نماد سایت هما مشاور

سلژیلین

بیماری پارکینسون با علائم رعشه و گرفتگی عضلانی بروز میابد.این علائم  به دلیل کمبود یک ماده شیمیایی در مغز به نام دوپامین به وجود می آید اما هنوز علت ایجاد این عارضه مشخص نیست.راساژیلین ( رازاگیلین )و یا سلژیلین  با افزایش دوپامین مغز سبب کاهش علائم می‌شود. سلژیلین ممکن است به صورت تنها و یا به همراه سایر داروها که حاوی ترکیب لوودوپا  و کاربیدوپا هستند برای درمان بیماری پارکینسون تجویز شود. وقتی که این دارو با سایر داروها تجویز می‌گردد می‌توانند سبب کنترل علائم در زمانی شود که اثر سایر داروها رو به افول می‌نهد.

در همامشاور میتوانید بخوانید: مشاوره ی افسردگی

سلژیلین چیست؟

سلژیلین یک مهار کننده مونوآمین اکسیداز است. این دارو با افزایش میزان دوپامین  در مغز به کنترل علائم بیماری پارکینسون در افرادی که از لوودوپا و کاربیدوپا استفاده می کنند،میپردازد.سلژیلین همچنین  ممکن است به کنترل علائم PD کمک کند ، اما این بیماری را درمان نمی کند.

سلژیلین چگونه عمل میکند؟

دوپامین یک ماده شیمیایی ضروری است که در بسیاری از نقاط بدن وجود دارد.تخریب زودرس دوپامین منجر به بیماری پارکینسون می شود. مونوآمین اکسیدازآنزیمی است که تجزیه دوپامین را تسریع می کند. سلژیلین که یک نوع مهارکننده مونوآمین اکسیداز است  می تواند با جلوگیری از تجزیه دوپامین ، اثرات آن را در مغز طولانی کند. همچنین ممکن است از حذف دوپامین در انتهای عصبی جلوگیری کرده و باعث آزاد شدن بیشتر دوپامین از سلول های عصبی شود.

سلژیلین همچنین با کاهش دوز لوودوپا/کاربیدوپا به  کنترل علائم  در بیماری پارکینسون کمک میکند . (پارکینسون یک اختلال سیستم عصبی ست  که باعث ایجاد مشکل در حرکت ، کنترل عضلات و تعادل می شود)

سلژیلین چگونه باید استفاده شود؟

سلژیلین به صورت کپسول و قرص حل شونده خوراکی مصرف میشود. کپسول معمولاً دو بار در روز با صبحانه و ناهار  و قرص حل شونده خوراکی معمولاً یک بار در روز قبل از صبحانه بدون غذا ، آب و سایر مایعات مصرف می شود.

در صورت مصرف قرص حل شونده خوراکی ، قرص را تا زمانی که آماده مصرف یک دوز هستید از محفظ خارج نکنید. در هنگام مصرف قرص را روی زبان خود قرار داده  و منتظر بمانید تا حل شود. قرص را قورت ندهید. به مدت 5 دقیقه قبل از مصرف قرص و به مدت 5 دقیقه پس از مصرف قرص ، چیزی نخورید و ننوشید.

سلژیلین چه عوارض جانبی دارد؟

مصرف سلژیلین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند که در صورت شدید بودن حتما به مشاور متخصص اطلاع دهید

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر حتما به مشاور و یا پزشک متخصص خود اطلاع دهید.

اگر یک دوز دارو را فراموش کردم باید چکار کنم؟

اگر مصرف یک دوز را در موعد خود فراموش کردید دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اما  اگر تقریباً زمان مصرف دوز بعدی شما فرا رسیده است ، دوز فراموش شده را کنار گذاشته و برنامه دوز معمول خود را ادامه دهید. برای جبران دوز از دست رفته دوبار مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد چه اتفاقی می افتد؟

اگر از حد مشخص میزان دوز بیشتری را مصرف کردید ممکن است علائم زیر را به صورت بسیار شدیدتر از عوارض جانبی معمولی تجربه میکنید.

اگر این علام  شدید برایتان رخ داد سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

نکات مصرفی سلژیلین

 

 

 

 

 

 

تداخلات دارویی با سلژیلین

بسیاری از داروها می توانند با سلژیلین تداخل داشته باشند و برخی از داروها نباید با هم استفاده شوند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه مانند ویتامین ها و محصولات گیاهی، مکمل های غذایی ، داروهایی برای علائم سرفه و سرماخوردگی یا کاهش وزن میشود .بدین ترتیب  پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که استفاده می کنید و داروهایی که در طول درمان با سلژیلین شروع یا متوقف می کنید ، مطلع کنید. در صورت استفاده از این داروها ممکن است پزشک به شما بگوید که سلژیلین را حداقل  تا 14 روز مصرف نکنید

هنگام مصرف سلژیلین از چه غذاهایی نباید استفاده شود؟

هنگام مصرف سلژیلین نباید غذاهای حاوی تیرامین بالا بخورید ، از جمله:

خوردن تیرامین در هنگام استفاده از سلژیلین می تواند فشار خون شما را به سطوح خطرناکی برساند که می تواند عوارض جانبی تهدید کننده ای برای زندگی ایجاد کند.

  1. سلژیلین چیست؟
  2. سلژیلین چگونه عمل میکند؟
  3. سلژیلین چه عوارض جانبی دارد؟
  4. علائم اوردوز سلژیلین چیست؟
  5. تداخلات دارویی سلژیلین با چه داروهایی ست؟

خروج از نسخه موبایل