راههای طلاق دادن زن بدون مهریه چگونه است؟

راههای طلاق دادن زن بدون مهریه چیست؟

یکی از راههای طلاق دادن زن بدون مهریه، توافق است و این همان طلاق توافقی بدون مهریه است. روش دیگر، طلاق خلع است که زن به شرط پرداخت وجهی به مرد، از او جدا می‌شود؛ در این صورت مرد نه تنها مهریه نمی‌دهد، بلکه مالی هم دریافت می‌کند. اظهارات مرد مبنی بر عدم صلاحیت عقلانی زن یا زنای او، منجر به عدم پرداخت مهریه در هنگام طلاق نخواهد شد. پرداخت مهریه همواره با دردسرهایی همراه است. ممکن است مرد به دلیل ناتوانی از پرداخت مهریه یا از تصمیمش برای جدایی منصرف شود و یا به زندان افتد. از این رو، این پرسش را مطرح می‌شود که آیا می‌شود زن را بدون مهریه طلاق داد؟

انواع روش های پرداخت مهریه

طبق سند عقدنامه ازدواج، پرداخت مهریه به دو صورت می‌باشد:

  1. عند المطالبه: پرداخت مهریه پس از طلب یا درخواست زن.
  2. عند الاستطاعه: پرداخت مهریه به شرط توانایی و استطاعت مالی مرد.

اینکه پرداخت مهریه به کدامیک از این دو حالت باشد، بر عهده خود زوجین است و خودشان در انتخاب آن تصمیم می گیرند.

اگر زن نوع پرداخت مهریه را عند الاستطاعه انتخاب کرده باشد، باید برای دریافت مهریه توانایی مالی همسر خود را به دادگاه ثابت نماید. با این حال، این به معنای معافیت مرد از پرداخت مهریه نیست. زیرا مانند طلاق عندالمطالبه مرد می‌تواند درخواست قسط بندی کند.

راه حل طلاق دادن زن بدون مهریه

1- طلاق توافقی بدون مهریه

یکی از موضوعات پر بحث که گاه زمان طلاق را طولانی می‌کند، مهریه است. هنگامی که زوجین بر سر مهریه به توافق نرسند، ممکن است روند جدایی 5 ماه طول بکشد. زیرا محاسابت دقیق با در نظر گرفتن نوسانات اقتصادی، جهت رأی نهایی دادگاه، زمان بر است. به همین سبب است که گاهی زوجین برای کوتاه کردن این بازه زمانی سعی بر توافق در میزان مهریه می‌کنند و چون حق طلاق با مرد است این بهترین راه است. در ازای گرفتن حق طلاق زن می‌تواند مهریه خود را ببخشد.

یکی از راههای طلاق دادن زن بدون مهریه، توافق زوجین بر سر بخشش مهریه است. به این صورت که زن مهریه خود را ببخشد و با توجه به اینکه حق طلاق با مرد است، اگر هر دو موافق جدایی باشند، طلاق دادن زن بدون مهریه انجام خواهد شد. همان جمله معروف مهرم حلال جونم آزاد! چنین شرایطی در طلاق توافقی وجود دارد.

باید در نظر داشت که هیچکس نمی‌تواند زن را به توافق اجباری و بخشیدن مهریه وادار نماید و این موضوع به اختیار او وابسته است.

روش طلاق توافقی بدون مهریه چگونه است؟

 

2- طلاق مبارات

طلاق مبارات از زیر مجموعه های طلاق بائن است. در طلاق مبارات، بین زن و مرد باید نوعی کراهت و بیزاری وجود داشته باشد تا طلاق صورت بگیرد. در طلاق مبارات زن می‌تواند اصل مهریه خود را دریافت کند اما در صورتی که طلاق مبارات از نوع توافقی باشد، در صورت داشتن سلامت جسمانی و گذراندن عده می‌توانید بر اساس توافق، مهریه خود را در ازای دریافت مال و یا حق طلاق، به همسر خود ببخشید.

3- طلاق خلع راهی برای طلاق زن بدون مهریه

خلع به معنای بخشیدن است و در طلاق خلع زن می تواند مالی را به همسرش ببخشد. این مال باید اندازه ارزش مهریه و یا کمتر از آن باشد و مرد نمی‌تواند بیش از میزان مهریه مبلغی را طلب کند. در طلاق خلع مرد از پرداخت مهریه نه تنها معاف است، بلکه می‌تواند در ازای آن نیز مبلغی را از زن طلب کند.

طلاق خلع راهی برای طلاق زن بدون مهریه

 

طلاق دادن زن بدون مهریه در این حالات ممکن نیست!

جدایی زوجین بدون دریافت مهریه، تنها به تصمیم زن بستگی دارد؛ مهریه قابل عفو نیست، مگر با رضایت زن. همانطور که حق طلاق به مردها داده شده است، حق گرفتن مهریه نیز به بانوان واگذار شده است. زن می‌تواند آن را به طور کامل دریافت و یا از دریافت آن خودداری کند. این امر که امروزه راه‌های جدید و نوینی در قانون به وجود آمده که باعث طلاق بدون مهریه می‌شود، بی اساس است و چنانچه کسی این امر را ادعا کند قصد کلاهبرداری دارد. توجه داشته باشید که حتی شرایط زیر هم منجر به این امر نمی‌شود:

  • اینکه مرد اظهار کند همسرش سلامت و صلاحیت عقلانی ندارد.
  • اینکه مرد به همسرش تهمت زنا یا خیانت بزند.

تنها در دو صورت مرد می‌تواند از پرداخت مهریه معاف می‌شود و در هر دوی آن‌ها رضایت زن الزامی است. در ادامه توضیح دقیق تری خواهیم داد.

شرایط طلاق بدون مهریه ممکن است؟

 

حق طلاق بدون مهریه

مطابق قانون مدنی، حق طلاق متعلق به مردان است. در صورتی که دادخواست طلاق از طرف مرد باشد، رای طلاق صادر می‌شود. برخی زنان پیش از ازدواج شرط می گذارند و حق طلاق را از همسرشان می‌گیرند.

گاهی در جریان این روند پیش می‌آید که مردان از طلاق دادن همسر خود ممانعت می‌کنند و شرط می‌گذارند که در ازای آن چیزی طلب کنند.

برخی از زوجین نیز پیش از ازدواج جور دیگری بین خود قرار داد ازدواج را تنظیم می‌کنند. به این صورت که مرد حاضر می‌شود تا حق طلاق را به همسرش بدهد و در مقابل زن نیز مهریه خود را ببخشد. به این شرط از طلاق، حق طلاق بدون مهریه گفته می‌شود.

این شروط بین زوجین حاصل می‌شود و ارتباطی به رأی دادگاه و قاضی ندارد. در هنگام طلاق، قاضی پس از بررسی شرایط و با در نظر گرفتن توافقات بین زوجین، رأی طلاق را صادر می کند.

در صورتی که زن در ازای گرفتن حق طلاق، راضی شود مهر خود را ببخشد، دیگر نمی‌تواند چیزی را از مرد طلب کند. تنها نفقه و یا در صورتی که حضانت فرزندان را گرفته باشد، می‌تواند پول واریزی آن‌ها را دریافت کند که آن هم حق فرزندان است. موضوعاتی از قبیل ارث نیز به موضوع مهریه مربوط نمی شود. ارث تنها به خواست مرد، بعد و یا قبل از طلاق به زن خواهد رسید.

حق طلاق بدون مهریه چیست؟

 

وکالت در طلاق بدون مهریه

بسیاری از زوجین به دلیل عدم آگاهی از حق و حقوق قانونی و یا به جهت سهولت در انجام کارها، اقدام به گرفتن وکیل می‌کنند. در صورت داشتن وکیل و دادن وکالت به او، چند نکته را در نظر داشته باشید.

  • وکیل تنها وکالت شما را بر عهده می‌گیرد و کارهای حقوقی‌تان را انجام می‌دهد. او نمی‌تواند به جای شما تصمیم بگیرد. در صورتی که پس از مشورت با او به این نتیجه رسیدید که مهریه خود را ببخشید، دیگر نباید از او انتظار دعوی داشته باشید.
  • می توانید به وکیل خود وکالت تام بدهید. این به معنای واگذری مطالبات خود به اوست و وکیل می‌تواند مهریه شما را تماماً دریافت کند.
  • می توانید از وکیل خود در رابطه با نفقه کمک بگیرید.
  • تمامی توافقات شما با همسرتان باید به اطلاع وکیل برسد. زیرا وکلا تمامی بندهای عقدنامه را مطالعه می‌کنند و در صورتی که شما از توافق خود با همسرتان به او اطلاع ندهید، در صحبت هایتان چند دستگی ایجاد می شود و این ممکن است در رای قاضی تأثیر بگذارد.

حرف آخر

مرد تنها در صورت توافق با همسرش، می‌تواند او را بدون مهریه طلاق دهد و این تنها راه طلاق دادن زن بدون مهریه است. دادگاه راه‌های زیادی از جمله قسط بندی در پرداخت مهریه را به شما پیشنهاد خواهد داد. اما نکته مهم آن است که راهی برای فرار وجود ندارد و مانند نفقه، مهریه نیز از واجبات است و حق قانونی بانوان می‌باشد. با داشتن آگاهی درباره حق و حقوق خود می‌توانید بهترین نوع طلاق را متناسب با وضعیت خود انتخاب کنید. در صورت تمایل می‌توانید به یک وکیل مجرب وکالت دهید تا از طرف شما، کارهای حقوقی تان را انجام دهد و مدافع حق و حقوق قانونی شما باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر، از مشاوره طلاق مجموعه هما مشاور بهره ببرید. با ما تماس بگیرید.

 

تماس با مشاوران همامشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]
Summary
راههای طلاق دادن زن بدون مهریه
Article Name
راههای طلاق دادن زن بدون مهریه
Description
یکی از راههای طلاق دادن زن بدون مهریه، توافق است و این همان طلاق توافقی بدون مهریه است. روش دیگر، طلاق خلع است.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما