درمان خود ارضایی چگونه است؟

درمان خود ارضایی چگونه است؟

اراده اولین قدم، و صبر کلیدی طلایی برای درمان خود ارضایی است. بسیاری از افراد درصدد درمان این عارضه هستند. یکی از ناخوشایندترین اعتیادهای رفتاری که اثر مخربی بر روح و روان افراد دارد. این رفتار غلط زمانی که به یک عادت اعتیاد گونه تبدیل شود، آسیب‌های بیشتری بر جا می‌گذارد. استمناء یک رفتار شایع و رایج در میان تمام فرهنگ هاست. اما انجام آن، هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ علمی، نادرست و حرام است. از این رو، ترک و درمان این رفتار اعتیاد گونه ضروری به نظر می رسد. اگر شما هم به این معضل گرفتار شده‌اید و نمی دانید درمان آن چگونه است، بهتر است در ادامه مقاله همراه ما باشید.

چرا باید خود ارضایی را درمان کنیم؟

سؤال خوبیست! چرا باید استمناء را کنار بگذارید در حالی که تنها را برآورده کردن نیازهای جنسی شما انجام این عمل است؟ برای پاسخ به این سؤال بد نیست سبک سنگین کنید تا بفهمید این عمل تا چه اندازه برای شما مفید بوده و تا چه حد می تواند به شما، جسم و روحتان آسیب بزند.

آنچه که مسلم است این است که در آغاز کار، شما این کار را به صورت تفریحی و تنها برای ارضای نیازهای جنسی خود انجام می دهید. اما زمانی که کنترل آن از دستتان خارج شود، تمام ابعاد زندگی شخصی و اجتماعی شما تحت تاثیر قرار می گیرد. استمناء باعث خواب آلودگی، پرخاشگری و خستگی افراد می شود. همین امر، عملکرد و بازدهی مطلوب شما را در خانواده، محیط کاری، مدرسه و دانشگاه به طور قابل توجهی کاهش می دهد. همۀ این اختلالات به مرور زمان، مشکلات و دغدغه های بیشتری را متوجه شما می کند.

از پیامدهای منفی و عوارض خود ارضایی بر سلامت جسمانی هم هرچقدر بگوییم، کم است! تعدادی باور غلط و درست در مورد این ناهنجاری وجود دارد. اما باورهای اشتباه به قدری در جامعه مورد پذیرش است که موجب شده تأثیر موارد درست کم شود. برای مثال برخی تصور می کنند با انجام عمل استمناء، عقیم و نازا می شوند! حال آنکه تأثیر این عمل در سلامت جنسی شما به گونه ای است که منجر به زودانزالی، اختلال در نعوظ و سرد مزاجی می‌شود. این نوع مشکلات در صورتی که از زندگی مجردی به متأهلی منتقل شوند، زمینه‌ساز فروپاشی زندگی مشترک را فراهم می کنند.

عموم افرادی که در طول دوران مجردی نیازهای جنسی خود را به شکل خود ارضایی رفع می کنند، در طول روابط زناشویی دچار مشکلات جدی می شوند. چرا که مغز آن‌ها به یک عمل تکراری و انتزاعی برای ارضای جنسی عادت کرده است. لذا فرد ممکن است به آنورگاسمی مبتلا شود و در طول سکس واقعی به ارگاسم نرسد. در ادامه این روند، سرد مزاجی و پیامدهای منفی آن نیز به این مشکلات افزوده می شود.

اگر هنوز هم نسبت به ترک و درمان خود ارضایی خود شک دارید، بد نیست با پیامدهای روحی و ذهنی این رفتار نیز آشنا شوید. از آنجا که استمناء در فرهنگ ما یک عمل نکوهیده و مذمت‌آور به شما می‌رود، شما نمی توانید پس از انجام آن احساس خوبی داشته باشید. شاید در عمل بخواهید به ایده های علمی تکیه بزنید، اما عذاب وجدان، شما را رها نمی‌کند. تا زمانی که این تناقضات در شما حل نشود، در یک برزخ واقعی قرار دارید.

واضح است که انجام استمناء منجر شده تا شما نسبت به خود احساس حقارت و خود کم بینی داشته باشید. هیچ چیز به اندازه از دست رفتن عزت نفس نمی تواند زندگی شما را دگرگون کند. حس گناه ناشی از این عمل، هیچگاه تکراری و عادی نخواهد شد و می‌تواند پیش زمینه‌ای برای ابتلا به سایر اختلالات روحی باشد.

چرا باید خود ارضایی را درمان کنیم؟

 

راههای درمان خود ارضایی چگونه است؟

متأسفانه درمان خود ارضایی، مانند سایر اعتیادهای رفتاری آسان نیست! شما مسیر طولانی را در پیش دارید که می بایست قدم به قدم و با حوصله آن را طی کنید. اما باید امیدوار باشید. همین که به فکر درمان و ترک خود باشید، نیمی از راه را پیموده اید. کافیست تعهد و وفاداری خود را در طول پروسه درمان حفظ کنید تا یک ترک بدون بازگشت را تجربه کنید.

آمارها نشان می دهد که 93% از مردان و حدود 60-70% از زنان، استمناء را در طول زندگی تجربه کرده‌اند. اما نباید به این ارقام و اعداد دلخوش بود. زیرا اعتیاد به آن هیچگاه قابل توجیه نبوده است. برای رهایی از این منجلاب، باید چند تمرین طلایی را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

1- اراده، قدم اول برای درمان خود ارضایی

همانطور که گفته شد، مهم ترین قدم برای شروع درمان، یک تصمیم جدی است. این تصمیم می بایست فراتر از یک آرزو باشد. طوری که شما بتوانید برای محقق کردن آن از جان و دل مایه بگذارید.

2- به عذاب وجدان خود پایان دهید

در شروع فرآیند درمان، باید به این باور برسید که یک انسان عادی با تمایلات جنسی طبیعی هستید. اگر در سنین جوانی به سر می‌برید طبیعتاً در اوج امیال و غرایز جنسی خود هستید. بنابراین، طغیان جنسی در این دوره، دور از ذهن نیست. پس به جای آنکه خود را سرزنش کنید، به فکر تعدیل میل جنسی خود باشید؛ اما از راه درست، نه از بیراهه! اراده خود را دست کم نگیرید، شمار افرادی که توانسته اند خود ارضایی خود را درمان کنند، بیش از تصور شماست.

برای درمان خودارضایی به عذاب وجدان خود پایان دهید

 

3- متمرکز و سرگرم باشید

اعتیاد به استمناء، گاه منجر به تنهایی، انزوا و دوری از جمع خانواده و دوستان می شود. تا زمانی که تنها تفریح و کار هیجان‌انگیز، شما خود ارضایی و تماشای فیلم پورن است، نمی توان به بهبود و درمان امیدوار بود. پس همین حالا تصمیم بگیرید تا یک هیجان متفاوت را تجربه کنید!

چرا به دنبال آموختن یک هنر جدید نمی روید؟ نواختن یک ساز، رسم یک نقاش و هر کار مبتکرانه‌ای که ذهن شما را از استمناء دور کند. در همین راستا می توانید ورزش های جمعی را نیز امتحان کنید. بد نیست یکی از علاقه‌مندی‌های خود را دنبال کنید تا بیشتر از قبل احساس شادابی کنید. برتر بودن در یک هنر نیازمند پشتکار، انضباط و آرامش است. درست همان چیزی که شما برای درمان نیاز دارید!

برای درمان خودارضایی متمرکز و سرگرم باشید

 

4- تماشای ویدئوهای مستهجن، ممنوع!

اینطور که پیداست، اغلب افرادی که به انجام استمناء اعتیاد پیدا کرده‌اند، درگیر اعتیاد به پورنوگرافی هستند. هرزه‌نگاری به طور مؤثری موجب تحریک میل جنسی می شود. اگر در طول خود ارضایی، از عکس و فیلم‌های مستهجن استفاده می‌کردید، بهتر است دسترسی خود را به این عوامل از بین ببرید. حتی اگر لازم است خود را اینترنت محروم کنید. این کار باعث می شود بتوانید اعتیاد خود را راحت‌تر و سریع‌تر کنار بگذارید.

برای درمان خودارضایی تماشای ویدئوهای مستهجن، ممنوع!

 

5- حذف عوامل وسوسه انگیز

اگر در حین خود ارضایی از آلات خاصی استفاده می کردید، آن ها را دور بریزید. در کل، هر چیزی که شما را به سمت این عمل سوق می دهد، باید حذف شود. تعامل خود را با دوستان ناباب کمتر کنید و به افراد مثبت و خلاق بگروید.

اگر در یک بازه زمانی خاص استمناء می کردید، برای آن زمان یک برنامه ریزی خاص تعیین کنید تا بدون هیچ قید و شرطی نتوانید  آن را انجام دهید. برای مثال اگر این کار را در حمام انجام می دادید، بهتر است یک تایم مشخص برای استحمام خود در نظر بگیرید و خود را با آب سرد بشویید. این کار سبب کاهش میل جنسی شما خواهد شد. اغلب افراد، شب هنگام و در رختخواب استمناء می کنند. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید، بهتر است تا زمانی که کاملاً خواب آلود نشده اید به رختخواب خود نروید.

6- خودتان را تشویق کنید

مقرر کنید تا در ازای هر روزی که در برابر انجام استمناء مقاومت می کنید، مبلغی برای خود را کنار بگذارید. شما می توانید در پایان یک ماه با این پول، برای خود یک هدیه دوست داشتنی بخرید.

7- صبر، کلید درمان خود ارضایی

درمان، یک پروسه طولانی مدت است که تنها تعهد و وفاداری شما را می‌طلبد. وفاداری به خودتان! در این نبرد واقعی، صبر و استقامت شما عاملی بسیار مهم و تعیین کننده است. پس یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید و اجازه اشتباهات کوچک را نیز به خود ندهید. مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

8-کمک از یک مشاور جنسی

استمناء معضلی شایع در تمام جوامع و فرهنگ ها است. پس از آن خجالت نکشید. اساساً درمان هایی که پشتوانه علمی دارند و از مداخلات روانشناسی نیز کمک می گیرند، بهترین بازدهی را دارند. مشاوره جنسی به شما کمک می کند تا این اختلال را به طور شخصی و با تدوین برنامه های منظم جلو ببرید. مشاوران بدون آنکه شما را قضاوت یا نکوهش کنند، مسیر درست درمان و بهبودی را نشان می دهند. پس در نهایت اگر تمام راهکارهای یاد شده در شما اثر نکرد و نتوانستید خود را درمان کنید، از یک مشاور و حامی کمک بگیرید. در این زمینه، هما مشاور نیز خدمات خوبی را به شما ارائه خواهد کرد.

درمان خودارضایی با کمک از یک مشاور جنسی

سخن آخر:

استمناء نوعی اعتیاد رفتاری است که متأسفانه ترک آن در مسیری طولانی و زمانبر صورت می پذیرد. این اعتیاد را نمی توان در یک لحظه درمان کرد. اما باید امیدوار باشید. چرا که زمانی که برنامه ترک اعتیاد به ثمر بنشیند، زندگی شما دگرگون خواهد شد. با درمان خود ارضایی، مشکلات روحی و روانی که پیش از این ذهن شما را درگیر کرده بودند، پایان می یابند. شما دوره جدیدی از زندگی را تجربه خواهید کرد. کافیست اراده کنید و صبور باشید.

 

تماس با مشاوران همامشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
درمان خود ارضایی چگونه است؟
Article Name
درمان خود ارضایی چگونه است؟
Description
اراده اولین قدم، و صبر کلیدی طلایی برای درمان خود ارضایی است. بسیاری از افراد درصدد درمان این عارضه هستند. یکی از ناخوشایندترین اعتیادهای رفتاری که اثر مخربی بر روح و روان افراد دارد. این رفتار غلط زمانی که به یک عادت اعتیاد گونه تبدیل شود، آسیب‌های بیشتری بر جا می‌گذارد.
Author
Publisher Name
همامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما