درمان افسردگی

وقتی افسرده هستید ممکن است  فکر کنید راه نجاتی نخواهید داشت اما این فکر کاملا نادرست است چرا که شدیدترین افسردگی نیز درمان پذیر است فقط ممکن است پروسه درمان و راه درمانی متفاوتی داشته باشد. برای درمان افسردگی روش های زیادی وجود دارد که بنابر دستور پزشک و مشاور تجویز می شود از جمله راه حل های درمانی می توان به درمان شناختی رفتاری افسردگی، درمان افسردگی با طب سوزنی، درمان با ورزش، درمان بدون دارو، دارو درمانی و موارد بسیار دیگر اشاره کرد که همگی بخشی از مشاوره افسردگی در نظر گرفته می‌شوند.

درمان افسردگی

تا آنجا که می توانید در مورد افسردگی خود بیاموزید، تعیین اینکه آیا علت افسردگی شما به دلیل یک بیماری پزشکی زمینه ای است یا خیر بسیار مهم است. در این صورت، ابتدا باید این بیماری درمان شود. همچنین، شدت افسردگی شما نیز یک عامل است. هر چه افسردگی شما شدیدتر باشد، احتمالاً به درمان شدیدتری احتیاج دارید. برای یافتن روش درمانی و پشتیبانی مناسب برای شما ممکن است آزمایش و خطایی انجام شود. به عنوان مثال: اگر تصمیم دارید درمانی را دنبال کنید، یافتن یک درمانگر ممکن است مدت ها طول بکشد. همچنین، ممکن است دارو های مختلف ضد افسردگی را امتحان کنید.

 

هما مشاور | مشاوره تخصصی روانشناسی | 09353030968

blank

روش های درمان افسردگی 

زندگی با افسردگی ممکن است دشوار باشد، اما درمان می تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند. در مورد گزینه های احتمالی با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید. شما ممکن است با یک شکل از درمان، علائم افسردگی را با موفقیت مدیریت کنید یا ممکن است متوجه شوید که ترکیبی از درمان ها بهترین نتیجه را دارند. ترکیبی از درمان های پزشکی و شیوه های زندگی، شامل موارد زیر می باشند:

داروهای افسردگی

ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما ممکن است داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد روان پریشی را تجویز کند. هر نوع دارویی که برای درمان کردن افسردگی استفاده می شود، دارای مزایا و خطرات بالقوه ای است. داروهای افسردگی ممکن است رایج ترین روش درمانی برای افسردگی باشد. اما این بدان معنی نیست که موثرترین روش مصرف دارو است.

افسردگی فقط مربوط به عدم تعادل شیمیایی در مغز نیست. دارو ممکن است به تسکین برخی از علائم افسردگی متوسط و شدید کمک کند. اما، مشکل اساسی را درمان نمی کند و معمولاً یک راه حل طولانی مدت نیست. داروهای ضد افسردگی با عوارض جانبی و نگرانی های ایمنی همراه هستند و ترک آن بسیار دشوار است.

روان درمانی 

صحبت با یک درمانگر می تواند به شما در یادگیری مهارت های کنار آمدن با احساسات منفی کمک کند. همچنین ممکن است از جلسات خانوادگی یا گروه درمانی نیز استفاده کنید. اگر دلیل اصلی پزشکی برای علائم افسردگی شما وجود نداشته باشد، گفتگو درمانی می تواند یک درمان بسیار موثر باشد.

آنچه در درمان می آموزید، به شما مهارت و بینشی می دهد تا احساس بهتری داشته باشید و منجر به جلوگیری از بازگشت افسردگی شود. سه روش رایج که در درمان کردن افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد شامل: درمان شناختی رفتاری افسردگی، درمان بین فردی و روان درمانی می باشد. اغلب، برای درمان کردن، از یک روش ترکیبی استفاده می شود.

برخی از انواع روش های درمانی، در مورد چگونگی تغییر شکل تفکر منفی و به کارگیری مهارت های رفتاری در مقابله با افسردگی، روش های عملی را به شما می آموزند. همچنین، درمان می تواند به شما کمک کند تا ریشه افسردگی خود را برطرف کنید. به شما کمک می کند تا درک کنید چرا احساس افسردگی می کنید، عوامل محرک شما برای افسردگی چیست و می توانید برای سالم ماندن چه کاری انجام دهید.

رژیم غذایی مناسب

داشتن یک رژیم غذایی مناسب نقش مهمی در سلامت جسمانی و روانی افراد دارد، داشتن وعده های غذایی کوچک و متعادل در طول روز باعث حفط انرژی و به حداقل رساندن تغییرات خلقی می شود به همین خاطر بهتر است کسانی که دچار افسردگی هستند از خوردن غذاهای مناسب برای افسردگی غافل نشوند.

خواب کافی

نداشتن خواب کافی می تواند یکی از نشانه های افسردگی باشد خواب تأثیر زیادی بر روحیه افراد دارد و نداشتن خواب کافی یکی از نشانه های افسردگی است که باعث تحریک پذیری، بدخلقی، غم و خستگی افراد می شود.

نور درمانی

قرار گرفتن در معرض دوز های نور سفید می تواند به تنظیم خلق و خوی شما و بهبود علائم افسردگی کمک کند. نور درمانی معمولاً در اختلال عاطفی فصلی به کار می رود که اکنون اختلال افسردگی اساسی با الگوی فصلی نامیده می شود.

درمان‌های جایگزین

از جمله روش های جایگزین می توان به درمان افسردگی با گیاهان دارویی و درمان افسردگی با طب سوزنی اشاره کرد در این روش می توان از بعضی مکمل های گیاهی مانند: گیاه خار مریم و روغن ماهی برای درمان استفاده کرد اما حتما این موضوع را پزشک خود در میان بگذارید چرا که ممکن است استفاده از برخی مکمل ها باعث ایجاد تداخل دارویی شود و یا حتی به شدت یافتن افسردگی کمک کند.

هما مشاور | مشاوره تخصصی روانشناسی | 09353030968

درمان افسردگی با گیاهان دارویی

درمان افسردگی با ورزش

 ورزش باعث ترشح اندورفین در بدن می شود به همین خاطر توصیه می شود 3 تا 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه فعالیت بدنی منظم داشته باشید. ورزش نه تنها باعث افزایش سروتونین، اندورفین و سایر مواد شیمیایی خوب مغز می شود، بلکه باعث رشد سلول های مغزی و اتصالات جدید می شود.

برای اطلاع از تاثیر ورزش در درمان افسردگی  کلیک  کنید.

 

درمان افسردگی با ورزش

هما مشاور | مشاوره تخصصی روانشناسی | 09353030968

 

درمان افسردگی به روش طبیعی

برای درمان افسردگی به روش طبیعی بهتر است از مواد غذایی موثر و ویتامین ها استفاده کرد از جمله:

 • اسیدهای چرب امگا 3: این چربی های اساسی برای رشد عصبی و سلامت مغز مهم هستند. افزودن مکمل های امگا 3 به رژیم غذایی ممکن است به کاهش علائم افسردگی کمک کند.

درمان افسردگی به روش طبیعی

 • روغن ضروری: روغن های اساسی برای بسیاری از بیماری ها یک درمان طبیعی محبوب هستند، اما تحقیقات در مورد تأثیر آن ها بر افسردگی محدود است. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است علائم افسردگی را با روغن های اساسی زیر کمتر تجربه کنند.
 • زنجبیل وحشی: استنشاق این رایحه قوی ممکن است گیرنده های سروتونین را در مغز شما فعال کند. این ممکن است باعث ترشح هورمون های استرس زا شود.

درمان افسردگی به روش طبیعی

 • ترنج: نشان داده شده است که این روغن ضروری باعث کاهش اضطراب در بیمارانی که منتظر جراحی هستند، می شود. همین امر، ممکن است به افرادی که در نتیجه افسردگی دچار اضطراب می شوند، کمک کند. اما هیچ تحقیقی برای حمایت از این ادعا انجام نشده است.
  روغن های دیگر، مانند: روغن بابونه یا گل رز، ممکن است هنگام استنشاق اثر آرام بخشی داشته باشند. این روغن ها ممکن است در طول استفاده کوتاه مدت مفید باشند.

 تحقیقات نشان می دهد که مصرف ویتامین برای کاهش علائم افسردگی مفید است از جمله این ویتامین ها  B، B-12 ،B-6 و D برای سلامت مغز حیاتی هستند. وقتی سطح ویتامین B شما پایین باشد، خطر ابتلا به افسردگی بیشتر است همچنین ویتامین D برای سلامت مغز، قلب و استخوان مهم است. افرادی که افسرده هستند احتمالاً مقادیر کمی از این ویتامین را دریافت می کنند. و مورد آخر در درمان افسردگی بهتر است از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری کنید، چرا که مصرف هر دو در طولانی مدت می تواند علائم افسردگی و اضطراب را بدتر کنند.

درمان فردی بهتر است یا درمان گروهی؟

با شنیدن کلمه “درمان” ممکن است به طور خودکار به فکر جلسات یک به یک و با یک درمانگر باشید. با این حال، گروه درمانی، می تواند در درمان افسردگی نیز بسیار مفید باشد. جلسات درمانی گروهی و انفرادی معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. فواید هر کدام چیست؟ در درمان فردی، شما در حال ایجاد یک رابطه قوی با یک شخص هستید. ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشید که اطلاعات حساس را با یک نفر نسبت به یک گروه به اشتراک بگذارید. همچنین در این روش از درمان، مورد توجه فردی قرار می گیرید.

در گروه درمانی، گوش دادن به همسالانی که همان مشکلات را پشت سر می گذارند، می تواند تجربیات شما را تأیید کند و به ایجاد عزت نفس، کمک کند. شرکت در گروه درمانی علاوه بر ارائه الهام و ایده، می تواند به افزایش فعالیت های اجتماعی شما کمک کند.

افسردگی می تواند موقتی یا طولانی مدت باشد. درمان همیشه باعث از بین رفتن افسردگی شما به طور کامل نمی شود. با این حال، درمان اغلب علائم را کنترل می کند. مدیریت علائم افسردگی شامل یافتن ترکیبی مناسب از داروها و روش های درمانی است که تشخیص آن برعهده متخصص است. مشاوران ما در هما مشاور نیز می توانند در این زمینه به شما عزیزان کمک کنند.

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

2 دیدگاه

 • blank

  shiva43, ۱۴۰۰-۰۸-۲۶ @ ۱۲:۵۰ ب.ظ پاسخ

  من دچار افسردگیم اما حاد نیست تصمیم گرفتم زندگیمو از این حال دربیارم رفتم پیش دکتر راستش بهم قرص داده با اینکه حاد نیست من نمیخوام قرص بخورم تا خوب بشم حالا چیکار کنم؟ میشه بدون دارو خوب شد؟

  • blank

   هما مشاور, ۱۴۰۰-۰۸-۲۷ @ ۳:۴۳ ب.ظ پاسخ

   سلام
   امکان خوب شدن افسردگی از روش های غیر دارویی هم هست اما این بستگی به میزان شدت افسردگی شما دارد بهتر است در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور