رابطه جنسی مقعدی چیست و چه عوارضی دارد؟

رابطه جنسی مقعدی چیست و چه عوارضی دارد؟

ورود آلت جنسی مردانه، انگشت و یا هر ابزار مصنوعی و ساختگی به درون محل خروج مدفوع، رابطه جنسی مقعدی نامیده می‌شود. ایدز، بواسیر و سرطان روده بزرگ، از عوارض آمیزش مقعدی است. چنین روابطی از نظر اسلام منع شده است. زیرا منجر به خون‌ریزی و انتقال بیماری می‌شود؛ همچنین می‌تواند منجر به سرطان روده شود. در چنین روابطی، احتمال رخداد بارداری نیز وجود دارد. رابطۀ مقعدی و رفتارهای ناشی از آن مثل ریمینگ، آسیب‌های روانی مخربی در شخص هدف که معمولاً زنان هستند، می‌گذارد. جدایی عاطفی، افسردگی، ترس از رابطه و بی میلی جنسی از جمله این عوارض است.

آمیزش جنسی مقعدی چیست؟

رابطه جنسی مقعدی (Anal sex) رابطه‌ای جنسی است که ناحیه مقعد را درگیر می‌کند. یعنی مرد در هنگام سکس، آلت تناسلی خود را وارد مقعد می کند. جایی که محل خروج مدفوع است، نه محلی برای ورود آلت مردانه! اما چنین رابطه‌ای تنها به این محدود نمی شود. رابطه مقعدی می‌تواند با وارد کردن انگشت، زبان یا هر وسیلۀ دیگری نیز صورت گیرد. به تحریک مقعد با استفاده از دهان یا زبان، ریمینگ (rimming) نیز گفته می‌شود. آمارها نشان داده است که چنین روابطی اغلب در بین زوج های زیر 45 سال دیده می‌شود.

علیرغم این واقعیت که رابطه جنسی مقعدی برای بسیار افراد محبوبیت جنسی دارد، اما موضوعی تابو است! هر روزه تعداد بیشتری از زوج های جنسی، به چنین روابطی گرویده می شوند. شاید بتوان اصلی‌ترین دلیل آن را فضای مجازی و گسترش هر چه بیشتر صنعت پورنوگرافی دانست. صنعتی که با ساخت و پخش فیلم های پورن، نه تنها شهوت را تحریک کرده و رواج می‌دهد، بلکه کژکاری های جنسی را نیز شیوع می دهد. بسیاری از نوجوانان و جوانان نیز بی آنکه به صحیح یا غلط بودن چنین مواردی فکر کنند، کورکورانه از آن تبعیت می کنند.

طی رابطۀ جنسی مقعدی چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

هنگامی که یک زن تحریک می شود، واژن ترشحات خاص خود را برای رابطه جنسی فراهم می کند. اما این اتفاق در مقعد نمی افتد. چون اصولاً این اندام برای برقراری سکس خلق نشده است! بنابراین، نفوذ بدون به صورت خشک و بدون استفاده از روغن یا یک ماده لغزنده، می تواند بافت ظریف داخل مقعد را پاره کند. این حالت منجر به درد و خونریزی می شود. مانند بافت واژن، بافت داخل مقعد حساس تر از بافت خارج از آن است.

بافت و پوست اطراف مقعد، به عنوان یک مانع محافظتی در نیمه پایینی دستگاه گوارش شما عمل می کند. با این وجود، بافت داخل مقعد ظریف و نازک‌تر است. از این رو، در اثر نفوذ احتمال پارگی و خونریزی بیشتر است. این امر، احتمال انتقال عفونت، ویروس یا باکتری بین شما و شریک جنسی تان را افزایش می دهد.

اگر بعد انجام چنین روابطی، اقدامات بهداشتی انجام ندهید، باکتری‌های موجود در بخش داخلی مقعد، می‌توانند به راحتی پخش شوند. اگر از کاندوم استفاده می کنید، حتماً آن را برداشته و دور اندازید. اگر بعد از رابطۀ مقعدی، قصد انجام رابطه جنسی واژینال دارید، کاندوم خود را عوض کنید. اگر از کاندوم استفاده نکرده بودید، آلت تناسلی را با مواد بهداشتی ضد عفونی کنید. در صورت استفاده از دست یا هر آلت مصنوعی دیگر، آن ها را کاملاً بشویید.

مضرات و عوارض رابطه جنسی مقعدی چیست؟

پوشش داخلی مقعد نازک است، بنابراین، به راحتی آسیب می‌ببیند و این باعث آسیب‌پذیری بیشتر آن در برابر عفونت می‌شود. از مضرات رابطۀ مقعدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:   

  • عفونت‌ها و بیماری‌هایی مانند سوزاک، کلامیدیا و تبخال که در طی رابطه جنسی گسترش یابند، می‌تواند از طریق رابطه مقعدی نیز منتقل شود.
  • رابطه جنسی مقعدی خطرناک‌ترین رفتار جنسی و منبعی برای انتقال ایدز و ابتلا برای مردان و زنان به آن است.
  • در ناحیه مقعد، مویرگ‌های ریزی وجود دارد. آمیزش مقعدی می‌تواند منجر به پاره شدن مویرگ ها و خونریزی (کم یا زیاد) شود.
  • انزال زدورس، از دیگر عوارض ناشی از رابطه مقعدی است. زود انزالی سبب می‌شود فرد نتواند از رابطه با همسرش لذت کافی را ببرد و همین موضوع ممکن است به سرد مزاجی جنسی همسرتان منجر شود. همین امر سبب شده تا رابطۀ مقعدی از دیدگاه اسلام منع شود.
  • آسیب‌های روحی و روانی. احساس حقارت بدترین حسی است که به واسطۀ رابطۀ آنال در افراد ایجاد می‌شود. همین احساس حقارت می‌تواند به جدایی عاطفی و بی‌میلی جنسی منجر شود.

مضرات و عوارض رابطه جنسی مقعدی چیست؟

 

رابطه مقعدی و سرطان روده 

 مقعد بخش مهمی از بدن است و وظیفه خروج ضایعات جامد بدن، یعنی مدفوع را بر عهده دارد. اگر این عضو در معرض عفونت‌های باکتریایی قرار بگیرد، فرد به بیماری های عفونی زیادی دچار شود. شایع‌ترین نوع سرطان مقعد، سرطان سلول سنگفرشی است. درحالیکه بافت خارجی مقعد دارای لایه‌هایی از سلول‌های مرده است که به عنوان سدی محافظ در برابر عفونت عمل می‌کنند، بافت های داخلی این عضو، چنین ویژگی را ندارد. بنابراین در برابر پاره شدن و گسترش عفونت، آسیب‌پذیر است.

دیواره داخلی روده بزرگ (بخش داخلی مقعد) قابلیت جذب مستقیم مواد و انتقال مستقیم آن به خون را دارد. بر اساس آمار، انتقال ویروس اچ. آی. وی. از طریق رابطه جنسی مقعدی، همچنان بالاترین میزان درصد خطر انتقال را به خود اختصاص می دهد. همچنین خطر ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نیز وجود دارد. این ویروس می تواند منجر به زگیل مقعدی و سرطان روده شود.

گاهی اوقات سلول‌های سطحی مقعد، سرطانی می شوند. اما سرطانی شدن سلول‌ها به همان سطح محدود می‌شود و به عمق و لایه های زیرین انتقال پیدا نمی کند. با این حال، عفونت ها و باکتری‌ها می‌توانند به سرعت وارد شکاف دستگاه مقعدی شده، خود را به روده برسانند و در آنجا رشد و تکثیر پیدا کنند. همین امر می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود.

اگر بعد از بر قراری چنین روابطی، دچار خون ریزی شدید از مقعد و شکم درد شدید، به پزشک مراجعه کنید. برخی افراد تصور می‌کنند که استفاده از مواد روان کننده می تواند از آسیب به بخش انتهایی روده جلوگیری کند. اما چنین تصویری صد در صد رخ نمی‌دهد و همواره احتمال پاره شدن مویرگ های روده و آسیب به روده وجود دارد.

رابطه مقعدی و سرطان روده چگونه است؟

 

رابطه مقعدی و بواسیر

همان طور که اشاره شد رابطه مقعدی باعث ایجاد مشکلات و بیماری‌های عفونی بسیاری می‌شود. اما از جمله مشکلات شایع آن ایجاد بواسیر است. بواسیر یا هموروئید به علت آسیبی است که به اسفنکتر ایجاد می‌شود، به وجود می‌آید. زیرا در حین رابطه مقعد گشاد شده و در اثر عرق قشا پوستی و گوشتی متورم شده و در نهایت بواسیر ایجاد می شود. درصورتیکه هموروئید درمان نشود و شما مدام این مدل از رابطه را تکرار کنید، به بی اختیاری ادرار و مشکلات بیشتر دیگر نیز دچار خواهید شد.

اسفنکتر، یک عضله یا ماهیچه حلقوی است که بخش داخلی و انتهایی روده بزرگ را احاطه کرده و بعد از دفع مدفوع، سفت می‌شود. کسانی که به دفعات زیاد آمیزش جنسی مقعدی انجام می‌دهند، سبب تضعیف اسفنکتر می‌شوند. تضعیف اسفنکتر باعث می‌شود فرد نتواند مدفوع خود را تا رسیدن به توالت نگه دارد و این کار برایش دشوار می‌شود. اگر دچار چنین حالتی شده اید، تمرینات ورزشی کگل را انجام دهید.

آمیزش مقعدی از نظر اسلام چه حکمی دارد؟

اسلام آمیزش مقعدی را منع کرده است. امام صادق (ع) در مورد  نزدیکی از پشت اجازه زن را شرط می داند وگرنه حرام است. زیرا باعث آسیب رسیدن جسم و روح می شود و به مراتب ضررهایی برای مردان و زنان دارد. از آنجا که دهانه مقعد دارای ماهیچه ای حلقوی است، مانند یک کش محکم دور آلت مرد را گرفته و در لحظه خروج منی مانند یک سد عمل می کند. این حالت، احتمال پس زدن منی به عقب و فشار به کیسه های منی و غده پروستات را افزایش می دهد و عوارض متعددی در پی خواهد داشت.

بیشتر مراجع تقلید، آمیزش مقعدی را مکروه دانسته اند. بنابراین، به دلیل اثرات منفی احتمالی، عقل حکم می کند که از این کار پرهیز کنید.

رابطه مقعدی در دوران بارداری

برقراری رابطه واژینال در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند. رابطه مقعدی در حالت عادی توصیه نمی‌شود چه برسد به زمانی که همسرتان باردار است!عفونت ها و باکتری هایی که با برقراری این رابطه منتل می شوند، می تواند شما و همسر باردارتان را به راحتی بیمار کند. درمان عفونت مستلزم مصرف دارو است. این درحالیست که یک زن باردار مجاز نیست هر دارویی را به راحتی مصرف کند و محدودیت هایی دارد. زیرا مصرف دارو می تواند بر جنین آسیب برساند. از طرف دیگر، عفونت باکتریایی نیز برای مادر و جنین خطرناک است. با همه این تفاسیر نتیجه حاصل می شود که آمیزش مقعدی در دوران بارداری باید ممنوع شود!

آیا رابطه مقعدی باعث بارداری می‌شود؟

این سؤال ممکن است ذهن بسیاری را مشغول کند. اما شاید تعجب کنید که پاسخ این سوال مثبت است. بله؛ رابطۀ مقعدی می‌تواند منجر به بارداری شود. دهانه مقعد و دهانه واژینال به یکدیگر نزدیک هستند. از این رو، احتمال دارد که مایه منی تحت شرایطی خود را به دهانه واژینال برساند و باعث بارداری شود. احتمال این رخداد قوی نیست اما ممکن است!

آیا رابطه مقعدی باعث بارداری می شود؟

 

اگر در زندگی زناشویی درگیر این رابطه هستید، اگر یکی از شما به عنوان زن یا شوهر، علاقه ای به برقراری آمیزش از مقعد ندارد اما دیگری بر آن مضر است، برای قانع کردن طرف مقابل، چه راهکاری دارید؟ برای کنار آمدن با این معضل، می‌توانید با متخصصان ما در هما مشاور صحبت کنید. ما آماده پاسخگویی به سؤالات و صبحت با شما هستیم. شما می‌توانید به صورت حضوری، تلفنی و یا آنلاین، با ما در ارتباط باشید.

 

تماس با مشاوران همامشاور

 

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
رابطه جنسی مقعدی چیست و چه عوارضی دارد؟
Article Name
رابطه جنسی مقعدی چیست و چه عوارضی دارد؟
Description
ورود آلت جنسی مردانه، انگشت و یا هر ابزار مصنوعی و ساختگی به درون محل خروج مدفوع، رابطه مقعدی نامیده می‌شود. بیماری‌های عفونی مثل HIV و سوزاک، از عوارض آمیزش جنسی مقعدی است.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما