راههای درمان اعتیاد به اینترنت در کودکان چگونه است؟

راههای درمان اعتیاد به اینترنت در کودکان چگونه است؟

عوامل اجتماعی و خانوادگی بسیاری در به وجود آمدن اعتیاد به اینترنت در کودکان نقش دارند. تحریک‌پذیری، بد خلقی و افسردگی کودک در زمان عدم دسترسی به اینترنت، از نشانه‌های وابستگی او به نت است. جهت درمان اعتیاد به اینترنت در کودکان، قوانینی تعیین کنید و به آن پایبند باشید. مثلاً یک ساعت، بعد از انجام تکالیف یا یک ساعت مشخص بعد از شام.

امروزه نمی‌توان تأثیرات اینترنت و نیاز همه انسان‌ها و جوامع به اینترنت را نادیده گرفت. با پیشرفت فناوری و تکنولوژی، اینترنت در دسترس همگان قرار گرفته است. بسیاری از والدین برای تسهیل در امر آموزش فرزندان خود و یا ایجاد سرگرمی برای کودکان‌شان، ابزارهای ارتباطات جمعی و همچنین اینترنت را فراهم کرده‌اند. اما چند درصد از خانواده‌ها از خطرات و مشکلات احتمالی ان اگاهی دارند؟ تحقیقات نشان می‌دهد اعتیاد فرزندان به اینترنت، مشکلی بزرگ‌ و شایع‌ در بین خانواده‌ها است. امری اجتناب‌پذیر که از بی‌اطلاعی و سهل انگاری والدین نشات می‌گیرد. در این مقاله سعی داریم تا این موضوع را از جهت علمی توضیح و راهکارهای مناسبی جهت حل این مشکل ارائه دهیم.

چرا کودکان به اینترنت معتاد می‌شوند؟

اعتياد به اينترنت، نوعي وابستگي رفتاري است كه فرد براي مقابله با مشكلات از آن استفاده مي‌كند. ويژگي‌هاي شخصيتي صفاتي پايدار در طول زمان هستند كه از موقعيتي به موقعيت ديگر تغيير چنداني نمی‌كنند. تحقيقات نشان داده است که ويژگي‌هاي شخصيتي تاثير مهمي بر استفاده از اينترنت دارند.

عوامل اجتماعی و خانوادگی بسیاری در به وجود آمدن اعتیاد به اینترنت در کودکان نقش دارند. از مهمترین عوامل می‌توان به عدم توانایی در ایجاد ارتباط دوستانه با گروه همسالان اشاره کرد. همچنین بازی های اینترنتی از دلایلی است که کودکان به استفاده بی‌وقفه از اینترنت روی می‌آورند.

از جمله راه‌هایی که می‌توان کودکان را به دنیای واقعی علاقه‌مند ساخت، این است که با آنها صحبت کرده و ببینیم انجام چه فعالیت‌هایی در دنیای واقعی آن‌ها را خوشحال می‌کند. برای مثال، ثبت نام در کلاس‌های هنری و ورزشی می‌تواند ساعات بیکاری بچه‌ها را پر کند. کاهش عملکرد در مدرسه، اخراج از مدرسه، افزایش تعارض و کشمکش در خانواده و رها کردن سرگرمی‌ها از اثرات اعتیاد به اینترنت در کودکان است. در کنار این‌ها، افسردگی، اضطراب، اعتماد به نفس پایین، محرومیت از خواب و نبود فعالیت‌های فیزیکی می‌تواند زمینه‌ساز بلوغ زودرس شود.

چرا کودکان به اینترنت معتاد می‌شوند؟

 

نشانه‌های اعتیاد به اینترنت در کودکان

وابستگی کودک به فضای مجازی و اینترنت، آنگاه مشخص می‌شود که با قطع شدن زمان آنلاین، کودک آشفته یا عصبانی می‌شود. از نشانه های اعتیاد کودکان به اینترنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کودک شما در صورت عدم دسترسی به اینترنت، تحریک‌پذیر می‌شود.
  • ترجیح می دهد وقت خود را به گشت و گذار در اینترنت بگذراند، نه با دوستان و خانواده.
  • اگر شما به عنوان پدر و مادر، برای کودک محدودیت‌هایی تعیین کنید، کودک شما از محدودیت های زمانی تعیین شده برای استفاده از اینترنت سرپیچی می‌کند.
  • در مورد مقدار زمان صرف شده در اینترنت دروغ می‌گوید.
  • هنگامی که هیچ کس آنلاین نیست، دزدکی آنلاین می‌شود!
  • هنگامی که از کودک دور هستید، دوباره آنلاین می‌شود.
  • علاقه خود را به فعالیت‌هایی که قبل از دسترسی آنلاین به آنها لذت‌بخش بود از دست می‌دهند.
  • وقتی آنلاین نیست تحریک‌پذیر، بدخلق یا افسرده می‌شوند.

این ها زنگ خطرهایی است که شما والدین باید نسبت به آن ها آگاه باشید.

نشانه‌های اعتیاد به اینترنت در کودکان چیست؟

 

چگونه دسترسی کودک به اینترنت را محدود کنیم؟

 چگونه می توانید دسترسی آنها را محدود کنید؟ این به خود شما بستگی دارد. قبل از اینکه کار دیگری انجام دهید، این شما هستید که به عنوان پدر یا مادر، باید قوانینی در مورد استفاده از اینترنت برای کودک‌تان تعیین کنید. سپس در مورد قوانین و برنامه ریزی‌هایتان، با بچه‌ها صحبت کنید تا آنها هم از انتظارات شما آگاه شوند. به آنها اطلاع دهید که کارهای آنها را مشاهده خواهید کرد. معمولاً در خانواده هایی که مادر شاغل نیست و در بیشتر مواقع در خانه حضور دارد، مدیریت استفاده بچه ها از اینترنت آسان‌تر است.

اما در بسیاری از موارد، مادر شاغل است و مطمئناً والدین نمی توانند تمام وقت فرزندان خود را زیر نظر داشته باشند. بنابراین، منطقی است که از برخی از ابزارها برای محدود کردن دسترسی آنها به اینترنت استفاده کنید. اگر روتر دارید که رایانه‌های خانگی از طریق آن به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند، معمولاً می توانید برای مسدود کردن وب سایت‌ها یا به طور کلی دسترسی به اینترنت آن‌ها را کنترل کنید.

در کشورهای غربی، یک روش خوب برای کنترل میزان دسترسی به اینترنت در رایانه، استفاده از Trend Micro’s Titanium ™ Security است. این برنامه، یک مجموعه ای بسیار کاربردی برای فیلتر کردن محتوای وب است و پیمایش وب به مکان‌های نامطلوب را محدود می کند. در واقع، تیتانیوم یک گروه کنترل برای گروه های سنی 3-7، 8-12 و 13-17 دارد. صحبت کردن با کودکان و آوردن دلایل منطقی به زبان کودکانه و استفاده از این نرم افزار های کمکی، روشی است که می توان بدون سلب حس اعتماد از کودک، به پیشگیری از وابستگی یا اعتیاد کودک به اینترنت کمک کرد.

روش‌های درمان اعتیاد کودک به اینترنت

ما والدین در تربیت بچه های خود کار سختی داریم. این وظیفه ماست که با کمک به آنها در یادگیری نحوه کنار آمدن با چالش‌های زندگی، وقتی کودکان به دنیای واقعی می آیند، فرزندانمان را در مسیر بزرگسالی راهنمایی کنیم. در عین حال باید مراقبت کنیم تا از آن ها در مقابل خطرات موجود در امان بمانند.

این مسئولیت ها شامل استفاده بچه‌ها از اینترنت نیز می‌شود. دسترسی به اینترنت در مدارس امروز الزامی است. بیشتر اوقات معلمان انتظار دارند دانش آموزان برای انجام تحقیقات خود از اینترنت استفاده کنند.

والدین باید هنگام تحصیل در خانه، دسترسی فرزندان خود را به اینترنت کنترل کنند. میزان کنترل با توجه به سن متفاوت است. اما به طور کلی، پیشنهاد می شود در دوران ابتدایی، دسترسی ها محدودتر باشد. در این صورت، آن ها از همان سنین کم، همین رویه را یاد می گیرند و به آن عادت می کنند.

درمان اعتیاد کودک به اینترنت با والدین همسو و متفق

در یک خانواده نقش پدر و مادر، بسیار مهم است و بسیار مهم تر آن است که هر دو والد، یک جبهه متحد داشته باشند. به عنوان والدین، ​​هر مسئله چگونگی استفاده بچه ها از اینترنت، باید برای هر دوی آن ها جدی باشد و هر دو باید دارای اهداف مشترک بوده و با هم توافق داشته باشند. بنابراین، لازم است شما به عنوان پدر و مادر، با هم درمورد شرایط صحبت کنید و در صورت لزوم، در مورد اهداف به تفاهم برسید. اگر شما به عنوان والدین سمت و سویی هدفمند و یکسان نداشته باشید، کودک از اختلاف عملکرد شما سوء استفاده می کند. آنجاست که متقاعد کردن او سخت می شود.

بنابراین، لازم است والدین برای این کار کمی وقت بگذارند. کودکی که به اینترنت اعتیاد دارد، با محدودیت‌هایی اینترنتی که شما برای او در نظر خواهید گرفت، احساس خطر می کند! اگر می خواهید محدودیت‌هایی که اعمال می کنید جوابگو باشد، عملکرد شما نباید تنها ناشی از یک فوران احساسی باشد. لازم است شما همواره در موضوع استفاده فرزندتان از اینترنت متمرکز باشید. به بچه‌ها یادآوری کنید که با تماشای تلویزیون نیز می توانند اوقات خود را به خوبی بگذرانند.

برای هر پدر و مادری لازم است که با کامپیوتر، اینترنت و اصطلاحات مربوط به آن‌ها آشنا باشند. حدأقل آنقدر که کودک شما بداند شما نیز به عنوان والدین، از اینترنت و فضای مجازی اطلاعاتی دارید. در این صورت، حساب کار دستش می‌آید و دیگر نمی‌تواند هر طور که خواست رفتار کند!

برای درمان اعتیاد کودک به اینترنت، قوانین و مرزهای منطقی تعیین کنید

بسیاری از والدین با مشاهده علائم اعتیاد به اینترنت در فرزندشان عصبانی می شوند و به عنوان مجازات، رایانه، لپ تاپ، تبلت را  با خود می برند یا به اصطلاح آن را قایم می کنند. آن ها معتقدند که این کار، تنها راه خلاص شدن از این مشکل است. اما این حرکت شما، یک مشکل به وجود می آورد. اینکه فرزند شما را حریص‌تر کرده و باعث می شود او به شما، به عنوان دشمن نگاه کند. همچنین باعث می شود تا او عصبانیت و تحریک پذیری خود را بیشتر بروز دهد.

با کودک خود کار کنید تا مرزهای مشخص شده برای استفاده محدود از اینترنت را نشکند. می‌توانید تعیین کنید که بعد از انجام تکالیف، یک ساعت مشخص در شب و یا چند ساعت بیشتر آخر هفته‌ها، مجاز به استفاده از نت است. اما مهم است که به قوانین خود پایبند باشید و به یاد داشته باشید که شما در حال تلاش برای کمک به فرزند خود هستید تا او از وابستگی روانی به اینترنت رها شود.

در آخر، کامپیوتر، لپ تاپ یا تبلت را در قسمتی از خانه که قابل مشاهده است قرار دهید. یک قانون ایجاد کنید که استفاده از رایانه در امور خارج از تکالیف مدرسه، فقط در قسمت هال یا پذیرایی و یا هر مکان عمومی خانه اتفاق بیفتد. جایی که کودک شما احتمالاً با شما یا سایر اعضای خانه تعامل دارد.

برای درمان اعتیاد کودک به اینترنت، قوانین و مرزهای منطقی تعیین کنید

 

راز داشتن خانواده شاد و خوشبخت، همدلی والدین و صمیمیت بین اعضای خانواده است. به یاد داشته باشید هر چه صمیمت بین اعضای خانواده بیشتر باشد، فرزندان تمایل بیشتری به حضور در کنار والدین پیدا می‌کنند و در نتیجه، از شدت تمایل‌شان برای استفاده از نت و ابزارهای رایانه‌ای کاسته می‌شود. پس بهتر است جهت درمان اعتیاد فرزندتان به اینترنت، راهکارهای ایجاد صمیمیت در خانواده را مهم تلقی کنیم.

 

تماس با مشاوران همامشاور

 

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
راههای درمان اعتیاد به اینترنت در کودکان چگونه است؟
Article Name
راههای درمان اعتیاد به اینترنت در کودکان چگونه است؟
Description
جهت درمان اعتیاد به اینترنت در کودکان، قوانینی تعیین کنید و به آن پایبند باشید. مثلاً یک ساعت بعد از انجام تکالیف یا یک ساعت مشخص بعد از شام.
Author
Publisher Name
همامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما