دلایل بلوغ زودرس چیست و چه علائمی دارد؟

دلایل بلوغ زودرس چیست و چه علائمی دارد؟

بلوغ به معنی رسیدن به سن رشد است و به مجموعه تغییرات جسمی و روحی که بین کودکی و بزرگسالی رخ می دهد، گفته می شود. گاه این تغییرات زودتر از موعد مقرر رخ می دهد و تحت عنوان «بلوغ زودرس» شناخته می شود. جنسیت، وراثت و محیط خانواده از عوامل مهم در ایجاد بلوغ زودرس هستند. رویش زود هنگام مو در صورت پسرها و برجسته شدن سینه در دخترها، از علائم این ناهنجاری محسوب می‌شوند. برای درمان آن برخی پزشکان از هورمون درمانی استفاده می‌کنند. اما حمایت و نحوه برخورد صحیح خانواده ها، مهمترین و بهترین درمان است.

دلایل بلوغ زودرس در دختران و پسران چیست؟

وقتی غدد درون ریز بدن به رشد می‌رسند، فرد به بلوغ می‌رسد. رشد زیاد و ترشحات نامتعادل غدد جنسی، غده هیپوفیز و غده تیروئید از دلایل بلوغ زودرس است. با این همه، به عقیدۀ محققان، جنسیت و وراثت، عوامل مهمی هستند. این تغییرات بسیار سریع اتفاق می‌افتد و زمان شروع آن در پسران و دختران متفات است. ظاهر شدن علائم بلوغ در پسران از سن 15 سالگی شروع می‌شود. در دختران این سن متغیر است اما معمولاً آن را 9 سالگی در نظر می‌گیرند.

بچه هایی که زودتر از موعد نرمال به سن بلوغ می‌رسند، معمولاً بلندتر از همسالان خود هستند و افزایش شهوت باعث بروز اختلالات رفتاری در آن ها می شود. در پسران اولین علامت بزرگ تر شدن بیضه و در دختران نیز افزایش ترشحات جنسی و بزرگ‌تر شدن سینه ها می باشد. از دیگر دلایل بلوغ زودرس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فعال شدن زود هنگام محور سیستم عصبی مرکزی هیپوتالاموس و هیپوفیز.
 • تومورهای مغزی
 • تنسفالیت
 • بیماری مننژیت
 • ضربه به جمجمه
 • کم کاری غده تیروئید
 • استرس

بعضی از محققان عقیده دارند که شرایط و محیط زندگی کودک، عواملی بسیار مهم‌تر از آنچه که گفته شد هستند.

دلایل بلوغ زودرس در دختران و پسران چیست؟

 

علائم بلوغ زودرس چیست؟

به طور کلی وقتی کودکان به سن بلوغ می‌رسند علائم جسمی و رفتاری ظاهر می‌شود. علائم بلوغ زودرس در دختران و پسران متفاوت است. زیرا جنسیت یکی از عامل‌های تعیین کننده این اتفاق می‌باشد. داشتن اطلاعات درباره این علائم به شما کمک می‌کند تا بتوانید فرزندان‌تان را در این دوره مهم از زندگی کمک کنید. در ادامه به بررسی این علائم می‌پردازیم.

علائم بلوغ زودرس در دختران چیست؟

بلوغ زودرس در دختران نسبت به پسران کاملاً متفاوت است. این حالت در دختران معمولاً قبل از 9 سالگی اتفاق می‌افتد. برجستگی سینه و شروع عادت ماهانه، قبل از 9سالگی رخ می‌دهد. این نشانه‌ها در میان هر دختری کاملاً یکسان و مشابه نیست و شرایط محیطی در سرعت نمود آن ها نقش اساسی دارد.

 • ترشح شیر از سینه.
 • بروز رفتارهای زن گونه.
 • افزایش تعریق و سوخت و ساز بدن (به علت تغییرات هورمونی).
 • اضطراب و افسردگی (علت تغییرات هورمونی).
 • افزایش سرعت رشد مو در زیر بغل و ناحیه شرم گاهی.

علائم بلوغ زودرس در دختران چیست؟

 

علائم بلوغ زودرس در پسران

علائم بلوغ زودهنگام در پسران با تغییرات قابل توجهی نمود پیدا می کند. این حالت در پسران معمولا زودتر از 15 سالگی اتفاق می افتد و ویژگی های مرد گونه در بدن و رفتارشان معلوم می شود. بزرگ تر شدن بیضه و بلندتر شدن قد از علائم آن است. به علاوه تمایل آن ها به خوردن مواد غذایی بیشتر می شود به همین دلیل ممکن است که دچار چاقی و اضافه وزن شوند. دیگر علائم بلوغ زودرس در پسران به صورت زیر است:

 • پرمویی و رویش زود هنگام مو در صورت
 • رویش زود هنگام موهای زیر بغل
 • ضخیم تر شدن صدا
 • جوش های ریز در صورت و گردن

علائم بلوغ زودرس در پسران چیست؟

 

عوارض بلوغ زودرس چیست؟

همانطور که گفته شد مسئله بلوغ یکی از بحرانی‌ترین و حساس‌ترین دوره برای کودکان است. بلوغ زود هنگام باعث ایجاد مشکلات روحی و رفتاری در بچه ها می شود زیرا ممکن است وقتی در گروه همسالان خود قرار می گیرند، متوجه تناقض هایی شوند و این تناقض آن ها را از همسالان شان دور کند. پسران و دختران دچار عوارض گوناگونی می شوند. باید در نظر گرفت که اگر نوجوانی به بلوغ رسید و از نظر جسمانی قوی تر بود، نیروی عقلانی و هوش او یک رشد طبیعی دارد. یعنی این طور نیست که هر کسی که قدش بلندتر و وزنش بیشتر شد، عقلش نیز بیشتر است. پس می‌توان گفت بالا رفتن توقعات از نوجوانان و به دنبال آن، افزایش فشار روحی بر آن ها که از عوارض آزار دهنده بلوغ زود هنگام است. در ادامه این عوارض را به صورت منفک در دختران و پسران بررسی کرده ایم.

عوارض بلوغ زودهنگام در دختران

کودکان در این دوره دچار مشکلاتی می شوند که باید در دوران نوجوانی اتفاق می افتاد. اما در دوره کودکی اتفاق افتاده است. پس کاملاً طبیعی است که نتوانند مشکلات خود را حل کنند. دختران در این دوره بسیار حساس‌تر و شکننده‌تر می‌شوند. کم بودن سن و نداشتن تجربیات کافی باعث می شود که دچار تعارض اخلاقی و رفتاری شوند. ظاهر شدن علائم پریود، ممکن است دختران را دچار بحران روحی کند. از طرف دیگر، به دلیل افزایش تمایلات به شهوت، بروز رفتارهای ناهنجار مانند خود ارضایی و گرایش به دیدن فیلم های پورن، بعید نیست.

 فشارهای روحی که از طرف خانواده به ان ها وارد می شود، باعث بروز افسردگی ممکن است سبب افسردگی شود. زیرا برخی از خانواده ها فکر می کنند با افزایش سرعت رشد جسمی، دخترشان آمادگی ازدواج را پیدا کرده است. این یک باور نادرست است.

چنین دخترانی ممکن است به دلیل افزایش سرعت رشد جسمانی، مقبولیت خود را در میان دوستان‌شان از دست دهند و با دخترانی که سن‌شان از آن‌ها بیشتر است دوست شوند. همین امر، تعارض رفتاری بیشتری را برای آن‌ها به وجود می‌آورد و باعث می‌شود تا زودتر از سن‌شان بعضی از تجربیات را کسب کنند. در نهایت ممکن است وارد گروه های دوستی شوند که نباید!

تمامی این عوارض با داشتن اطلاعات کافی توسط خانواده ها قابل درمان است.

عوارض بلوغ زودرس در دختران چیست؟

 

عوارض بلوغ زودرس در پسران

معمولاً پسرانی که دچار بلوغ زودرس می‌شوند، در ابتدا تصویری نادرست از خود دارند و گمان می‌کنند این اتفاق بسیار شرم‌آور است. در این دوره معمولاً ارزیابی پسرها از خودشان مثبت نیست. ممکن است به دلیل آنکه از طرف دوستان خود مورد قبول نباشند، تنها و گوشه گیر شوند. این تنهایی باعث بروز نشانه‌های افسردگی و اضطراب خواهد شد.

افزایش تمایلات جنسی و پرخاشگری در این دوره بیش از قبل می شود. این تعارض‌های رفتاری، پسر را از خانواده و دوستان خود دور می‌کند.

در مقابل آنچه که گفته شد، دسته دیگری از پسران قرار دارند. پسرانی که اعتماد به نفس بیشتری دارند و از جانب بزرگترها بیشتر پذیرفته می شوند. اما در عوض، فرصتی برای بچگی کردن ندارند! همین باعث ایجاد خلاء های روحی در این پسرها می شود. پسرانی که به بلوغ زودرس دچار می شوند نمی توانند انتظاراتی که از آن‌ها خواسته می‌شود را برآورده سازند. به همین جهت ممکن است دچار سرخوردگی و از دست دادن عزت نفس شوند. این احساسات منفی در بلند مدت آن‌ها را دچار بحران های شدیدتری می‌کند که در نتیجه آن دیگر قادر نخواهند بود نقش ها و وظایفی که جامعه نیز علاوه بر خانواده به آن‌ها واگذار می‌کند را به خوبی انجام دهند.

همچنین استقلال طلبی پسران در این دوره، از دیگر عوارضی است که بسیاری از خانواده ها با آن مواجه می‌شوند. فرزند ضمن اینکه به شدت به خانواده خود وابسته است، می‌خواهد از قید و بندهای درون خانواده خلاص شود. این تعارض و نوسان بین استقلال و وابستگی، بسیار بحران آفرین است.

والدین باید در این دوره آگاهی لازم را در مورد تغییرات جسمی دوران بلوغ داشته باشند و بایستی قبل از بلوغ، تغییرات جسمی و روانی دوران بلوغ را به فرزندان خود بیاموزند.

چگونه از بلوغ زود هنگام جلوگیری کنیم؟

پیشگیری بهتر از درمان است. راهکارهای متعددی جهت پیشگیری از عارضۀ بلوغ زود هنگام وجود دارد. در این راه، اندازه گیری میزان هورمون های بلوغ می‌تواند کمک کننده باشد. اما بهتر از آن، نحوۀ تربیت فرزندان از سنین کودکی و سالم نگه داشتن محیط خانه و خانواده است. دسترسی فرزندان کم سن و سال خود را اینترنت و فضای مجازی را محدود کنید و برای آن قوانینی در نظر بگیرید. آن ها را تنها نگذارید و اجازه دوستی با هر کسی را به آن‌ها ندهید. همچنین برخی از رفتارهای نامناسب که متناسب با سن بچه ها نیست را جلوی بچه‌ها انجام ندهید.

راهکارهای دیگر هم وجود دارد:

 • تصویر برداری از مغز به صورت رادیوگرافی می‌تواند در تشخیص و آگاهی از میزان ترشحات مغزی کمک کننده باشد.
 • محیط زندگی باید بی تنش و آرام باشد تا کودک دچار استرس نشود. هرگونه تنش و درگیری در خانواده باعث می شود تا کودک زودتر دچار بلوغ شود.
 • حد الامکان محیطی شاد برای کودکان فراهم کنید.
 • به تغذیه کودکان توجه داشته باشید. مصرف میوه‌ها، سبزیجات و ویتامین D برای رشد کودکان بسیار مهم است و می‌تواند با تنظیم میزان عملکرد هورمون‌های کودکان، از بلوغ زودرس در آن‌ها جلوگیری کند.
 • مصرف غذاهای چرب و کنسرو شده محدود کنید. کنسروها حاوی ماده ای به نام بیسفنول ای هستند. این ماده عملکردی مانند هورمون استروژن دارد که باعث می شود سرعت رشد سینه‌ها و ران‌های کودکان بیشتر از قبل شود. این اختلال در هورمون‌ها خود عاملی جهت بلوغ زودرس است.
 • میزان مصرف از گوشت را کنترل کنید. کودکان بیش از اندازه گوشت مصرف نکنند.
 • مصرف شکر و خوراکی‌های دارای افزودنی را کم کنید و به جای آن لبنیات تازه را افزایش دهید.
 • مدت زمان مشخصی را برای زمان استراحت فرزندتان انتخاب کنید. زیرا خواب کافی، به طور طبیعی فعالیت‌های غدد مغزی را تنظیم می‌کند.
 • از اعتیاد به اینترنت در کودکان جلوگیری کنید.

راه درمان چیست؟

قبل از شروع هرگونه درمان، باید در ابتدا اطمینان حاصل کنید که آیا فرزندتان دچار بلوغ زودرس شده است یا نه. بعضی از پزشکان بر این عقیده‌اند که نباید در روند طبیعی رشد کودکان دست برد. اما از طرفی برخی از خانواده‌ها با این تغییرات موافق نبوده و در صدد درمان هستند.

استفاده از هورمون‌های محرک گونادوتروپین، با سرکوب هورمون از تخمدان یا بیضه‌ها، باعث توقف و یا پس رفت صفات ثانویه جنسی می گردد. باید دقت کرد که درمان باید زود شروع شود و در صورت موفقیت، درمان را تا رسیدن کودک به سن طبیعی بلوغ ادامه داد. سپس درمان را قطع می‌کنیم تا بلوغ به طور طبیعی ادامه یابد. در مواردی نیز به تشخیص پزشک، کودک را جراحی می کنند تا از ترشح هورمون‌های اضافی که از مغز ترشح می‌شود، جلوگیری شود.

در هر صورت، نکته قابل توجه آن است که بهترین درمان توسط خانواده‌ها صورت می‌گیرد. بسیاری از روانشناسان بر این عقیده هستند که خانواده ها با پشتیبانی و حمایت های روحی خود می‌توانند به فرزندان در این دوره پر خطر کمک کنند و بسیاری از رفتارهای انان را با کمک گرفتن از یک مشاور درمان کنند.

راههای درمان بلوغ زودرس چگونه است؟

 

نویسنده: سما زاهدی باران

تماس با مشاوران همامشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور