راههای کنترل شهوت جنسی در مردان و زنان

راههای کنترل شهوت جنسی در مردان و زنان

میل جنسی یکی از امیال طبیعی و غریزی انسان است که به موجب آن روابط جنسی شکل می‌گیرد. داشتن این میل به حد کافی باعث بروز مشکل نمی‌شود اما در بعضی از افراد این میل گسترش می یابد و از حد کنترل خارج می شود. میل جنسی زیاد در برخی از زنان و مردان، باعث بروز مشکلات زیادی می شود. عطش جنسی نامتعارف، چه بعد از ازدواج و چه قبل از ازدواج به دلایل متعددی ایجاد می شود. فعالیت‌های بدنی مناسب، عدم حضور در محیط‌ ها و جمع‌های مخرب، پرهیز از تماشای فیلم‌ها و عکس‌های مستهجن و پرهیز از تنهایی، از راههای کنترل شهوت جنسی در مردان و زنان است.

عوامل تحریک کننده و افزایش دهندۀ شهوت جنسی

پیش از آنکه به راههای کنترل میل جنسی بپردازیم، خوب است عواملی را که سبب افسارگسیختگی آن می‌شود را بشناسیم. دلایل متعددی باعث ایجاد میل جنسی شدید می‌شود. در این میان، روانشناسان بیشتر در مورد عواملی اتفاق نظر دارند که بر روی مغز اثر دارد. اختلالات روحی، حضور در محیط های نامناسب، وابستگی جنسی و بیماری‌هایی مانند سندرم کلوور بیوسی، از جمله عوامل برانگیزنده شهوت جنسی در انسان است.

1- اختلالات روحی

اختلالات روحی به چند دسته تقسیم می شوند. از این بین، اختلال دوقطبی و افسردگی ناشی از تنهایی، تأثیر بیشتری بر ذهن دارند. اختلال دوقطبی، یا حالاتی افراطی از نا امیدی و ناراحتی ایجاد می کند یا حالت شیدایی در فرد به وجود می آورد. فرد نمی تواند این نوسانات اخلاقی و رفتاری را کنترل کند زیرا این حالات از عملکرد نامنظم هورمون های مغز ناشی می شود. خودکشی در افراد یکی از نوسانات متعدد و شایعی است که در مرحله ناامیدی به وجود می آید و در مرحله شیدایی، به دلیل سطح بالایی از ترشح هورمون ها، میزان شهوت جنسی در شخص افزایش پیدا می کند.

2- قرار گرفتن در محیط های نامناسب

محیط، یکی از عوامل و بسترهای اساسی در بروز هر پدیده است و در مورد شهوت جنسی نیز بی تاثیر نیست. مکان های نامناسب و محیط هایی که فضای سالمی ندارند، می تواند در بالا بردن میل جنسی شما اثرگذار باشد.

 • حضور در جمع دوستانی که تفریح‌شان صحبت از مسائل جنسی و مزاح‌های بی‌رویه در این مورد است.
 • حضور در جمع دوستانی که تفریح‌شان بررسی سایت‌های نامناسب و نگاه کردن به فیلم‌های زننده است
 • تجربه دیدن صحنه‌های جنسی در فیلم‌ها
 • تجربه دیدن صحنه‌های جنسی در واقعیت
 • حضور در محیط هایی با پوشش نامناسب

عوامل تحریک کننده و افزایش دهندۀ شهوت جنسی

 

3- وابستگی جنسی

به وجود آمدن وابستگی جنسی، دلایل مختلفی دارد. خودارضایی‌های مکرر باعث اعتیاد به این کار می شود. استمناء باعث ترشح میزان قابل توجهی دوپامین می‌شود. این کار، عملکرد مغز را متخل کرده و باعث می‌شود مغز به شما دستور دهد تا بیشتر خودارضایی کنید تا با این کار، دوپامین مجدداً ترشح شود و حس ارضا در شما به وجود آید. شما به صورت غیرارادی به این حس وابسته می‌شوید و وابستگی جنسی ایجاد می شود که در نتیجه آن حس شهوت شما بالا رفته و غیر قابل کنترل می‌شود. درمان خود ارضایی برای کنترل شهوت های نامتعارف، لازم است.

4- سندرم کلوور بیوسی

کلوور بیوسی، یک سندرم نادر و یک عارضه عصبی-رفتاری در علم روانشناسی است. این سندرم به علت صدمه دیدن قسمتی از مغز ایجاد می شود و در آن فرد رفتارهای غیرمعمولی از خود نشان می‌دهد. رفتارهایی مانند نترسیدن از انجام کارهای پرخطر و یا حضور در موقعیت‌های خطرناک. سندرم کلوور بیوسی همچنین می تواند باعث تمایل شما به خود ارضایی شود و از این طریق میزان شهوت شما را بالا ببرد. امروزه از روش‌های درمانی و دارویی برای کنترل این سندرم استفاده می‌کنند ولی درمان قطعی وجود ندارد.

5- تماشای فیلم‌ها و عکس‌های مستهجن

تماشای فیلم های پورن تاثیرات مخربی بر ذهن شما می گذارد و باعث ایجاد تصورات جنسی در ذهن شما می‌شود. عصبانیت، استرس و بی‌قراری از نشانه‌های اعتیاد به پورنوگرافی است که با افزایش تعداد دفعات شهوت جنسی شما نیز افزایش پیدا می کند.

برای درمان پورنوگرافی، باید در ابتدا با تقویت و پرورش ذهن خود این وابستگی را رها کنید. مشاوران توصیه می کنند انجام 20 دقیقه در روز مدیتیشن و مسافرت باعث می شود تا ذهن‌تان آرامش بگیرد. همچنین پزشکان نیز با روش‌های دارو درمانی و صحبت درمانی می‌توانند به شما کمک کنند. این درمان کمک می کند تا میل جنسی شما نیز کنترل می شود، زیرا میزان دوپامین تولید شده به طرز قابل توجهی کم می‌شود. در نظر بگیرید که این فرایند نیاز به صبر و عزت نفس بالایی دارد.

تماشای فیلم‌ها و عکس‌های مستهجن باعث

 

6- ویروس هاری

ورود ویروس هاری به بدن انسان، باعث ایجاد اختلال در ذهن و بالا رفتن سطح میل جنسی می‌شود. مغز انسان مانند یک شبکه منظم و یکپارچه عمل می کند. هر میزان ترشح غیر عادی در بدن شما باعث اختلال در کارکرد ذهن می‌شود و شما بی آنکه متوجه شوید، دچار خیال‌پردازی‌های جنسی شده و ممکن است به خودارضایی گرایش پیدا کنید. ویروس هاری می‌تواند از طریق حیواناتی مانند سگ‌های هار، به بدن انسان منتقل شود.

چگونه شهوت جنسی را کنترل کنیم؟

مردان و پسران بیش از بانوان درگیر مشکلات عدم کنترل میل و شهوت جنسی هستند. اگر شما هم از چنین حالتی رنج می برید، می توانید با تغییراتی در سبک زندگی، تا حد زیادی اعتدال را در خود ایجاد کنید. میزان شهوت جنسی در دختران و پسران متفاوت است و نحوه بروز هرکدام نیز در موقعیت‌های مختلف تفاوت دارد. اما راه‌های کنترل و پیشگیری از آن، در مردان و زنان مشابه است. از راه های کنترل شهوت جنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام فعالیت‌های ورزشی به طور منظم
 • ترک خود ارضایی
 • ازدواج به موقع
 • انجام عبادت‌های روزانه؛ عبادت خالصانه، در طولانی مدت تأثیر زیادی در کنترل امیال جنسی دارد.
 • پرهیز از تماشای فیلم‌ها و عکس‌های مستهجن.
 • مصرف میوه و سبزی
 • پرهیز از خوردن غذاهای چرب و شور.
 • مطالعه کتاب و گذراندن وقت با خانواده.
 • پرهیز از حضور در جمع‌های دوستانه مخرب؛ دوستان خود را به درستی و با دقت انتخاب کنید.
 • پیشگیری از خود ارضایی با انجام ورزش‌های ذهنی مانند یوگا.
 • پرهیز از تنهایی و انزوا.
 • استفاده صحیح از رسانه‌های اجتماعی و دوری از محتواهای نامناسب.
 • با هجوم خیالات جنسی، فوراً ذهن خود را مشغول چیز دیگری کنید.
 • تنظیم آرامش اعصاب و روان با استفاده از دم نوش‌هایی مانند گل گاوزبان و پونه.
 • بانوان سعی کنند با تغذیه مناسب، عادات ماهانه منظم داشته باشند تا دچار نوسانات خلقی نشوند.
 • شرکت در کلاس‌های گروهی مشاوره‌

چگونه شهوت جنسی را کنترل کنیم؟

 

راه های کنترل شهوت جنسی در اسلام

اسلام نیز به راه هایی برای کاهش میزان تمایلات جنسی اشاره کرده است و آیات و احادیث بسیاری در این باره ذکر شده است.

1- ازدواج راهی برای کنترل شهوت جنسی

ازدواج همواره یکی از راه‌هایی است که برای ایجاد تعادل بین تفس و امیال جنسی مورد سفارش قرار گرفته است. خداوند در قرآن می‌فرماید: و از نشانه‌های او این است كه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید و در میان تان مودّت و رحمت قرار داد. در این ها نشانه‌هایی است برای گروهی كه تفكر می‌كنند. آرامش ایجاد شده به وسیله ازدواج راهی درست و عاری از گناه است که شما را از وسوسه های ذهنی دور نگه می دارد.

نکته مهم اینکه، نباید ازدواج را به عنوان راهی برای درمان شهوت جنسی بالا دانست. این یک نگاه یا تفکر اشتباه است. زیرا شهوت جنسی شدید، اغلب با خشونت جنسی همراه است و این امر به روح و جسم شریک زندگی آسیب می‌رساند. همچنین می‌تواند طلاق زود هنگام را به دنبال داشته باشد. از این رو، در انتخاب همسر خود دقت کنید و از سلامت روحی و ذهنی شخص مورد علاقه‌تان مطمئن شوید. اگر در این مورد مطمئن نیستید، می‌توانید از مشاوره ازدواج استفاده کنید.

2- کنترل نفس

کنترل نفس یکی از راهکارهای قرآنی برای کنترل شهوت است. گذراندن وقت با خانواده و دوستان سالم، تفریحات سالم، عبادت، ورزش و مطالعه از راهکارهایی است که به کنترل نفس کمک می کند. آیات زیر در رابطه با کنترل نفس است.

و كسانی كه امكانی برای ازدواج نمی‌یابند، باید پاكدامنی پیشه كنند تا خداوند از فضلِ خود آنان را بی‌نیاز گرداند.

به مؤمنان بگو چشم‌های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند و عفاف خود را حفظ كنند؛ این برای آنان بهتر است و خداوند از آنچه انجام می‌دهند آگاه است. و به زنان با ایمان بگو چشم‌های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و دامان خویش را حفظ كنند

و به زنان و مردان مؤمن بگو دامان خود را (از آلوده شدن به بی عفّتی) حفظ کنند. در این آیه، سخن از صفات برجسته مؤمنان است (پاکدامنی و عفت). خداوند پاكدامنی و عفت را یكی از خصلت ‌های برجسته‌ی آن‌ها می‌شمرد.

چه رفتارهایی شهوت جنسی را افزایش می‌دهد؟

افزایش شهوت جنسی در نتیجه عادت ها و کارهای نادرست بسیاری صورت می‌گیرد.

خوردن مواد غذایی چرب، مصرف بیش اندازه شیرینی‌جات و مواد قندی، باعث می شود افزایش میزان تولید هورمون دوپامین و سروتونین می شود. دو هورمونی که ترشح نامناسب آن‌ها، باعث می‌شود در عملکرد مغز شما اختلال ایجاد شود. مصرف نوشیدنی‌های صنعتی و مواد دارای افزودنی نیز به دلیل گفته شده برای سلامت شما مضر هستند.

 • خوردن مواد غذایی چرب
 • مصرف بیش از اندازۀ شیرینی جات و مواد قندی
 • مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند (نوشیدنی‌های صنعتی) و مواد غذایی حاوی افزودنی
 • نداشتن فعالیت‌های روزانه و تحرک کافی
 • تماشای فیلم‌ها و سایت‌های زننده
 • اعتیاد به تماشای فیلم های پورن
 • انجام خودارضایی

چه رفتارهایی شهوت جنسی را افزایش می‌دهد؟

 

علاوه بر موارد مذکور، بعضی از گیاهان دارویی مانند دارچین، زنجبیل و فلفل نیز می‌تواند با از بین بردن سرد مزاجی و بی‌میلی جنسی، در افزایش شهوت زنان و مردان تأثیر بگذارد.

اگر در زمینه میل جنسی با مشکلی مواجه هستید و نمی‌توانید برخی رفتارها را برای برگشت به حالت طبیعی اصلاح کنید، با متخصصان ما در هما مشاور صحبت کنید. می توانید با ما تماس بگیرید یا به صورت حضوری مراجعه داشته باشید.

 

نویسنده: سما زاهدی باران

 

تماس با مشاوران همامشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما