راز داشتن یک خانواده‌ شاد و خوشبخت چیست؟

راز داشتن یک خانواده‌ شاد و خوشبخت چیست؟

داشتن یک خانواده شاد، سالم و با نشاط هدف همۀ همسران است. زمانی که هر یک از همسران پدر و مادر می‌شوند، این هدف مهمتر جلوه می‌کند. گذشت و تعامل اعضای خانواده، حس مسئولیت، باهم غذا خوردن، بازی با بچه‌ها و اولویت قرار دادن خانواده بر دوستان، راز داشتن یک خانواده شاد و خوشبخت است. شادی نشان دهندۀ تعامل است. والدین به خانه می‌آیند و بچه‌ها از دیدن آن‌ها خوشحال می‌شود؛ بچه‌ها به خانه بر می‌گردند و والدین از دیدن آن‌ها خوشحال می‌شوند. این یعنی تعامل. از وجود یکدیگر لذت ببرید؛ جوهره یک خانواده خوشبخت این است که آن‌ها سعی در ارتقاء بخشیدن یکدیگر دارند. همۀ این موارد، به نحوه رفتارها بر می‌گردد.

برای داشتن خانواده شاد و خوشبخت چه کنیم؟

یکی از اشتباهات بسیار رایج در بسیاری از خانواده‌ها، این است که فقط بچه‌ها تأمین کنندگان عشق در خانواده هستند! بچه هایی که سرانجام ازدواج می کنند و از خانه می‌روند. بعد از آن شما می‌مانید و همسرتان؛ همانند روزهای اول که فقط شما بودید و همسرتان! پس اگر جزء پدر و مادرهایی هستید که همواره در خانواده، حق را به فرزندان می دهید، بهتر است روش خود را عوض کنید. سعی کنید به عنوان زن و شوهر، مجادله و بحث های شخصی خودتان را در حضور بچه ها عنوان نکنید. با هم کنار آیید و کمی گذشت داشته باشید. فقط شما هستید که به عنوان زن و شوهر، برای هم می‌مانید.

اگر می خواهید کانون خانواده تان گرم و صمیمی باشد و همواره سلامتی روح و روان برقرار باشد، می‌توانید کارهای ساده‌ای انجام دهید. در ادامه با هما مشاور همراه باشید.

برای داشتن خانواده شاد و خوشبخت چه کنیم؟

 

1- برای هم وقت بگذارید

وقتی بچه ها به خانه می‌آیند، از آنها بپرسید در مدرسه چه اتفاقی افتاده است. به همین ترتیب، وقتی آن ها بزرگ‌تر می شوند، به دانشگاه با محیط کار می روند، پس از برگشتن جویای احوال و روزمرگی آن‌ها شوید. سعی کنید همواره یک داستانی داشته باشید که با بچه ها به اشتراک بگذارید و در مورد آن با هم گفتگو کنید. صحبت کردن در موارد مختلف، شما و بچه‌هایتان را به یکدیگر نزدیک‌تر می کند و حس صمیمت را در میان‌تان ارتقاء می دهد. همچنین، کمک می‌کند تا آن‌ها در دوران نوجوانی، جوانی و بعد از ازدواج هم به شما به عنوان بهترین دوستان خود نگاه کنند و رازها و مشکلات زندگی شان را با شما مطرح کنند؛ نه با افراد غریبه.

2- حوصله به خرج دهید!

صبر و حوصله رمز و راز بسیاری از موفقیت‌هاست. این مورد، برای داشتن یک خانواده خوشبخت و شاد نیز لازم است. بی‌حوصله بودن مداوم پدر و مادر، منجر به اختلال در کارها و روابط افراد خانواده می‌شود. همواره به خاطر داشته باشید مادر و پدر، ستون‌های یک خانواده هستند. هر نوع اختلال رفتاری و حتی جسمی آن‌ها، تأثیر مستقیمی بر عملکرد دیگر اعضای خانواده خواهد داشت.

3- باهم غذا بخورید و خانواده‌ای خوشبخت بسازید

با هم غذا خوردن، راهکاری برای ایجاد صمیمت در خانواده است. خانواده‌هایی که با هم، در کنار یک سفره غذا می‌خورند، خانواده‌هایی مستحکم‌تر خواهند بود. وعدۀ شام، شاید تنها وعده‌ای باشد که بسیاری از خانواده‌ها می‌توانند آن را در کنار اعضای خانواده صرف کنند. به ویژه در خانواده‌هایی که مادر و یا فرزندان شاغل‌اند. Boteach یک روان‌شناس آمریکایی پیشنهاد می‌کند که در هفته، حدأقل چهار شام خانوادگی داشته باشید.

چگونه یک خانواده با نشاط و سالم داشته باشیم؟

 

4- با بچه‌ها بازی کنید

بهترین وقتی که می‌توانید به عنوان یک پدر و مادر برای بچه هایتان بگذارید، بازی کردن با آن هاست. اگر شاغل هستید و در طی هفته وقت چندانی برای این کار ندارید، شب ها قبل از خواب، دقایقی برای کودک تان کتاب بخوانید. کتاب یا داستان‌های مورد علاقه او.

برای ساختن یک خانواده با نشاط و سالم، با بچه‌ها بازی کنید

 

5- اولویت قرار دادن خانواده، راز خانواده‌های خوشبخت و شاد

در خانواده های خوشبخت، خانواده مقدم بر دوستان است. این را باید از همان اوان کودکی، به فرزندان خود آموزش دهید. اما نه فقط آموزش کلامی. شما با عملکرد و رفتار صحیح، بهترین تأثیر و آموزش را در این زمینه ارائه می‌دهید. مثلاً اگر به عنوان پدر یا مادر خانواده، همزمان به یک مهمانی دوستانه و یک مهمانی خانوادگی دعوت شده‌اید، اولویت باید با مهمانی خانوادگی باشد. همچنین نباید به این صورت باشد که یکی از زن یا شوهر، به مهمانی خانوادگی و دیگری به مهمانی دوستانه برود.

هر دو باید با هم و در کنار هم باشید. با هم بودن، زنجیره و پیوند خانوادگی‌تان را مستحکم می‌کند. این عملکرد، باعث می شود تا فرزند شما نیز در آینده، یاد بگیرد که مهمانی خانوادگی یا هر مسأله ای که مربوط به خانه و خانواده می شود، در اولویت است. زمانی که بچه ها خسته و کسل می شوند، به دنبال یک هیجان در خارج از خانه می روند و این زمانی است که دوستان اهمیت بیشتری پیدا می کنند. دوستی مهم است، اما تابع خانواده بودن مهتر!

6- فعالیت‌های بعد از مدرسه بچه‌ها را محدود کنید

برخی پدرها و مادرها، برای تایم بعد از مدرسه بچه‌ها، بیش از حد برنامه می ریزند. انواع کلاس‌های آموزشی، هنری و غیره. این حالت در مورد تعطیلات تابستانی بچه‌ها نیز دیده می‌شود. بهتر است افراطی عمل نکنید. شما با این کار، فرصت طلایی حضور و وجود خودتان را از بچه ها دریغ کرده اید. همچنین این حالت را ایجاد کرده‌اید تا آن‌ها مدت زمان بیشتری را با دوستان خود سپری کنند و حرف‌هایی که در واقع می‌توانستند با شما مطرح کنند، به آن ها بگویند. به این ترتیب، بیشتر به همسالان و دوستان شان گرویده می‌شوند تا به شما و خانواده.

7- برای خانواده خود تشریفاتی در نظر بگیرید

Boteach  روان شناس معروف، می گوید: خانواده ها به تشریفات نیاز دارند. باربارا فیسه (Barbara Fiese) پروفسور و رئیس دانشکده روان شناسی دانشگاه Syracuse نیویورک نیز با نظر او موافق است. او معتقد است خانواده های خوشبخت برای خود آیین های معنا داری دارند و خود را تحت فشار قرار نمی دهند. آیین هایی که می تواند اعضای خانواده را به هم نزدیک کند. به عنوان مثال می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • یک دورهمی خانوادگی در هر فصل از سال.
  • اختصاص دادن یک روز در ماه به پخت غذای مورد علاقه یکی از اعضای خانواده.
  • خریدن شیرینی در اولین روز هر ماه.

برای داشتن خانواده ای شاد، برای خانواده خود تشریفاتی در نظر بگیرید

 

8- صدای خود را بلند نکنید

خانه باید یک محیط امن و آرام باشد. به یاد داشته باشید که کودکان در محیط های با ثبات (بدون تزلزل) همواره بهتر رشد کرده و ترقی می کنند. با بچه های خود صحبت کنید، برای آن ها قوانین سختگیرانه در نظر بگیرید و در صورت لزوم آن ها را مجازات کنید؛ اما کنترل خود را از دست ندهید و داد و فریاد نکنید. داد و فریاد، امنیت و ثبات محیط خانه را خدشه‌دار می‌کند و روان فرزند را می‌آزارد. همه این ها باعث می شود او از شما فاصله بگیرد.

9- هرگز در حضور بچه‌ها دعوا نکنید

اگرچه درگیری و مشاجره‌ها بعضاً اجتناب‌ناپذیر هستند، اما تا حد ممکن نباید در حضور بچه‌ها باشد. اگر این اتفاق افتاد و بچه‌ها مشاجره شما را دیدند، بهتر است از آن ها عذرخواهی کنید و به آن ها بگویید: متاسفیم بچه ها؛ من و بابا فقط کمی اختلاف داشتیم، اما حالا همه چیز خوب است!

10- بیش از حد کار نکنید

کار کردن زیاد شاید در زمان مجردی حتی یک مزیت محسوب شود، اما بعد از تشکیل خانواده و بچه دار شدن، توصیه نمی شود. همسر و فرزندان شما به حضور شما در خانواده نیاز دارند. اگر شما دائماً غایب باشید و کار را اولویت قرار دهید، یک حس ناامنی در بچه ها ایجاد می شود. این حس در بزرگسالی ممکن است به نوعی کمبود عاطفی تبدیل شود. همچنین سبب می شود فرزند در دورۀ نوجوانی و جوانی، هر طور که دوست دارد رفتار کند، دیر به خانه برگردد، رفیق باز شود و حتی به دامن اعتیاد کشیده شود.

11- صمیمت را بین فرزندان تان پررنگ کنید

برای داشتن یک خانواده خوشبخت و مستحکم، لازم است فرزندان تان را به سمت هم سوق دهید. همواره به فرزنداتان بگویید که چقدر داشتن یک خواهر یا بردار لذت بخش است و یک نعمت بزرگ محسوب می شود. به آن ها بگویید که چقدر خوش شانس هستند که یک خواهر یا برادر دارند که می توانند در کودکی با هم بازی کنند، در بزرگسالی با هم صحبت کنند، مراقب هم باشند و هوای یکدیگر را داشته باشند.

برای ساختن یک خانواده خوشبخت چکار کنیم؟

 

12- انعطاف پذیری، راز داشتن یک خانواده خوشبخت

اتفاقات و سختی های زندگی ممکن است به مرور زمان، از انعطاف‌پذیری رفتاری انسان‌ها بکاهد. البته بسیاری از اشخاص نیز در کل شخصیت منعطف ندارند. اما بهتر است کمی منعطف باشید. ورود شخص جدید به خانواده (به عنوان عروس یا داماد)، ازدواج مجدد یکی از اعضای خانواده، از دست دادن یکی از عزیزان، همگی اتفاقاتی هستند که مستلزم انعطاف رفتاری ما هستند. انعطافی که زنجیرۀ صمیمیت خانواده را حفظ می‌کند.

13- مزاح‌های خانوادگی و یک خانواده شاد!

مزاح های خانوادگی تا جایی که به بی‌ادبی و خرد کردن شخصیت افراد خانواده لطمه نزند، بسیار خوب است. گاه بچه‌ها برای هم اسم مستعار انتخاب می‌کنند و اینگونه شوخی کرده و شادی خود را ابراز می‌کنند. مزاح‌های خانوادگی، معمولاً بر انعطاف‌پذیری رفتاری افراد، هم در خانواده و هم در اجتماع، می‌افزاید. یکی از روش‌های افزایش صمیمت بین زوجین، می‌تواند همین مزاح‌های صمیمی و دوستانه‌ای باشد که هر از گاهی رد و بدل می‌شود. البته بهتر است در حضور بچه ها نباشد. در غیر اینصورت، لازم است تا حد ممکن اعتدال رعایت شود.

14- از حضور یکدیگر لذت ببرید

با یکدیگر ارتباط بر قرار کنید؛ اعضای یک خانواده خوشبخت، با یکدیگر ارتباط بر قرار می‌کنند. بعضاً دیده می‌شود که در برخی خانواده، افراد خانواده صحبت‌های خود را به مادر می‌گویند تا او به دیگر اعضا انتقال دهد. اما در یک خانواده خوشبخت، خطوط ارتباطی انعطاف‌پذیرتر و بازتری وجود دارد و همه اعضا قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند.

 

تماس با مشاوران همامشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 3 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
راز داشتن یک خانواده‌ شاد و خوشبخت چیست؟
Article Name
راز داشتن یک خانواده‌ شاد و خوشبخت چیست؟
Description
گذشت و تعامل اعضای خانواده، حس مسئولیت، باهم غذا خوردن، بازی با بچه‌ها و اولویت قرار دادن خانواده بر دوستان، راز داشتن یک خانواده شاد و خوشبخت است.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما