کارآمد است اما بعد از شدت گرفتن افسردگی در فرد نیاز به مصرف داروهای افسردگی افزایش می یابد دارد. یکی از قرص های ضد افسردگی سیتالوپرام است که با افزایش انرژی فرد افسرده ، احساس خوب و شاد بودن را به او می دهد. سیتالوپرام از طریق دستگاه گوارشی جذب می شود و 85 درصد آن از طریق کبد و 15 درصد باقی مانده از طریق کلیه دفع می شود. سیتالوپرام به بازگرداندن و حفظ تعادل سروتونین در مغز کمک می کند.

سروتونین چیست ؟ سروتونین، یک ماده شیمیایی در سلول‌های عصبی است که سیگنال‌ها را بین سلول‌های عصبی منتقل می‌کند. سروتونین، بیشتر در سیستم گوارشی یافت می‌شود، همچنین در پلاکت خون و در کل سیستم عصبی مرکزی وجود دارد. سروتونین، از اسید آمینه ضروری تریپتوفان ساخته می‌شود. کمبود اسید آمینه تریپتوفان می‌تواند منجر به کاهش سطح سروتونین شود و اختلالات خلقی مانند اضطراب یا افسردگی شود. با مصرف سیتالوپرام که به صورت قرص و مایع یافت می شود ؛ می توانید سطح سروتونین را افزایش دهید.

در هما مشاور بخوانید : داروی افسردگی ، کلومیپرامین ، تریمیپرامین ، فلوکسامین

فواید مصرف سیتالوپرام

این قرص در دسته ی قرص های ضد افسردگی قرار دارد که رتبه ی پنجم را در رده بندی قرص های افسردگی کسب کرده است اما برای درمان بیماری های دیگر نیز موثر است.

عوارض طولانی مدت سیتالوپرام

فواید این دارو بیشتر از عوارض آن است اما با این حال عوارض سیتالوپرام را جدی بگیرید.

ـ افرادی که به این دارو حساسیت دارند معمولا دچار عوارضی مانند مشکلات تنفسی ، جوش‌های پوستی، خارش و التهاب در بخش زبان و گلو ، سرگیجه و سردرد شدید می شوند.

ـ به علت ضعیف بودن بدن افراد سالمند ، عوارض این دارو سریع تر واکنش نشان می دهد و باعث کاهش سدیم خون بدن و از بین رفتن تعادل فرد می شود .

ـ مصرف این دارو در دوران بارداری یا شیردهی باید تحت نظر پزشک باشید.

عوارض جانبی این دارو

ـ سیستم اعصاب مرکزی : خواب آلودگی یا بی خوابی ، خستگی ، اضطراب ، فراموشی ، گیجی

ـ کلیوی : پر ادراری

ـ ادراری تناسلی : ضعف جنسی ، اختلال انزال ، قاعدگی دردناک

ـ پوستی : راش پوستی ، خارش و تعرق

ـ  تنفسی :عفونت مجاری تنفسی فوقانی ، سینوزیت ، سرفه

ـ قلب عروقی : افت فشار خون ، تاکی کاردی ، برادی کاردی

ازدیگر عوارض جانبی نادر سیتالوپرام می توان به توهم ،غش کردن ، گیجی ، مدفوع تیره ،استفراغ قهوه ای ، گشادی مردمک چشم ،تشنج ، شاخص‌های واکنش آلرژیک (کهیر، بثورات پوستی، مشکل در بلع، تنگی نفس یا تورم صورت، دهان یا زبان) ، اضطراب شدید و یا عصبانی بودن ، افزایش ضربان قلب، افکار یا رفتارهای خودکشی اشاره کرد.

تداخلات دارویی

سیتالوپرام با بعضی از دارو ها تداخل دارد و نباید آنها را باهم مصرف کنید از جمله آیزوکروبوکسازید ، لینزولید ، متیلن آبی ، رازاگیلین ، سافینامید ، سلژیلین ، ترانیل سیپرومین ، فلوکستین ، پروکستین ، دولوکستین ، ونلافاکسین ، تیپتوفان ، کدئین ، آلپرازولام ، دیازپام ، زولپیدم ، کاریزوپرودول ، سیکلوبنزاپرین ، آنتی هیستامینها ، آمیودارون ، پیموزاید ، پروکائین آمید ، کینیدین ، داروهای درمان پارکینسون ، کلوپیدوگرل ، ایبوپروفن ، وارفارین ، آسپرین این دارو ها هستند.

قطع ناگهانی این دارو باعث بروز چه مشکلاتی می شود ؟

احساس سرگیجه ، اضطراب یا اضطراب ، تهوع ، استفراغ ، لرزش، گیجی، تعریق، سردرد، اسهال ، تپش قلب، تغییر در احساسات، تحریک پذیری و مشکلات بینایی در بینایی و بینایی از عوارض قطع کردن ناگهانی این دارو است.برای پایان دادن به مصرف سیتالوپرام باید مصرف آن را به تدریج کم کنید.

این دارو را طبق دستورات پزشک مصرف کنید زیرا مصرف بیش از حد این  دارو باعث استفراغ ، اختلال در ریتم قلب ، سرگیجه ، تعریق ، حالت تهوع ، لرزش و به ندرت فراموشی ، گیجی ، اغما یا تشنج می شود. سیتالوپرام خطرناکترین گونه مهارکنندگان بازجذب سروتونین در صورت مصرف بیش از حد است.

هشدار

قبل از مصرف این دارو، در صورت مبتلا بودن به بیماری های زیر حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

خروج از نسخه موبایل